Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 12:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
Fragment wyraźnie pokazuje, że mimo przestrzegania przykazań, młodzienieć nadal nie wiedział co ma czynić aby być "dobrym" - co pokazuje, że przestrzeganie przykazań wcale tego nie musi oznaczać, nie jest równoznaczne.

Nie, ten fragment wyraźnie pokazuje, że młodzieniec przykazań nie przestrzegał. Gdyby przestrzegał, to byłby doskonały i miałby życie wieczne. Tak jak mówiłem dwa posty wcześniej, Jezus proponując rozdanie całego majątku ubogim właśnie to mu udowodnia. Uczynki są kluczowe. Na tym polega Prawo i Prorocy. Wiara bez uczynków nic nie znaczy.


Wt sty 19, 2021 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
feelek napisał(a):
Nie, ten fragment wyraźnie pokazuje, że młodzieniec przykazań nie przestrzegał. Gdyby przestrzegał, to byłby doskonały i miałby życie wieczne. Tak jak mówiłem dwa posty wcześniej, Jezus proponując rozdanie całego majątku ubogim właśnie to mu udowodnia. Uczynki są kluczowe. Na tym polega Prawo i Prorocy. Wiara bez uczynków nic nie znaczy.

Nie wiem o których "przykazaniach" Ty mówisz, ale wiem o których mówił Jezus w zacytowanym przez Ciebie fragmencie i do tego kontekstu Ja się odnoszę cały czas:
"(18) I zapytał go: Których? Jezus odpowiedział: Nie będziesz zabijał, nie będziesz cudzołożył, nie będziesz kradł, nie będziesz mówił fałszywego świadectwa;..."(Mt19)
Wyraźne nawiązanie do przykazań ze Staroprzymierzowego Prawa, konkretnie Dekalogu.

A młodzieniec powiedział:
"(20) Powiedział mu młodzieniec: Tego wszystkiego przestrzegałem od mojej młodości. Czego mi jeszcze brakuje?"(Mt19)

Także nie wiem skąd masz informację, że młodzieniec "że młodzieniec przykazań nie przestrzegał", bo jest napisane, że przestrzegał?

A jeżeli twierdzisz, że nie przestrzegał, to wskaż gdzie jest "to przykazanie" W Prawie do którego nawiązał Jezus:
"....idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim,..."?

A jak uczynki nie są dla Ciebie tylko "przykazaniami" do których nawiązał Jezus, to pytałem już wcześniej, czy wszyscy mamy wszystko sprzedać i rozdać ubogim? Zostawić tylko buty, plecak i w drogę..... w końcu to jest uczynek? I tak mówi Jezus, że daje skarb w niebie? Czy nie o to chodzi................

Bo jak pytam(pytałem wcześniej już) o ten uczynek i skarb to uciekasz do kontekstu "przykazań". A jak pytam o przykaznania, to uciekasz do kontekstu "uczynków" i teraz już nie wiem jak na prawdę interpretujesz fragment (Mt19) na który się powołałeś....?


Śr sty 20, 2021 10:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
A co do kwestionowania nauki Jezusa tym, że jeszcze nie wypełnił Starego Przymierza i akurat ta nauka nie dotyczy Nowego Przymierza, to jest to postulat zupełnie od rzeczy.

A wypełnił?

Dziękuję za opinię, teraz konkrety, jakieś uzasadnienie proszę? Fragmenty Pisma(nauki) Jezusa jak masz? Który fragment mojej wypowiedzi zaprzecza słowu/słowom Jezusa - konkrety proszę, a nie pustosłowie, czyli puste oskarżenia? Znowu wchodzisz w gdybologię i to jeszcze na bazie błędnie wysuniętego wniosku z mojej odpowiedzi. .

To jest twoja wypowiedź, z której wyciągnąłem taki wniosek:
Przeemek napisał(a):
Dlatego powiedział "chodź za mną" - droga Chrystusa - stań się uczniem, pełne oddanie się Bogu, zapowiadał nadejście Królestwa i dostęp do niego z łaski, która nie działa na zasadzie "uczynków" z których jest zbawienie.


No a tutaj masz wypowiedź Jezusa, że jednak z uczynków będziemy zbawieni:
Mt 25
34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".


Śr sty 20, 2021 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
Nie wiem o których "przykazaniach" Ty mówisz, ale wiem o których mówił Jezus w zacytowanym przez Ciebie fragmencie i do tego kontekstu Ja się odnoszę cały czas:
"(18) I zapytał go: Których? Jezus odpowiedział: Nie będziesz zabijał, nie będziesz cudzołożył, nie będziesz kradł, nie będziesz mówił fałszywego świadectwa;..."(Mt19)

O tym przykazaniu, które pominąłeś. Zacytujmy jeszcze raz Mt19:

" A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!» "

Cytuj:
Także nie wiem skąd masz informację, że młodzieniec "że młodzieniec przykazań nie przestrzegał", bo jest napisane, że przestrzegał?

Ale przez kogo jest tak powiedziane? Zobaczmy:

"Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?»"

Czy naprawdę młody kochał bliźnich tak jak siebie? Martwił się, jak ma otrzymać życie wieczne. Jezus od razu się zorientował, że ma do czynienia z egoistą i dał odpowiednią odpowiedź, rozwiązującą problem:

"Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»""

W tym ostatnim zdaniu Jezus tak naprawdę mówi: Przestań martwić się o siebie i troszczyć się o siebie. Podmiotem twojej troski ma być Bóg, mają być inni dookoła, ma być Kościół. A troska ta wyraża się głównie poprzez uczynki.

Cytuj:
A jak uczynki nie są dla Ciebie tylko "przykazaniami" do których nawiązał Jezus, to pytałem już wcześniej, czy wszyscy mamy wszystko sprzedać i rozdać ubogim?

Ale z tymi uczniami to nie jest mój wymysł, to Jezus mówi, że na uczynkach polega Prawo i Prorocy:

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy."


Cz sty 21, 2021 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
feelek napisał(a):
O tym przykazaniu, które pominąłeś. Zacytujmy jeszcze raz Mt19:

" A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!» "

Jak już piszemy o pomijaniu, to Ty pominąłeś to, że Jezus nie wymienił wszystkich przykazań z Dekalogu w tym fragmencie, więc jak być "dosłownym", to wystarczy przestrzegać tylko połowę z 10, bo tyle tylko wymienił Jezus......

feelek napisał(a):
Ale przez kogo jest tak powiedziane? Zobaczmy:

"Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?»"

To ja bym to ujął inaczej: "Przez kogo napisane" - przez Biblię, a więc całość jest objawieniem Boga, słowem Bożym dla nas. A nie tylko słowa Jezusa w niej zawarte.

feelek napisał(a):
Czy naprawdę młody kochał bliźnich tak jak siebie? Martwił się, jak ma otrzymać życie wieczne. Jezus od razu się zorientował, że ma do czynienia z egoistą i dał odpowiednią odpowiedź, rozwiązującą problem:

"Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»""

No i wreszcie odwołujesz się do kontekstu podając więcej wyjaśnień. Czyli dobrze rozumiem, że nie należy tych fragmentów brać całkowicie dosłownie? Że jednak jest w nich jakaś nauka nie napisana wprost?

feelek napisał(a):
W tym ostatnim zdaniu Jezus tak naprawdę mówi: Przestań martwić się o siebie i troszczyć się o siebie. Podmiotem twojej troski ma być Bóg, mają być inni dookoła, ma być Kościół. A troska ta wyraża się głównie poprzez uczynki.

No i widzisz sam wskazujesz na uczynek, którego nie ma w Prawie, czyli też i w przykazaniach jak Dekalog - nie znajdzisz tam nakazu takiego uczynku prawda?

Więc stwierdzenie:
"Wystarczy przestrzegać przykazań. Przecież Jezus wyraźnie powiedział: chcesz żyć wiecznie, to przestrzegaj przykazań."
jest prawdziwe w odniesieniu do Prawa.

Z kolei to nie jest:
"To jest właśnie w kontekście. Przestrzeganie przykazań polega na spełnianianiu uczynków."
Bo " idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, ....... Potem przyjdź i chodź za Mną! " - nie ma w przykazaniach, prawda?

feelek napisał(a):
Ale z tymi uczniami to nie jest mój wymysł, to Jezus mówi, że na uczynkach polega Prawo i Prorocy:

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy."

Jezus też powiedział, że pożytecznym uczynkiem jest wyłupić sobie oko jak masz nim grzeszyć/łamać przykazania, co z tym zrobisz?
Dlatego Paweł rozwija tą myśl Jezusa i wskazuje, że Prawo jest duchowe, a uczynki są cielesne, więc lepiej "obciąć" sobie dosłownie możliwośc grzeszenia przez uczynki. Lub zwrócić się do Chrysusa, aby duchowo nas oczyścił z grzechu, aby duchowe Prawo nie miało nad nami mocy, uczynkami nie wygrasz, taka jest natura człowieka..........


Moim wymysłem też nie jest jak Jezus powiedział, że jego sprawiedliwość jest niezależna od Prawa, mimo, że świadczona przez to Prawo i nawet Proroków:
"(21) Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków"(Rz3)

Tak samo wymysłem nie jest, że w Chrystusie umieramy dla Prawa(w tym Dekalogu), czyli umieramy dla pełnienia uczynków przestrzegania przykazań by mieć życie wieczne i usprawiedliwenie z grzechów:
"(4) Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu."(Rz7)

Które straciło moc nad nami w Chrystusie:
"(6) Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, ......"(Rz7)

I jest to niezależne czy pełnisz uczynki i przykazania, czy nie, w Chrystusie już masz życie wieczne/usprawiedliwienie:
"(28) Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa."(Rz3)

Dzięki śmierci Chrystusa umarliśmy w Nim dla Prawa. A Ty teraz głosisz nam, że znowu mamy wracać do uczynków Prawa by mieć usprawiedliwienie i życie wieczne? To pod którym Przymierzem Ty żyjesz?


Cz sty 21, 2021 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
No i widzisz sam wskazujesz na uczynek, którego nie ma w Prawie, czyli też i w przykazaniach jak Dekalog - nie znajdzisz tam nakazu takiego uczynku prawda?

Bo " idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, ....... Potem przyjdź i chodź za Mną! " - nie ma w przykazaniach, prawda?

W myśl nauki Chrystusa zachowywanie przykazań jest wynikiem miłości do Boga i do człowieka, jej wyrazem. Dlatego też zachowywanie przykazań wobec Boga przy równoczesnym zaniedbywaniu obowiązków względem bliźniego jest zaprzeczeniem miłości do Boga, który ukochał człowieka i nakazał go miłować.

Cytuj:

Tak samo wymysłem nie jest, że w Chrystusie umieramy dla Prawa(w tym Dekalogu), czyli umieramy dla pełnienia uczynków przestrzegania przykazań by mieć życie wieczne i usprawiedliwenie z grzechów

Dla przykazania miłości też umieramy?

Cytuj:
I jest to niezależne czy pełnisz uczynki i przykazania, czy nie, w Chrystusie już masz życie wieczne/usprawiedliwienie

Jak to nieważne, czy pełnisz uczynki, czy nie? To do kogo skierowana jest ta nauka:

"Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.
Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”
Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”.
I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego»".


Pt sty 22, 2021 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
Jezus też powiedział, że pożytecznym uczynkiem jest wyłupić sobie oko jak masz nim grzeszyć/łamać przykazania, co z tym zrobisz?



No ale Jezus tak nie powiedział, tylko Ty tak zrozumiałeś.
Mt 18

6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

Spróbuj się zastanowić nad tym słowem "jeśli".
No bo to słowo ma bardzo poważne konsekwencje. No bo jeśli uznasz, że twoja ręka jest powodem Twojego grzechu, to tym samym oskarżysz Boga, że źle Ciebie stworzył i to jest Jego wina, że grzeszysz. No i odcinając sobie rękę, to tak naprawdę korygujesz błąd Boga. No bo inaczej, to nie miał byś szansy na zbawienie. No, ten gad jest mistrzem w tym żeby oskarżać Boga i wielu już przekonał, że to, że grzeszymy to jest wina Boga. No a jeśli tak, to jesteśmy usprawiedliwieni, bo to Bóg jest wszystkiemu winien, a nie my.


Pt sty 22, 2021 11:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
feelek napisał(a):
W myśl nauki Chrystusa zachowywanie przykazań jest wynikiem miłości do Boga i do człowieka, jej wyrazem. Dlatego też zachowywanie przykazań wobec Boga przy równoczesnym zaniedbywaniu obowiązków względem bliźniego jest zaprzeczeniem miłości do Boga, który ukochał człowieka i nakazał go miłować.

Zgadza się, ale odbiłeś już od pierwotnego Twojego twierdzenia, przypomnę, że to Ty zacytowałeś (Mt19) w odpowiedzi na to jakie to uczynki trzeba spełniać aby mieć życie wieczne. I w tym fragmencie są wymienione tylko uczynki Prawa:
...."o dobrego mam czynić, aby mieć życie wieczne? (17) .......... (18) I zapytał go: Których? Jezus odpowiedział: Nie będziesz zabijał, nie będziesz cudzołożył, nie będziesz kradł......."

W myśl nauki tylko tego fragmentu który zacytowałeś, a o którym cały czas pisaliśmy, wyrazem miłości do bliźniego jest: "idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim," - to nie jest uczynek/przykazanie istniejące w Prawie.

A ty uogólniłeś już w poźniejszych odpowiedziach. Chyba teraz jest już jasne?

feelek napisał(a):
Dla przykazania miłości też umieramy?

Umieramy dla Prawa, to znaczy umieramy w Chrystusie i Prawo nie jest już naszym oskarżycielem i w tym kontekście nawet przestrzeganie przykazania miłości nie przyniesie Ci usprawiedliwienia. Natomiast jest ono wynikiem już otrzymanego usprawiedliwienia w Nowym Przymierzu.

Łatwo można to zobrazować na przykładzie religii buddyzmu, koncept miłości jest w nim bardzo podobny do nauki Biblii, ma wynikać z całkowitej bezintersowności, podkreśla zdolność współczucia do drugiej osoby, ma również wynikać z intencji wiary, dzięki temu człowiek odczuwa prawdziwe pragnienie dobra drugiej osoby, ma przyczyniać się do jej radości, itd. - w praktyce nie do odróżnienia od koncepcji chrześcijańskiej miłości, jednak w tej pierwszej nie ma koncepcji Boga.......

Jak widzisz bez "wiary" w Boga JHWH i miłości wynikającej z tej wiary, możesz kochać ludzi ile chcesz, i tak zginiesz w jeziorze ognia razem z tymi co tak nie kochali lub gorzej postępowali........

feelek napisał(a):
Jak to nieważne, czy pełnisz uczynki, czy nie? To do kogo skierowana jest ta nauka:

[i]"Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;....................

Kluczowe słowo w tych fragmentach: "(37) Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy.... "(Mt25). A co to znaczy według definicji Biblijnej termin "sprawiedliwi/sprawiedliwy"?

Więc kwestia usprawiedliwienia z wiary tu się nie zmienia, "Sprawiedliwy z wiary żyć będzie" (Rz1: 17 i inne) co się od ST nie zmieniło, Paweł cytował (Habak2: 4). Potwierdzone wielokrotnie w NT, np. cała lista z (Hbr11).

Oczywiście, że my ludzie jesteśmy w stanie rozpoznać "sprawiedliwiego" tylko po uczynkach, a nie jak ktoś tobie powie - czyli "na słowo". Z kolei Bóg ma wgląd na serce i nie potrzebuje uczynków by o tym wiedzieć.
Cały obraz sądu w (Mt25) pokazuje jak można rozpoznać sprawiedliwego i co to znaczy. Ale jak ktoś stwierdzi, że za "widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie" nakarmienie głodnego gromadzi sobie usprawiedliwienie u Boga, to już nie rozumie lub głosi wbrew zasadom Nowego Przymierza albo wraca pod Stare Przymierze.


Poza tym na tym sądzie Kościoła nie będzie, bo to jest obraz który nastapi po Wielkim Ucisku. Mateusz w 25 rozdziale kontynujuje naukę z poprzedniego rozdziału 24 zaczynając:
"(3).......Powiedz nam, kiedy się to stanie i jaki będzie znak twego przyjścia i końca świata?"(Mt24)
Potem:
(27) Jak bowiem błyskawica pojawia się na wschodzie i jest widoczna aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. (29) A zaraz po ucisku tych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku, gwiazdy będą spadać z nieba i moce niebieskie zostaną poruszone. (30) Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego. Wtedy będą lamentować wszystkie ludy ziemi i ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach niebieskich z mocą i wielką chwałą. (31) Pośle on swoich aniołów z potężnym głosem trąby i zgromadzą jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego. .......(Mt24).

I w 25 jest kontynuacja: "(1) Wtedy królestwo niebieskie będzie podobne do dziesięciu dziewic,...."; "(31) Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swojej chwale i wszyscy święci aniołowie z nim,"

Natomiast przed Wielkim Uciskiem Kościoł będzie zabrany (1Tes4: 13 - 18) - paruzja, potwierdzają to zaślubiny "baranka" z "oblubienicą/Kościołem"(Ap19: 7 - 10) zanim do tego sądu w (Mt25: 31) dojdzie, a o którym pisze (Ap19: 11 - 19).


Pt sty 22, 2021 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale Jezus tak nie powiedział, tylko Ty tak zrozumiałeś.

Spróbuj się zastanowić nad tym słowem "jeśli".
No bo to słowo ma bardzo poważne konsekwencje. No bo jeśli uznasz, że twoja ręka jest powodem Twojego grzechu, to tym samym oskarżysz Boga, że źle Ciebie stworzył i to jest Jego wina, że grzeszysz. No i odcinając sobie rękę, to tak naprawdę korygujesz błąd Boga. No bo inaczej, to nie miał byś szansy na zbawienie. No, ten gad jest mistrzem w tym żeby oskarżać Boga i wielu już przekonał, że to, że grzeszymy to jest wina Boga. No a jeśli tak, to jesteśmy usprawiedliwieni, bo to Bóg jest wszystkiemu winien, a nie my.

Propagujesz kolejny zwodniczy koncept - bo wprost stwierdzasz, że to nie Twoja wina, że grzeszysz, tylko szatana.......
Więc Jezus nie musiał umierać za Ciebie, bo w tobie winy nie ma, więc krew Jezusa nie ma czego "zmazywać"....

A jakbyś się przyjrzał Apokalipise Jana, to szatan będzie związany i jawny na 1000 lat, a ludzie nadal będą grzeszyć......."(7) A gdy się skończy tysiąc lat, szatan zostanie wypuszczony ze swego więzienia. (8) I wyjdzie, aby zwieść narody z czterech krańców ziemi, Goga i Magoga, by zgromadzić je do bitwy. A ich liczba jest jak piasek morski."(Ap20)

Czytaj Pismo Krzysiek, czytaj je......... a nie zgadujesz, spekulujesz, mymyślasz i domyślasz ciągle jakieś koncepty........ bo nie masz pełnych informacji.....


Pt sty 22, 2021 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
No, widzę, że znowu nie zrozumiałeś tego, co napisałem.


Pt sty 22, 2021 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
krzysiekniepieklo napisał(a):
No, widzę, że znowu nie zrozumiałeś tego, co napisałem.

Zrozumiałem.... i widzę, że wywracasz "do góry nogami" nuaki Jezusa i przesłania wynikające z Biblii.... praktycznie notorycznie......

Tutaj Bóg nic nie zawinił, tylko człowiek - Biblia mówi wyraźnie, że my, czyli "nasze członki", nasza cielesność jest poddana "pożądliwości" od czasu Edenu - poznania grzechu i to się nie zmieni aż do śmierci doczesnej, nawet gdy człowiek się odrodzi w Chrystusie, jednak odrodzony z czasem jest w stanie to stłumić i spowodować, aby Duch który w nim żyje przejął panowanie nad cielesnością - dziesiątki nauk biblijnych NT wskazuje jak to odróżnić, jak to robić - czyli chodzić w "światłości" Chrystusa. I nie jest to powrotem do nakazów i zakazów Prawa, w których mamy szukać usprawiedliwienia.
Dlatego w tym kontekście Paweł powiedział:
"(8) Wiemy zaś, że prawo jest dobre, jeśli ktoś je właściwie stosuje. (9) Rozumiemy, że prawo nie jest ustanowione dla sprawiedliwego, ale dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i nieczystych, dla ojcobójców, matkobójców i morderców; (10) Dla rozpustników, mężczyzn współżyjących ze sobą, handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co jest przeciwne zdrowej nauce; (11) Zgodnie z chwalebną ewangelią błogosławionego Boga, którą mi powierzono. " (1Tym1)

I w kontekście przykazania miłości, które poruszył Feelek, połączonego z "wiarą":
"(5) Końcem zaś przykazania jest miłość płynąca z czystego serca, z prawego sumienia i wiary nieobłudnej; .....(7) Chcąc być nauczycielami prawa, nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą."(1Tym1)

" (14) A łaska naszego Pana stała się bardzo obfita wraz z wiarą i miłością, która jest w Chrystusie Jezusie. "


"(23) Jezus mu odpowiedział: Jeśli ktoś mnie miłuje, będzie zachowywał moje słowo. I mój Ojciec go umiłuje, i przyjdziemy do niego, i u niego zamieszkamy."(J14)

Oczywiście fragmnetów NT, że z wiary jest życie wieczne w Nowym Przymierzu, a nie z przestrzegania przykazań Prawa, jest dziesiątki.....:
"(16) Lecz dostąpiłem miłosierdzia po to, aby we mnie pierwszym Jezus Chrystus okazał wszelką cierpliwość jako przykład dla tych, którzy mają w niego uwierzyć ku życiu wiecznemu."(1tym1)

" (9) Który nas zbawił i powołał świętym powołaniem nie na podstawie naszych uczynków, ale na podstawie swojego postanowienia i łaski, która została nam dana w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasy. (2Tym1)


Śr sty 27, 2021 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No, widzę, że znowu nie zrozumiałeś tego, co napisałem.

Zrozumiałem.... i widzę, że wywracasz "do góry nogami" nuaki Jezusa i przesłania wynikające z Biblii.... praktycznie notorycznie......

Tutaj Bóg nic nie zawinił, tylko człowiek - Biblia mówi wyraźnie, że my, czyli "nasze członki", nasza cielesność jest poddana "pożądliwości" od czasu Edenu - poznania grzechu i to się nie zmieni aż do śmierci doczesnej, nawet gdy człowiek się odrodzi w Chrystusie, jednak odrodzony z czasem jest w stanie to stłumić i spowodować, aby Duch który w nim żyje przejął panowanie nad cielesnością - dziesiątki nauk biblijnych NT wskazuje jak to odróżnić, jak to robić - czyli chodzić w "światłości" Chrystusa. I nie jest to powrotem do nakazów i zakazów Prawa, w których mamy szukać usprawiedliwienia.
Dlatego w tym kontekście Paweł powiedział:
"(8) Wiemy zaś, że prawo jest dobre, jeśli ktoś je właściwie stosuje. (9) Rozumiemy, że prawo nie jest ustanowione dla sprawiedliwego, ale dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i nieczystych, dla ojcobójców, matkobójców i morderców; (10) Dla rozpustników, mężczyzn współżyjących ze sobą, handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co jest przeciwne zdrowej nauce; (11) Zgodnie z chwalebną ewangelią błogosławionego Boga, którą mi powierzono. " (1Tym1)

No ale tu masz wprost mentalność szatana. Bo dla niego, to prawo jest pomocne wtedy, kiedy na podstawie tego prawa może ludzi oskarżyć i ich zniewalać, bo są w oczach Boga martwi. No a prawo dla sprawiedliwego szatanowi na nic, bo sprawiedliwego nie ma czym oskarżyć, więc dla niego prawo jest potrzebne tylko dla oskarżania niegodziwców aby się domagać ich śmierci.
No a prawo jest dla wszystkich takie samo i pomaga w prawidłowych wyborach.

Przeemek napisał(a):
"(23) Jezus mu odpowiedział: Jeśli ktoś mnie miłuje, będzie zachowywał moje słowo. I mój Ojciec go umiłuje, i przyjdziemy do niego, i u niego zamieszkamy."(J14)


No i cały czas odwołujesz się do tego, co pisał Paweł, a u Jana masz wyraźnie, że to słowo Jezusa mamy zachowywać, a nie Pawła.

Przeemek napisał(a):
Oczywiście fragmnetów NT, że z wiary jest życie wieczne w Nowym Przymierzu, a nie z przestrzegania przykazań Prawa, jest dziesiątki.....:


Faktycznie takich przykładów mogą być dziesiątki ale chyba tylko w Listach Pawła. W nauce Jezusa jest wiele miejsc, gdzie Jezus mówi, że na podstawie uczynków będziemy sądzeni (chociażby błogosławieństwa)

Przeemek napisał(a):
"(16) Lecz dostąpiłem miłosierdzia po to, aby we mnie pierwszym Jezus Chrystus okazał wszelką cierpliwość jako przykład dla tych, którzy mają w niego uwierzyć ku życiu wiecznemu."(1tym1)

" (9) Który nas zbawił i powołał świętym powołaniem nie na podstawie naszych uczynków, ale na podstawie swojego postanowienia i łaski, która została nam dana w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasy. (2Tym1)


Co do powołania, to faktycznie nie następuje na podstawie uczynków, bo wszyscy są powołani. No ale wybór zależy właśnie od naszych uczynków. Bóg wybiera tych, którzy odpowiadają na powołanie, a to objawia się pełnionymi uczynkami. Ci są wybrani, którzy pełnią dobre uczynki. Co do uczynków to jest tylko jedno ale:
Nie powinniśmy się na te uczynki powoływać, domagając się zapłaty.


Śr sty 27, 2021 23:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
Umieramy dla Prawa, to znaczy umieramy w Chrystusie i Prawo nie jest już naszym oskarżycielem i w tym kontekście nawet przestrzeganie przykazania miłości nie przyniesie Ci usprawiedliwienia. Natomiast jest ono wynikiem już otrzymanego usprawiedliwienia w Nowym Przymierzu.

Łatwo można to zobrazować na przykładzie religii buddyzmu, koncept miłości jest w nim bardzo podobny do nauki Biblii, ma wynikać z całkowitej bezintersowności, podkreśla zdolność współczucia do drugiej osoby, ma również wynikać z intencji wiary, dzięki temu człowiek odczuwa prawdziwe pragnienie dobra drugiej osoby, ma przyczyniać się do jej radości, itd. - w praktyce nie do odróżnienia od koncepcji chrześcijańskiej miłości, jednak w tej pierwszej nie ma koncepcji Boga.......

Jak widzisz bez "wiary" w Boga JHWH i miłości wynikającej z tej wiary, możesz kochać ludzi ile chcesz, i tak zginiesz w jeziorze ognia razem z tymi co tak nie kochali lub gorzej postępowali........

Mówisz, że koniecznie musi być miłość do Boga. OK, tylko co to znaczy kochać Boga? Co robić żeby kochać? Przecież w chrześcijaństwie miłość nie jest uczuciem.
Zauważ, iż Jezus utożsamiając się z najmniejszymi, mówi, że każdy gest miłości wobec nich jest jednocześnie gestem miłości wobec Boga.


Pt sty 29, 2021 13:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
feelek napisał(a):
Mówisz, że koniecznie musi być miłość do Boga. OK, tylko co to znaczy kochać Boga? Co robić żeby kochać? Przecież w chrześcijaństwie miłość nie jest uczuciem.
Zauważ, iż Jezus utożsamiając się z najmniejszymi, mówi, że każdy gest miłości wobec nich jest jednocześnie gestem miłości wobec Boga.

Co robić żeby Kochać Boga.....cała Biblia to pokazuje i uczy o tym... zacznij od Starego Testamentu i przyjrzyj się życiorysom "sprawiedliwych" czy patriarchów - zobacz jak oni kochali Boga i jaką oni mieli z Bogiem relacje.......... zobacz Psalmy Dawidowe..... itd.


Miłość w chrześcijaństwie również jest uczuciem.....wskaż fragmenty Biblii gdzie mówią, że nie jest?

Każdy wyznawca Buddy, nawet w czasach Wielkiego Ucisku we fragemncie który zacytowałeś (w którym Kościoła tam nie będzie) będzie okazywał gest miłości każdemu - nawet najmniejszemu - czy będzie to gest wobec Boga? Czy za ten gest będą usprawiedliwieni? Będą nazwani "sprawiedliwi"?

Podałem już kilka fragmentów, ale jest ich dziesiątki:
"(9) i znalazł się w Nim - nie mając mojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze -"(Flp3)
Lub UBG lepiej pokazuje:
"(9) I znaleźć się w nim, nie mając własnej sprawiedliwości, tej, która jest z prawa, ale tę, która jest przez wiarę Chrystusa, to jest sprawiedliwość z Boga przez wiarę;"


Nie można wyrywać z kontekstu i budować doktrynę o zbawieniu z uczynków i to jeszcze Prawa(czy samego Dekalogu), kiedy fragmentów jak powyższy jest mnóstwo w całej Biblii NT - gdzie jest wspólny mianownik, czyli spójność? Zacznij od tego, że kiedy Jezus nauczał, nie było jeszcze Ducha Świętego uwolnionego dla wszystkich ludzi z wiary, grzech nie był pokonany, Stare Prawo jeszcze obowiazywało, Jezus nauczał tylko Żydów "po owieczki z domu Izraela" przyszedł.... Dlatego jego wypowiedzi pełne są nawiązań do Prawa i wyjaśniania nadejścia jego odnowienia w Nowym Przymierzu, Chrystus opierał naukę o Prawo - ST, to jak miał inaczej nauczać/wyjaśniać znawcom Prawa? Jezus wyraźnie wskazuje, że nadchodzi coś o wiele lepszego niż Stare Prawo i sprawiedliwość z uczynków.... Królestwo Boże, już tu i teraz na ziemi ma swój początek - to jest dopiero Dobra Nowina... :).


W Nowym Przymierzu jako odrodzony w Chrystusie Duch Boży zamieszuje w Tobie, jesteś światynią Boga - dlatego "wykonujesz" dobre uczynki czy uczynki Boga ( z Prawa) - tak się rozpoznaje ludzi Chrystusa.
Ale nawet wtedy nie niosą one usprawiedliwienia z grzechu - ani jeden uczynek tego nie powoduje i nigdy nie spowoduje. Usprawiedliwienie z grzechu jest z wiary i łaski. Zresztą uczynki to ostatni element tego "procesu" bo i one czesto wykazują "starą naturę" człowieka.... Ale już po odnowieniu - śmierci w Chrystusie, kiedy stajesz się "nowym stworzeniem" w Bogu i Jego światynią, wtedy możesz okazywać miłość o jakiej naucza Bóg w Biblii i z pewnością nie taką opartą na Prawie, czy taką jaką wyrażają wyznawcy Buddy.
"(22) Że - co się tyczy poprzedniego postępowania - powinniście zrzucić z siebie starego człowieka, który ulega zepsuciu przez zwodnicze żądze; (23) I odnowić się w duchu waszego umysłu; (24) I przyoblec się w nowego człowieka, który jest stworzony według Boga w sprawiedliwości i w prawdziwej świętości. (25) Dlatego odrzuciwszy kłamstwo, niech każdy mówi prawdę swojemu bliźniemu, bo jesteśmy członkami jedni drugich. "(Ef4)


Pt sty 29, 2021 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Kiedy Duch Święty zstępuje na człowieka?
Przeemek napisał(a):
Usprawiedliwienie z grzechu jest z wiary i łaski. Zresztą uczynki to ostatni element tego "procesu" bo i one czesto wykazują "starą naturę" człowieka.... Ale już po odnowieniu - śmierci w Chrystusie, kiedy stajesz się "nowym stworzeniem" w Bogu i Jego światynią, wtedy możesz okazywać miłość o jakiej naucza Bóg w Biblii i z pewnością nie taką opartą na Prawie, czy taką jaką wyrażają wyznawcy Buddy.

Czy młodzieniec z przypowieści posiadał wiarę, czy nie posiadał?


So sty 30, 2021 8:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL