Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Zostałem wyklęty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Zostałem wyklęty
Przez Kościół. Oto słowa, które padły na soborze watykańskim i obowiązują do dzisiaj:

"Jeżeliby ktoś powiedział, że jedna i ta sama jest istota i treść (substantia et essentia) Boga, co innych rzeczy, niech będzie wyklętym (4). Jeżeliby ktoś powiedział, że rzeczy ograniczone, czy to materialne, czy duchowe, z Boskiej istoty się wyłoniły; albo, że istota Boża przez swe objawienie i rozwój staje się wszystkim (co istnieje), albo wreszcie, że Bóg jest ogólnym lub nieokreślonym bytem, który określając się tworzy ogół rzeczy wraz z ich rodzajami, gatunkami i osobnikami, niech będzie wyklętym".".

Przekaz ten kieruje do monistów i monistek, którzy jeszcze nie zdają sobie sprawy ze stanowiska Kościoła na ich temat i powtarzają niekiedy, że wszystkie główne religie są o tym samym, o tym samym nadrzędnym Bycie, który w różnych tradycjach zwie się Jahwe, Brahman, Tao itd.

Nie, tak to wcale nie jest, powinniśmy pozwolić różnym tradycjom określać się na swój sposób, a nie narzucać im tożsamość wg naszych upodobań.


Wt gru 10, 2019 1:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zostałem wyklęty
Należałoby podać dokumet soborowy oraz który sobór (I czy II), z którego wziąłęś ów cytat, bo jeśli z Ultra montes, to trochę mało.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt gru 10, 2019 6:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Zostałem wyklęty
Z Ultra montes. http://www.ultramontes.pl/langer_pojecie_2.htm
Nie ma tam w przypisach szczegółowego źródła tego cytatu.


Wt gru 10, 2019 10:54
Zobacz profil
Post Re: Zostałem wyklęty
Nad napisał(a):
Nie ma tam w przypisach szczegółowego źródła tego cytatu.
No jak nie ma źródeł, to masz dwa wyjścia:
  • Poszukać sam
  • Odrzucić jako niewiarygodne
Te cytaty to kanon 3 i 4 I Soboru Watykańskiego.


Wt gru 10, 2019 10:57

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zostałem wyklęty
Jasne, że wszystkie religie mówią o tym samym Bogu a jedynie operują innymi obrazami, a Kościół uznał, że jedynie ich obraz jest prawdziwy, chyba wręcz zapominając o tym że to tylko obraz.

Czyli kolejne wyklęcie przez Kościół katolicki do kolekcji ;)
Ciekawe ile by się tego naliczyło, choć to raczej bez znaczenia.
Choć dla kogoś kto uważa się za katolika może miałoby sens przejrzeć za jakie poglądy jest wyklęcie. Ma ktoś takie zestawienie, czy nikt nie zrobił bo być może by się okazało, że niewyklętych pozostała garstka...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 10, 2019 13:26
Zobacz profil
Post Re: Zostałem wyklęty
IrciaLilith napisał(a):
Jasne, że wszystkie religie mówią o tym samym Bogu a jedynie operują innymi obrazami, a Kościół uznał, że jedynie ich obraz jest prawdziwy, chyba wręcz zapominając o tym że to tylko obraz.
Oczywiście. Jest to tak jasne i oczywiste, że w ogóle nie ma co się odnosić do argumentów Nad. Bo wystarczy stwierdzić, że to oczywiste.
Cytuj:
Czyli kolejne wyklęcie przez Kościół katolicki do kolekcji ;)
To nie jest żadne „wyklęcie przez Kościół Katolicki”, tylko wykładnia wiary chrześcijańskiej z czasów niepodzielonego Kościoła. Aż dziw bierze, że KRK musiał takie oczywistości formułować w XIX wieku.
Cytuj:
Ma ktoś takie zestawienie, czy nikt nie zrobił bo być może by się okazało, że niewyklętych pozostała garstka...
A czemu by się miało tak okazać? Uważasz, że wśród osób identyfikujących się jako katolicy jest dużo panteistów? Czy jaką inną herezję, Twoim zdaniem, uznają?


Wt gru 10, 2019 15:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Zostałem wyklęty
IrciaLilith napisał(a):
Jasne, że wszystkie religie mówią o tym samym Bogu a jedynie operują innymi obrazami, a Kościół uznał, że jedynie ich obraz jest prawdziwy, chyba wręcz zapominając o tym że to tylko obraz.
.

A mnie się wydaje, że istotą religii jest obrazowość Boga, jego konkretność. O ile mistycy zawsze dążyli do oderwania Boga od uwarunkowań kulturowych i innych, tak religia zawsze była osadzona w kulturze, tradycji. Mistycyzm jest pożyteczną formą duchowości, ale nie jedyną, która ma sens. Na mistycyzmie nie da się np. zbudować moralności. Mistyczny Bóg jest wszystkim i niczym, nic z Niego nie wynika, żaden kierunek rozwoju, żadne zasady etyczne.

Moim zdaniem niebezpieczne jest sprowadzanie duchowości do samej tylko mistyki albo samej tylko religii, pierwsze grozi totalnym chaosem, anarchią a drugie zamordyzmem. Sztuka to połączyć jedno z drugim.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt gru 10, 2019 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zostałem wyklęty
Zgadzam się, religie bazują na konkretnym obrazie Boga, problem się robi gdy zapomina się, że obrazy są obrazami i mają służyć konkretnym celom, podczas gdy sam Bóg żadnym celom nie służy, po prostu Jest...

Cała sztuka opiera się o jednoczenie przeciwieństw w nową, zrównoważoną wartość...

To że uznaję Boga będącego Wszystkim jednoczącym się z niczym nie oznacza że nie potrzebuję obrazu Boga mającego jakieś cechy aby móc wejść w relacje i aby była ona owocna, z tego już wynika konkretna moralność, konkretne modele.

Zefciu- biorąc pod uwagę ilość poglądów uznanych za heretyckie oraz powszechną nieznajomość tych niezliczonych dogmatów, prawd religijnych, ustaleń itd sądzę, że wyniki zrobienia takiej powszechnej ankiety wśród katolików ( gdzie byłyby zarówno herezje jak i to w co powinien wierzyć katoliki) wyniki byłyby ciekawe.
Szczególnie biorąc pod uwagę wyniki ankiet takie jak te:
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wiara-w-swieconke/
Jakby wejść w detale powinno być jeszcze 'ciekawiej'.

Ze względu na moje poglądy uczciwie stwierdzam, że chrześcijanką nie jestem, wierzę w Boga, ale nie w chrześcijański obraz Boga, choć uważam, że odnosi się do Boga i wiele przypisywanych przymiotów jest bardzo trafnych, ale jestem panenteistką i mam tego świadomość.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 10, 2019 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Zostałem wyklęty
IrciaLilith, wiesz które konkretnie badanie mówi o tej święconce i o wierze w zmartwychwstanie? Przeglądam te badania i nie mogę znaleźć.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


Wt gru 10, 2019 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zostałem wyklęty
Przyznaję, że nie wertowałam konkretnych badań, które są w przypisach pod artykułem, jedynie zwróciłam uwagę, że podano w miarę konkretne źródła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 10, 2019 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Zostałem wyklęty
IrciaLilith ja Ciebie rozumiem bo też kiedyś szukałem punktów wspólnych, dopatrywałem się podobieństw, np. "Jestem, który Jestem", oznaczało dla mnie czystą egzystencję, w żaden sposób nie określoną, nieograniczoną i niezróżnicowaną, czyli właśnie Brahman, Nirvana, Światło itp. jednak jest to wybiórcze podejście do sprawy, ignorujące, że Bóg chrześcijański jest 3 osobowy.
No nie da się po prostu tego przeskoczyć.


Śr gru 11, 2019 2:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zostałem wyklęty
Da się, wystarczy pojąć choćby rozróżnienie na nirguna brahmana i saguna brahmana czy to iż Brahman, Paramatma i Bhagavan są jakościowo jednym i tym samym. Trójosobowy Bóg chrześcijański jest dla mnie po prostu jedną z niezliczonych saguna brahmana.

Przeskoczyć poziom zjednoczenia tego co zjednoczone i podzielone też się da.

Przeskoczyć poziom zjednoczenia Prawdy i iluzji Prawdy/ jej zniekształconych obrazów też...

Im dalej tym ciekawiej :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 11, 2019 8:57
Zobacz profil
Post Re: Zostałem wyklęty
IrciaLilith napisał(a):
Przeskoczyć poziom zjednoczenia tego co zjednoczone i podzielone też się da.
Da się. Popaść w sabelianizm, albo w drugą stronę – w arianizm. Ale po co to komu?
Cytuj:
Przeskoczyć poziom zjednoczenia Prawdy i iluzji Prawdy/ jej zniekształconych obrazów też...
Ale twierdzenie, że Objawienie jest „zniekształconym obrazem” jest już sprzeczne z chrześcijaństwem. Bo skoro sam Bóg się wciela, to nie ma mowy o jakimś zrównaniu tego Objawienia z różnymi tradycjami. Nawet jeśli uznamy ziarno prawdy w tych tradycjach.


Śr gru 11, 2019 9:09

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Zostałem wyklęty
Zefciu- wiem, że to jest sprzeczne z chrześcijaństwem, dlatego nie twierdzę, że chrześcijanką jestem.
I nie dostrzegam przekonujących powodów ( o dowodach nie wspominając) abym chciała wcisnąć się w ramy chrześcijaństwa.

Uwierzenie w Boga to koniec bycia ateistą, ale nie wynika z tego przynależność do jakiejkolwiek religii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 11, 2019 23:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL