Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 13:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Nic nie rozdzielam piszę tylko wnioski z tego co piszesz.
Ja to wogóle nie wierzę w substancje i pokazuje, że substancja nic nie wyjaśnia.

Cytuj:
Jakże inny obraz wyłania się z koncepcji Boga, który stwarza świat z już gotowej od zawsze istniejącej materii (bodajże Platon), rolą Boga (ducha, umysłu) jest porządkowanie materii, która stawia opór


To jest właśnie dualizm jak się patrzy - materia i duch który ją kształtuje.


So sty 18, 2020 9:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Ten dualizm występuje tylko na poziomie pojęć, bo zauważ, że ten duch jest sam w sobie ukształtowany przez materię. Czyli np. człowiek jako osoba(dusza) to nie jest jakiś Pierwotny Umysł niezależny od materii, tylko on sam w sobie jest wyłoniony z tej materii i ten wyłoniony z materii duch istotnie wpływa na samą materię, ale dlatego właśnie, ze sam jest materialny albo zależnie jak się materię definiuje - ma taką samą naturę co materia.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So sty 18, 2020 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Bezwładna materia tworzy ducha, który przekształca materie, a jeszcze do tego trzeba doliczyć w jaki sposób powstają subiektywne doświadczenia. Masakra 🙆

Pozostanę przy poglądzie buddyjskim, wtedy odpowiedź na moją pytanie:
Cytuj:
Kto zmienia formy?


Jest bardzo prosta czyli: nic nie jest zmienne. I sprawa jest zalatwiona 💪


So sty 18, 2020 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Kto mówi, że materia jest bezwładna? To co nazywamy "duchem" już jest w materii.

Można powiedzieć, ze nic nie jest zmienne, ale to będzie sprzeczne z doświadczeniem. Czyli fantazjowania ciąg dalszy.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So sty 18, 2020 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
1.
No pisałaś, że duch czy tam umysł, kształtuje materię, która stawia opór, czyli jest bezwładna tak to zrozumiałem🤷

2.
Jest to zgodne z doswiadczeniem zwłaszcza kiedy doświadcza się otwarcie (wspomniane tu i teraz).

Nie wiem skąd ten "ciąg dalszy", że niby to co pisałem o Pierwotnym Umyśle to było fantazjowanie? Nic podobnego ale zaniechałem już wyciagania tego wątku bo widzę, że tworzy dużo zamieszania rozpatrywany w kategoriach dualistycznych.


So sty 18, 2020 12:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
1. Nie wiem, jakim cudem z faktu, że materia stawia opór, wnosisz, ze jest bezwładna. Przecież skoro stawia opór, to raczej jest władna...
2. Z tego, że w tu i teraz doświadczasz jakiejś formy niezmienności nie wynika, że nic nie jest zmienne. Spójrz na swoje ciało i zobacz, czy się nie zmieniło, odkąd miałeś 5 lat. Rozejrzyj się wkoło, jak zmienia się Twoje otoczenie, gdzieś tam stał zabytkowy budynek, a teraz biurowiec itd. I odpowiedz sobie jeszcze raz na pytanie, czy nic nie jest zmienne.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So sty 18, 2020 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
1.
Stąd, że miarą bezwładności jest masa. Obiekty o dużej masie stawiają większy opór🤔

2.
Widzę zmianę i jest to zgodne z nauką Buddy o nietrwałości.


So sty 18, 2020 17:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
1. Czyli rozumiesz bezwładność odwrotnie niż ja. Bezwładność rozumiem jako doskonałą plastyczność, bezwolność:
bezwładność
1. «brak sił»
2. «brak woli lub sił do działania»

Np. jeśli ciało jest bezwładne (np. ktoś zemdlał), to można z nim zrobić co tylko się zapragnie, a więc stawia mały opór. Natomiast ciało trzeźwe, świadome stawia większy opór, bo ma wolę i siłę do działania.

2. Więc jak to się ma do "nic nie jest zmienne"?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So sty 18, 2020 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Jedno i drugie bardzo dobrze się komponuje. Powiedzieć, że coś się zmienia czy też, że wszystko się zmienia, to w dalszym ciągu postulowanie permanentnych obiektów, w dodatku wpadanie w sprzeczność i dualizm, bo to tyle co postulować byt permanentny, jakieś "coś", który się zmienia, jednocześnie nie zmienia, skoro jest tożsamym określonym czymś przechodzącym przez zmiany.
powiedzieć że coś się zmienia to tak jak powiedzieć że coś niezmienne przechodzi przez zmiany siebie. Absurd.
Dlatego powiedzieć że wszystko się zmienia to za mało.
Tak naprawdę nic się nie zmienia, jest tylko zmiana na wskroś. Oczywiście ludzki język jest zbyt nieprzystosowany, zbyt rzeczownikowy by odnosić się do natury rzeczywistości, więc nawet takie określenie jest w pewnym stopniu ułomne...


So sty 18, 2020 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Jeśli nic się nie zmienia, to znaczy, że nic nie istnieje. Jeśli zakładamy, że coś istnieje (ma swoją istotę, naturę, tożsamość), to zmianie podlega. Poszczególne stany danego bytu nie muszą być tożsame, żeby stwierdzić, że wszystkie współtworzą ten byt. Wystarczy, że te stany mają miejsce w obrębie jednego organizmu/bytu/osoby.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So sty 18, 2020 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Ciągle nadziewasz te precelki jaką niewidzialną nitką.
Ale tej nitki nie ma 🤷


N sty 19, 2020 8:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Wiele wskazuje na to, że nitka jest, np. to, że czuję się tą samą osobą, pomimo posiadania płynnej tożsamości, to czego doświadczyłam w przeszłości wpływa na mnie w teraźniejszości, natomiast cudze doświadczenia mnie nie dotykają, nie noszę np. w sobie traum innych ludzi (za wyjątkiem moich przodków). To wszystko ewidentnie wskazuje na istnienie nitki. To co nosi w sobie historię, z pewnością istnieje, a więc i podlega zmianie w czasie.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N sty 19, 2020 10:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Nic nie nosi w sobie historii. To jest złudzenie ciągłości, to tak jakby wziąć kijek z rozżarzoną końcówka i kręcić nim szybkie kółka w ciemności. Ktoś może zobaczyć świetliste koło, ale to tylko złudzenie ciągłości różnych momentów rozżarzonej końcówki, daje wrażenie koła, koła tam nie ma. Tak samo nie ma JA łączącego różne momenty doświadczenia.


N sty 19, 2020 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
Ciągłość doświadczeń wskazuje na prawdziwość tego koła. Coś jest nośnikiem tych doświadczeń, w przeciwnym razie nie byłoby żadnej logiki. Np. osoba, która nigdy nie uczyła się niemieckiego, nagle by zaczęła szprechać jak jakaś Niemka, małe dziecko byłoby mądrzejsze życiowo od jakiegoś starca, który w żaden sposób by się nie wiązał z rzekomo jego poprzednimi stanami jaźni. Naprawdę trzeba mocno się oderwać od rzeczywistości, żeby postulować brak trwałego, ciągłego JA.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N sty 19, 2020 20:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 25, 2020 21:35
Posty: 46
Post Re: Bóg istnieje, ponieważ nic na to nie wskazuje
wierzący widzi zupę pomidorową, ateista wodę, pomidory i przyprawy; ot cała różnica


So sty 25, 2020 21:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL