Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy Bóg przewiduje plan B ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Czy Bóg przewiduje plan B ?
Niektórzy twierdzą że Bóg tak jak GPS ustanawia plan B, gdy człowiek coś innego wybierze niż ma wybrać.
Ale czy rzeczywiście?
Czy była jakaś alternatywna dla Maryi, gdyby rpzy Zwiastowaniu nie rzekła "Tak"? A gdyby Jezus nie zgodził się na swą mękę w Ogrójcu?
Leibnitz mówił że żyjemy w najlepszym ze światów, może więc żyjemy w jedynie dopuszczalnej alternatywie?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt maja 12, 2020 18:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Bóg ma zawsze pełne dane, więc Jego plan jest zawsze doskonały. Dlatego też warto Mu we wszystkim zaufać.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 12, 2020 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Wybawiony napisał(a):
Bóg ma zawsze pełne dane, więc Jego plan jest zawsze doskonały. Dlatego też warto Mu we wszystkim zaufać.


Nie chodzi o dane, ale o wolność człowieka. Nawet jeśli założymy, że Bóg wie, że człowiek zgrzeszy, to czemu doskonały Bóg pozwala człowiekowi grzeszyć? Jeśli Bóg wiedział, że człowiek zgrzeszy, a jednak stworzył człowieka i będzie konieczna śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, okazuje się, że cierpienie Jezusa i cierpienie wszystkich ofiar przestępstw ma sens, bo wszyscy cierpiący zostaną wynagrodzeni, ale w takim razie nasze życie jest wyreżyserowanym spektaklem, w którym sam Bóg bierze udział.

_________________
MODERATOR


Wt maja 12, 2020 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Ma sens i zostaną wynagrodzeni, a jaka alternatywa?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt maja 12, 2020 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
No właśnie w tej perspektywie nie ma alternatywy. Jeśli Bóg ma wszystkie dane, jak sądzi @Wybawiony, i wie o grzechu, który ma nastąpić, oraz pozwala na ten grzech, to grzech wpisuje się w "doskonały plan" Boga. Jeśli wszechmogący Bóg nie jest w stanie zapobiec grzechowi, to nawet On sam jest czymś zdeterminowany. Tym bardziej my jesteśmy zdeterminowani - wszystko jest już doskonale zaplanowane. Wszystkie grzechy muszą się wydarzyć, ofiary muszą zostać wynagrodzone, sprawcy muszą zostać ukarani. Z góry wiadomo, kto się nawróci, a kto nie. Z góry wiadomo kto dostąpi chwały Nieba, a kto pójdzie drogą zatracenia. Wszystko przesądzone... Tak przynajmniej rozumiem wizję @Wybawiony. Może czegoś nie uwzględniłem, ale jeśli Bóg już wszystko wie, a jego plan jest doskonały, to co tu dużo gadać? Trzeba się ze wszystkim pogodzić, bo nie ma alternatyw - wszystko przesądzone.

Ja osobiście uważam, że Bóg chce być zaskakiwany przez człowieka. Człowiek zaskakuje Boga w sposób bardzo przykry czyniąc zło, ale i potrafi zaskoczyć w sposób bardzo pozytywny, niosąc bezinteresowną pomoc. W tej perspektywie jest miejsce na wolność Boga i wolność człowieka. Nie wiem, która z tych wersji jest poprawna teologicznie, więc zaczekam na osoby bardziej obeznane w temacie.

_________________
MODERATOR


Wt maja 12, 2020 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Mysle ze niczym Boga nie jestesmy w stanie zaskoczyc

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt maja 12, 2020 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
@ Zbigniew 3991

Wszystko jest "przesądzone" z perspektywy Boga, który wszystko uwzględnia, w tym skutki używania przez nas wolnej woli. Z naszej perspektywy przesądzone jest tylko to, co Bóg zechciał nam objawić. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że Bóg wszystko (w tym cierpienie niewinnych) wyreżyserował. Nie możemy zapominać o boskich atrybutach, zwłaszcza wszechwiedzy, która przecież dotyczy także przyszłości (patrząc z naszej perspektywy).

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 12, 2020 21:08
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Zbigniew3991 napisał(a):
No właśnie w tej perspektywie nie ma alternatywy. Jeśli Bóg ma wszystkie dane, jak sądzi @Wybawiony, i wie o grzechu, który ma nastąpić, oraz pozwala na ten grzech, to grzech wpisuje się w "doskonały plan" Boga. Jeśli wszechmogący Bóg nie jest w stanie zapobiec grzechowi, to nawet On sam jest czymś zdeterminowany. Tym bardziej my jesteśmy zdeterminowani - wszystko jest już doskonale zaplanowane. Wszystkie grzechy muszą się wydarzyć, ofiary muszą zostać wynagrodzone, sprawcy muszą zostać ukarani. Z góry wiadomo, kto się nawróci, a kto nie. Z góry wiadomo kto dostąpi chwały Nieba, a kto pójdzie drogą zatracenia. Wszystko przesądzone... Tak przynajmniej rozumiem wizję @Wybawiony. Może czegoś nie uwzględniłem, ale jeśli Bóg już wszystko wie, a jego plan jest doskonały, to co tu dużo gadać? Trzeba się ze wszystkim pogodzić, bo nie ma alternatyw - wszystko przesądzone.

Ja osobiście uważam, że Bóg chce być zaskakiwany przez człowieka. Człowiek zaskakuje Boga w sposób bardzo przykry czyniąc zło, ale i potrafi zaskoczyć w sposób bardzo pozytywny, niosąc bezinteresowną pomoc. W tej perspektywie jest miejsce na wolność Boga i wolność człowieka. Nie wiem, która z tych wersji jest poprawna teologicznie, więc zaczekam na osoby bardziej obeznane w temacie.

No nie wiem czy przesądzone - w objawieniach Maryja błaga o wewnętrzną zmianę ludzi, błaga o porzucenie grzechu, w przeciwnym wypadku ludzie doprowadzą do dramatu - w Fatimie mówi i II wojnie światowej; w Khebeko błaga o uchronienie przed ludobójstwem plemion Tutsi i Hutu; w Medjugorje błaga o modlitwę w intencji pokoju, przez ludobójstwem w byłej Jugosławii.
Prosi jak w Kanie Galilejskiej - zróbcie wszystko cokolwiek wam powie.
Czyli możliwe byłoby unikniecie dramatów, gdyby ludzie poważnie potraktowali ostrzeżenia.


Śr maja 13, 2020 7:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Jaki plan B? Jest tylko jeden sposób zbawienia i tylko on jest skuteczny! Chodzi o przyjęcie tożsamości dziecka Bożego czyli Chrystusa!. Jako osobni ludzie aby być w jedności, jesteśmy włączani do Chrystusa jako latorośle. Każda żywa latorośl , tkwiąca w Chrystusie będąc częścią winorośli jest Chrystusem i jednocześnie rozpoznaje w każdej żywej latorośli Chrystusa czyli tego samego ducha -choć inne ciało.
Pomocny na tym świecie jest Duch św Pocieszyciel i nauczyciel Prawdy. Ponieważ ulegamy zarówno oszustwom jak i pomyłkom. Duch św zawsze ( o ile jest to naszym pragnieniem-bo nie może nam dać niczego czego nie cenimy ani tego nie pragniemy) znajduje alternatywne rozwiązania aby pokazać nam nasz błąd lub wskazać ,że to co wydawało się być dla nas uszczęśliwiające nie daje nam spełnienia. Po to aby wybierając to co właściwe nie mieć poczucia straty! Bo nie może niebo być szczęśliwością gdy masz poczucie straty!
A co ważniejsze skoro modlisz się słowami pięknej modlitwy jakiej nauczył nas Jezus: "Ojcze nasz". To gdy mówisz bądź wola twoja jako w niebie tak i na ziemi to przecież możesz już teraz poznać podstawy tego czym ma być niebo...

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


N sie 09, 2020 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Zbigniew3991 napisał(a):
No właśnie w tej perspektywie nie ma alternatywy. Jeśli Bóg ma wszystkie dane, jak sądzi @Wybawiony, i wie o grzechu, który ma nastąpić, oraz pozwala na ten grzech, to grzech wpisuje się w "doskonały plan" Boga. Jeśli wszechmogący Bóg nie jest w stanie zapobiec grzechowi, to nawet On sam jest czymś zdeterminowany. Tym bardziej my jesteśmy zdeterminowani - wszystko jest już doskonale zaplanowane. Wszystkie grzechy muszą się wydarzyć, ofiary muszą zostać wynagrodzone, sprawcy muszą zostać ukarani. Z góry wiadomo, kto się nawróci, a kto nie. Z góry wiadomo kto dostąpi chwały Nieba, a kto pójdzie drogą zatracenia. Wszystko przesądzone... Tak przynajmniej rozumiem wizję @Wybawiony. Może czegoś nie uwzględniłem, ale jeśli Bóg już wszystko wie, a jego plan jest doskonały, to co tu dużo gadać? Trzeba się ze wszystkim pogodzić, bo nie ma alternatyw - wszystko przesądzone.


Właśnie tak to wygląda, bo jeszcze przed tym jak Bóg zaczął stwarzać świat, to już dokładnie wiedział ile ludzi na Ziemi się urodzi, oraz jaka z nich trafi do Nieba, i jaka część z tych ludzi trafi do piekła.

Zbigniew3991 napisał(a):
Ja osobiście uważam, że Bóg chce być zaskakiwany przez człowieka.


W jaki sposób chcesz zaskakiwać Boga, który wie absolutnie wszystko?

Alus napisał(a):
No nie wiem czy przesądzone - w objawieniach Maryja błaga o wewnętrzną zmianę ludzi, błaga o porzucenie grzechu, w przeciwnym wypadku ludzie doprowadzą do dramatu


Wszechwiedza to atrybut Boga, Maryja nie jest nim obdarzona.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sie 10, 2020 0:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Pan Bog jest poza czasem, proby obejmowania go w kategoriach ludzkich i jakiś planów B jest z gory skazane na niepowodzenie


Cz sie 20, 2020 9:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Robek napisał :
Cytuj:
Wszechwiedza to atrybut Boga, Maryja nie jest nim obdarzona.

Maryja ufa całkowicie Bogu co jest podstawą do wejścia na właściwa drogę. Drogę w której każdy kto chce na nią wejść jest w jedności ducha wypływającej z miłości czyli z Boga a jeżeli będącej miłością to pozbawionej grzechu.Kochając nie musi niczego wiedzieć!

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Śr sie 26, 2020 23:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
glejt napisał(a):
Maryja ufa całkowicie Bogu co jest podstawą do wejścia na właściwa drogę. Drogę w której każdy kto chce na nią wejść jest w jedności ducha wypływającej z miłości czyli z Boga a jeżeli będącej miłością to pozbawionej grzechu.Kochając nie musi niczego wiedzieć!


No tak :mrgreen: dobry katolik nie powinien posiadać żadnej wiedzy, a jedynie kochać :lol: wtedy dla niego będzie najleopiej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 27, 2020 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
glejt napisał(a):
Jaki plan B?

Ależ Bóg już wprowadzał plan B!

Księga rodzaju 6. 5-7.

"A gdy Pan widział, że wielka jest złość człowieka na ziemi i że wszelkie jego myśli oraz dążenia jego serca są ustawicznie złe, Żałował Pan, że uczynił człowieka na ziemi i bolał nad tym w sercu swoim.
I rzekł Pan: Zgładzę człowieka, którego stworzyłem, z powierzchni ziemi, począwszy od człowieka aż do bydlęcia, aż do płazów i ptactwa niebios, gdyż żałuję, że je uczyniłem."

http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-1-6.htm

I to się nazywa "plan B"!

Tylko tak się zastanawiam. Ta drastyczna decyzja oznacza, że plan A się nie powiódł. Dzieło stworzenia zawiodło Stwórcę.
Powstał plan B, który jak widać również się nie powiódł... skoro żyjemy.
Zatem Nowe Przymierze, plan C!

I tu wtrącę moją małą dygresję, bo chyba coś przegapiłem.

No bo skoro:
Rodzaju 6. 8-9.

"Ale Noe znalazł łaskę w oczach Pana.
Oto dzieje rodu Noego: Noe był mężem sprawiedliwym, nieskazitelnym wśród swojego pokolenia. Noe chodził z Bogiem."

http://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-1-6.htm

...skoro Bóg "położył kres wszelkiemu ciału bo przez nie ziemia pełna jest nieprawości, i zniszczył je wraz z ziemią", jak sam powiedział (Rodzaju 6. -13.). To jaki to dało efekt?

Skąd pojawiła się na powrót nieprawość, skoro Noe był "czysty" w oczach Boga?
Dobra, nieważne. Było, minęło. mamy Plan C! Nowe Przymierze.

Teraz moje pytanie do Was: Skoro plan A i plan B nie rokowały, że tak to ujmę... skąd macie pewność, że plan C, czyli Zmartwychwstanie jest tym planem ostatecznym?

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N sie 30, 2020 22:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Bóg przewiduje plan B ?
Whispernight napisał(a):
Teraz moje pytanie do Was: Skoro plan A i plan B nie rokowały, że tak to ujmę... skąd macie pewność, że plan C, czyli Zmartwychwstanie jest tym planem ostatecznym?

W Twojej chronologii wystąpił błąd, plan C powinien być planem B :)

Andy72 napisał(a):
Niektórzy twierdzą że Bóg tak jak GPS ustanawia plan B, gdy człowiek coś innego wybierze niż ma wybrać. Ale czy rzeczywiście?

Ktoś kto postrzega słowa "Adamie, gdzie jesteś?" jako brak/ograniczenie Bożej Wszechwiedzy, ten w działaniu Boga doszukiwać się będzie tzw. planu B.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn sie 31, 2020 9:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL