Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Rozumowe poznanie Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
ErgoProxy napisał(a):
(1) W jaki sposób, jaką metodą nawiązuje się osobistą relację z Bytem, którego raczej ciężko spotkać na co dzień, tak żeby się zamanifestował człowiekowi twarzą w twarz? (2)Tudzież, po czym się poznaje, że relacja została nawiązana faktycznie z Bogiem, a nie z własnym wyobrażeniem Boga, ani nie z pierwszymi objawami jakiejś choroby?

1. Ze strony człowieka decyduje jego postawa. Szczere pragnienie, otwartość, oczekiwanie, gotowość do podjęcia "ryzyka" (które jednak okazuje się nie być żadnym ryzykiem). Bóg raczej nie odpowiada na zasadzie zaspokajania czyjejś ciekawości.
2. Po owocach oczywiście. Wewnętrzny pokój, radość, akceptacja, trzeźwość umysłu, pozytywna zmiana w patrzeniu na innych ludzi i na otaczający świat, wolność do okazywania miłości. Oczywiście nie wszystko od razu na maksa. Chodzi o to, że jeśli spotykasz się ze źródłem Żywej Wody, to efekt musi być zauważalny,postępujący i ze wszech miar pozytywny.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lis 12, 2019 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Dokładnie- chodzi o efekty, owe owoce. Choroba psychiczna daje negatywne owoce, działa destrukcyjnie, choć nie zawsze osoba chora to dostrzega, ale dostrzega to otoczenie.
Jeśli zaczyna się czerpać z nieskończonego Źródła Miłości, Prawdy, Wolności itd te owoce są pozytywne, jedynie wybitnie toksyczne jednostki ocenią to inaczej, bo np nagle osoba, która nawiązała relację z Bogiem przestaje cenić pewne rozrywki typu ostro zakrapiane imprezy, nie bawi jej krzywda innych, itd.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 12, 2019 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Wybawiony napisał(a):
Toteż "bóstwo" i "potęga" nie ma nic wspólnego z antropomorficznym obrazem Boga. Natomiast osobowość Boga jest czymś koniecznym w celu nawiązania relacji z Nim.
Fajnie, gdybyś zachciał odpowiadać na moje pytania. :)


Wt lis 12, 2019 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
W zasadzie wyręczyła mnie częściowo juź Ircia, tyle że przez pomyłkę skierowała swój post do mnie, choć odniosła się do twojego stwierdzenia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lis 12, 2019 18:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Wybawiony napisał(a):
W zasadzie wyręczyła mnie częściowo juź Ircia, tyle że przez pomyłkę skierowała swój post do mnie, choć odniosła się do twojego stwierdzenia.
To mi proszę zacytuj, gdzie jest tam odpowiedz na moje pytania.


Wt lis 12, 2019 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
proteom napisał(a):
Ten tekst rozumiem w ten sposób, że poznając dzieła Boga (przyroda?) jestem w stanie poznać przymioty Boga: bóstwo i potęgę. W jaki sposób i czym są te przymioty? Starożytny człowiek był kreacjonistą i dla niego przyroda była dziełem Boga lub bogów. Dla nas, jeśli uznajemy wiarygodność ewolucjonizmu, przyroda jest (w uproszczeniu) dziełem doboru naturalnego i zmienności genetycznej. Żadne byty nadprzyrodzone do jej kreacji nie są potzrebne.


Prosto, przystępnie i na temat
Dlaczego starożytny człowiek był kreacjonistą?
Bo widział w przyrodzie potęgę i bóstwo, przymioty nadprzyrodzone,
przewyższające jego (człowieka) ówczesną skalę poznawczą.
Czy dzisiaj Bóg do kreacji nie jest nam już potrzebny?
Odpowiedź sama się wyłoni, wystarczy spojrzeć na atuty współczesnego
fizyka, tam gdzie wiodą prym wyobraźnia i kreatywność, a skala poznawcza (wiedza)
ogranicza.

Wybawiony napisał(a):
Apostoł odnosi się do postawy bałwochwalstwa a nie ateizmu, czy agnostycyzmu


Bałwochwalstwo też miało jakieś podstawy, "bożki" same siebie nie wykreowały.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 12, 2019 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Temat trudny i do dziś nie został rozwiązany. I obawiam się że tak pozostanie.
Może znacie a może nie, ale fajna rozmowa na ten temat odbyła się pare lat temu.
Debatowali prof. Jacek Wojtysiak i Karol Fjałkowski

Oto link: https://youtu.be/UZauVh47828

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Śr lis 13, 2019 0:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Saqura


Cytuj:
Dlaczego starożytny człowiek był kreacjonistą?
Bo widział w przyrodzie potęgę i bóstwo, przymioty nadprzyrodzone,
przewyższające jego (człowieka) ówczesną skalę poznawczą.
Starozytny człowiek tłumaczył sobie zjawiska przyrodnicze np. pioruny, trzęsienia ziemi działaniem Boga lub bogów. My współczesnie wiemy, że to tylko prawa przyrody. Nie widać w nich bóstwa i potęgi.
Cytuj:
Czy dzisiaj Bóg do kreacji nie jest nam już potrzebny?
Odpowiedź sama się wyłoni, wystarczy spojrzeć na atuty współczesnego
fizyka, tam gdzie wiodą prym wyobraźnia i kreatywność, a skala poznawcza (wiedza)
ogranicza.
Nie wiem, co masz na mysli. Czy potrafisz odpowiedzieć na postawiony problem: jak dzieła Boga świadczą o przymiotach Boga?


Śr lis 13, 2019 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
PRZYPOMINAM: Nasz KKK jest jednoznaczny:
(50) Za pomocą rozumu naturalnego człowiek może w sposób pewny poznać Boga na podstawie Jego dzieł.
cZY TO WYMAGA[b[/b] poznania dzieł Boga, Tylko którego??? Drzewo, pies, ocean, liść, woda, mróz itd, Poznaję je i nie widzę w nich boskich przymiotow, takich jak: [list=][color=#40BF80][color=#00BF80][color=#404080][color=#40FF40][color=#80FF00]bóstwo i potęga[/color][/color][/color][/color][/color].[/list] Wczasie powodzi 1997 objawiła się potęga i bóstwo Boga. mOŻNA DYSKUTOWAĆJ AK?


Śr lis 13, 2019 10:20
Zobacz profil
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Aha, czyli na tym forum nie można heretyków nazywać heretykami. Ale już mnie od katoli można wyzywać? Żenada


Śr lis 13, 2019 10:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
proteom napisał(a):
Starozytny człowiek tłumaczył sobie zjawiska przyrodnicze np. pioruny, trzęsienia ziemi działaniem Boga lub bogów. My współczesnie wiemy, że to tylko prawa przyrody. Nie widać w nich bóstwa i potęgi.


Więc apostoł Paweł miał rację, tworzyli "Bogów" bo widzieli w przyrodzie
niesamowitą potęgę i siły wyższe, czyli "boskość", tak między innymi powstawały,
tworzyły się religie.
Naprawdę nic w nich nie widzisz (prawach, siłach przyrody)?

proteom napisał(a):
cZY TO WYMAGA[b[/b] poznania dzieł Boga, Tylko którego??? Drzewo, pies, ocean, liść, woda, mróz itd, Poznaję je i nie widzę w nich boskich przymiotow, takich jak: [list=][color=#00BF80][color=#404080][color=#40FF40][color=#80FF00]bóstwo i potęga[/color][/color][/color][/color].[/list] Wczasie powodzi 1997 objawiła się potęga i bóstwo Boga. mOŻNA DYSKUTOWAĆJ AK?


Źle patrzysz :-(
Już samo to że widzisz liść, psa czy ocean to coś (i to nie małego), bo tak naprawdę
to pusta przestrzeń, wielka plątanina pól kwantowych i funkcji falowych,
pustka i tyle.
Nie widzisz potęgi która spowodowała/powoduje że cokolwiek może istnieć ?
Cokolwiek- mam również na myśli samą chociażby naukę, istnienie
sił właśnie takich a nie innych, które dają się opisać, większość z nich opisujemy
lecz nie wiemy skąd się wzięły, jak na przykład grawitacja.
Przyroda która daje się opisać matematycznie...
Jednym słowem, człowiek myślał że wie już wszystko, Boga zastąpił
wiedzą, jak głosiły mądre głowy "Bóg nam już niepotrzebny", a tu bach..
świat (kwanty) dały mu po łbie :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 13, 2019 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
@ Proteom
Trzymajmy się może zasady, że odpowiedź na to, co znajdujemy w Biblii jest w samej Biblii.
Ap. Paweł oznajmia, że Bóg objawił ludziom swoje przymioty poprzez dzieło stworzenia. A więc to nie ludzie sami je odkryli dzięki własnemu rozumowi, tylko Bóg "uczynił" je dostępnymi dla ludzkiego rozumu. Pomimo tego, człowiek postanowił zastąpić niewidzialnego Boga widzialnym obrazami stworzenia. Przyłóżmy do tego wersety mówiące o tym, by nie polegać na własnym rozumie, jak również o tym, że Bóg udziela swej łaski pokornym, a jasnym będzie dla nas to, iż niektórzy ludzie nigdy nie dochodzą do poznania prawdy, a jeszcze inni objawioną prawdę porzucają.
To w jaki konkretnie sposób Bóg objawia człowiekowi różne prawdy jest kwestią drugorzędną.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lis 13, 2019 13:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Wybawiony napisał(a):
Trzymajmy się może zasady, że odpowiedź na to, co znajdujemy w Biblii jest w samej Biblii.
Ap. Paweł oznajmia, że Bóg objawił ludziom swoje przymioty poprzez dzieło stworzenia. A więc to nie ludzie sami je odkryli dzięki własnemu rozumowi, tylko Bóg "uczynił" je dostępnymi dla ludzkiego rozumu.


Jeśli już mamy trzymać się Biblii to się jej trzymajmy, mianowicie
Paweł nie pisze że owe przymioty stają się jawne dla rozumu, lecz umysłu, a na ten
(według apostoła) nie tylko rozum ludzki się składa, próbował przedstawić
wynaturzenie, skażenie ludzkiej natury grzechem (całej ludzkości)
do czego zresztą odnosi się w dalszej części listu.
"Nikt nie jest bez winy" czy "nikt nie szuka Boga, nie ma ani jednego"
Cały list prowadzi do zrozumienia czym jest ewangelia, oraz jej potrzebę
dla każdego człowieka ( czy to żyda, czy poganina)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 13, 2019 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Saqura
Cytuj:
Więc apostoł Paweł miał rację, tworzyli "Bogów" bo widzieli w przyrodzie
niesamowitą potęgę i siły wyższe, czyli "boskość", tak między innymi powstawały,
tworzyły się religie.
Naprawdę nic w nich nie widzisz (prawach, siłach przyrody)?
Widzę prawa przyrody. Dla mnie nie są to żadne boskie przymioty, bo nie mam myslenia mityczno-magicznego w postrzeganiu świata. Prawa przyrody nie są Bogiem, przynajmniej w chrześcjańskim monoteizmie. Może w panteizmie jest to do zaakceptowania.


Cytuj:
Źle patrzysz :-(
Już samo to że widzisz liść, psa czy ocean to coś (i to nie małego), bo tak naprawdę
to pusta przestrzeń, wielka plątanina pól kwantowych i funkcji falowych,
pustka i tyle.
:o Mylisz świat w skali makroskopowej i mikroskopowej. Liść, czy pies to żadna pusta przestrzeń, tylko materia: organiczna i nieorganiczna. W pewnym uproszczeniu można mówić o atomie, że jest pusty, ale tam też są odziaływania i cząstki elementarne. https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytani ... w-atomach/
Cytuj:
Nie widzisz potęgi która spowodowała/powoduje że cokolwiek może istnieć ?
To jest inny problem. W nauzcaniu KK i św.Pawła jest myśl, że z dzieł Boga można w sposób pewny poznać/odkryć Jego przymioty.
Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.
Cytuj:
Cokolwiek- mam również na myśli samą chociażby naukę, istnienie
sił właśnie takich a nie innych, które dają się opisać, większość z nich opisujemy
lecz nie wiemy skąd się wzięły, jak na przykład grawitacja.
Przyroda która daje się opisać matematycznie...
Jednym słowem, człowiek myślał że wie już wszystko, Boga zastąpił
wiedzą, jak głosiły mądre głowy "Bóg nam już niepotrzebny", a tu bach..
świat (kwanty) dały mu po łbie :
Proponuję mówic za siebie, a nie za człowieka.


Śr lis 13, 2019 19:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Rozumowe poznanie Boga
Wybawiony napisał(a):
@ Proteom
Trzymajmy się może zasady, że odpowiedź na to, co znajdujemy w Biblii jest w samej Biblii.
Ap. Paweł oznajmia, że Bóg objawił ludziom swoje przymioty poprzez dzieło stworzenia. A więc to nie ludzie sami je odkryli dzięki własnemu rozumowi, tylko Bóg "uczynił" je dostępnymi dla ludzkiego rozumu. Pomimo tego, człowiek postanowił zastąpić niewidzialnego Boga widzialnym obrazami
Tu nie chodzi o to, że człowiek sam to odkryl, tylko, że Bóg jest poznawalny poprzez rozum dla człowieka..
Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy. Potrafisz to dowieść, a przynajmniej dać jakieś argumenty na rzecz tego poglądu?


Śr lis 13, 2019 19:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL