Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 15:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 304 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Grzech w spadku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Grzech w spadku
No i taka interpretacja KRK grzechu pierworodnego skrzywdziła wielu ludzi, bo jak dziecko umarło przed chrztem, to ci ludzie mieli wielkie wyrzuty sumienia, nieraz do końca życia.


Cz cze 04, 2020 11:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
Bóg ma własne sposoby by zbawić dzieci które umarły przed chrztem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 04, 2020 11:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzech w spadku
IrciaLilith napisał(a):
Feelek
Na to wygląda, że do każdego mówi coś innego, bo zgodności w interpretacji nie mamy.

Interpretacja należy do tego, kto ten fragment stworzył.


Cz cze 04, 2020 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Grzech w spadku
Oto moja interpretacja. Grzech jest wynikiem braku świadomości, człowiek świadomy nie popełni grzechu. Jeśli wychowywany jesteś przez nieświadomego rodzica, stajesz się dzieckiem nieświadomym jak rodzic/wychowawca, staje się jego "przedłużeniem". Gdy się nie odrodzi, niesie w spadku grzech poprzedników.
Nie uważam jej podobnie jak Ircia za lepszą, jest po prostu inna.


Cz cze 04, 2020 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
To znaczy wszyscy ludzie są nieświadomi, poza Jezusem i Maryją.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 04, 2020 12:06
Zobacz profil
Post Re: Grzech w spadku
george45 napisał(a):
Oto moja interpretacja. Grzech jest wynikiem braku świadomości, człowiek świadomy nie popełni grzechu. Jeśli wychowywany jesteś przez nieświadomego rodzica, stajesz się dzieckiem nieświadomym jak rodzic/wychowawca, staje się jego "przedłużeniem". Gdy się nie odrodzi, niesie w spadku grzech poprzedników.
Nie uważam jej podobnie jak Ircia za lepszą, jest po prostu inna.

Chcesz powiedzieć, że policjant, który przez 8 minut dusił afroamerykanina, klęcząc na jego szyi gdy ten błagał o życie, nie był świadomy swego grzechu????


Cz cze 04, 2020 12:44

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
Andy72 napisał(a):
To znaczy wszyscy ludzie są nieświadomi, poza Jezusem i Maryją.

To znaczy tak nie twierdzę, tylko to wniosek z poprzedniego.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 04, 2020 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Grzech w spadku
Robienie ze "świadomości" bożka to błąd. Sama świadomość to za mało, by nie grzeszyć.


Cz cze 04, 2020 14:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Grzech w spadku
"""

""""""""To nie ja zaprzeczam wykładni KRK:
""""z którego skutkami rodzimy się wszyscy i który jest "śmiercią duszy""""

To Pismo zaprzecza takiej interpretacji.

Ez 18
20 Umrze tylko ta osoba, która grzeszy.

Skoro dziecko nie zgrzeszyło, to samo urodzenie się nie może skutkować śmiercią duszy."""""""""

No i unikacie odpowiedzi na postawiony problem. Chyba nie taj trudno odpowiedzieć, jak rozumiecie jedno i drugie sformułowanie i czy da się je pogodzić ze sobą. Ja rozumiem, ze trudno jest się wypowiedzieć przeciwko tym, którzy w Kościele mają władzę i trudno się wypowiedzieć przeciwko temu, co jest w piśmie. Wiec najwygodniej jest się wcale nie wypowiedzieć. Tyle, ze taka postawa skutkuje tym, że błąd raz popełniony nigdy nie będzie usunięty. A skutki takiego błędu mogą mieć poważne konsekwencje. Trzeba mieć trochę odwagi żeby powiedzieć to, co się myśli.


Cz cze 04, 2020 14:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzech w spadku
krzysiekniepieklo napisał(a):
To Pismo zaprzecza takiej interpretacji.

Nie ma obiektywnego znaczenia Biblii, zawsze jest interpretacja.


Cz cze 04, 2020 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Grzech w spadku
krzysiekniepieklo napisał(a):
"""

""""""""To nie ja zaprzeczam wykładni KRK:
""""z którego skutkami rodzimy się wszyscy i który jest "śmiercią duszy""""

To Pismo zaprzecza takiej interpretacji.

Ez 18
20 Umrze tylko ta osoba, która grzeszy.


Rz 3:23 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej

I pozamiatane.

Cytuj:
Skoro dziecko nie zgrzeszyło, to samo urodzenie się nie może skutkować śmiercią duszy."""""""""


No nie wiem, 1 Kor 7:14 sugeruje, że dzieci się uświęcają przez wiarę rodziców, bo "W przeciwnym wypadku dzieci wasze byłyby nieczyste"

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz cze 04, 2020 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Grzech w spadku
bert04 napisał(a):

Rz 3:23 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej

I pozamiatane.


No ale do kogo to mówił? Do dorosłych, czy do niemowląt?


Cytuj:
Skoro dziecko nie zgrzeszyło, to samo urodzenie się nie może skutkować śmiercią duszy."""""""""

bert04 napisał(a):
No nie wiem, 1 Kor 7:14 sugeruje, że dzieci się uświęcają przez wiarę rodziców, bo "W przeciwnym wypadku dzieci wasze byłyby nieczyste"


W tym tekście chodzi raczej o przekazywanie wiary, a nie o dziedziczenie grzechu. Normalne jest, ze dzieci naśladują rodziców i w ten sposób nabywają skłonności do grzechu ale dopóki sami nie zgrzeszą, to nie zaciągają winy.


Cz cze 04, 2020 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech w spadku
Andy72 napisał(a):
Bóg ma własne sposoby by zbawić dzieci które umarły przed chrztem.


Napiszę jeszcze raz pewien makabryczny wniosek jaki z tego wynika.
P1. Bóg zbawia dzieci, które umarły przed narodzeniem i jako nieświadome maluchy.
P2. Gdy człowiek dorasta może grzeszyć i tym samym trafić do piekła.
Wniosek- aby zagwarantować dziecku niebo należy je zabić odpowiednio wcześnie, koszt- prawdopodobnie własne piekło, ale biorąc pod uwagę szlachetne pobudki można liczyć na przebaczenie ze strony Boga. Choć z drugiej strony nie można, bo zapewne takie liczenie podejdzie pod grzech przeciwko Duchowi Świętemu, ale koszt własnego cierpienia dla zapewnienia nieba teoretycznie sporej grupie ludzi....
Tak, makabryczne, chore, ale logiczne...

Sorki, układ nieśmiertelności duszy i jednej jedynej szansy życia biologicznego gdy weźmie się pod uwagę śmiertelność zarodków, płodów i noworodków dla mnie jest delikatnie rzecz biorąc nielogiczny. Tak samo jak dziedziczność grzechu po Adamie i Ewie.

Ja grzech pierworodny traktuję jako metaforę odnoszącą się do naszych biologicznych uwarunkowań, potrzeby oceniania i osądzania oraz do niewiedzy/nieświadomości.
Chrzest jest symbolem świadomego podjęcia decyzji o obranym kierunku oraz wartości. Dlatego jestem za chrztem osób mogących podejmować świadome decyzje.
Po rodzicach dziedziczymy uwarunkowania biologiczne oraz sporo przekonań, ale dziedziczność grzechu jest dla mnie absurdem.

Zresztą doszliśmy tu do ciekawszej sytacji : śmierć nieśmiertelnej duszy? Niby jak? Że jednak jest śmiertelna?
To czym w takim układzie jest dusza?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 04, 2020 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
Biblię można samemu interpretować tak by np. nie wierzyć w Trójcę. Inaczej interpretują SJ, inaczej protestanci.
Pytanie: czy wierzyć mam Kościłowi czy krzysiekniepieklo?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 04, 2020 15:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech w spadku
Andy- ja np nie widzę przekonujcych powodów aby wierzyć Kościołowi, a widzę sporo aby wierzyć Bogu czy choćby swojej intuicji.
Potrafię dostrzec powody aby ufać Biblii, ale nie konkretnym interpretacjom, choć aby nie było- Biblia nie jest dla mnie niepodważalnym autorytetem, szczególnie do niektórych ksiąg i fragmentów podchodzę z dużą rezerwą - z zasady tam gdzie dowody na fałszerstwo/dopiski/modyfikacje/zupełnie inne przeznaczenie i pierwotne znaczenie są dość mocne.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 04, 2020 15:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 304 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL