Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna strona
 Wszyscy jesteśmy kapłanami 
Autor Wiadomość
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Wybawiony napisał(a):
Dlaczego po raz kolejny insynuujesz , że ktoś twierdzi, iż można sobie samemu odpuszczać grzechy?
Nawet jeśli nie, to nadal może dochodzić do absurdalnych nadużyć. Np. dwóch złodziei może się po każdym napadzie wzajemnie rozgrzeszać.
Cytuj:
Po pierwsze, mamy obietnicę, że kiedy wyznajemy nasze grzechy, to Bóg jest wierny i nam je odpuszcza.
No właśnie. Z powodu tej obietnicy chrześcijanie praktykują spowiedź. A Ty ją praktykujesz?
Cytuj:
Po drugie, mamy wyznawać grzechy sobie nawzajem.
No to wyznaj teraz swoje grzechy tutaj na forum, publicznie. Za św. Justyna Męczennika tak właśnie wyglądała spowiedź – wyznawano grzechy publicznie przed całą kongregacją. Potem praktyka została ułatwiona i obecnie praktykuja chrześcijanie spowiedź „na ucho”. A Ty jaką spowiedź praktykujesz? Przed całą kongregacją, czy na ucho?
Cytuj:
Po czwarte, odpuszczanie i zatrzymywanie dotyczy np. sytuacji, kiedy głosimy komuś Ewangelię i w zależności od tego jak ta osoba zareaguje, możemy albo zapewnić ją o odpuszczeniu jej grzechów (jeśli wyznała swą grzeszność), albo też pozostawić ją z ciężarem jej grzechów (jeśli nie żałuje a nawet chlubi się swą grzesznością, bądź też drwi sobie z dobrej nowiny).
Wszystko się zgadza, poza osobą gramatyczną.


Cz lip 23, 2020 8:44
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Myślę, że to odpowiednie miejsce, dla tego artykułu:
Cytuj:
Moje życie mocno naznaczyło słuchanie kapłanów, którzy silnie podkreślali wyższość celibatu nad małżeństwem, wyższość osób konsekrowanych nad świeckimi. A nie o to chodzi, by być „lepszym”. Chodzi o to, by odkryć to, co złożył w nas Bóg, do czego prowadzą najgłębsze pragnienia dane nam przez Niego.
http://wiez.com.pl/2020/07/23/nie-ma-wi ... duchowych/


Cz lip 23, 2020 19:53

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Dlaczego po raz kolejny insynuujesz , że ktoś twierdzi, iż można sobie samemu odpuszczać grzechy?
(1) Nawet jeśli nie, to nadal może dochodzić do absurdalnych nadużyć. Np. dwóch złodziei może się po każdym napadzie wzajemnie rozgrzeszać.
Cytuj:
Po pierwsze, mamy obietnicę, że kiedy wyznajemy nasze grzechy, to Bóg jest wierny i nam je odpuszcza.
(2) No właśnie. Z powodu tej obietnicy chrześcijanie praktykują spowiedź. A Ty ją praktykujesz?
Cytuj:
Po drugie, mamy wyznawać grzechy sobie nawzajem.
(3) No to wyznaj teraz swoje grzechy tutaj na forum, publicznie. Za św. Justyna Męczennika tak właśnie wyglądała spowiedź – wyznawano grzechy publicznie przed całą kongregacją. Potem praktyka została ułatwiona i obecnie praktykuja chrześcijanie spowiedź „na ucho”. A Ty jaką spowiedź praktykujesz? Przed całą kongregacją, czy na ucho?
Cytuj:
Po czwarte, odpuszczanie i zatrzymywanie dotyczy np. sytuacji, kiedy głosimy komuś Ewangelię i w zależności od tego jak ta osoba zareaguje, możemy albo zapewnić ją o odpuszczeniu jej grzechów (jeśli wyznała swą grzeszność), albo też pozostawić ją z ciężarem jej grzechów (jeśli nie żałuje a nawet chlubi się swą grzesznością, bądź też drwi sobie z dobrej nowiny).
(4) Wszystko się zgadza, poza osobą gramatyczną.

1. Ale Bóg nie da się z siebie naśmiewać.To On usprawiedliwia i obdarza pokojem.
2. Oczywiście. Kiedy tylko uświadomię sobie, że zgrzeszyłem, wyznaję to Bogu.
3. Ale raczej nie o takie wyznawanie chodzi.
4. Czy chcesz powiedzieć, że taka sytuacja może dotyczyć jedynie szczególnych "onych"?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lip 23, 2020 21:46
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Wybawiony napisał(a):
1. Ale Bóg nie da się z siebie naśmiewać.To On usprawiedliwia i obdarza pokojem.
A jednak zostawił nakaz wyznawania grzechów sobie nawzajem.
Cytuj:
2. Oczywiście. Kiedy tylko uświadomię sobie, że zgrzeszyłem, wyznaję to Bogu.
Ale przecież masz w NT nakaz wyznawania grzechów ludziom. Zatem czemu go łamiesz?
Cytuj:
3. Ale raczej nie o takie wyznawanie chodzi.
Raczej? Naprawdę? W sprawach kluczowych dla zbawienia zdajesz się na „raczej”?
Cytuj:
4. Czy chcesz powiedzieć, że taka sytuacja może dotyczyć jedynie szczególnych "onych"?
Chcę powiedzieć, że Bóg dał Kościołowi władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów. A nie, jak chcą rozwadniacze Ewangelii władzę „zapewniania, że Bóg im wybaczył” „wszystkim”.


Pt lip 24, 2020 8:20

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
1.A jednak zostawił nakaz wyznawania grzechów sobie nawzajem.
2.Ale przecież masz w NT nakaz wyznawania grzechów ludziom. Zatem czemu go łamiesz?
3.Raczej? Naprawdę? W sprawach kluczowych dla zbawienia zdajesz się na „raczej”?
4.Chcę powiedzieć, że Bóg dał Kościołowi władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów. A nie, jak chcą rozwadniacze Ewangelii władzę „zapewniania, że Bóg im wybaczył” „wszystkim”.

1. Rozumiem, że wyznajesz grzechy księdzu a on Tobie?
2. A czy w NT jest zakaz wyznawania grzechów Bogu? Nie jest też napisane kto, komu, kiedy, i jakie grzechy ma wyznawać.
3. Wyznawanie dla wyznawania to tylko religijny rytuał, który praktycznie niczego nie zmienia na lepsze.
Sens ma ono wtedy, kiedy może naprawić relację międzyludzką, być zachętą do modlitwy za kogoś itd.
4. Bóg wybaczył wszystkim w Jezusie Chrystusie. Kościół nie może nic w tej kwestii zmienić.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lip 24, 2020 21:01
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Wybawiony napisał(a):
1. Rozumiem, że wyznajesz grzechy księdzu a on Tobie?
Ksiądz nie wymienia mi swoich grzechów. Ale kłania się przede mną i prosi mnie o wybaczenie grzechów. Już pisałem, że praktyka wymieniania grzechów przed kongregacją istniała, ale zanikła. Ale Ty oczywiście nie czytałeś, tylko piszesz swoje.
Cytuj:
2. A czy w NT jest zakaz wyznawania grzechów Bogu?
Masz poważne problemy z logiką.
Cytuj:
Nie jest też napisane kto, komu, kiedy, i jakie grzechy ma wyznawać.
No nie. To, jak praktyka wyznawania grzechów ma dokładnie wyglądać reguluje Tradycja. Jeśli jednak w Twojej pobożności nie ma tej praktyki w ogóle, to znaczy, że czegoś brakuje.
Cytuj:
3. Wyznawanie dla wyznawania to tylko religijny rytuał, który praktycznie niczego nie zmienia na lepsze.
Skąd wiesz, skoro go nie praktykujesz?
Cytuj:
4. Bóg wybaczył wszystkim w Jezusie Chrystusie. Kościół nie może nic w tej kwestii zmienić.
A jednak Ewangelia mówi o władzy „zatrzymania grzechów”. Widocznie ta władza nie stoi w sprzeczności z wybaczeniem jakie dokonało się na Krzyżu.


So lip 25, 2020 8:05

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
A jednak Ewangelia mówi o władzy „zatrzymania grzechów”. Widocznie ta władza nie stoi w sprzeczności z wybaczeniem jakie dokonało się na Krzyżu.

Jezus nie mówi nic o żadnej władzy, lecz o wzięciu Ducha Świętego w celu "odpuszczenia", bądź "zatrzymania" grzechów. Zatem bez Bożego Ducha o żadnym odpuszczaniu, jak również zatrzymaniu grzechów mowy być nie może. Oczywiście nie może być to sprzeczne z tym, co dokonało się na Krzyżu.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lip 25, 2020 15:06
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Wybawiony napisał(a):
Zatem bez Bożego Ducha o żadnym odpuszczaniu, jak również zatrzymaniu grzechów mowy być nie może.
A czy ja gdziekolwiek napisałem, lub choćby sugerowałem, że może? Widać, z braku argumentów i świadom, że nie masz racji, postanowiłeś zacząć mnie oczerniać.


So lip 25, 2020 15:09

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Odpowiadam dopiero teraz, bo wyleciałem na dwa tygodnie:

gzaze napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
No tak. Jezus najpierw odpuścił grzechy paralitykowi, a później na dowód tego, że Syn Człowieczy posiada na ziemi taką władzę, uzdrowił go...
A jeszcze później – udzielił tej władzy Apostołom. Wprost im powiedział, że mają prawo grzechy odpuszczać, albo zatrzymywać. Taka władza nie miałaby sensu, gdyby została dana wszystkim ochrzczonym.


Jeśli tak twierdzisz, to znajdź w Piśmie, że Apostołowie odpuszczali grzechy dokładnie tak samo, jak Jezus odpuścił grzechy paralitykowi w tym przypadku. Jezus odpuszczał grzechy jeszcze w innych przypadkach, a jśsli chodzi o Apostołów, to ja nie znajduję żadnego opisu żeby Apostołowie w ten sposób grzechy odpuszczali. Więc może taka władza jest tylko wymysłem tych, którzy chcą być równi Bogu?



krzysiekniepieklo napisał(a):
gzaze napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
A czy ktoś tu twierdzi, że sam sobie moźe odpuszczać grzechy?
No takie coś wynika z rozumowania krzysiekniepiekło.

To raczej wynika z Twojego rozumowania,na temat tego co pisałem, bo ja nigdzie tak nie
napisałem.


gzaze napisał:
"""""Jeśli moje rozumowanie jest błędne, to wskaż błąd."""""

Najpierw to Ty przedstaw moje teksty, na podstawie których doszedłeś poprzez swoje rozumowanie, że można sobie samemu odpuszczać grzechy. No bo stwierdziłeś, że to wynika z mojego rozumowania. Ja twierdzę, że nigdzie nawet takiej sugestii nie przedstawiłem.
Ja nie mam pojęcia, jak mogłeś dojść do takich wniosków.
Wygląda na to, że wmawiasz wszystkim coś, co nie miało miejsca.


Pn lip 27, 2020 19:43
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Odpowiadam dopiero teraz, bo wyleciałem na dwa tygodnie
Nikt Ci nie kazał na bana pracować.
Cytuj:
Jeśli tak twierdzisz, to znajdź w Piśmie, że Apostołowie odpuszczali grzechy dokładnie tak samo, jak Jezus odpuścił grzechy paralitykowi w tym przypadku.
Nie ma napisane, że „dokładnie to samo”. Ale też nic nie wskazuje, że chodzi o coś innego.
Cytuj:
Najpierw to Ty przedstaw moje teksty, na podstawie których doszedłeś poprzez swoje rozumowanie, że można sobie samemu odpuszczać grzechy.
Trochę już dyskusja się posunęła w tym czasie. Nawet jeśli nie można, to można odpuścić np. wspólnikowi w grzechu. A on nam.


Wt lip 28, 2020 7:02

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Jeśli tak twierdzisz, to znajdź w Piśmie, że Apostołowie odpuszczali grzechy dokładnie tak samo, jak Jezus odpuścił grzechy paralitykowi w tym przypadku.
Nie ma napisane, że „dokładnie to samo”. Ale też nic nie wskazuje, że chodzi o coś innego.


Jeśli by dostali taką samą władzę, jaką miał Jezus, to by były przykłady, że z tej władzy korzystają. Przecież to jest jedna z najważniejszych spraw w chrześcijaństwie. Skoro nie ma przykładów, że korzystali z takiej władzy, to znaczy, że zupełnie inaczej rozumieli słowa Jezusa i dlatego tego nie robili.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
Najpierw to Ty przedstaw moje teksty, na podstawie których doszedłeś poprzez swoje rozumowanie, że można sobie samemu odpuszczać grzechy.




Trochę już dyskusja się posunęła w tym czasie. Nawet jeśli nie można, to można odpuścić np. wspólnikowi w grzechu. A on nam.


Jaki ja mam pogląd na temat odpuszczania grzechów, to przedstawiłem w nowym temacie - "Każdy może odpuszczać grzechy"
Według mnie wspólnik w grzechu wspólnikowi tego wspólnego grzechu odpuścić nie może.


Wt lip 28, 2020 8:41
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jeśli by dostali taką samą władzę, jaką miał Jezus, to by były przykłady, że z tej władzy korzystają.
Gdyż? Pismo Święte wyraźnie mówi, że dostali władzę odpuszczania grzechów. I wyraźnie mówi, że we wczesnym Kościele praktykowano spowiedź wobec ludzi, a nie tylko „Bogu”. Możesz tym faktom zaprzeczać, ale tak jest.
Cytuj:
Jaki ja mam pogląd na temat odpuszczania grzechów, to przedstawiłem w nowym temacie - "Każdy może odpuszczać grzechy"
Według mnie wspólnik w grzechu wspólnikowi tego wspólnego grzechu odpuścić nie może.
Ale znowu schodzimy na temat tego, co się krzyśkowiniepiekło wydaje. Tymczasem tematem jest, co na ten temat ogłosił Chrystus i co praktykowali od zawsze chrześcijanie. Wybacz, ale nie uważam Cię za proroka, żeby to co jest „według Ciebie” uznawać za wiążące.


Wt lip 28, 2020 8:45

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Jeśli by dostali taką samą władzę, jaką miał Jezus, to by były przykłady, że z tej władzy korzystają.
Gdyż? Pismo Święte wyraźnie mówi, że dostali władzę odpuszczania grzechów. I wyraźnie mówi, że we wczesnym Kościele praktykowano spowiedź wobec ludzi, a nie tylko „Bogu”. Możesz tym faktom zaprzeczać, ale tak jest.


Praktykowana była spowiedź powszechna - czyli wyznawanie grzechów na głos wobec zgromadzenia. No ale nie ma przykładów na to, że komuś grzechy zatrzymywali.


gzaze napisał(a):

Cytuj:
Jaki ja mam pogląd na temat odpuszczania grzechów, to przedstawiłem w nowym temacie - "Każdy może odpuszczać grzechy"
Według mnie wspólnik w grzechu wspólnikowi tego wspólnego grzechu odpuścić nie może.
Ale znowu schodzimy na temat tego, co się krzyśkowiniepiekło wydaje. Tymczasem tematem jest, co na ten temat ogłosił Chrystus i co praktykowali od zawsze chrześcijanie. Wybacz, ale nie uważam Cię za proroka, żeby to co jest „według Ciebie” uznawać za wiążące.


Odpowiem Ci tak:
Ja swoje wypowiedzi argumentuję tym, co jest w Piśmie. No a Ty przedstawiasz głównie swoje uprzedzenia do tego, co piszę. Argumentów z Pisma, które by obalały moje rozumienie Pisma doczekać się nie mogę. Nie wymagam od ciebie żebyś moje rozumienie uznał za wiążące. Chcę za to żebyś się zastanowił nad tym, co piszę i prowadził poważną dyskusję bez uprzedzeń. No bo jeśli czegoś nie ma w Piśmie, to nie można twierdzić, że chrześcijanie praktykowali to "od zawsze"


Wt lip 28, 2020 10:05
Zobacz profil
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Praktykowana była spowiedź powszechna - czyli wyznawanie grzechów na głos wobec zgromadzenia.
Praktykujesz to?
Cytuj:
No ale nie ma przykładów na to, że komuś grzechy zatrzymywali.
Oczywiście są, ale Ty nie czytałeś NT tylko się opierasz na tym, co sobie ubrdałeś.
Cytuj:
Odpowiem Ci tak
A ja się nie pytam, jak Ty mi odpowiesz, tylko co ma do powiedzenia Objawienie.
Cytuj:
Ja swoje wypowiedzi argumentuję tym, co jest w Piśmie.
Owszem. Ale Twoja „metoda” polega na tym, że pewne fragmenty ignorujesz, żeby potem argumentować np. z faktu, że czegoś tam nie ma.
Cytuj:
No a Ty przedstawiasz głównie swoje uprzedzenia do tego, co piszę.
Zawsze można tak – przyjąć, że jest się osobiście atakowanym i się widowiskowo obrazić, żeby nie trzeba było dyskutować.
Cytuj:
Argumentów z Pisma, które by obalały moje rozumienie Pisma doczekać się nie mogę.
Przecież przedstawiłem. Chrystus jasno dał władzę odpuszczania grzechów w Ewangelii. A listy wskazują, jak z tej władzy korzystano. Ty zaś jak praktykujesz spowiedź?
Cytuj:
No bo jeśli czegoś nie ma w Piśmie, to nie można twierdzić, że chrześcijanie praktykowali to "od zawsze"
Dlaczego? Nowy Testament w odróżnieniu od Starego nie zawiera żadnych wyczerpujących opisów obrzędów, czy modlitewników. Wiemy, że jakaś ustandaryzowana liturgia istniała, bo jej fragmenty „wyciekły” do NT, ale nie została ona opisana. Dopiero w Didache mamy pierwszy pełny (?) tekst Modlitwy Eucharystycznej, a w Apologiach – opis krok po kroku, jak wyglądała Eucharystia.


Wt lip 28, 2020 10:24

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1458
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Cytuj:
No ale nie ma przykładów na to, że komuś grzechy zatrzymywali.
Oczywiście są,[...]

@gzaze, proszę podaj, wskaż kilka przykładów.


Wt lip 28, 2020 11:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL