Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą? 
Autor Wiadomość
Post Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Witam usłyszałem od księdza, że taką łaske męczeństwa można otrzymać również prosząc Pana Boga o nią. Powiedział ksiądz również, że chwalebne jest nim być, ale nie można jej szukać. Ja posiadam takie pragnienie. Czy do męczenników według sumy teologicznej św Tomasza z akwinu rzeczy ostateczne http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma34.htm zalicza się ktoś kto walczy z chorobą psychiczną na schizofrenie, leczy się na nią, był 2 razy na uzdrowieniu, ale nadal zmaga się z chorobą i ma wole walki z nią do końca życia. Czy można zasłużyć na aureole jeśli się ofiaruje cały czas Bogu swoje cierpienia ze schizofreni za zbawienie świata chcąc być cały czas w stanie łaski mając takie pragnienie? Pragnieniem moim jest być bardzo blisko Boga i taką jak opisywał Św Tomasz z Akwinu Aureole otrzymać, ale widze jak nędzny i kruchy jestem. Czy mój przypadek jest akurat odpowiedni? Mam nadzieje, że dla Boga jest wszystko możliwe, bo słyszałem jak wielka święta Małgorzata z Kortony zdobyła aureole dziewictwa ciała i duszy. Będąc wcześniej kochanką pewnego młodzieńca i mając syna po nawróceniu jej tak kochała Boga, że Bóg przywrócił jej dziewidztwo ciała i duszy. Oddałem się już w Niewole Maryji. Szukam cały czas Boga by być jeszcze bliżej niego. Niech wam Bóg błogosławi.


Pt mar 27, 2020 20:52
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Wydaje mi się chwalabogu, że już to przerabialiśmy w innych wątkach. Chrześcijanie mają ze strachem zabiegać o swoje zbawienie. A nie szukać jakiegoś „zbawienia+”. Każdy człowiek jest powołany do świętości. A aureola to element ikonografii, a nie jakaś dodatkowa nagroda dla świętych.


So mar 28, 2020 19:26
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
zefciu napisał(a):
Chrześcijanie mają ze strachem zabiegać o swoje zbawienie.

Bez komentarza.


N mar 29, 2020 8:08
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
chwałabogu napisał(a):
Czy do męczenników według sumy teologicznej św Tomasza z akwinu rzeczy ostateczne http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma34.htm zalicza się ktoś kto walczy z chorobą psychiczną na schizofrenie, leczy się na nią, był 2 razy na uzdrowieniu, ale nadal zmaga się z chorobą i ma wole walki z nią do końca życia.


Myślę że nie można umieszczać zwłaszcza siebie samego w jakieś ''klasyfikacji męczenników'', takowa być może nie istnieje. Męczennikiem zostaje się raczej po śmierci. I to Kościół ogłasza kogoś męczennikiem - świętym, a nie człowiek sam siebie nim mianuje.

Dlaczego chcesz walczyć z chorobą której raczej nie pokonasz? Schizofrenia jest nieuleczalna. Można wejść tylko w stany remisji. Ja także jestem schizofrenikiem. Można poświęcić ten czas życia na walkę ze słabościami własnej grzesznej natury aby stawać się bardziej podobnym do Chrystusa na drodze do świętości. A droga do świętości jest taka zazwyczaj zwyczajna. Droga pokonywania codzienności, pokonywania własnego K2 na każdy dzień, na każdą chwilę. Żyć chwilą obecną.

Ale jako że jestem także schizofrenikiem, rozumiem że jednym z wielu symptomów choroby jest jakaś potrzeba niesamowitości. Poszukiwanie niesamowitości. Czegoś nadprzyrodzonego, innego, nietypowego, cudownego - niesamowitego.

Cytuj:
Czy można zasłużyć na aureole jeśli się ofiaruje cały czas Bogu swoje cierpienia ze schizofreni za zbawienie świata chcąc być cały czas w stanie łaski mając takie pragnienie?


Dlaczego zależy Ci na aureoli? Aby zostać wyróżnionym? Aby w Niebie świecić innym po oczach aureolą? Ofiaruj swoje cierpienia i wszystko Bogu, łącząc te cierpienia i trudności z Najświętszą i Najwyższą Ofiarą jaką Chrystus złożył z Siebie samego na Krzyżu, ale raczej nie pragnij za to nagrody w postaci aureoli - wyróżnienia, dla nas wszystkim i całą nagrodą powinno być zbawienie - przebywanie z Bogiem w Niebie, czy z aureolą czy bez, czy do góry nogami czy prosto, czy tak czy inaczej - to nie powinno mieć jakiegokolwiek znaczenia. W Niebie może nie być niczego oprócz Boga, Bóg wystarczy za wszystko.

Believing napisał(a):
zefciu napisał(a):
Chrześcijanie mają ze strachem zabiegać o swoje zbawienie.

Bez komentarza.


Z obawą też, bo - kto stoi niech baczy aby nie upadł, a nie ma pewności zbawienia, jest nadzieja na zbawienie ale nie pewność, tej nikt mieć nie może.


N mar 29, 2020 8:50
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Dziękuje


N mar 29, 2020 9:59

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Zamiast słowa 'obawa' i 'strach' może lepiej użyć słów: koncentracja, uważność, skupienie, ostrożność, dbałość?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N mar 29, 2020 15:21
Zobacz profil
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Jest ogromna różnica między strachem czy obawą, a bojaźnią Bożą.
Cytuj:
https://www.zycie-duchowe.pl/art-30185.bojazn-boza.htm


N mar 29, 2020 18:47
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
IrciaLilith napisał(a):
Zamiast słowa 'obawa' i 'strach' może lepiej użyć słów: koncentracja, uważność, skupienie, ostrożność, dbałość?
Wybacz, ale jak cytuję Pismo Święte, to nie mam zwyczaju poprawiać słów tak, żeby lepiej pasowało.


Pn mar 30, 2020 8:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
zefciu napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Zamiast słowa 'obawa' i 'strach' może lepiej użyć słów: koncentracja, uważność, skupienie, ostrożność, dbałość?
Wybacz, ale jak cytuję Pismo Święte, to nie mam zwyczaju poprawiać słów tak, żeby lepiej pasowało.

To może jakis odnościk gdzie takie zdanie znalazłeś, i może umieść je w cudzysłów. Możesz?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn mar 30, 2020 11:21
Zobacz profil
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Kozioł napisał(a):
To może jakis odnościk gdzie takie zdanie znalazłeś, i może umieść je w cudzysłów. Możesz?
Chodzi oczywiście o Flp 2, 12. Założyłem, że to fraza na tyle rozpoznawalna, że nie trzeba.


Pn mar 30, 2020 12:01
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Daj spokój. Przecież zaraz się dowiesz że Jezus jest twoim osobistym zbawicielem(cokolwiek to znaczy) i raz na zawsze Cię zbawił. A to że św. Paweł uczy iż nie ma dla grzesznika usprawiedliwienia za grzechy? Kogo to obchodzi? :(


Pn mar 30, 2020 12:39
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Believing napisał(a):
Jest ogromna różnica między strachem czy obawą, a bojaźnią Bożą.
Cytuj:
https://www.zycie-duchowe.pl/art-30185.bojazn-boza.htm

O bojaźni Bożej - Tacy więc boją sie Boga z uczuciem synowskim, którzy lękają sie o to, by Mu tylko i tak po prostu nie sprawić przykrości, ponieważ jest On ich Ojcem bardzo łagodnym, bardzo dobrotliwym, i bardzo łaskawym - "Traktat o miłości Bożej", św Franciszek Salezy.

Quinque napisał(a):
Daj spokój. Przecież zaraz się dowiesz że Jezus jest twoim osobistym zbawicielem(cokolwiek to znaczy) i raz na zawsze Cię zbawił. A to że św. Paweł uczy iż nie ma dla grzesznika usprawiedliwienia za grzechy? Kogo to obchodzi? :(

Konkretne wersy.


Pn mar 30, 2020 12:54
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Quinque napisał(a):
Daj spokój. Przecież zaraz się dowiesz że Jezus jest twoim osobistym zbawicielem(cokolwiek to znaczy) i raz na zawsze Cię zbawił. A to że św. Paweł uczy iż nie ma dla grzesznika usprawiedliwienia za grzechy? Kogo to obchodzi? :(
Ale przecież doktryna pewności zbawienia właśnie wypływa z (błędnej) interpretacji tego nauczania św. Pawła, gdyż, jak rozumieją jej wyznawcy – skoro nie możemy się usprawiedliwić za grzechy, nie możemy zasłużyć sobie na zbawienie, to jest ono niezależne od tego, jak postąpimy. Więc chciałeś znowu kopnąć protestantów, ale Ci, jak zwykle, nie wyszło.


Pn mar 30, 2020 13:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
zefciu napisał(a):
jak rozumieją jej wyznawcy – skoro nie możemy się usprawiedliwić za grzechy, nie możemy zasłużyć sobie na zbawienie, to jest ono niezależne od tego, jak postąpimy. Więc chciałeś znowu kopnąć protestantów, ale Ci, jak zwykle, nie wyszło.
Po pierwsze, to nie jest prawda, po drugie doktryna powszechnego zbawienia była, jest, co pewien czas wypływa także na powierzchnie prawosławia, czy KK.

zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
To może jakis odnościk gdzie takie zdanie znalazłeś, i może umieść je w cudzysłów. Możesz?
Chodzi oczywiście o Flp 2, 12. Założyłem, że to fraza na tyle rozpoznawalna, że nie trzeba.
W twojej parafrazie i wycięte z kontekstu całkowicie dla mnie nierozpoznawalne.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn mar 30, 2020 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy w taki sposób można być męczennikiem z aureolą?
Believing napisał(a):
Jest ogromna różnica między strachem czy obawą, a bojaźnią Bożą.
Cytuj:
https://www.zycie-duchowe.pl/art-30185.bojazn-boza.htm

Zgadzam się, że tłumaczenie postawy bojaźni Bożej jako strachu lub obawy nie prowadzi do niczego dobrego.

Czymś innym jest bać się ojca w znaczeniu obawy przed karą, jego gniewem a czymś innym jest troska i uważność aby ojca nie zasmucić.
Używanie w tym kontekście słowa strach jedynie potęguje powszechny wśród ateistów i antyteistów obraz Boga-psychopaty a raczej nie powinno być to na rękę osobom wierzącym. Znakomitym przykładem jest tu Aslan z Opowieści z Narnii. Był groźny, ale dobry; groźny, ale nie straszny; potężny, ale budzący zaufanie a nie obawy.

Gdy mówię o trzymaniu się zasad w wyniku bojaźni względem np swojego dziadka czy innej osoby darzonej autorytetem mam na myśli, że boję się jego czy że nie chcę go zawieźć?

Na jakiej podstawie słowo bojaźń zastępować słowem strach lub obawa? Szczególnie gdy tylu znakomitych ludzi stara się wyjaśniać, że bojaźń boża jest czymś innym niż strach, lęk czy obawa...


Cytuj:
Przekład dosłowny: Dlatego, ukochani moi, tak jak zawsze byliście posłuszni — nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz, pod moją nieobecność — z bojaźnią i z drżeniem zbawienie swoje sprawujcie;

Biblia Gdańska: Przetoż, moi mili! jakoście zawsze posłuszni byli, nie tylko w przytomności mojej, ale teraz daleko więcej w niebytności mojej, z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Uwspółcześniona Biblia Gdańska: Dlatego, moi umiłowani, tak jak zawsze byliście posłuszni, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz, pod moją nieobecność, z bojaźnią i drżeniem wykonujcie swoje zbawienie.

Biblia Warszawska: Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej pod moją nieobecność byliście posłuszni; z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Biblia Tysiąclecia: A przeto, umiłowani moi, skoro zawsze byliście posłuszni, zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem nie tylko w mojej obecności, lecz jeszcze bardziej teraz, gdy mnie nie ma.

Dlatego, ukochani moi, tak jak zawsze byliście posłuszni — nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz, pod moją nieobecność — z bojaźnią i z drżeniem zbawienie swoje sprawujcie;


A w ramach gry na cytaty:
Jana I 4.18

Cytuj:
Przekład dosłowny: W miłości nie ma strachu, ale doskonała miłość usuwa strach, strach bowiem łączy się z karą; kto zaś się boi, nie został (jeszcze), jeśli chodzi o miłość, doprowadzony do doskonałości.

Biblia Gdańska: Nie maszci bojaźni w miłości, ale miłość doskonała precz wyrzuca bojaźń: bo bojaźń ma udręczenie, a kto się boi, nie jest doskonały w miłości.

Uwspółcześniona Biblia Gdańska: W miłości nie ma lęku, ale doskonała miłość usuwa lęk, bo lęk przynosi udrękę, [a] kto się boi, nie jest doskonały w miłości.

Biblia Warszawska: W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń, gdyż bojaźń drży przed karą; kto się więc boi, nie jest doskonały w miłości.

Biblia Tysiąclecia: W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości.


A tak szczerze to nie rozumiem dlaczego ktoś miałby chcieć zostać akurat męczennikiem z aureolą? Mogę zrozumieć chęć bycia świętym, zbawionym, doskonalenia się w tym co dobre, ale aby zostać męczennikiem trzeba nie tylko odpowiednich cech, ale i sytuacji gdy poświęcenie swojego życia jest czymś dobrym. Jeśli ktoś uważa, że o jego losie decyduje Bóg to nie ma wpływu na to czy dostanie szansę aby zostać męczennikiem, bo to zależy od boskiego planu, a jeśli ktoś uważa, że sam jest kowalem swojego losu to tym bardziej jest to zastanawiające dlaczego woli stracić życie dla jakiejś idei niż choćby poświęcić swój czas na propagowanie tej idei i dążenie do świętości...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn mar 30, 2020 15:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL