Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nowe Przymierze Boga z ludźmi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Saqura napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Saqura....
Czekaj- czyli dla Ciebie demonstracyjne zabijanie za kłamstwo jest czymś sprawiedliwym i oznaką bycia dobrym i kochającym bezwarunkowo bytem?

W Bogu nie ma bezwarunkowej miłości, w Nim jest jeszcze sprawiedliwość, a byt doskonały, doskonale wszystko w sobie równoważy.

Nie wiem czy dobrze rozumiem:
A/ uważasz, że w Bogu nie ma bezwarunkowej miłości
B/ uważasz, że wbrew temu co napisałaś w Bogu jest bezwarunkowa miłość z tym, że zrównoważona ze sprawiedliwością iipozwalajacą to pozwalajacą np demonstracyjne zabijać za kłamstwo lub stosować sprawiedliwość zbiorową, która jest tak samo sprawiedliwa jak tzw dyskryminacja pozytywna nie jest dyskryminacją?

Dla mnie Bóg po prostu jest Miłością bezwarunkową, a taka Miłość z definicji nie jest czymkolwiek uwarunkowana, ograniczona ani od niczego zależna.

I nie uważam, że obieranie komukolwiek życia gdy nie wynika to z skrajnej sytuacji obrony koniecznej jest czymś sprawiedliwym.

Powiem tyle- jeśli serio istniałby byt karzący śmiercią za kłamstwo czy wyśmiewanie się z łysiny jestem jego wrogiem niezależnie od konsekwencji.
Jezus mówił aby wybaczać innym, bo nie wiedzą co czynią i wcale nie sugerował, że są skrajnie głupi czy niepoczytalni, ale że ludzie krzywdzą przez brak wiedzy, świadomości, błędne przekonania i założenia. Takiemu bytowi też mogę wybaczyć, ale tylko przy założeniu, że brakuje mu pewnej wiedzy, świadomości, zrozumienia, doświadczenia, albo, że po prostu jest psychopatą. Z tym, że fakt, że wybaczam nie oznacza zgody na dalsze krzywdzenie.

Saqura- serio uważasz, że wszystkie wydarzenia z Biblii to fakty i Bóg serio stoi za opisanymi tam zabójstwami oraz, że było to dobre i sprawiedliwe zachowanie? Że serio Bóg jest autorem przedstawionych tam praw i zasad?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 07, 2020 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Saqura napisał(a):
"Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię?" Dz.Ap.5, 3

Już mówiłem co sądzę o tych słowach. Mi osobiście kojarzą się z religijnym praniem mózgu, z psychologicznym wzięciem pod szpic mniejszego od siebie.

Cytuj:
Koryntianie pili mleko, a w Jerozolimie karmiono już prawdziwym pokarmem.

Bez urazy - piepszenie. Dlaczego w dzisiejszych czasach nikogo za podobne i gorsze występki szlak nie trafia ? To potwierdza tylko tezę, że śmierć tamtych dwojga, wynikła właśnie z faktu użycia swej pozycji i siły słowa.


Pt sie 07, 2020 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Sysydlaczek napisał(a):
To potwierdza tylko tezę, że śmierć tamtych dwojga, wynikła właśnie z faktu użycia swej pozycji i siły słowa.

Bo Słowo ma moc, ma moc życie dać i je zabrać.
Jak już pisałam powyżej, wtedy ta moc była potrzebna do uzewnętrznienia się, dzisiaj taki potrzeby już nie ma.
IrciaLilith napisał(a):
uważasz, że wbrew temu co napisałaś w Bogu jest bezwarunkowa miłość z tym, że zrównoważona ze sprawiedliwością iipozwalajacą to pozwalajacą np demonstracyjne zabijać za kłamstwo lub stosować sprawiedliwość zbiorową, która jest tak samo sprawiedliwa jak tzw dyskryminacja pozytywna nie jest dyskryminacją?

Bóg jak nikt zna każde "serce", zapewniam że nawet przy sprawiedliwości zbiorowej nie pomylił się..zresztą "na całym świecie nie ma ani jednego sprawiedliwego"...Zabić to za mocne słowo w stosunku do Pana Życia i Śmierci.
IrciaLilith napisał(a):
I nie uważam, że obieranie komukolwiek życia gdy nie wynika to z skrajnej sytuacji obrony koniecznej jest czymś sprawiedliwym.

My możemy sobie uważać, tak jak np. Adam, a co z tego wyniknie to już nasz własny kłopot..Ja bym nie odebrała nawet w obronie własnej, pomimo że dość łatwo dałabym sobie z tym radę ;)
Nie widzę w tym sprawiedliwości..
IrciaLilith napisał(a):
Saqura- serio uważasz, że wszystkie wydarzenia z Biblii to fakty i Bóg serio stoi za opisanymi tam zabójstwami oraz, że było to dobre i sprawiedliwe zachowanie? Że serio Bóg jest autorem przedstawionych tam praw i zasad?

Tak, tylko nie pisz już o zabójstwach, bo widzę to zupełnie inaczej :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt sie 07, 2020 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
To jak widzisz regularne i masowe odbieranie życia przez Boga opisywanego w Biblii? Tam nijak nawet pod obronę konieczną tego się nie da podciągnąć? Uważasz, że po prostu nic takiego nie miało miejsca, że trzeba pokombinować i traktować takie sytuacje jako metafory lub choćby nadinterpretacje lub przypisywanie Bogu akcji z którymi nie miał nic wspólnego, a jedynie ludzie zwalili to na Boga.

Czy tylko dlatego, że daję komuś życie mam prawo mu je odbierać lub decydować za tego kogoś jak ma żyć?
Serio- jedynie w naprawdę skrajnych przypadkach samoobrony jestem zdolna uznać, że dana osoba miała prawo komuś odebrać życie, choć osobiście gdyby chodziło tylko o mnie raczej bym nie zabiła- piszę raczej, bo zwyczajnie nie mam pojęcia jak bym się zachowała w skrajnej sytuacji.

Ja zwyczajnie uważam, że Biblia jest opisem tego jak pewni ludzie wyobrażali sobie Boga, co Mu przypisywali, itd, gdybym założyła, że serio istnieje Bóg o takiej masakrycznej moralności i poczuciu sprawiedliwości po prostu stanęłabym po stronie dobra, czyli opozycji wobec takiego tyrana, dla którego liczy się jedynie oddawanie mu czci i przestrzeganie zasad niezależnie od ich sensu czy skali okrucieństwa.
Jezus prezentował odmienny obraz Boga niż ST, lecz potem w praktyce powrócono do obrazu srogiego i domagającego się czci i ślepego posłuszestwa króla kosztem obrazu dobrego rodzica, ew jako wzorzec brano rodziców dziś ocenianych bardzo negatywnie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 08, 2020 14:31
Zobacz profil
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
IrciaLilith napisał(a):
To jak widzisz regularne i masowe odbieranie życia przez Boga opisywanego w Biblii?

Normalnie. Bóg może robić co chce
Cytuj:
Ja zwyczajnie uważam, że Biblia jest opisem tego jak pewni ludzie wyobrażali sobie Boga

Wiemy to. Mówiłaś nam to setki razy


So sie 08, 2020 16:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
IrciaLilith napisał(a):
To jak widzisz regularne i masowe odbieranie życia przez Boga opisywanego w Biblii?

Zgodne ze sprawiedliwością, z ludzkim wyborem, wodzę złą glebę na której nic nie wyrośnie.
IrciaLilith napisał(a):
Uważasz, że po prostu nic takiego nie miało miejsca, że trzeba pokombinować i traktować takie sytuacje jako metafory lub choćby nadinterpretacje lub przypisywanie Bogu akcji z którymi nie miał nic wspólnego, a jedynie ludzie zwalili to na Boga.

Nawet nic podobnego nie zasugerowałam :roll:
IrciaLilith napisał(a):
Czy tylko dlatego, że daję komuś życie mam prawo mu je odbierać lub decydować za tego kogoś jak ma żyć?

Życie nigdy nie było naturą tego z czego zbudowany jest człowiek, a kto decyduje za Ciebie jak masz żyć? Robisz na co masz ochotę, nikt Tobą nie kieruje, nikt za Ciebie niczego nie wybiera; czujesz się zewnętrznie sterowana?
IrciaLilith napisał(a):
Bóg o takiej masakrycznej moralności i poczuciu sprawiedliwości po prostu stanęłabym po stronie dobra, czyli opozycji wobec takiego tyrana

Skąd wiesz co to jest dobro, skąd wiesz że to co za dobro uznane, w danym momencie, przez Ciebie jest dobrem dla kogoś innego?
IrciaLilith napisał(a):
dla którego liczy się jedynie oddawanie mu czci i przestrzeganie zasad niezależnie od ich sensu czy skali okrucieństwa.

Miłości, chce miłości....Każda z tych zasad ma sens, jeśli kogoś się kocha i nie chce się go stracić.
IrciaLilith napisał(a):
Jezus prezentował odmienny obraz Boga niż ST

Źle widzisz :-(

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So sie 08, 2020 23:30
Zobacz profil
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
IrciaLilith napisał(a):
To jak widzisz regularne i masowe odbieranie życia przez Boga opisywanego w Biblii? Tam nijak nawet pod obronę konieczną tego się nie da podciągnąć? Uważasz, że po prostu nic takiego nie miało miejsca, że trzeba pokombinować i traktować takie sytuacje jako metafory lub choćby nadinterpretacje lub przypisywanie Bogu akcji z którymi nie miał nic wspólnego, a jedynie ludzie zwalili to na Boga.

Czy tylko dlatego, że daję komuś życie mam prawo mu je odbierać lub decydować za tego kogoś jak ma żyć?
Serio- jedynie w naprawdę skrajnych przypadkach samoobrony jestem zdolna uznać, że dana osoba miała prawo komuś odebrać życie, choć osobiście gdyby chodziło tylko o mnie raczej bym nie zabiła- piszę raczej, bo zwyczajnie nie mam pojęcia jak bym się zachowała w skrajnej sytuacji.

Ja zwyczajnie uważam, że Biblia jest opisem tego jak pewni ludzie wyobrażali sobie Boga, co Mu przypisywali, itd, gdybym założyła, że serio istnieje Bóg o takiej masakrycznej moralności i poczuciu sprawiedliwości po prostu stanęłabym po stronie dobra, czyli opozycji wobec takiego tyrana, dla którego liczy się jedynie oddawanie mu czci i przestrzeganie zasad niezależnie od ich sensu czy skali okrucieństwa.
Jezus prezentował odmienny obraz Boga niż ST, lecz potem w praktyce powrócono do obrazu srogiego i domagającego się czci i ślepego posłuszestwa króla kosztem obrazu dobrego rodzica, ew jako wzorzec brano rodziców dziś ocenianych bardzo negatywnie.

Ówcześni nie potrafili trzęsienia ziemi wyjaśnić ruchami tektonicznymi, zaćmienia słońca obrotami planet po orbitach wokół słońca, wybuchów wulkanów lawą zalegającą wnętrze ziemi, chorób bakteriami, za wszystko zatem odpowiedzialny był Bóg.
Bóg proroków - miłosierdzia pragnę, nie krwawych ofiar - to Bóg miłości zaprezentowany w osobie Chrystusa.
A straszenie Bogiem, to przez wielu przydawanie sobie człowiekowi/instytucji własnej rangi i mocy.


N sie 09, 2020 7:13

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Alus napisał(a):
Ówcześni nie potrafili trzęsienia ziemi wyjaśnić ruchami tektonicznymi, zaćmienia słońca obrotami planet po orbitach wokół słońca, wybuchów wulkanów lawą zalegającą wnętrze ziemi, chorób bakteriami, za wszystko zatem odpowiedzialny był Bóg.
Bóg proroków - miłosierdzia pragnę, nie krwawych ofiar - to Bóg miłości zaprezentowany w osobie Chrystusa.
A straszenie Bogiem, to przez wielu przydawanie sobie człowiekowi/instytucji własnej rangi i mocy.


Bóg urządzając ten świat wprowadził pewne reguły jego funkcjonowania.
Zaproponował też człowiekowi pewne reguły postępowania żeby w tym świecie dobrze mu się wiodło. Reguły funkcjonowania tego świata są dość sztywne i człowiek nie może tego zmienić. No ale jeśli chodzi o postępowanie, to człowiek ma dość dużą swobodę wyboru i nie musi się sztywno stosować do reguł zaproponowanych przez Boga. Konsekwencje odrzucenia tych reguł są jednak dla społeczności ludzkiej bardzo bolesne. Wprowadzają zamęt do prawidłowego funkcjonowania i niszczą relacje pomiędzy ludźmi. No i jak jedni drugich zaczynają krzywdzić i wykorzystywać, to Bóg interweniuje aby te relacje naprawiać. Dlaczego niby ten, który krzywdzi i wykorzystuje miałby nie ponosić konsekwencji swojego niegodziwego postępowania. No i jak Bóg pokrzyżuje plany niegodziwców, to jest to jak najbardziej sprawiedliwe działanie.

W Starym Przymierzu newralgicznym momentem było odrzucenie królowania Boga wtedy, kiedy zażądali od Boga aby im wyznaczył króla. Tym samym odrzucili królowanie Boga i zaczęli służyć człowiekowi (królowi). Od tego momentu zaczęli ponosić wszystkie konsekwencje ludzkich błędów swoich władców. Dlaczego Bóg miałby ich chronić, skoro nie chcieli się Jego słuchać?

W Nowym Przymierzu jest powrót do królowania Boga. To Chrystus jest królem tych, którzy mu uwierzyli i chcą jemu służyć. W Jego nauce nie ma królów i władców. Ten pierwszy ma być sługą wszystkich. No a król jest jeden – Chrystus i wszyscy mu służą. To On udziela każdemu ze swojego Ducha, aby każdy był pouczany, jak ma postępować. Jeśli ktoś wybiera sobie człowieka na króla, to służy temu, kogo sobie na króla wybrał. Taki nie może służyć Bogu, bo wierność ślubuje człowiekowi. Odrzuci wszystko, co Bóg do niego mówi, jeśli ten, komu ślubował, każe mu zrobić coś innego.
No i jeśli człowiek nie mówi tego, co myśli ale mówi to, co mu narzucono, to nie może służyć Bogu i w ten sposób Bogu się sprzeciwia.


N sie 16, 2020 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Zaraz niech zgadnę, Krzysiek... ty jesteś protestantem? Tylko protestantów uczą, że tylko Pismo Święte... Otóż , jak ci wyjaśniłem w innym temacie nie ma takiej księgi która pomieściła by wszystko co Jezus nauczał, sami apostołowie tłumaczą , że chcieliby jeszcze wiele napisać o tym co Jezus uczynił i nauczał lecz papieru brak!!! Tak więc NIE TYLKO PISMO ŚWIĘTE. Dzisiejsza Biblia powstała setki lat po działalności Jezusa i apostołów , a co było wcześniej , czy Kościoła wcześniej nie było? Był.! Kościół bez Biblii działał i istniał i miał się bardzo dobrze .Jezus i Apostołowie działali i nauczali bez żadnej Biblii nie było wtedy jeszcze żadnej Biblii i dopiero kiedy Kościół miał już 100 czy 150 lat dopiero wtedy powstaje Biblia. I wiele nauki Jezusa i Apostołów nigdy i nigdzie nie zostało napisane a większość z tego co zostało napisane zginęło w odmętach krwawych i burzliwych pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Więc Biblia to malutki wycinek działalności wczesnego Kościoła , który cudem przetrwał do naszych czasów. Więc o nauce Kościoła stanowi też tradycja , przekaz ustny , nigdzie nie pisany, bądź zaginiony. Nie można nauki o Jezusie i Apostołach opierać wyłącznie na Biblii , bo to tak jak byś całą swoją wiedzę o Krzyżakach opierał tylko na tym co napisał Henryk Sienkiewicz. I daj spokój z tym protestantyzmem i wachlarzowaniem cytatami powyrywanymi z kontekstu. To co robisz to zwykła dziecinada. Nie obrażaj się , ale przeczytaj choć raz Pismo Święte, a nabierzesz zdrowego dystansu do tego co do tej pory wiedziałeś o nauce Kościoła.


Wt sie 18, 2020 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Mt 23
8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Biada obłudnikom

13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą6.
15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.


Tu Jezus wyraźnie mówi, że nauczyciel jest Jeden i i Ojciec Jest Jeden.
No ale możesz słuchać tych wszystkich nauk ojców Kościoła, które zakłamują tą Jedną Naukę, która daje zbawienie. A kłamliwa tradycja to powstaje na moich oczach, jak figura Pana Jezusa pozostaje w grobie po Niedzieli Zmartwychwstania. Na pięć kościołów w mojej okolicy, w trzech widziałem tą nową kłamliwą tradycję. No ale ta Tradycja może być dla Ciebie ważniejsza od tego, co powiedział Jezus, a co zostało zapisane w Ewangeliach. No i możesz mnie wyzywać od protestantów, bo protestuję jak widzę zakłamywanie wprost tego, co w Ewangeliach zostało zapisane. A tradycji to jest tyle ile powstało Kościołów i każda jest ważniejsza od tego, co Jezus powiedział. No ale możesz sobie wybrać to, w co wierzysz. Masz do tego prawo.


Śr sie 19, 2020 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Krzysiek... Czy ty uważasz , że w Biblii jest wszystko napisane?


Cz sie 20, 2020 0:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Krzysiek... Czy ty uważasz , że w Biblii jest wszystko napisane?


W Ewangeliach jest zawarta cała nauka Jezusa, która jest wystarczająca do zbawienia. No a to, czego w tej nauce nie ma, do zbawienia nie jest konieczne. Nikt nie ma prawa zmuszać drugiego do wiary w to, czego w nauce Jezusa nie ma. Pisma ST (Stare Przymierze) i NT (Nowe Przymierze), to są pisma przez które Bóg może mówić do człowieka. Tyle, że jeden drugiemu nie ma prawa narzucać, jak należy te teksty rozumieć. Bóg tłumaczy każdemu takie teksty indywidualnie. To właśnie Nowe Przymierze na tym polega, że każdy ma mieć w sobie Bożego Ducha, który ma człowieka prowadzić za rękę do domu Ojca. Ma mu wszystko tłumaczyć i podpowiadać, jak ma się zachować w konkretnej sytuacji. No bo przecież funkcję władców Jezus wyraźnie anulował.

Mt 20

24 Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci. 25 A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: «Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. 26 Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. 27 A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, 28 na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».


No a to wszystko, o co się ludzie kłócą, to jest sprawka szatana. Więc to, czego w nauce Jezusa nie ma, to jest pozostawione do indywidualnej decyzji każdego, czy chce w to wierzyć, czy nie. A to, co nas wszystkich powinno łączyć, to jest nauka Jezusa, bo tylko ona jest dla nas gwarancją zbawienia. Każdy uczeń Chrystusa powinien się z jego nauką zgodzić i właśnie wspólne Łamanie Chleba może nas na powrót zjednoczyć.


Cz sie 20, 2020 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Krzysiek... a który Kościół uważasz za sprawiedliwy ,ten dobry, który wierny jest nauce Jezusa i ewangelii? A co z tobą, czy ty wierny jesteś nauce Jezusa?


Cz sie 20, 2020 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Zaraz niech zgadnę, Krzysiek... ty jesteś protestantem? Tylko protestantów uczą, że tylko Pismo Święte... Otóż , jak ci wyjaśniłem w innym temacie nie ma takiej księgi która pomieściła by wszystko co Jezus nauczał, sami apostołowie tłumaczą , że chcieliby jeszcze wiele napisać o tym co Jezus uczynił i nauczał lecz papieru brak!!! Tak więc NIE TYLKO PISMO ŚWIĘTE.

Ci sami apostołowie w innym miejscu pisali aby nie wykraczać poza to, co zostało napisane, np. (1Kor4: 6 i np. ST: Prz30: 6) - a więc tylko Pismo - to co jest spisane.
Czy nauczali sprzecznie względem siebie?

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Dzisiejsza Biblia powstała setki lat po działalności Jezusa i apostołów , a co było wcześniej , czy Kościoła wcześniej nie było? Był.! Kościół bez Biblii działał i istniał i miał się bardzo dobrze. Jezus i Apostołowie działali i nauczali bez żadnej Biblii nie było wtedy jeszcze żadnej Biblii i dopiero kiedy Kościół miał już 100 czy 150 lat dopiero wtedy powstaje Biblia.

Troszkę się waść rozpędził z twierdzeniami.......

Biblii nie było przed powstaniem Kościoła? Kościół działał bez Biblii?

Śmiem twierdzić, że bez ówczesnej wersji Biblii - jako tylko Stary Testament - to bez tego Pisma Świętego Jezus mógłby mieć problem przekonać wielu Żydów.....

Na przykład na czym bazował Jezus, kiedy wyjaśniał uczniom obecne i przeszłe wydarzenia, bo nie rozpoznali Jezusa zmartwychwstałego?:
" (27) I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego."(Łk24)

O jakich Pismach mówił Jezus? twierdziłeś, że Biblii jeszcze nie było?

Ponad połowa Biblii to dzieło Żydów, nie Kościoła:
"(1) Na czym więc polega wyższość Żyda? Albo jaki jest pożytek z obrzezania? (2) Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im zostały powierzone słowa Boże." (Rz3)

Komu Bóg powierzył opiekę nad Starym Testamentem? Kościołowi? Żaden człowiek, ani instytucja nie ma prawa przywłaszczać sobie autorytetu i depozytu Pism, ponieważ ponad połowa Biblii - ST to dziedzictwo Żydów, nie Kościoła i to się nigdy nie zmieniło.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
I wiele nauki Jezusa i Apostołów nigdy i nigdzie nie zostało napisane a większość z tego co zostało napisane zginęło w odmętach krwawych i burzliwych pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Więc Biblia to malutki wycinek działalności wczesnego Kościoła , który cudem przetrwał do naszych czasów.

Sam Jezus zapewnił, że Jego Kościół przetrwa, więc nie przypisywałbym tego jakimś "cudom".

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Więc o nauce Kościoła stanowi też tradycja , przekaz ustny , nigdzie nie pisany, bądź zaginiony. Nie można nauki o Jezusie i Apostołach opierać wyłącznie na Biblii , bo to tak jak byś całą swoją wiedzę o Krzyżakach opierał tylko na tym co napisał Henryk Sienkiewicz.

A widzisz różnicę, między przekazywaniem dalej Objawienia Bożego - Biblii, a Tradycją, która nie jest i nigdy nie była bezpośrednim ustnym nauczaniem apostołów?
Prawdy uczniom zostały już przekazane i tego mają się trzymać. W tym czasie zostali oni pouczeni/nauczeni. Jest to logiczne, bo nikt poza ostatnim Janem nie otrzymał objawienia od Boga, które potocznie nazywa publicznym, do dalszego przekazywania nowych objawień/pouczeń.

Czy chrześcijanie w II w. czy III w. potrzebowali Tradycji aby osiągnąć zbawienie? czy potrzebowali np. kultu Maryi i Świętych aby być zbawionym? Czy potrzebowali innych Tradycyjnych naleciałości, których wtedy nie było, aby zostać zbawionym? Więc jednak sama treść i to nie skompletowanego Pisma już wystarczała... czy nie?

Jezus powoływał się wyłącznie na Pisma, nauczał uczniów o tym, co o Nim napisano w Pismach (Łk24:27) (nie w tradycji) i otworzył uczniom oczy na zrozumienie Pism (Łk24: 45), a nie tradycji.


Pn sie 24, 2020 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Śmiem twierdzić, że za czasów Jezusa i Apostołów to nie tylko nie było Biblii, ale i Starego Testamentu . Żaden żyd nie przyjmie naszego Starego Testamentu, jedynie niektóre tylko księgi. A poza tym nie lubię rozmowy " wytnij-wklej" i coś tam napisz.


Pn sie 24, 2020 19:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL