Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 304 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Następna strona
 Grzech w spadku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
No_Pasaran napisał(a):
Zatem ja Twojej wizji Boga mówię non serviam. Byt który uznaje cierpienie, śmierć i choroby planujące wśród zwierząt za dobre i porządane nie zasługuje na cześć, nawet gdyby istniał.

Nie, to byt, który rzekł "non serviam" uznaje śmierć i zło za rzecz pożądaną.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 01, 2021 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Grzech w spadku
Andy72 napisał(a):
No_Pasaran napisał(a):
Zatem ja Twojej wizji Boga mówię non serviam. Byt który uznaje cierpienie, śmierć i choroby planujące wśród zwierząt za dobre i porządane nie zasługuje na cześć, nawet gdyby istniał.

Nie, to byt, który rzekł "non serviam" uznaje śmierć i zło za rzecz pożądaną.


Zarówno on jak i najwyraźniej wizja Boga wyznawana przez proteom'a.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 01, 2021 17:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech w spadku
No_Pasaran


Cytuj:
Stan pierwotny stworzenia, przed skażeniem świata grzechem pierworodnym, był różny od obecnego i zostanie restaurowany przy nastaniu Nowej Ziemi. Problem jedynie polega na tym, że ten "stan pierwotny" nigdy w historii nie istniał ponieważ, jak słusznie sam zauważyłeś, "ssaki posiadają układ nerwowy, więc musiały cierpieć."
Moze i nie istniał w takiej idyllicznej wersji - zero smierci, cierpienia itd. Raczej może chodzi o harmonię, równowagę, a nie doskonałość i niesmiertelność. Skąd zresztą ludzie, w tym papieże mają wiedzieć, jak było miliony, czy miliardy lat temu? To takie załozenie doktrynalne, z którego można i chyba w obliczu wiedzy naukowej - trzeba się wycofać.



Cytuj:
Zatem ja Twojej wizji Boga mówię non serviam. Byt który uznaje cierpienie, śmierć i choroby planujące wśród zwierząt za dobre i porządane nie zasługuje na cześć, nawet gdyby istniał.
To jest dobre w oczach Boga. Tak, jak w S.T. Bóg akceptował niewolnictwo i inne prawa, które dzisiaj raczej nie uznajemy za humanitarne. Pytanie, po co Bogu Twoja, moja, czy ludzka cześć? Czy On jest próżny, zadufany w sobie? Bóg przez wieczność istniał i nie potrzebował żadnej czci, czy chwały ze strony stworzeń, bo nie jest od nich zależny.


Pt sty 01, 2021 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
23 Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności7.
24 A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła8
i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.


12 Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...6 13 Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. 14 A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli7 przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem7 Tego, który miał przyjść.


Choć tu nie ma nic o śmierci zwierząt. Podobnie jak cierpienie zwierząt to wielka zagadka, bo o ludziach możemy powiedzieć że cierpienie ma moc zbawczą, że czeka ich wielka chwała po śmierci, ale zwierzęta? To jest wielka zagadka, którą za życia nie zgadniemy, lepiej nie myśleć o tym, bo mnie to przez lata odwodziło od wiary i powodowało bunt.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 01, 2021 17:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Grzech w spadku
Wszystkie zwierzęta mają życie wieczne, wszystkie jakie kiedykolwiek zaistniały, Bóg nie pozwoli żadnemu bytowi odejść w niepamięć.


Pt sty 01, 2021 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzech w spadku
proteom napisał(a):
To jest dobre w oczach Boga. Tak, jak w S.T. Bóg akceptował niewolnictwo i inne prawa, które dzisiaj raczej nie uznajemy za humanitarne. Pytanie, po co Bogu Twoja, moja, czy ludzka cześć? Czy On jest próżny, zadufany w sobie? Bóg przez wieczność istniał i nie potrzebował żadnej czci, czy chwały ze strony stworzeń, bo nie jest od nich zależny.

Niewolnictwo Bóg tolerował, nie uznawał tego za stan rajski. I po co w takim razie Izajasz przedstawia wizję gdzie
cielę i lew paść się będą społem
?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 01, 2021 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech w spadku
Andy72
Cytuj:
Niewolnictwo Bóg tolerował, nie uznawał tego za stan rajski. I po co w takim razie Izajasz przedstawia wizję gdzie
cielę i lew paść się będą społem
?
To jest poetycka wizja, wyrażająca oczekiwania, marzenia, które być może kiedyś zostaną spełnine?


Pt sty 01, 2021 17:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Grzech w spadku
proteom napisał(a):
Moze i nie istniał w takiej idyllicznej wersji - zero smierci, cierpienia itd. Raczej może chodzi o harmonię, równowagę, a nie doskonałość i niesmiertelność.


Czym więc miałaby się objawiać ta harmonia i równowaga zaburzona przez grzech pierworodny?

proteom napisał(a):
Skąd zresztą ludzie, w tym papieże mają wiedzieć, jak było miliony, czy miliardy lat temu? To takie załozenie doktrynalne, z którego można i chyba w obliczu wiedzy naukowej - trzeba się wycofać.


Jesteś w ogóle katolikiem? Zadajesz dziwne pytania jak na kogoś kto powinien wierzyć w opiekę Ducha Świętego nad Nauczaniem Kościoła.

proteom napisał(a):
To jest dobre w oczach Boga. Tak, jak w S.T. Bóg akceptował niewolnictwo i inne prawa, które dzisiaj raczej nie uznajemy za humanitarne.


Tak, niewolnictwo, ludobójstwa na dzieciach i noworodkach etc. Jeśli wierzysz, że te historie również wiernie przedstawiają Twojego Boga to tym bardziej dziwi mnie wizerunek na Twoim awatarze - mi sumienie by nie pozwalało hołdować komuś takiemu.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 01, 2021 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Grzech w spadku
No_Pasaran

Cytuj:
Czym więc miałaby się objawiać ta harmonia i równowaga zaburzona przez grzech pierworodny?
Tego nie wiemy. Może ludzie byli wegetarianami?



Cytuj:
Jesteś w ogóle katolikiem? Zadajesz dziwne pytania jak na kogoś kto powinien wierzyć w opiekę Ducha Świętego nad Nauczaniem Kościoła.
Duch Święty to nie czarodziej. Ludzie odczytują, interpretują Jego działanie w ramach swoich uwarunkowań. To nie jest pełne i doskonałe odwzorowanie nauczania Boga, ale zawsze przefiltrowane przez ludzkie ograniczenia np. religia, kultura, srodowisko, wiedza, język itd



Cytuj:
Tak, niewolnictwo, ludobójstwa na dzieciach i noworodkach etc. Jeśli wierzysz, że te historie również wiernie przedstawiają Twojego Boga to tym bardziej dziwi mnie wizerunek na Twoim awatarze - mi sumienie by nie pozwalało hołdować komuś takiemu.
Biblia przekazuje obraz Boga uwarunkowany ludzkimi ograniczeniami. To nie jest idealne odwzorowanie, ale raczej tak, jak ludzie Boga postrzegali i wyobrażali sobie w tamtych czasach i w tamtej kulturze. Bóg Biblii, to po części, Bóg ludzkich potrzeb i oczekiwań.


Pt sty 01, 2021 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Grzech w spadku
proteom napisał(a):
Tego nie wiemy. Może ludzie byli wegetarianami?


Pozostałe zwierzęta też były wege?

proteom napisał(a):
Duch Święty to nie czarodziej. Ludzie odczytują, interpretują Jego działanie w ramach swoich uwarunkowań. To nie jest pełne i doskonałe odwzorowanie nauczania Boga, ale zawsze przefiltrowane przez ludzkie ograniczenia np. religia, kultura, srodowisko, wiedza, język itd


Czarodzej czy nie, Twoim obowiązkiem jako katolika jest grzecznie wierzyć w to co ci podają do wierzenia:

Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 750 - Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko co jest zawarte w słowie Bożym, pisanym lub przekazanym, a więc w jednym depozycie wiary powierzonym Kościołowi i co równocześnie jako przez Boga objawione podaje do wierzenia Nauczycielski Urząd Kościoła, czy to w uroczystym orzeczeniu, czy też w zwyczajnym i powszechnym nauczaniu; co mianowicie ujawnia się we wspólnym uznaniu wiernych pod kierownictwem świętego Urzędu Nauczycielskiego. Wszyscy więc obowiązani są unikać doktryn temu przeciwnych.


proteom napisał(a):
Biblia przekazuje obraz Boga uwarunkowany ludzkimi ograniczeniami. To nie jest idealne odwzorowanie, ale raczej tak, jak ludzie Boga postrzegali i wyobrażali sobie w tamtych czasach i w tamtej kulturze. Bóg Biblii, to po części, Bóg ludzkich potrzeb i oczekiwań.


To Twój Bóg popierał niewolnictwo, ludobójstwo na dzieciach i noworodkach, czy nie popierał?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 01, 2021 18:48
Zobacz profil
Post Re: Grzech w spadku
No_Parssan napisał(a):
1008 Śmierć jest konsekwencją grzechu. Urząd Nauczycielski Kościoła, który autentycznie interpretuje wypowiedzi Pisma świętego i Tradycji, naucza, że śmierć weszła na świat z powodu grzechu człowieka. Chociaż człowiek posiadał śmiertelną naturę, z woli Bożej miał nie umierać. Śmierć była więc przeciwna zamysłom Boga Stwórcy, a weszła na świat jako konsekwencja grzechu. "Śmierć cielesna, od której człowiek byłby wolny, gdyby nie był zgrzeszył", jest "ostatnim wrogiem" człowieka, który musi zostać zwyciężony


No, i ten zapis jest zgodny z ewolucją jak i Biblią. Człowiek posiada śmiertelną naturę bo został zabrany z Ziemi którą uprawiał(" 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty"). Adam i Ewa dzięki darom jakie im Bóg udzielił przezwycięzyli swoją naturę(jak mówi św. Tomasz). Natomiast zaczęli umierać gdy popełnili grzech i stracili nadprzyrodzoną łaskę. Już scholastycy jak św. Bonawura mówił że wszystko co się dzieje w tym śmierć jest na chwałę Boga

A tak swoją drogą, Karl Rahner twierdził(i przedstawiał argumenty) że Trydent i Humani Generis, nie dogmatyzują monogenizmu. Inną sprawą jest to czy się z nim zgadzam, ale Naprwno jest to większy autorytet niż No_Parssan


Pt sty 01, 2021 19:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Grzech w spadku
Quinque napisał(a):
No, i ten zapis jest zgodny z ewolucją jak i Biblią. Człowiek posiada śmiertelną naturę bo został zabrany z Ziemi którą uprawiał(" 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty"). Adam i Ewa dzięki darom jakie im Bóg udzielił przezwycięzyli swoją naturę(jak mówi św. Tomasz). Natomiast zaczęli umierać gdy popełnili grzech i stracili nadprzyrodzoną łaskę. Już scholastycy jak św. Bonawura mówił że wszystko co się dzieje w tym śmierć jest na chwałę Boga


Co zaś z "całym tym stworzeniem, które Bóg uczynił dla człowieka" - czy również zaczęło umierać dopiero po popełnieniu przez człowieka grzechu pierworodnego?

Quinque napisał(a):
A tak swoją drogą, Karl Rahner twierdził(i przedstawiał argumenty) że Trydent i Humani Generis, nie dogmatyzują monogenizmu. Inną sprawą jest to czy się z nim zgadzam, ale Naprwno jest to większy autorytet niż No_Parssan


Bardzo chętnie poczytałbym co Pan Karl Rahner ma do powiedzenia w tej kwestii. Najwyraźniej jednak Quinque zakłada, że autorytet słowa Quinque jest na tym forum tak wielki, iż wszyscy uwierzą mu "na gębę", jakoby nie tylko Karl Rahner twierdził tak a nie inaczej, ale że i przedstawiał za tym stosowne argumenty. Wszak wszyscy wiemy, że Quinque absolutnie nie ma problemu z analizą prostych tekstów (co dobitnie zademonstrował tutaj https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=1069864#p1069864 ), toteż jego relacja ma być absolutnie wystarczająca.

Względnie Quinque ma nie tylko w pogardzie spoczywający na nim ciężar dowodowy, ale i użytkowników tego forum, jeśli oczekuje, że odwalą za niego robotę szukania argumentów za jego tezą.

A tak swoją drogą - "dogmatyczność monoteizmu" jest wystruganym przez Ciebie chochołem. Nikt w tej dyskusji nie postulował, iż monoteizm ma w Kościele status nauki dogmatycznej, a już na pewno nie ja.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 01, 2021 22:20
Zobacz profil
Post Re: Grzech w spadku
Ech
No Parssan napisał(a):
Co zaś z "całym tym stworzeniem, które Bóg uczynił dla człowieka" - czy również zaczęło umierać dopiero po popełnieniu przez człowieka grzechu pierworodnego?

Nie widzę związku między jednym A drugim
Cytuj:
Bardzo chętnie poczytałbym co Pan Karl Rahner


Karl Rhaner nie był panem ani tym bardziej Panem
Cytuj:
Najwyraźniej jednak Quinque zakłada, że autorytet słowa Quinque jest na tym forum tak wielki

Widzę że maniera mówienia(Na pilastra) w trzeciej osobie się sprawdza. Już możesz się ujawnić z którego forum przypełzłeś. Z ateisty? XD. Tak w ogóle to szkoda że pilaster się nie udziela bo by pięknie wyjaśnił te brednie o homoseksualizmie które wypisujesz
Podstawowy wykład wiary napisał(a):
To, co nazywamy ‘grzechem pierworodnym’, poznajemy z dwóch
źródeł: po pierwsze, wychodząc od uniwersalnego charakteru określenia sytuacji
wolności każdego człowieka przez winę i od wynikającego stąd uznania pierwotnego charakteru owego określenia przez winę w historii rodzaju ludzkiego; po drugie, wychodząc od coraz bardziej pogłębiającej się wraz z rozwojem historii
objawienia i zbawienia refleksji nad istotą relacji między Bogiem a człowiekiem
i od związanego z tym charakteru zarówno warunków umożliwiających tę relację,
jak i głębi winy, od czasu i miejsca jej występowania i od tego, jaką winę (...) pociąga za sobą ‘nie’ powiedziane na uświęcającą samoofertę udzieloną człowiekowi przez Boga


Cytuj:
ale i użytkowników tego forum

Jeżeli byś nie miał w pogardzie użytkowników tego forum to wiedzialbys że to polskie forum, i jest tu obowiązek tłumaczenia anglieskich tekstów; jeżeli ktoś się na nie powołuje. Więc z łaski swojej nie wklejaj tu linków do angielskich stronek. Poza tym, Ty naprawdę myślisz że nie mam co robić tylko odpowiadać na jakieś wypociny jakiegoś nołnejma
Cytuj:
że odwalą za niego robotę szukania argumentów za jego tezą

XD. Mam to gdzieś czy mi wierzysz czy nie. Poprostu nie mam maniery szukania na szybko potwierdzenia moich tez. tylko piszę z pamięci bo tematem interesuje się pewnie dłużej od Ciebie, i przeczytałem na ten temat więcej niż Ty
Cytuj:
Nikt w tej dyskusji nie postulował, iż monoteizm ma w Kościele status nauki dogmatycznej

Robił twój ziomal co się z nim klepiecie po plecach powołując się na S. Trydencki. Ale chyba nie tutaj

Cytuj:
Nikt w tej dyskusji nie postulował, iż monoteizm ma w Kościele status nauki dogmatycznej, a już na pewno nie ja

Proszę bardzo, udajesz eksperta a nie wiesz że monoteizm to podstawowy dogmat KK?


Pt sty 01, 2021 22:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Grzech w spadku
Andy72 napisał(a):
23 Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności7.
24 A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła8
i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.


12 Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...6 13 Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. 14 A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli7 przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem7 Tego, który miał przyjść.


Choć tu nie ma nic o śmierci zwierząt. Podobnie jak cierpienie zwierząt to wielka zagadka, bo o ludziach możemy powiedzieć że cierpienie ma moc zbawczą, że czeka ich wielka chwała po śmierci, ale zwierzęta? To jest wielka zagadka, którą za życia nie zgadniemy, lepiej nie myśleć o tym, bo mnie to przez lata odwodziło od wiary i powodowało bunt.


Zauważyłeś że to nie ma sensu, i z rezygnowałeś z religii, a teraz na starość, tonący brzytwy się chwyta.

No_Pasaran napisał(a):
Pudło.


Nie ma możliwości żeby ludzkość istniała od zawsze, a skoro tak to znaczy że kiedyś pojawił się na Ziemi pierwsi ludzie, którzy mogli popełnić grzech pierworodny, a kwestia tego jak ten grzech został w Biblii opisany, jest czymś nieistotnym.
Bo chodzi o sam bunt ludzi, a to czy on miał miejsce w Raju, czy na jakiejś Afrykańskiej sawannie, jest bez znaczenia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sty 01, 2021 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Grzech w spadku
Obawiam się, że to co łaskaw był nasmarować Quinque, nie ma już w zasadzie nic wspólnego z tematem wątku, toteż odpowiedź na to dzieło pozwoliłem sobie zamieścić tutaj: https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=1070079#p1070079

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 01, 2021 23:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 304 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL