Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 17, 2024 0:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Wszyscy jesteśmy kapłanami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Przytoczyłeś fragment pierwszego listu Piotra. Piotr był niepiśmiennym niewykształconym rybakiem. Weź porównaj te dwa jego listy z listami starannie wykształconego faryzeusza Pawła. Widzisz jakąś wyraźną różnicę w stylu, zasobie słów i innych cechach tych tekstów? No bo ja żadnej różnicy nie widzę. Jedne i drugie listy pisali starannie wykształceni ludzie. Więc nie wierzę w autorstwo Piotra tych dwóch listów.

Przesłanek jest mnóstwo.....

Może dlatego że np. pierwszy List Piotra został podyktowany Sylwanowi lub użył jego pomocy:
"(12) Krótko, jak mi się wydaje, wam napisałem przy pomocy Sylwana, wiernego brata, upominając i stwierdzając,...."(1P5)
Co idelanie tłumaczy wysoki poziom znajomości greki.
A co nie jest tak trudno wyczytać.......


Najwyraźniej nie chcesz rozważyć tego, co napisałem. Marek też był tym, który zapisywał to, co głosił Piotr. Porównaj język z Ewangelii Marka i język z listów, które przypisano Piotrowi. „Piotrowe listy” są napisane zupełnie innym jezykiem, jak Ewangelia Marka. Język Ewangelii Marka jest bardzo prosty. No a język listów jest dokładnie taki sam jak listów pawłowych. Jeśli Piotr dyktował a Sylwan pisał, to od tego język nie stanie się kwiecisty, tak jak u Pawła.

Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
A co do Przymierzy, to może to Stare Przymierze dużo bardziej Ci się podoba i chcesz to Nowe Przymierze zrobić na wzór tego Starego. No akurat śmierć zbiera żniwo. Na wzór tego, co było w Egipcie, zabij baranka i oznacz jego krwią odrzwia swojego domostwa. No bo krwi Jezusa to raczej nie skombinujesz. Na Krew Jezusa możesz się powołać tylko w jeden sposób - jak zrobisz to wszystko, co przykazał, na Jego pamiątkę.

To nie chodzi o to co mi się podoba, tylko o to by czytać i uczyć się z Biblii tak jak ją przekazał nam Bóg. I nie widzę w niej aby Bóg pokazywał, że mamy tak lekceważąco podchodzić do jej niekórych rozdziałów czy nauk o Przymierzach.

Poza tym, czy twoim zdaniem Stare Przymierze nie ma nic wspólnego z Nowym? Więc dlatego, nie trzeba zrozumieć w ogóle o co w nim chodziło?


Co do Starego Przymierza i Nowego Przymierza, to prawo Starego Przymierza zostało zniesione ale wszystkie pouczenia ze Starego Przymierza pomagają nam zrozumieć Nowe Przymierze. Powiem więcej – bez Starego Przymierza nie dało by się zrozumieć Nowego Przymierza. Poza tym, to wiele proroctw ze Starego Przymierza jest cały czas aktualnych i albo się wypełniają, albo dopiero się wypełnią.


Pt sty 15, 2021 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Najwyraźniej nie chcesz rozważyć tego, co napisałem. Marek też był tym, który zapisywał to, co głosił Piotr. Porównaj język z Ewangelii Marka i język z listów, które przypisano Piotrowi. „Piotrowe listy” są napisane zupełnie innym jezykiem, jak Ewangelia Marka. Język Ewangelii Marka jest bardzo prosty. No a język listów jest dokładnie taki sam jak listów pawłowych. Jeśli Piotr dyktował a Sylwan pisał, to od tego język nie stanie się kwiecisty, tak jak u Pawła.

Nie chodzi o język, to jest dwóch różnych ludzi, jakby pisali tak samo to by prędzej sugerowało plagiat. Chodzi o "prawdy Boże" jakie przedstawiają, tradycja potwierdza, a więc historia, że Marek bazował na nauce Piotra - czyli miał większość relacji od niego.

"(13) Pozdrawia was kościół w Babilonie, razem z wami wybrany, i Marek, mój syn."(1P1)

P.S. Swoją drogą, wracając do dyskusji o "Ojcu" - kiedy zarzucałeś Pawłowi nazywanie się ojcem - tu masz kolejny, podkreślam kolejny dowód, że nie chodziło o kontekst Boga. Bo inaczej jakim synem miałby być Marek dla Piotra?

A Biblia mówi:
" wam napisałem przy pomocy Sylwana" - nie wyjaśnia to w jaki sposób pomagał Piotrowi pisać, czy pisał za niego, a może pomagał mu z greckim lub redagować..... więc nie wyciągaj pochopnych konkluzji.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Co do Starego Przymierza i Nowego Przymierza, to prawo Starego Przymierza zostało zniesione ale wszystkie pouczenia ze Starego Przymierza pomagają nam zrozumieć Nowe Przymierze. Powiem więcej – bez Starego Przymierza nie dało by się zrozumieć Nowego Przymierza. Poza tym, to wiele proroctw ze Starego Przymierza jest cały czas aktualnych i albo się wypełniają, albo dopiero się wypełnią.

No i teraz widać dlaczego nie jesteś w stanie zrozumieć różnicy i co to oznacza dokładnie w Nowym Przymierzu. Jezus powiedział:
"(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić"(Mt15)

Aż dwukrotnie w jednym zdaniu Jezus powiedział:
"Nie przyszedłem znieść" - a Ty powiedziałeś: " to prawo Starego Przymierza zostało zniesione" - ignorujesz słowa Jezusa.....

Rozumiesz teraz? Ja widzę takie rzeczy nie tylko w Twoich tekstach, a Ty nie..... Dlatego pisałem, tak się nie da rozmawiać.
Proponuję abyś wyjaśnił sobie o co chodziło tutaj Jezusowi, dlaczego tak powiedział? Co to znaczy "wypełnić Prawo" - bo sam Jezus tak powiedział. Z pewnością dla Niego nie oznacza to to samo co "znieść"...............

Tylko nie wszystkie wyjaśnienia są w Ewangeliach, Listy tu dużo "światła" wnoszą, a Ty ich nie uznajesz, więc tak na prawdę zawsze będziesz w błędzie......
Albo "zaraz" wkleisz jakiś fragment proroctwa czy słów Jezusa, który kompletenie nie będzie o tej kwestii mówił i dorysujesz jakąś historię do niego by pasowało......

P.S. Zresztą w innym wątku(Mt19) piszesz, że trzeba przestrzegać przykazań i z tych uczyków jest życie wiezczne? A tu piszesz, że Prawo(w tym przykazania, Dekalog, itd.) zostało zniesione........
Nie ma u ciebie spójności - powyżej kolejny przykład sam ignorujesz słowa Jezusa, a zarzucasz to innym - w wypowiedziach jak się przypatrzyć całokształtowi Twoich wypowiedzi, o tym ja wielokrotnie już mówiłem.....


Pn sty 18, 2021 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Przeemek napisał(a):

"(13) Pozdrawia was kościół w Babilonie, razem z wami wybrany, i Marek, mój syn."(1P1)

P.S. Swoją drogą, wracając do dyskusji o "Ojcu" - kiedy zarzucałeś Pawłowi nazywanie się ojcem - tu masz kolejny, podkreślam kolejny dowód, że nie chodziło o kontekst Boga. Bo inaczej jakim synem miałby być Marek dla Piotra?


To akurat bardziej swiadczy o tym, że tego listu Piotr nie pisał ale pisali ten list ci sami ludzie, którzy pisali listy Pawła. Dokładnie takie same pomysły.

Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Co do Starego Przymierza i Nowego Przymierza, to prawo Starego Przymierza zostało zniesione ale wszystkie pouczenia ze Starego Przymierza pomagają nam zrozumieć Nowe Przymierze. Powiem więcej – bez Starego Przymierza nie dało by się zrozumieć Nowego Przymierza. Poza tym, to wiele proroctw ze Starego Przymierza jest cały czas aktualnych i albo się wypełniają, albo dopiero się wypełnią.

No i teraz widać dlaczego nie jesteś w stanie zrozumieć różnicy i co to oznacza dokładnie w Nowym Przymierzu. Jezus powiedział:
"(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić"(Mt15)

Aż dwukrotnie w jednym zdaniu Jezus powiedział:
"Nie przyszedłem znieść" - a Ty powiedziałeś: " to prawo Starego Przymierza zostało zniesione" - ignorujesz słowa Jezusa.....


Mt 5
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

No i widzisz – nie pisałem, że Jezus zniósł ale że zostało zniesione. Jezus wypełnił Stare Przymierze, a Żydzi je zerwali przybijając Jezusa do krzyża i zabijając Go. No i Bóg opuścił świątynię jerozolimską definitywnie:
Mt 27
51 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.


Więc to Żydzi znieśli to Przymierze zrywając je. Więc całe to prawo zostało zniesione i już nikomu nie może dać usprawiedliwienia.
Przeemek napisał(a):
P.S. Zresztą w innym wątku(Mt19) piszesz, że trzeba przestrzegać przykazań i z tych uczyków jest życie wiezczne? A tu piszesz, że Prawo(w tym przykazania, Dekalog, itd.) zostało zniesione........
Nie ma u ciebie spójności - powyżej kolejny przykład sam ignorujesz słowa Jezusa, a zarzucasz to innym - w wypowiedziach jak się przypatrzyć całokształtowi Twoich wypowiedzi, o tym ja wielokrotnie już mówiłem.....

No a Dekalog Jezus zaadoptował do Nowego Przymierza, bo polecił, aby był przestrzegany.


Pn sty 18, 2021 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
To akurat bardziej swiadczy o tym, że tego listu Piotr nie pisał ale pisali ten list ci sami ludzie, którzy pisali listy Pawła. Dokładnie takie same pomysły.

Chyba już zapomniałeś co wskazałem już, że Marek też użył słowa "Ojciec"(Mk13: 12), takiego samego co użył Paweł i inni, zrówno w kotekście Ojca Boga jak i ojca biologicznego lub we wierze.... trzeba patrzeć na kontekst.
Więc nadal wszyscy trzymają się tej samej narracji, o tym to świadczy.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i widzisz – nie pisałem, że Jezus zniósł ale że zostało zniesione.

Jak zostało zniesione? Kiedy? Co dokładnie spowodowało zniesienie? A co wypełnienie?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Jezus wypełnił Stare Przymierze, a Żydzi je zerwali przybijając Jezusa do krzyża i zabijając Go.

A gdzie jest warunek w Starym Przymierzu:
"Prawo/warunek numer 435: nie zabijesz Jezusa..."

Czy może w Dekalogu gdzieś jest:
- nie kradnij
- nie zabijaj
- nie cudzołóż
- nie zabijesz Jezusa jak przyjdzie
-..........itd.


Zacytujesz w której to księdze Starego Przymierza się znajduje?

krzysiekniepieklo napisał(a):
No i Bóg opuścił świątynię jerozolimską definitywnie:
Mt 27
51 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

"Rozdarła zasłona" - to znaczy Bóg opóścił?
Wytłumacz dokładnie - na bazie fragmentów Pisma, nie "opowiadankami" - czym była "zasłona" w Przybytku Boga, do czego służyła?

krzysiekniepieklo napisał(a):
Więc to Żydzi znieśli to Przymierze zrywając je. Więc całe to prawo zostało zniesione i już nikomu nie może dać usprawiedliwienia.

To dlaczego piszesz (w wątku viewtopic.php?p=1071102#p1071102 ):
Mnie się wydaje, że nie rozumiesz tego, co tam jest napisane:
Mt 19
....
Jezus mu wyraźnie mówi, że żeby osiągnąć życie wieczne, to wystarczy przestrzegać przykazań.


A ambitniejsi muszą podporządkować się innemu warunkowi:
" A więc życie wieczne od tego drugiego warunku nie zależy. To warunek dla tych ambitniejszych, którzy chcą być bliżej Boga."

Więc raz piszesz, że:
" prawo zostało zniesione i już nikomu nie może dać usprawiedliwienia."

A w innym miejscu, że przykazania z tego samego prawa, co nikomu nie może dać usprawiedliwienia, może za to dać życie wieczne.......... kuriozalne...

Znowu "sałatka doktrynalna" pojęć, niespójnie..... kompletnie oderwane od nauki Pisma.

krzysiekniepieklo napisał(a):
No a Dekalog Jezus zaadoptował do Nowego Przymierza, bo polecił, aby był przestrzegany.

W którym miejscu Bóg polecił aby przestrzegać Dekalog, a w którym powiedział, że wypełnia Prawo, w innym, że je znosi. A po zniesieniu Prawa - wyciąga z niego, czyli z tych 613 przykazań, tylko te 10 - Dekalog i je na nowo wprowadza do Nowego Przymierza jako jego nowe warunki do zbawienia?


Pn sty 18, 2021 17:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i Bóg opuścił świątynię jerozolimską definitywnie:
Mt 27
51 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

"Rozdarła zasłona" - to znaczy Bóg opóścił?
Wytłumacz dokładnie - na bazie fragmentów Pisma, nie "opowiadankami" - czym była "zasłona" w Przybytku Boga, do czego służyła?


Ewangeliści piszą, że w chwili, kiedy Jezus umierał, to zasłona światyni się rozdarła. Zważywszy na to, że po czterdziestu latach nie został po niej kamień na kamieniu, co zresztą Jezus zapowiadał, to trudno o inny wniosek, jak o taki, że Bóg opuścił świątynię jerozolimską. No bo nie jest możliwe żeby była zniszczona w momencie, kiedy Bóg w niej przebywał.

Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Więc to Żydzi znieśli to Przymierze zrywając je. Więc całe to prawo zostało zniesione i już nikomu nie może dać usprawiedliwienia.


Więc raz piszesz, że:
" prawo zostało zniesione i już nikomu nie może dać usprawiedliwienia."

A w innym miejscu, że przykazania z tego samego prawa, co nikomu nie może dać usprawiedliwienia, może za to dać życie wieczne.......... kuriozalne...

Znowu "sałatka doktrynalna" pojęć, niespójnie..... kompletnie oderwane od nauki Pisma.


No, jak wyrywasz zdanie z kontekstu i odnosisz się tylko do wybranej częsci wypowiedzi, to sam robisz z wypowiedzi kaszankę i trudno się dziwić, że nie rozumiesz tego, co napisałem. Wypowiedź odnosiła się do pojęcia przymierza, a nie do pojęcia prawa w oderwaniu od przymierza.
Przymierze zostało zerwane i nikt na podstawie tego przymierza nie może już być usprawiedliwiony.
Dekalog jest prawem uniwersalnym i osobiście napisanym przez Boga na kamiennych tablicach. Kto to prawo wypełni w sposób doskonały, ten ma Życie wieczne i nie musi się nawet powoływać na ofiarę Jezusa. No bo jak ktoś nie zgrzeszy, to Jezus nie ma czego gładzić

Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a Dekalog Jezus zaadoptował do Nowego Przymierza, bo polecił, aby był przestrzegany.

W którym miejscu Bóg polecił aby przestrzegać Dekalog, a w którym powiedział, że wypełnia Prawo, w innym, że je znosi. A po zniesieniu Prawa - wyciąga z niego, czyli z tych 613 przykazań, tylko te 10 - Dekalog i je na nowo wprowadza do Nowego Przymierza jako jego nowe warunki do zbawienia?


Chyba już o tym rozmawialiśmy? Jak Jezus odpowiadał młodzieńcowi, które przykazania ma przestrzegać, to Jezus mu wskazał przykazania Dekalogu. To przestrzeganie Dekalogu daje Życie wieczne.


Śr sty 20, 2021 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
krzysiekniepieklo napisał(a):
Ewangeliści piszą, że w chwili, kiedy Jezus umierał, to zasłona światyni się rozdarła. Zważywszy na to, że po czterdziestu latach nie został po niej kamień na kamieniu, co zresztą Jezus zapowiadał, to trudno o inny wniosek, jak o taki, że Bóg opuścił świątynię jerozolimską. No bo nie jest możliwe żeby była zniszczona w momencie, kiedy Bóg w niej przebywał.

Fragment nie wskazuje na świątynię Jerozolimską, to tylko domysł. A słowo "świątynia/Przybytek" używane jest w wielu kontekstach.
Może chodziło o tą w niebie:
"(17) I inny anioł wyszedł ze świątyni, która jest w niebie, mając także ostry sierp. "(Ap14)
Bo w końcu i jest też coś o zaślubinach baranka w tej świątyni......

krzysiekniepieklo napisał(a):
No, jak wyrywasz zdanie z kontekstu i odnosisz się tylko do wybranej częsci wypowiedzi, to sam robisz z wypowiedzi kaszankę i trudno się dziwić, że nie rozumiesz tego, co napisałem.

Odwołałeś się do tego samego prawa, a podałeś dwa różne stwierdzenia wzajemnie sprzeczne. Tam nie ma pomyłki. Nie rozumiesz czym Prawo jest i jaki jest jego związek z Przymierzami, dlatego podajesz dwa różne wyjaśnienia dla tego samego Prawa.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Wypowiedź odnosiła się do pojęcia przymierza, a nie do pojęcia prawa w oderwaniu od przymierza.

Moja również

krzysiekniepieklo napisał(a):
Przymierze zostało zerwane i nikt na podstawie tego przymierza nie może już być usprawiedliwiony.

No jak nie? Jezus sam to potwierdził:

Stare Przymierze nigdy nie zostało zerwane ze strony Boga, natomiast ludzie nie dotrzymali jego warunków - ale to nie oznacza, że zostało kiedykolwiek unieważnione z tego powodu. Bo nadal za jego przestrzeganie jest życie wieczne:
"(18) I zapytał go: Których? Jezus odpowiedział: Nie będziesz zabijał, nie będziesz cudzołożył, nie będziesz kradł, nie będziesz mówił fałszywego świadectwa; (19) Czcij swego ojca i matkę oraz będziesz miłował swego bliźniego jak samego siebie."(Mt19)
Jak przestrzegasz przykazań ze Starego Przymierza zawartych na Synaju będzisz miał życie wieczne, czyli będziesz usprawiedliwiony.
To co Ci się tu nie zgadza?

Nie zostało zerwane, bo nigdy nie zostało zniesione/unieważnione:
"(17) Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z prawa, aż wszystko się wypełni. "(Mt5)

"Ani jedna jota" to ile z tego jest "zerwane" lub "nieważne" według ciebie? Niebo już przeminęło?

Natomiast jak nie dasz rady w Starym Przymierzu, to po śmierci Jezusa Bóg oferuje Nowe Przymierze. Pod którym chcesz być? Chcesz przestrzegać przykazań - dokładnie 613 i masz życie wieczne. Czy "iść za Jezusem" i mieć życie wieczne? Ba... nawet pod sąd nie pójdziesz......

krzysiekniepieklo napisał(a):
Dekalog jest prawem uniwersalnym i osobiście napisanym przez Boga na kamiennych tablicach.

A co to jest za argument? Skąd go wziąłeś?
Możesz zacytować Stare Przymierze i podać gdzie jest napisane, że Dekalog to uniwersalne prawo niezależne od Przymierza?
Możesz wskazać, że Dekalog nie został włączony w Stare Przymierze?
I wreszcie, czy możesz wskazać, gdzie Jezus mówił, że Dekalog jest uniewrsalny?

Bóg osobiście "napisał" na niebie tęczę ["(13) Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. (14) A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, (15) wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem;....."(Rdz9) ]przy zawieraniu Przymierza "Noegowego" jako świadectwo jego zawarcia i to jest "uniwersalne" bo zawarte z wszystkimi ludźmi i całą ziemią, i do dzisiaj ludzie często widują tęczę na niebie - kiedy Bóg wspomina o tym przymierzu nam. Każde Przymierze ma jakieś świadectwo jego zawarcia ze strony Boga, Tablice z Dekalogiem były świadectwem zawarcia Starego Przymierza i to tylko z Izraelitami, nie ze wszystkimi ludźmi czy stworzeniem, jak Noego na przykład.

A Stare Przymierze zawarte było tylko z Izraelitami, a nie wszystkimi ludźmi. Więc wcale nie musi Ciebie obowiązywać, jak w nie nie wejdziesz.



krzysiekniepieklo napisał(a):
Kto to prawo wypełni w sposób doskonały, ten ma Życie wieczne

Kolejny błąd. Wyraźnie Jezus powiedział:
Prawo wypełniał młodzieniec i nie miał doskonałości:
"...Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje? "
Co musiał zrobić:
"(21) Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim,........Potem przyjdź i chodź za Mną"

Gdzie Prawo razem z Dekalogiem nakazuje:
- Przykazanie 343: sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a potem idź za Jezusem

Masz gdzieś taki przepis w prawie dający doskonałość? Bo tylko ten przepis daje doskonałość? Tak dokładnie mówi JEzus, więc nie przekręcałbym Jego wypowiedzi........

krzysiekniepieklo napisał(a):
i nie musi się nawet powoływać na ofiarę Jezusa. No bo jak ktoś nie zgrzeszy, to Jezus nie ma czego gładzić

Tu dokładnie chwyciłeś esensję Prawa w tym Dekalogu, który jest integralną częścią tego Prawa ze Starego Przymierza - do uzyskania usprawiedliwienia z ich przestrzegania niepotrzebny byłby Jezus.

krzysiekniepieklo napisał(a):
Chyba już o tym rozmawialiśmy? Jak Jezus odpowiadał młodzieńcowi, które przykazania ma przestrzegać, to Jezus mu wskazał przykazania Dekalogu. To przestrzeganie Dekalogu daje Życie wieczne.

Jezus "wskazał", zgadza się. Ale to nie to samo co "nakazał", tylko potwierdził co było wtedy aktualne.
Ale co tak na prawdę nakazał, czyli wyraźnie wydał instrukcję co trzeba zrobić aby uzyskać doskonałość, coś co nie zawierało Prawo razem z Dekalogiem:
"(21) Jezus mu odpowiedział: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!"(Mt19)

Bo chyba nie zauważyłeś, ale wtedy Stare Przymierze było jedynym w ofercie. Jezus jeszcze nie wdrożył Nowego w życie i daleko do tego było. Dopiero głosił nadejści Królestwa..... A przestrzeganie Prawa w tym Dekalogu nie dawało "doskonałości", te ostatnie dawało "pójście za Jezusem", a nie przestrzeganie Prawa/przykazań.


Cz sty 21, 2021 19:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
@Krzysztof, nie wszyscy jesteśmy kapłanami.
Czy twierdzisz że:
- każdy ma moc spowiedzi, kumpel spowiada kumpla?
- każdy może zamienić chleb i wino w Ciało i Krew Pana Jezusa?
Nie poprawiaj tego co istnieje od wieków.Primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz sty 21, 2021 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Na tych trzech fragmentach opieram swoją wiarę w to, że wszyscy jesteśmy kapłanami i każdy z nas może Łamać Chleb"

Ap 3
20 Oto stoję u drzwi i kołaczę:
jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy,
wejdę do niego i będę z nim wieczerzał,
a on ze Mną.
Mt 18
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».
Ap 5
9 I taką nową pieśń śpiewają:
«Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć,
bo zostałeś zabity
i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu,
10 i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami,
a będą królować na ziemi».

Z ap 5 wynika, że każdego, kogo Jezus nabył, tego też uczynił kapłanem.
Z Mt 18 wynika, że jak dwóch się zbierze w imię Jezusa, to Jezus jest pośród nich, no a jak o coś poproszą, to otrzymają. No a o co mieli by prosić? No o to żeby przyszedł w Swoim Ciele i Krwi.


Cz sty 21, 2021 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
A jak interpretują te fragmentu ojcowie Kościoła?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz sty 21, 2021 20:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Andy72 napisał(a):
@Krzysztof, nie wszyscy jesteśmy kapłanami.
Czy twierdzisz że:
- każdy ma moc spowiedzi, kumpel spowiada kumpla?
- każdy może zamienić chleb i wino w Ciało i Krew Pana Jezusa?
Nie poprawiaj tego co istnieje od wieków.Primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”)

Tu jest kilka wyjaśnień odnośnie kapłaństwa "służebnego" viewtopic.php?p=949412#p949412.
W Nowym Przymierzu nie ma podziału na kapłanów "bliżej Boga" z dostepem do najświętszego miejsca w Przybytku, gdzie ledwie 1 osoba mogła wejść, czyli z lepszym uprawnionym dostępem jak Lewici w Starym Przymierzu, którzy pośredniczyli w przekazywaniu ofiar za grzechy, odpowiedzialni byli za świątynię Boga (od składania, czyszczenia, utrzymywania wiecznie palącego się ognia, po jego noszenie i inne) i nie musieli pracować, żyli z dziesięciny i wiele innych pośrednictw....

"śłużebne" kapłaństwo jest kalką tego Lewickiego, "tony" podobieństw..... Oczywiście pomylono stare Przymierze z Nowym, w którym "zasłona" jest zerwana i kazdy ma teraz bezpośredni dostęp do Boga, bez kapłanów pośredników. Mamy "super" kapłana - czyli arcykapłana Jezusa, w pośredniczeniu przed Bogiem........

Ale w tym wypadku Krzysiek.. ma rację, chociaż jak zwykłe oparł swoje zdanie na fragmencie który o tym kompletnie nie mówi i naciągnął go do granic możliwości...... zwyczajnie zgadł(gdzieś przeczytał).


Pt sty 22, 2021 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Przeemek napisał(a):
Tu jest kilka wyjaśnień odnośnie kapłaństwa "służebnego" viewtopic.php?p=949412#p949412.

Fajnie ze powolujesz sie na te fragmenty ktore moga legitymizowac Twoj poglad na temat kaplanstwa ale moj rozum i moje sumienie akceptuje optycinie Twoich adwersarzy z watku ktory cytujesz. Nie bede tych argumentow powtarzal.


Pt sty 22, 2021 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
robaczek2 napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Tu jest kilka wyjaśnień odnośnie kapłaństwa "służebnego" viewtopic.php?p=949412#p949412.

Fajnie ze powolujesz sie na te fragmenty ktore moga legitymizowac Twoj poglad na temat kaplanstwa ale moj rozum i moje sumienie akceptuje optycinie Twoich adwersarzy z watku ktory cytujesz. Nie bede tych argumentow powtarzal.

Można to potraktować też jako wstęp do dalszej dyskusji, a ja nie będą musiał się przynajmniej powtarzać.

W takim razie kolejny argument:
"(5) I od Jezusa Chrystusa, który jest wiernym świadkiem i pierworodnym z umarłych, i władcą królów ziemi. Temu, który nas umiłował i obmył nas z naszych grzechów swoją krwią; (6) I uczynił nas królami i kapłanami dla Boga, swego Ojca, jemu chwała i moc na wieki wieków. Amen. "(Ap1)
"Krew" Jezusa obmywa nas z grzechów, a Jezus czyni nas wszystkich kapłanami Boga. Tu nie ma nawet za bardzo z czym polemizować, nie ma nawet podstaw biblijnych do dzielenia ludzi w Nowym Przymierzu na jakieś różne kapłaństwa. Jest tylko jedno.


So sty 23, 2021 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Ale Jezus wybrał Apostołów. Biskupi są następcami Apostołów.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sty 23, 2021 19:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
Przeemek napisał(a):
uczynił nas królami i kapłanami dla Boga,[/color] swego Ojca, jemu chwała i moc na wieki wieków. Amen. "(Ap1)[/b]
"Krew" Jezusa obmywa nas z grzechów, a Jezus czyni nas wszystkich kapłanami Boga. Tu nie ma nawet za bardzo z czym polemizować, nie ma nawet podstaw biblijnych do dzielenia ludzi w Nowym Przymierzu na jakieś różne kapłaństwa. Jest tylko jedno.

Dzieki.
Mam troche zastrzezen bo na jakiej podstawie dodales sobie slowo "wszystkich" - czy robaczka tez?
Poza tym najmocniej przepraszam, ale moze nie zwrocilem uwagi na Twoja odpowiedz kilka lat temu na spostrzezenie Alus: "Komu odpuścicie grzechy sa im odpuszczone - nie mocą poszczególnego spowiednika, ale mocą Chrystusa" lub to samo w jednej z ostatnich wypowiedzi Andy.
Czy mozesz wyjasnic czy "wszyscy" sa adresatami tego polecenia Chrystusa?
Zastrzegam, ze ja nie za bardzo sie czuje do tego powolany.


So sty 23, 2021 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1480
Post Re: Wszyscy jesteśmy kapłanami
robaczek2 napisał(a):
Dzieki.
Mam troche zastrzezen bo na jakiej podstawie dodales sobie slowo "wszystkich" - czy robaczka tez?
Poza tym najmocniej przepraszam, ale moze nie zwrocilem uwagi na Twoja odpowiedz kilka lat temu na spostrzezenie Alus: "Komu odpuścicie grzechy sa im odpuszczone - nie mocą poszczególnego spowiednika, ale mocą Chrystusa" lub to samo w jednej z ostatnich wypowiedzi Andy.
Czy mozesz wyjasnic czy "wszyscy" sa adresatami tego polecenia Chrystusa?
Zastrzegam, ze ja nie za bardzo sie czuje do tego powolany.

Nie wiem w takim razie czy zwróciłeś uwagę na te moje wypowiedzi, ale jak to nie wynika wprost, to na pewno już padło nie raz, mianowicie, że Jezus umarł za wszystkich ludzi. Ale usprawiedliwienie otrzymają tylko ci, którzy wejdą w Nowe Przymierze i wtedy stają się "kapłanami dla Boga".

A jeśli chodzi o wypowiedź Alusa i to pytanie, mógłbyś doprecyzować?


So sty 23, 2021 21:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL