Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Nowe Przymierze Boga z ludźmi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 16, 2020 13:03
Posty: 38
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Śmiem twierdzić, że za czasów Jezusa i Apostołów to nie tylko nie było Biblii, ale i Starego Testamentu . Żaden żyd nie przyjmie naszego Starego Testamentu, jedynie niektóre tylko księgi. A poza tym nie lubię rozmowy " wytnij-wklej" i coś tam napisz.

Owszem, Stary Testament istniał. A Żydzi odrzucili księgi w oryginale zapisane w języku greckim tylko i wyłącznie ze względu na przejęcie wersji z Septuaginty przez chrześcijan. Za czasów Jezusa w synagogach i świątyni normalnie czytano zarówno wersję hebrajską jak i Septuagintę na równi.


Pn sie 24, 2020 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Lecz nie był to Stary Testament, a tym bardziej Biblia, były to Święte Księgi i tego właśnie się czepiam. Trzeba wykorzenić ten fałsz ,że Jezus posługiwał się Biblią , bo np. protestanci kładac nacisk że Tylko Pismo Święte odrzucili Septuagintę, nie rozumiejąc że za czasów Jezusa nie było jeszcze żadnej Biblii.


Pn sie 24, 2020 20:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Lecz nie był to Stary Testament, a tym bardziej Biblia, były to Święte Księgi i tego właśnie się czepiam. Trzeba wykorzenić ten fałsz ,że Jezus posługiwał się Biblią , bo np. protestanci kładac nacisk

Takich twierdzeń jeszcze na tym forum "nie widziałem". Ale na razie pomijając fakty historyczne, posługując się tylko Biblią - NT, wyjaśnij w takim razie, na które lub jakie Pismo powoływał się Jezus we wcześniejszm zacytowanym przeze mnie fragmencie?
I np. na które/jakie Psimo apostołowie w tych:
"3 Bo cóż mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i zostało mu to poczytane za sprawiedliwość1"(Rz4)
"23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość, i został nazwany przyjacielem Boga." (Jk2)


Inny_punkt_widzenia napisał(a):
że Tylko Pismo Święte odrzucili Septuagintę, nie rozumiejąc że za czasów Jezusa nie było jeszcze żadnej Biblii.

Septuaginty nie trzeba było odrzucać, bo przed nią Żydzi mówili tylko po hebrajsku i spisywali ST tylko w tym języku, więc mieli najpierw hebrajską wersję. Następnym w kolejność przekładem po Biblii ST hebrajskiej, był Pięcioksiąg Samarytański (Pentateuch - tylko Tora) datowany na ok 450 r p.n.e., była to transliteracja, posiadał ok. 6000 drobnych różnic od tekstu hebrajskiego. Powstał też inny, to czasy Nehemiasza, wielu Żydów żyjących na terenach Persji używało języka aramejskiego, wiec powstała potrzeba przełożenia ST hebrajskiego na ten język i powstały Targumy aramejskie.

Septuaginta była przekładem/tłumaczeniem z oryginalnego/pierwotnego hebrajskiego, po rostu pojawiła się potrzeba i ze względów praktycznych powstał ten przekład. Były jeszcze inne greckie przekłady: Akwilii z Synopy IIw., Teodocjana i Symmacha z IIw., według opinii Żydów były bardziej wierne w dokładności oryginałowi starohebrajskiemu niż Septuaginta i wielu tą ostatnią odrzuciło.

Septuaginta była pierwszym odstępstwem od wersji hebrajskich, spisaną ok. 200 - 250 r p.n.e. na rozkaz króla Egiptu Ptomeleusza - poganina, nie był Żydem. Wtedy zaczęto dodawać księgi do ST, które wcześniej nie były uważane za natchnione.


Wt sie 25, 2020 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Pora skończyć z tym Starym Testamentem, kiedy jeszcze nie było Nowego. To tak jakbym powiedział , że byłem już ojcem kiedy nie miałem dzieci. Przemek wytłumacz mi dlaczego protestanci odrzucili 7 ksiąg Starego Testamentu?


Wt sie 25, 2020 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Pora skończyć z tym Starym Testamentem,

Rozumiem, że możesz mieć inny punkt widzenia, ale nie ma tutaj czego kończyć. Stary Testament został włączony do kanonów ksiąg Biblii i to się nigdy nie zmieniło, i dla chrześcijaństwa nigdy się to nie zmieni aż do końca tego świata - sam Jezus o tym zapewnił nawiązując stricte do Starego Testamentu:
" (17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z prawa, aż wszystko się wypełni. "(Mt17)

Więc jak ty chcesz kończyć ST, skoro Jezus powiedział, że prędzej ziemia i niebo przeminie, niż to się stanie?

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
kiedy jeszcze nie było Nowego. To tak jakbym powiedział , że byłem już ojcem kiedy nie miałem dzieci.

Rozdzielanie Starego Testamentu od Nowego, to tak jakbym miał przepis na ciasto który zawiera proces przyrządzania, ale składniki do użycia zostały wycięte....
O Starym Testamencie można powiedzieć wiele, przede wszystkim to, że wskazuje na Jezusa:
"(39) Badajcie Pisma; sądzicie bowiem, że w nich macie życie wieczne, a one dają świadectwo o mnie."(J5); "(30) Kiedy Filip podbiegł, usłyszał, jak tamten czyta proroka Izajasza, i zapytał: Rozumiesz, co czytasz? (31) A on odpowiedział: Jak mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni? ....(...)... (34) I zapytał eunuch Filipa: Proszę cię, o kim to prorok mówi? Sam o sobie czy o kimś innym? (35) Wtedy Filip otworzył swe usta i zaczynając od tego fragmentu Pisma, głosił mu Jezusa."(Dz8) i inne i najważniejsze jest to, że był on Biblią Jezusa i Apostołów, i wogóle pierwszych chrześcijan.
Bez Starego Testamentu jest niemożliwym dobrze zrozumieć Nowego, np. kontekstu ofiary Jezusa przyrównanej do baranka ofiarnego/pojednania i wieczerzy paschalnej, wogóle byśmy nie zrozumieli Listu Do Hebrajczyków, o co chodzi w porządku Melchizedeka, inne listy tłumaczące nam Prawo(czyli ST) i jego wypełnienie o którym mówił Jezus, spełnienie obietnic i wogóle Nowe Przymierze - Dobrą Nowinę na której powstał NT, przykłady można mnożyć bez końca..........

Ostatecznie apostoł Paweł sam wypowiada się o ST, nawiązując do pism natchnionych:
"(14) Ty zaś trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, wiedząc, od kogo się tego nauczyłeś; (15) I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie. (16) Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości; (17) Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany."(2Tm3)

Przykro mi, ale wygląda na to, że nie masz pojęcia o czym mówisz, czytałeś kiedyś Biblię?

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek wytłumacz mi dlaczego protestanci odrzucili 7 ksiąg Starego Testamentu?

Deuterokanonicznych(apokryfy) jest więcej, zależy od Kościoła, np. prawosławny uznaje troszkę inną listę i ma ich więcej niż 7.

Jest duża ilość wskazówek i przesłanek, aby ich nie uznawać za pisma natchnione przez Boga, wystarczy się z nimi zapoznać.
Na początek rozpocznij poszukiwania od tego, dlaczego sam Jezus nie powołał się na nie, kiedy tłumaczył uczniom mówiąc "o mnie napisane" i nie uwzględnił apokryfów, a nawiązał do "wszystkich" pism:
"(27) I zaczynając od Mojżesza[Tora] i wszystkich proroków[Neviim], wykładał im, co było o nim napisane we wszystkich Pismach[Ketuwim]. "(Łk24)

Tora, Neviim i Ketuwim to akronim TANACH oznaczający kanon Biblii hebrajskiej nie zawierający apokryfów. Bardzo dobrze znany Jezusowi i apostołom, czyli w szczególności wszystkim Żydom. Szczegóły i ilość ksiąg już na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tanach


Śr sie 26, 2020 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Przemek to właśnie ty rozdzielasz ST o Nowego pisząc że za czasów Jezusa był już ST. A to ja właśnie staram się wytłumaczyć że bez Nowego Testamentu Stary Testament nie istnieje i za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy. Jeszcze raz tłumaczę , że dopóki dzieci nie masz to nie możesz być ojcem. A teraz druga sprawa, protestanci odrzucili właśnie Septuagintę , 7 ksiág Starego Testamentu , a nie żadne apokryfy.


Cz sie 27, 2020 17:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek to właśnie ty rozdzielasz ST o Nowego pisząc że za czasów Jezusa był już ST. A to ja właśnie staram się wytłumaczyć że bez Nowego Testamentu Stary Testament nie istnieje i za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy. Jeszcze raz tłumaczę , że dopóki dzieci nie masz to nie możesz być ojcem. A teraz druga sprawa, protestanci odrzucili właśnie Septuagintę , 7 ksiág Starego Testamentu , a nie żadne apokryfy.


To myślisz, że ci wszyscy ojcowie z KRK to mają dzieci?


Cz sie 27, 2020 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
@krzysiekniepiekło
Nie zrozumiałeś wpisu @Inny_punkt_widzenia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sie 27, 2020 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek to właśnie ty rozdzielasz ST o Nowego pisząc że za czasów Jezusa był już ST. A to ja właśnie staram się wytłumaczyć że bez Nowego Testamentu Stary Testament nie istnieje i za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy. Jeszcze raz tłumaczę , że dopóki dzieci nie masz to nie możesz być ojcem. A teraz druga sprawa, protestanci odrzucili właśnie Septuagintę , 7 ksiág Starego Testamentu , a nie żadne apokryfy.


Ja mam ta ten temat zgoła odmienne zdanie. Nie ma Starego Testamentu ani Nowego Testamentu. Jest tylko Stare Przymierze i Nowe Przymierze. I jak najbardziej Stare Przymierze jest całkowicie niezależne od Nowego Przymierza i cały czas obowiązuje tych, którzy chcą przy nim trwać i nie chcą przystąpić do Nowego Przymierza. A stare proroctwa mogą dotyczyć tego, co już było ale i tego, co dopiero będzie.


Cz sie 27, 2020 20:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ja mam ta ten temat zgoła odmienne zdanie. Nie ma Starego Testamentu ani Nowego Testamentu. Jest tylko Stare Przymierze i Nowe Przymierze.

Chwila, ale rozmowa dotyczyła pism, a nie przymierza.

Cytuj:
Stare Przymierze jest całkowicie niezależne od Nowego Przymierza i cały czas obowiązuje tych, którzy chcą przy nim trwać i nie chcą przystąpić do Nowego Przymierza.

Skoro nie uznają tego nowego, to jak mają przystąpić? Z ich punktu widzenia jest tylko jedno przymierze.


Cz sie 27, 2020 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
feelek napisał(a):
Chwila, ale rozmowa dotyczyła pism, a nie przymierza.

No a czego te pisma dotyczyły?

feelek napisał(a):
Cytuj:
Stare Przymierze jest całkowicie niezależne od Nowego Przymierza i cały czas obowiązuje tych, którzy chcą przy nim trwać i nie chcą przystąpić do Nowego Przymierza.

Skoro nie uznają tego nowego, to jak mają przystąpić? Z ich punktu widzenia jest tylko jedno przymierze.


To swoje przymierze to dość dawno przeredagowali sobie w taki sposób żeby im pasowało i to Bóg ma im służyć według ich mniemania. No i znaleźli sobie nowego boga, który spełnia wszystkie ich warunki.
J 8
43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.


Cz sie 27, 2020 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a czego te pisma dotyczyły.

W tym momencie to nieistotne. Chodzi o nazwę zbioru pism.


Pt sie 28, 2020 6:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
feelek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a czego te pisma dotyczyły.

W tym momencie to nieistotne. Chodzi o nazwę zbioru pism.


Ja już o tym pisałem, że to te żmijowe plemię te pisma nazwało Starym Testamentem i Nowym testamentem, sugerując, że Bóg umarł. Mimo to, że to weszło do Tradycji, to powinniśmy unikać tych określeń i zmienić ich nazwę na Stare Przymierze i Nowe Przymierze. Wydaje mi się, że to nie jest bagatelna sprawa.


Pt sie 28, 2020 8:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek to właśnie ty rozdzielasz ST o Nowego pisząc że za czasów Jezusa był już ST.

Bo był i przedstawiłem "tonę" argumentów na to, a ty do żadnego się nie odniosłeś. Rozdzielenie wynika z treści i chronologii powstania ksiąg Biblii. Zarówno ST i NT w całości reprezentuje całe objawienie Boże, ale przekazane ludziom w określonym przedziale czasowym.

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
A to ja właśnie staram się wytłumaczyć że bez Nowego Testamentu Stary Testament nie istnieje i za czasów Jezusa nie było jeszcze Starego Testamentu , lecz powstał on nieco później , a dokładnie w momencie kiedy ukazał się Nowy.

Za czasów Jezusa nie było ST??? Próbujesz teraz zmieniać historię?
Czy możesz przedstwić jakieś na to konkrety? Kiedy powstał ST a kiedy NT, a kiedy Biblia? Poproszę o konkrety, wyjaśnienie?

Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jeszcze raz tłumaczę , że dopóki dzieci nie masz to nie możesz być ojcem. A teraz druga sprawa, protestanci odrzucili właśnie Septuagintę , 7 ksiág Starego Testamentu , a nie żadne apokryfy.

Rozumiem co starasz się wytłumaczyć, ale nie przedstawiłeś żadnych na to argumentów. Podałem fragmenty Biblijne z NT które powołują się na "Pismo", Jezus i apostołowie powoływali się na "Pismo". Podane zostały konkretne nazwy przekładów ST, które nie obejmują NT z faktów historycznych. Sam właśnie użyłeś jednego "Septuaginta", co to znaczy? przekład Biblii? Biblię? kiedy powstało/zostało spisane?

A ty ani słowa komentarza, tylko metafora, która ma świadczyć... no właśnie o czym?
Moja metafora była poparta argumentami i komentarzem, czy mógłbyś też uchylić rąbek wyjaśnienia?

Kolejna rzecz, protestanci odrzucili...... a dlaczego te 7 ksiąg zostało oficjalne nazwane Deuterokanoniczne i co to znaczy? Skoro były integralną częścią Biblii, to dlaczego je tak nazwano?
A wypowiedź Jezusa(Łk24: 27)? Listu Do Rzymian (Rz3: 2)? Jakieś wyjaśnienie?


Pt sie 28, 2020 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Nowe Przymierze Boga z ludźmi
Małgosiaa napisał(a):
@krzysiekniepiekło
Nie zrozumiałeś wpisu @Inny_punkt_widzenia.

No nie jest tak łatwo rozszyfrować jego wpisu. Sugestie jak to, że ST nie było za czasów Jezusa, a powstał trochę później.....
Ojcowie znali ST i podali jego konkretne księgi, sam Orygenes zrobił zestawienie ST w swojej Hexapli. Więc użytkownik krzysiekniepiekło dobrze zasugerował, a Ty mogłaś coś pokręcić?


Ostatnio edytowano Pt sie 28, 2020 9:32 przez Przeemek, łącznie edytowano 1 raz



Pt sie 28, 2020 9:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL