Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 14:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka? 
Autor Wiadomość
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Małgosiaa napisał(a):
No popatrz, a św. Paweł? Czy z wałsnej woli się nawrócił, czy też Chrystus go niejako przymusił postępując z nim tak, jak postąpił?
I dlaczego niesprawidliwe? Boska sprawiedliwość to przede wszystkicm miłosierdzie, a nie obdarowywanie po równo jak w socjalizmie. No i Duch wieje kędy chce i jak chce: jednemu daje mądrość, drugiemu męstwo, trzeciemu dar języków itp. itd, a wszystko dla wspólnego dobra.


No popatrz, do tej pory uważałem, że jeśli został obdarowany, jak podobno każdy człowiek, rozumem i własną wolą, to chyba z własnej woli się nawrócił. Jeśli spojrzę na to jak „niejako przymuszenie”, to jestem skłonny przywrócić wszystkim UB-kom, SB-kom i innym współpracownikom emerytury. Wszak niejako zostali przymuszeni przez tamten ustrój do nawrócenia się na socjalizm.
W socjalizmie, to tak za bardzo po równo nie było.
Tam przewodnia siła wiedziała jak i kogo obdarować: jednemu dawała talon na Syrenkę, drugiemu wczasy w Bułgarii, trzeciemu mieszkanie, a wszystko dla wspólnego dobra.


Śr lip 01, 2020 23:34

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Ja pójdę krok dalej- jeśli Bóg stosuje jakiekolwiek formy przymusu, znaczy to, że ma gdzieś wolną wolę człowieka i delikatnie rzecz biorąc z takim bytem nie chcę mieć nic wspólnego.
Małgosiu serio uważasz, że dobry byt stosuje przymus, że manipuluje istotami dla 'wspólnego dobra'?
Uważasz, że Wolność nie jest niezbędnym elementem? Że Bóg daje prezenty bez opcji odmowy przyjęcia bez sankcji ze strony Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 02, 2020 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
O ile mnie wzrok nie myli, to we wpisie Małgosi figuruje partykuła "niejako". Co oznacza, że autorka nie jest w stanie bliżej określić działania łaski Chrystusowej, bądź też, że to działanie ma niewiele wspólnego z przymusem, ale nie znajduje na nie lepszego określenia. Jaki sens w takim razie bazować na ścisłym znaczeniu słowa "przymus", a tym bardziej posuwać się o krok dalej?

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz lip 02, 2020 10:32
Zobacz profil
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
białogłowa napisał(a):
O ile mnie wzrok nie myli, to we wpisie Małgosi figuruje partykuła "niejako". Co oznacza, że autorka nie jest w stanie bliżej określić działania łaski Chrystusowej, bądź też, że to działanie ma niewiele wspólnego z przymusem, ale nie znajduje na nie lepszego określenia. Jaki sens w takim razie bazować na ścisłym znaczeniu słowa "przymus", a tym bardziej posuwać się o krok dalej?


Jeśli chodzi o wzrok, to poleciłbym jakiegoś lekarza, najlepiej będzie pasował ten od oczu. ;)
Sformułowanie: „niejako przymusił” moim zdaniem oznacza, co najmniej ingerował. Z samej formy wypowiedzi No popatrz, a św. Paweł? Czy z wałsnej woli się nawrócił, czy też Chrystus go niejako przymusił postępując z nim tak, jak postąpił?” czytam, że Małgosia ma wątpliwości co do samodzielnego nawrócenia św. Pawła. By nie posuwać się o krok dalej śmiem twierdzić, że uważa nawrócenie św. Pawła za niemożliwe, bez ingerencji z zewnątrz. Nasuwa się takie pytanie, czy Jezus kusił św. Pawła?
Może Małgosia, jako autor, rozwinie swą myśl zawartą w słowach "niejako przymusił"?


Cz lip 02, 2020 12:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
nolda napisał(a):

Jeśli chodzi o wzrok, to poleciłbym jakiegoś lekarza, najlepiej będzie pasował ten od oczu. ;)
Sformułowanie: „niejako przymusił” moim zdaniem oznacza, co najmniej ingerował.


No i świetnie, akurat tak się składa, że Twoje "co najmniej ingerował" można już pogodzić z nauczaniem katolickim, o ile oczywiście ma ono dla Ciebie jakieś znaczenie. Dla mnie i Maałgosi ma i z takiej pozycji rozmawiamy. Jednak "ingerencja" w tym wypadku nie równa się "przymuszanie"


Cytuj:
czytam, że Małgosia ma wątpliwości co do samodzielnego nawrócenia św. Pawła. By nie posuwać się o krok dalej śmiem twierdzić, że uważa nawrócenie św. Pawła za niemożliwe, bez ingerencji z zewnątrz.


No tak, łaska ma zawsze działanie uprzedzające. Człowiek z własnej woli, sam nic dobrego uczynić nie może, jeśli Bóg - sprawca wszelkiego w nas dobra i wszelkiego "chcenia" wcześniej - żeby użyć Twojego określenia - nie zaingeruje, nie uzdatni go swą łaską. Patrz KKK http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz lip 02, 2020 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Czekaj, serio uważasz, że niczego dobrego nie potrafisz uczynić z własnej woli? Czyli wolna wola służy tylko do czynienia zła? To w jakim celu przy takuch założeniach Bóg dał ją ludziom? Aby czynili zło albo się jej wyrzekli?
W tym układzie wyrzeczenie się wolnej woli byłoby czymś dobrym, czyli i tak niezależnym od nas a jedynie od ładki boskiej...
Proszę, powiedz mi że źle coś zrozumiałam i że wcale nie uważasz, że nie możesz z własnej woli zrobić niczego dobrego...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 02, 2020 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Proszę, powiedz mi że źle coś zrozumiałam i że wcale nie uważasz, że nie możesz z własnej woli zrobić niczego dobrego...

Z własnej woli sam, bez uprzedniego wspomożenia łaską bożą. Dziwne, że dopiero ode mnie to słyszysz, dwa lata na forum i nigdy nie słyszałaś o uprzedzającym działaniu łaski? To może jednak zaglądniesz do fragmentu katechizmu, który jest zalinkowany wyżej?

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz lip 02, 2020 14:50
Zobacz profil
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Czekaj, serio uważasz, że niczego dobrego nie potrafisz uczynić z własnej woli? Czyli wolna wola służy tylko do czynienia zła? To w jakim celu przy takuch założeniach Bóg dał ją ludziom? Aby czynili zło albo się jej wyrzekli?
W tym układzie wyrzeczenie się wolnej woli byłoby czymś dobrym, czyli i tak niezależnym od nas a jedynie od ładki boskiej...
Proszę, powiedz mi że źle coś zrozumiałam i że wcale nie uważasz, że nie możesz z własnej woli zrobić niczego dobrego...

Źródłem wszelkiego dobra jest Miłość, czyli Bóg. Wolny człowiek może wybrać dobro, może pozostać obojętny na dobro, ale i także może dobro odrzucić, przechodząc na stronę zła.


Cz lip 02, 2020 15:44

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Białogłowa- zwyczajnie z mojej perspektywy założenie, że abym mogła uczynić cokolwiek dobrego potrzebuję otrzymać łaskę od Boga jest absurdalne, chyba żeby rozumieć to jako : skorzystać z Miłości, której nie brakuje, która jest dostępna dla każdego o ile tylko zechce z nuej korzystać. Moim zdaniem Bóg kocha bezwarunkowo i nikomu Miłości nie skąpi i to tylko od woli człowieka, oraz tego co na tą wolę wpływa ( czyli przekonań, pragnień ) zależy czy będzie starał się czynić dobro czy zło.

Alus- Jeśli Bóg= Miłość to czy nie jest bezosobową siłą?
Czy Duch Święty=Miłość?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 02, 2020 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Białogłowa- zwyczajnie z mojej perspektywy założenie, że abym mogła uczynić cokolwiek dobrego potrzebuję otrzymać łaskę od Boga jest absurdalne [...]


Potrafię Cię zrozumieć, ja byłam tym odkryciem zaskoczona, będąc jak mi się wydawało świadomą już katoliczką. Po prostu kiedy chrześcijanie mówią, że źródłem wszelkiego Dobra jest Bóg, to należy to rozumieć naprawdę dosłownie. Wszystko co na świecie i u drugiego człowieka dostrzeżesz dobrego, wypływa wprost ze swojego Źródła - Boga i zostało powołane jego łaską. Sami z siebie, po skażeniu grzechem pierworodnym nie jesteśmy w stanie uczynić nic dobrego, potrzebujemy boskiej pomocy. Oczywiście nie jest to pomoc zniewalająca, masz tu człowieku moją łaskę i czyń dobrze, bo już nic nie masz do gadania. Człowiek może ją odrzucić.
Wbrew pierwszemu odruchowi zaskoczenia, jest to dziś bardzo budująca dla mnie myśl, że Bóg przywraca człowieka na drogę prowadzącą do doskonałości (KKK 310).

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt lip 03, 2020 6:43
Zobacz profil
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Alus- Jeśli Bóg= Miłość to czy nie jest bezosobową siłą?
Czy Duch Święty=Miłość?

JA JESTEM - i w moim życiu spotkałam Go wiele razy. Ale nie wgłębiam się, po przeczytaniu słów Jezusa do św Faustyny - jakim jest Bóg w istocie swojej nikt nie pojmie, ani umysł anielski, ani umysł ludzki.


Pt lip 03, 2020 7:42

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Alus-Bo Boga się nie pojmuje, Boga się doświadcza...
Z jednej strony teza, że Bóg jest niepojęty a z drugiej strony upychanie Boga w ramy pojęcowe typu, że jest to byt osobowy, który robi to a to, ma takie a takie cechy, chce tego a tego...

Białogłowa- czy jest opcja, że Bóg komuś tej łaski nie daje, mimo, że ten ktoś tego chce? Raczej nie i w tym układzie decyzja leży po stronie człowieka, po stronie jego woli, chęci,uwarunkowań.
Z drugiej strony- czy Bóg komuś coś daje wbrew woli tej osoby, czyli po prostu nie szanując jej wolnej woli i prawa do decydowania o sobie?
Ogólnie mam rodzaj alergii na słowo łaska, bo zauważ jak odbieramy zdania: łaskawie dał mu się wypowiedzieć, łaskawie posprzątała swoje rzeczy, itd. To słowo nie jest już czymś pozytywnym.
Wcale nie chcę niczyjej łaski, mądre wsparcie chętnie przyjmę.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lip 03, 2020 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Białogłowa- czy jest opcja, że Bóg komuś tej łaski nie daje, mimo, że ten ktoś tego chce?


IrciaLilith, no właśnie chcący zrozumieć to z naszej, chrześcijańskiej perspektywy, to jeszcze precyzyjniej powinnaś podejść do słów Bóg jest Źródłem wszelkiego Dobra (i jeszcze na przykład Jezusowych Nikt nie jest Dobry, tylko sam Bóg). Wszelkiego, czyli także tego dobrego pragnienia (czy też pragnienia czegoś dobrego), które rodzi się w sercu człowieka. To czyste pragnienie pochodzi także od Niego. Oczywiście, człowiek może je przyjąć, odrzucić i tu jest pole działania wolnej woli. Ale jednak wszelkie dobro z Niego wypływa.


Cytuj:
Ogólnie mam rodzaj alergii na słowo łaska, bo zauważ jak odbieramy zdania: łaskawie dał mu się wypowiedzieć, łaskawie posprzątała swoje rzeczy, itd. To słowo nie jest już czymś pozytywnym.
Wcale nie chcę niczyjej łaski, mądre wsparcie chętnie przyjmę.


Hmm, no tak, znaczenie słowa zmieniło się, ale można by się zastanowić dlaczego i dzięki komu tak się stało, bo raczej nie z winy Pana Boga.

_________________
Tylko Bogu chwała


So lip 04, 2020 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Skoro Bóg jest źródlem nawet pragnienia dobra, to jak w takim układzie można mniemać, że ktokolwiek ponosi odpowiedzialność za to, że tego pragnienia nie odczuwa? Czy Bóg każdemu tak samo daje pragnienie dobra? Z taką samą siłą i wyrazistością? Czy każdemu daje takie same dobre warunki do rozwoju i takie same zdolności intelektualne czy poziom empatii? Czy mamy jakiś wpływ na wymienione zdanie wcześniej cechy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lip 04, 2020 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 943
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
IrciaLilith napisał(a):
Skoro Bóg jest źródlem nawet pragnienia dobra, to jak w takim układzie można mniemać, że ktokolwiek ponosi odpowiedzialność za to, że tego pragnienia nie odczuwa?

Nawet skazani na karę śmierci, wielokrotni mordercy, przyznają, że odczuwali niepokój sumienia, gdy wkraczali na swoją złą drogę, więc nie wiem o kim mówisz w tym momencie. Znam kogoś, kto w wyniku wypadku odniósł poważny uraz mózgu, a dokładniej płata czołowego. Wiesz zapewne za co on odpowiada. Czy sądzisz, że doskonale sprawiedliwy Bóg będzie go ścigał za jego całkowity brak współodczuwania w stosunku do osób z otoczenia, skoro nawet my wiemy, że ktoś taki nie może w pełni odpowiadać za swoje odruchy i czyny?
IrciaLilith napisał(a):
Czy Bóg każdemu tak samo daje pragnienie dobra? Z taką samą siłą i wyrazistością? Czy każdemu daje takie same dobre warunki do rozwoju i takie same zdolności intelektualne czy poziom empatii? Czy mamy jakiś wpływ na wymienione zdanie wcześniej cechy?

No i właśnie w obliczu tego, co wcześniej napisałam, czuję się całkowicie spokojna i pewna, że skoro ja robię wszystko, co mogę, aby sprawiedliwie traktować moje dzieci, to tym bardziej zależy na tym komuś nieskończenie bardziej sprawiedliwemu ode mnie i Ciebie.

_________________
Tylko Bogu chwała


So lip 04, 2020 14:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL