Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 23, 2020 22:01
Posty: 57
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Widzę że wyjaśnienia śmiertelności duszy i to czym jest i czy jest, są różne. Możliwe że wszyscy mają rację lub jedna/kilka osób a możliwe jest też że wszyscy się mylą.
Te słowa są bardzo ciekawe i dosyć zagadkowe --> .... "I stał się człowiek duszą żywiącą”
Człowiek stał się >duszą< żywą po tym jak Bóg natchnął w oblicze jego dech żywota. Stał się duszą --> żywą.


Cz lip 23, 2020 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Dusza to raczej taka biblijna, uogólniona definicja życia/istnienia. Możemy ją np.oddzielić od ciała i ducha, w innym miejscu napisano "uratowało się zaledwie siedem dusz" czyli inaczej żyć/istnień. Jest wiele cytatów w których wyraźnie jest zaznaczone, że jest ona życiem/istnieniem, jak np....."Dusza ciała jest we krwi", "Duszą wszelkiego ciała jest jego krew" Kpł 17:1 itd.


Co z tego że w Biblii jest tak napisane? przecież katolicy rozumieją to zupełnie inaczej.

Wybawiony napisał(a):
Biblia nigdzie nie sugeruje, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę. Gdyby tak było, byłby przez wieczność istotą żywą.


Będzie po śmierci żył wiecznie, więc wszystko się zgadza, nieśmiertelność ma tutaj miejsce.
mizar70 napisał(a):
Widzę że wyjaśnienia śmiertelności duszy i to czym jest i czy jest, są różne. Możliwe że wszyscy mają rację lub jedna/kilka osób a możliwe jest też że wszyscy się mylą.


To co mówisz jest niepoważne, niby na jakiej zasadzie wszyscy mogą mieć racje? twoja wypowiedź wprowadza niepotrzebny zamęt.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 24, 2020 0:01
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Wybawiony napisał(a):
Alus napisał(a):
Zapewnienie Jezusa W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przecież przygotować wam miejsce(J 14,2) to wyraźne odniesienie do losu nieśmiertelnych dusz.

Owszem, ale dopiero po zmartwychwstaniu przy powtórnym przyjściu Pana.
Biblia nigdzie nie sugeruje, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę. Gdyby tak było, byłby przez wieczność istotą żywą.

Dziś ze mną będziesz w raju, pewnie, że można sobie dowolnie, wzorem ŚJ przestawić przecinek i wyjdzie "Zaprawdę powiadam ci dziś, będziesz ze Mną w raju" w nieokreślonej przyszłości.
Wtedy tchnął w jego nozdrza tchnienie życia i stał sie człowiek istotą żywą. należy odłożyć słowa Jezusa do lamusa, na nieokreśloną przyszłość.


Pt lip 24, 2020 7:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
mizar70 napisał(a):
Te słowa są bardzo ciekawe i dosyć zagadkowe --> .... "I stał się człowiek duszą żywiącą”
Człowiek stał się >duszą< żywą po tym jak Bóg natchnął w oblicze jego dech żywota. Stał się duszą --> żywą.


Ciekawe? Raczej przerażające, ponieważ uświadamiają nas że życie nie jest istotą naszej natury. Jesteśmy jedynie kupką prochu, która stała się biorcą\tymczasowym nosicielem życia. Jak pisał Kohelet niczym w tym względzie nie różnimy się od zwierząt, ten sam proch i to samo tchnienie życia (zresztą Biblia tak samo jak nas nazywa duszą żyjącą tak samo wypowiada się o zwierzętach:"Niech wyda ziemia duszę żywiącą według rodzaju swego; bydło i płaz, i zwierz ziemski"
Wyjaśnienie i różnicę widać w tym cytacie:
1 Kor. 15:45 "Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym." - człowiek\istnienie Adam jako biorca życia(nie był a dopiero się stał istnieniem żyjącym), natomiast Jezus został tutaj przedstawiony jako dawca życia, dawca tego co jest istotą Jego natury, ponieważ On sam jest życiem.

Robek napisał(a):
Co z tego że w Biblii jest tak napisane? przecież katolicy rozumieją to zupełnie inaczej.


Nie do końca to co napisałeś jest prawdą :-) Nie rozumieją tak zupełnie inaczej, raczej nie potrafią tego co w ST i NT połączyć w pasującą całość i wychodzi mały galimatias :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lip 24, 2020 7:12
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
"Niech wyda ziemia duszę żywiącą według rodzaju swego; bydło i płaz, i zwierz ziemski"

Z jakiego wydania Biblii zaczerpnięty jest ten wers, bo w wielu wydaniach zdanie to brzmi: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta...(Rdz 1,24).

Robek napisał(a):
Co z tego że w Biblii jest tak napisane? przecież katolicy rozumieją to zupełnie inaczej.


Cytuj:
Nie do końca to co napisałeś jest prawdą :-) Nie rozumieją tak zupełnie inaczej, raczej nie potrafią tego co w ST i NT połączyć w pasującą całość i wychodzi mały galimatias :-)

Wychodzi galimatias w sytuacji omijania teologii i biblistyki i tworzenia własnej interpretacji i wystarczy zamienić słowo "istoty" na "dusze" i wychodzi potworek.


Pt lip 24, 2020 7:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
Z jakiego wydania Biblii zaczerpnięty jest ten wers, bo w wielu wydaniach zdanie to brzmi: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta...(Rdz 1,24).


Biblia Gdańska. Zresztą w oryginale hebrajskim widnieje w tym miejscu słowo "nefesz" tak samo jak w przekładzie greckim "psyche".

Alus napisał(a):
Wychodzi galimatias w sytuacji omijania teologii i biblistyki i tworzenia własnej interpretacji i wystarczy zamienić słowo "istoty" na "dusze" i wychodzi potworek.


Wystarczy sprawdzić przekłady Biblii i zrozumieć te zmiany, zresztą ten sam zwrot co w Rodzaju widnieje w 1 Koryntian 15,45 i nie został zmieniony w przekładach katolickich, widnieje tak jak jest zapisany w oryginalnych przekładach. Piszesz o potworkach, a Biblia powinna być spójna w całości, słowo dusza ze ST musi przybliżać nam to samo wyrażenie co NT. Nie tworzę własnej interpretacji, a posługuję się tym co napisano, nigdy nie wychodząc poza.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lip 24, 2020 7:59
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Alus napisał(a):
Z jakiego wydania Biblii zaczerpnięty jest ten wers, bo w wielu wydaniach zdanie to brzmi: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta...(Rdz 1,24).


Biblia Gdańska. Zresztą w oryginale hebrajskim widnieje w tym miejscu słowo "nefesz" tak samo jak w przekładzie greckim "psyche".

Biblia Gdańska jest Biblią przetłumaczoną przez Braci Czeskich i Kalwinistów w XVII. Wiele tłumaczeń jest radykalnie różna od katolickich tłumaczeń

Alus napisał(a):
Wychodzi galimatias w sytuacji omijania teologii i biblistyki i tworzenia własnej interpretacji i wystarczy zamienić słowo "istoty" na "dusze" i wychodzi potworek.


Cytuj:
Wystarczy sprawdzić przekłady Biblii i zrozumieć te zmiany, zresztą ten sam zwrot co w Rodzaju widnieje w 1 Koryntian 15,45 i nie został zmieniony w przekładach katolickich, widnieje tak jak jest zapisany w oryginalnych przekładach. Piszesz o potworkach, a Biblia powinna być spójna w całości, słowo dusza ze ST musi przybliżać nam to samo wyrażenie co NT. Nie tworzę własnej interpretacji, a posługuję się tym co napisano, nigdy nie wychodząc poza.

Chrystus nie stworzył i nie tchnął nieśmiertelnej duszy w człowieka, On przez swoją mękę, otworzył bramy raju. A Paweł nie pisze o duszy, ale o zmartwychwstaniu człowieka na wzór Jezusa Boga człowieka.


Pt lip 24, 2020 8:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Biblia Gdańska. Zresztą w oryginale hebrajskim widnieje w tym miejscu słowo "nefesz" tak samo jak w przekładzie greckim "psyche".


To nie jest Biblia katolicka, więc całe twoje wywody nie mają żadnego sensu, Biblia Gdańska jak i twoje wypowiedzi, to zwykłe herezje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 24, 2020 9:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Robek napisał(a):
To nie jest Biblia katolicka, więc całe twoje wywody nie mają żadnego sensu, Biblia Gdańska jak i twoje wypowiedzi, to zwykłe herezje.


Dlaczego twierdzisz że Biblia Gdańska jest herezją, skoro jest wierną kopią oryginalnych przekładów biblijnych z języka hebrajskiego jak i greckiego. To nie jej tłumacze dopasowali sobie wyrażanie pod siebie, lecz wiernie oddali to co jest napisane, to nie oni ten sam zwrot używają jak im wygodnie, co w katolickich przekładach zdarza się dość często(wszystko można sprawdzić w oryginalnych przekładach, wystarczy zwyczajny internet. Patrz co pisze również w katolickiej Biblii: słowa Pawła Kor. 15:45 "Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym." Gdzie niby jest to napisane, co miał Paweł na myśli jeśli nie Pisma ST, tak więc ten zwrot został przez Pawła użyty z Ks. Rodzaju, którego w katolickim przekładzie brak

Alus napisał(a):
Chrystus nie stworzył i nie tchnął nieśmiertelnej duszy w człowieka, On przez swoją mękę, otworzył bramy raju. A Paweł nie pisze o duszy, ale o zmartwychwstaniu człowieka na wzór Jezusa Boga człowieka.


Po pierwsze Paweł podał różnicę, pomiędzy Adamem, a Chrystusem: po drugie to właśnie Chrystus "stwarza" w człowieku nieśmiertelną "duszę/istnienie żyjące"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lip 24, 2020 9:36
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Robek napisał(a):
To nie jest Biblia katolicka, więc całe twoje wywody nie mają żadnego sensu, Biblia Gdańska jak i twoje wypowiedzi, to zwykłe herezje.


Cytuj:
Dlaczego twierdzisz że Biblia Gdańska jest herezją, skoro jest wierną kopią oryginalnych przekładów biblijnych z języka hebrajskiego jak i greckiego. To nie jej tłumacze dopasowali sobie wyrażanie pod siebie, lecz wiernie oddali to co jest napisane, to nie oni ten sam zwrot używają jak im wygodnie, co w katolickich przekładach zdarza się dość często(wszystko można sprawdzić w oryginalnych przekładach, wystarczy zwyczajny internet. Patrz co pisze również w katolickiej Biblii: słowa Pawła Kor. 15:45 "Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym." Gdzie niby jest to napisane, co miał Paweł na myśli jeśli nie Pisma ST, tak więc ten zwrot został przez Pawła użyty z Ks. Rodzaju, którego w katolickim przekładzie brak


Sami autorzy BG piszą Nowy Testament samego pana naszego Jezusa Chrystusa z greckiego na polski język z pilnością przełożony , a Ty wbrew oświadczeniu autorów dodaje język hebrajski.
A tak wiernie oddali, że przetłumaczyli - Tedy Jezus zawiedziony jest na puszczę od Ducha, aby był wiedziony do Dyabła - przez co spalono ok 1000 wydrukowanych egzemplarzy.

Alus napisał(a):
Chrystus nie stworzył i nie tchnął nieśmiertelnej duszy w człowieka, On przez swoją mękę, otworzył bramy raju. A Paweł nie pisze o duszy, ale o zmartwychwstaniu człowieka na wzór Jezusa Boga człowieka.


Cytuj:
Po pierwsze Paweł podał różnicę, pomiędzy Adamem, a Chrystusem: po drugie to właśnie Chrystus "stwarza" w człowieku nieśmiertelną "duszę/istnienie żyjące"

Przydałyby się jakieś wersy w których Jezus mówi o stworzeniu przez siebie nieśmiertelnej duszy.


Pt lip 24, 2020 10:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Nasz zewnętrzny człowiek jak podaje Pismo jest dusza żyjącą, czyli materia jako biorca tymczasowego życia, lecz nasz wewnętrzny człowiek, czyli duch ludzki ma szansę stać się duszą nieśmiertelną. Cytaty przykładowe: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego»....... To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem" Jana 3,3-6: "Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem" Jan 6, 63: "Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia." Rzym.8,10

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lip 24, 2020 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
Chrystus nie stworzył i nie tchnął nieśmiertelnej duszy w człowieka

Czyli człowiek nie posiada nieśmiertelnej duszy...No bo w końcu przez Niego wszystko zostało stworzone.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lip 24, 2020 12:45
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Nasz zewnętrzny człowiek jak podaje Pismo jest dusza żyjącą, czyli materia jako biorca tymczasowego życia, lecz nasz wewnętrzny człowiek, czyli duch ludzki ma szansę stać się duszą nieśmiertelną. Cytaty przykładowe: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego»....... To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem" Jana 3,3-6: "Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda*. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem" Jan 6, 63: "Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia." Rzym.8,10


Wybawiony napisał(a):
Alus napisał(a):
Chrystus nie stworzył i nie tchnął nieśmiertelnej duszy w człowieka

Czyli człowiek nie posiada nieśmiertelnej duszy...No bo w końcu przez Niego wszystko zostało stworzone.

Uczyńmy człowieka na obraz Nasz obraz, podobnego Nam (Rdz 1,26)...to w czym podobnego Bogu ilością kończyn, tułowiem, głową - Bóg stworzył człowieka podobnego Bogu poprzez posiadanie nieśmiertelnej duszy.


Pt lip 24, 2020 13:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Alus napisał(a):
Uczyńmy człowieka na obraz Nasz obraz, podobnego Nam (Rdz 1,26)...to w czym podobnego Bogu ilością kończyn, tułowiem, głową - Bóg stworzył człowieka podobnego Bogu poprzez posiadanie nieśmiertelnej duszy.


Czyli ofiarował człowiekowi nieśmiertelność? Biblia temu przeczy:"Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»" Podobny nie znaczy to samo co taki sam lub identyczny, Adam nie spożył owocu z drzewa życia.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lip 24, 2020 13:24
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest napisane w Biblii że dusza jest nieśmiertelna
Saqura napisał(a):
Alus napisał(a):
Uczyńmy człowieka na obraz Nasz obraz, podobnego Nam (Rdz 1,26)...to w czym podobnego Bogu ilością kończyn, tułowiem, głową - Bóg stworzył człowieka podobnego Bogu poprzez posiadanie nieśmiertelnej duszy.


Czyli ofiarował człowiekowi nieśmiertelność? Biblia temu przeczy:"Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»" Podobny nie znaczy to samo co taki sam lub identyczny, Adam nie spożył owocu z drzewa życia.

Mieszasz totalnie - "śmierć" po zjedzeniu owocu, to wyzbycie się bezgrzeszności. Grzech jest zabójstwem dla duszy, ale tylko do czasu porzucenia grzechu, żalu, zadośćuczynienia i postanowienia poprawy.
"Śmierć" nieśmiertelnej duszy to życie doczesne w grzechu, by przejść w wieczność w mroczne piekło beznadziei pozbawionej miłości....i to nie jest śmierć fizyczna.


Pt lip 24, 2020 13:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL