Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i sam widzisz, że nie ma tam nic o tym, że Jezus został namaszczony Duchem Świętym
Nie. Wcale nie ma w pierwszym zdaniu właśnie o tym.
Cytuj:
No i na takiej podstawie zaczynają się kłótnie i podziały.
Nie. Kłótnie i podziały się zaczynają, jak ktoś, kto nie zna Biblii, nie zna teologii, nie zna kontekstów kulturowych zaczyna na podstawie jakichś urywków dyktować, co chrześcijanie powinni głosić, a czego nie powinni.


No ale to o mnie ten tekst napisałeś?
No bo założyłem wątek, przedstawiłem swoje wątpliwości i liczyłem na to, że albo ja kogoś przekonam, albo ktoś rozwieje moje wątpliwości. Jak pewnie zauważyłeś, to nie byłem zabetonowany w swoim zdaniu i staram się rozważać argumenty oponenta.
Więc uważam, że nikomu nic nie dyktowałem ale prowadziłem normalną dyskusję.



gzaze napisał(a):

Cytuj:
Przyznaję Ci rację.
Ufff.
Cytuj:
Jezus został namaszczony przez Ducha Świętego w chwili poczęcia. To jest ten pierwiastek Boży, który człowieka z matki uczynił synem Boga.
Kręcisz trochę. To nie jest żaden „pierwiastek”, bo Słowo jest przedwieczne jako osoba.


Odwołam się do chemii. Jak wiesz, to są różne pierwiastki. No i jak takie pierwiastki spotykają się ze sobą, to wchodzą w reakcję i powstaje związek chemiczny. No i Biblia w tak obrazowy sposób przedstawia różne rzeczy żeby na zasadzie analogii można było lepiej zrozumieć problem. Jako wytrawny biblista, powinieneś chyba dobrze to zrozumieć. Teraz dwa pierwiastki - Boski i ludzki spotkały się ze sobą i powstał związek ( Bóg zbratał ze sobą rodzaj ludzki)


Pt sie 07, 2020 10:07
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale to o mnie ten tekst napisałeś?
A odnosi się do Ciebie?
Cytuj:
No bo założyłem wątek, przedstawiłem swoje wątpliwości i liczyłem na to, że albo ja kogoś przekonam, albo ktoś rozwieje moje wątpliwości.
No i staram się rozwiewać, a Ty wymyślasz następne. Po prostu próbujesz na oślep znaleźć jakiegoś „haka” na KRK.
Cytuj:
Teraz dwa pierwiastki - Boski i ludzki spotkały się ze sobą i powstał związek ( Bóg zbratał ze sobą rodzaj ludzki)
OK. Chodzi o to, że określenie „pierwiastek” sugeruje coś bezosobowego i dlatego może być mylące.


Pt sie 07, 2020 12:34

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
To może teraz porozmawiajmy o tym, co umieściłem we wpisie tego wątku, a co do tej pory nie zostało przez nikogo poruszone:


Generalnie, to chciałbym podyskutować o chrzcie z wody w KRK i o tym, co on powoduje?
Czy woda musi być poświęcona żeby dokonać chrztu? No bo Jan chrzcił wodą z Jordanu i ta woda nie była poświęcona. Później Uczniowie Jezusa też chrzcili w Jordanie i nie używali święconej wody.No i nigdzie w piśmie nie przedstawiono takiego zwyczaju święcenia wody.
No i czy chrzest z wody oznacza narodzenie z wody i z Ducha,o czym jest mowa w J 3,
a co jest potrzebne do wejścia do królestwa Bożego?
Według mnie, tylko ten, kto ma w sobie Bożego Ducha, to należy do królestwa Bożego, a ten, kto Tego Ducha nie ma, jest poza królestwem.

Dz 8
14 2 Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, 15 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. 16 Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. 17 Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.

No i tutaj jest, że otrzymali chrzest z wody w imię Jezusa ale nie otrzymali Ducha Świętego.
No a skoro nie otrzymali Ducha, to znaczy, że z Ducha się jeszcze nie narodzili.


Pt sie 07, 2020 19:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Generalnie, to chciałbym podyskutować o chrzcie z wody w KRK i o tym, co on powoduje?

Próbowałeś kiedykolwiek, rozważając chrzest, brać pod uwagę uroczystość ofiary Dnia Oczyszczenia, którą raz w roku praktykował Izrael?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn sie 10, 2020 11:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Generalnie, to chciałbym podyskutować o chrzcie z wody w KRK i o tym, co on powoduje?

Próbowałeś kiedykolwiek, rozważając chrzest, brać pod uwagę uroczystość ofiary Dnia Oczyszczenia, którą raz w roku praktykował Izrael?


Nie próbowałem i nawet nie znam nawet tego zwyczaju. Nie sądzę również żeby to miało coś wspólnego z chrztem, który zlecił Jezus. W nauce Jezusa nie ma nic na ten temat.
No a skoro Bóg rozgonił żydów po całej ziemi, to znaczy, że ich zwyczaje Mu obrzydły.
Zresztą źródłosłów tego słowa właśnie jest stąd, gdyż chrześcijanie uznali, że tolerancja Boga co do zwyczajów żydowskich się skończyła. (no, może to tylko w Polsce jest takie słowo)


Pn sie 10, 2020 14:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie próbowałem i nawet nie znam nawet tego zwyczaju.

To nie zwyczaj a święto ustanowione przez Boga, możesz o nim poczytać w ST, nosi nazwę Święto Pojednania, zresztą jest obchodzone przez nich do dziś.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie sądzę również żeby to miało coś wspólnego z chrztem, który zlecił Jezus. W nauce Jezusa nie ma nic na ten temat.

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego...Jakżeż to się może stać?» 10 Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: «Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz?"Jan 3,5-10
"To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe"Mat.3,14
Jezus nie głosił niczego co nie było już wcześniej znane.
krzysiekniepieklo napisał(a):
No a skoro Bóg rozgonił żydów po całej ziemi, to znaczy, że ich zwyczaje Mu obrzydły.

To nie były zwyczaje a nakazy Boże, każdy z nich był ważny i każdy należało wypełnić by być w zgodzie ze sprawiedliwością. Każdy był też symbolem, zapowiedzią przyszłych wydarzeń "A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych" 1 Kor.10,11
Jak myślisz dlaczego Jezus został nazwany Barankiem Bożym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Zresztą źródłosłów tego słowa właśnie jest stąd, gdyż chrześcijanie uznali, że tolerancja Boga co do zwyczajów żydowskich się skończyła. (no, może to tylko w Polsce jest takie słowo)

Może się i skończyła, bo w Chrystusie wszystkie święta, zwyczaje się wykonały(to były figury, które On zamienił w prawdziwy obraz, wypełnił) ale ich umiłowanie przez wzgląd na ojców nadal pozostało.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn sie 10, 2020 20:30
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Generalnie, to chciałbym podyskutować o chrzcie z wody w KRK i o tym, co on powoduje?
Czy woda musi być poświęcona żeby dokonać chrztu? No bo Jan chrzcił wodą z Jordanu i ta woda nie była poświęcona.

Przyznam szczerze, mnie to też od pewnego czasu zastanawia. Ale nie sądzę, aby ktoś z chrześcijan (protestanci, prawosławni, katolicy) udzielił nam konkretnej jednoznacznej odpowiedzi.
Będąc w Ziemi św, widać w jak różny sposób podchodzą do tej kwestii katolicy i prawosławni. Szczęka mi opadła z wrażenia, gdy oglądało się chrzest prawosławnych. W białych szatach zanurzani byli w Jordanie. Aż mnie bolało, że u nich jest tak jak być powinno a u nas - ech, szkoda gadać Ksiądz który był naszym opiekunem pokropił nas wodą nabraną w garstkę i tyle było. Dobrze że człowiek się poślizgnął na tych drewnianych schodkach, klapnął i zanurzył się w Jordanie. Można uznać to za opatrzność Bożą. Dla mnie katolicki chrzest nad Jordanem byłby porażką, gdyby nie ten incydent.

Może znajdą się tu jacyś prawosławni i protestanci i powiedzą choć, czy u nich woda do chrztu musi być święcona czy nie. I czy prawosławni w swoich parafiach też otrzymują chrzest przez zanurzenie jak protestanci


Pn sie 10, 2020 20:35

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie próbowałem i nawet nie znam nawet tego zwyczaju.

To nie zwyczaj a święto ustanowione przez Boga, możesz o nim poczytać w ST, nosi nazwę Święto Pojednania, zresztą jest obchodzone przez nich do dziś.


No ale chyba wiesz, że jak przystępujesz do Nowego Przymierza, to Stare Przymierze przestaje w tym momencie obowiązywać?

Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie sądzę również żeby to miało coś wspólnego z chrztem, który zlecił Jezus. W nauce Jezusa nie ma nic na ten temat.

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego...Jakżeż to się może stać?» 10 Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: «Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz?"Jan 3,5-10
"To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe"Mat.3,14
Jezus nie głosił niczego co nie było już wcześniej znane.

Dlaczego uważasz, że ten tekst J3 dotyczy chrztu?

J1
32 Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. 33 Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym"17. 34 Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».


Skoro Jan mówi, że to dopiero Jezus chrzci Duchem Świętym, to te wszystkie wcześniejsze rytuały, które się do Jezusa nie odwołują, nie mogą powodować nowego narodzenia z Ducha.
Takie rzeczy to tylko w Nowym Przymierzu.

Saqura napisał(a):
Może się i skończyła, bo w Chrystusie wszystkie święta, zwyczaje się wykonały(to były figury, które On zamienił w prawdziwy obraz, wypełnił) ale ich umiłowanie przez wzgląd na ojców nadal pozostało.


J8
42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 45 A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. 46 Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? 47 Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście».


Nie jest problem w tym, że to Bóg ich odrzucił ale w tym, że to oni odrzucili Boga.


Wt sie 11, 2020 8:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale chyba wiesz, że jak przystępujesz do Nowego Przymierza, to Stare Przymierze przestaje w tym momencie obowiązywać?

Ja to wszystko wiem, tak samo jak to że każdą figurę świąt(które były zapowiedzią) Jezus wypełnił sobą.
Chciałam jedynie wnieść nowe światło na chrzest z wody, chrzest Janowy, który dotyczył również Jezusa i który musiał się stać by wykonała się sprawiedliwość.
Chrystus umarł za grzech, a grzech to złamany przepis Prawa, więc jeśli w Nowym Przymierzu Prawo boże nie obowiązuje to na jakiej podstawie wciąż nazywamy grzechem przekroczenie tegoż starego Prawa?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dlaczego uważasz, że ten tekst J3 dotyczy chrztu?

Ten tekst dotyczy chrztu z wody i chrztu z Ducha, Izraelowi znane były z Pism, w każdym razie powinny być znane, tak uważał Jezus i tak też jest.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Skoro Jan mówi, że to dopiero Jezus chrzci Duchem Świętym, to te wszystkie wcześniejsze rytuały, które się do Jezusa nie odwołują, nie mogą powodować nowego narodzenia z Ducha.

Ale nawiązują do chrztu z wody, bo o tym piszemy, a jeden chrzest i drugi to nie to samo.
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie jest problem w tym, że to Bóg ich odrzucił ale w tym, że to oni odrzucili Boga.

To że odrzucili to nie znaczy że i Bóg ich odrzucił, człowiek nie jest wierny ale Bóg tak.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt sie 11, 2020 9:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Krzysiek... To już jest wyraźne pomieszanie z poplątaniem To że ktoś został namaszczony Duchem nie ma nic wspólnego z narodzeniem z Ducha, mylisz fragmenty Biblijne nie znając Biblii w stopniu podstawowym. Nigdy nie przeczytałeś Biblii a się za Nią zabierasz . Szukasz słowo Duch i próbujesz te fragmenty łączyć w coś co może być logiczne. To taka zabawa dla młodzieży, zamiast bawić się w teologa to lepiej przeczytaj Biblię i wszystkiego sam się dowiesz bez grzebania w internecie.


Śr sie 12, 2020 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Krzysiek... To już jest wyraźne pomieszanie z poplątaniem To że ktoś został namaszczony Duchem nie ma nic wspólnego z narodzeniem z Ducha, mylisz fragmenty Biblijne nie znając Biblii w stopniu podstawowym. Nigdy nie przeczytałeś Biblii a się za Nią zabierasz . Szukasz słowo Duch i próbujesz te fragmenty łączyć w coś co może być logiczne. To taka zabawa dla młodzieży, zamiast bawić się w teologa to lepiej przeczytaj Biblię i wszystkiego sam się dowiesz bez grzebania w internecie.


No, widzę, że masz dużą "wiedzę" o mnie, tylko nie wiem, skąd ją czerpiesz? Mógł byś zacytować jakieś moje teksty, z których powziąłeś tą "wiedzę". No, chyba że miałeś jakieś objawienie i stąd "wiesz"


Cz sie 13, 2020 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Krzysiek... Krótko, przeczytałeś Biblię?


Cz sie 13, 2020 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Jeśli chodzi o znajomość Pisma, to faryzeusze i uczeni w piśmie powinni pierwsi uwierzyć. To dlaczego nie uwierzyli? No bo słuchali Jezusa z pozycji eksperta. Co im taki prosty cieśla z Nazaretu mógł powiedzieć mądrego? No i widzę, ze z tej samej pozycji chcesz ze mną prowadzić dyskusję.
No a przeczytałem pewnie z 90% Pisma. No a rozumiem tylko to, co Bóg mi tłumaczy, czyli niewiele.


Cz sie 13, 2020 23:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale chyba wiesz, że jak przystępujesz do Nowego Przymierza, to Stare Przymierze przestaje w tym momencie obowiązywać?

Ja to wszystko wiem, tak samo jak to że każdą figurę świąt(które były zapowiedzią) Jezus wypełnił sobą.
Chciałam jedynie wnieść nowe światło na chrzest z wody, chrzest Janowy, który dotyczył również Jezusa i który musiał się stać by wykonała się sprawiedliwość.

Według mojego rozumienia, to ten chrzest był przyłączeniem do wspólnoty

Saqura napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Dlaczego uważasz, że ten tekst J3 dotyczy chrztu?

Ten tekst dotyczy chrztu z wody i chrztu z Ducha, Izraelowi znane były z Pism, w każdym razie powinny być znane, tak uważał Jezus i tak też jest.


No ale tam nie ma ani jednego słowa o chrzcie, a jeśli by Jezusowi chodziło o chrzest, to mógł by tego słowa użyć. Tam jest mowa o nowym narodzeniu z wody i z Ducha.
Ap 7
13 A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami:
«Ci przyodziani w białe szaty
kim są i skąd przybyli?»
14 I powiedziałem do niego:
«Panie, ty wiesz».
I rzekł do mnie:
«To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku
i opłukali swe szaty,
i w krwi Baranka je wybielili.


To o tych, którzy narodzili się na nowo i weszli do królestwa.
"opłukali swe szaty" -to znaczy, że obmyli się z grzechów.
"wybielili je we Krwi Baranka" - to znaczy, że złożyli ofiarę przebłagalną za grzechy i powołali się na przelaną Krew Jezusa. Ja tak to rozumiem. Samo przyjęcie chrztu to by było za proste.


Pt sie 14, 2020 9:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Krzysiek, przeczytaj cały 7 rozdział. Jest tu mowa o męczennikach.
krzysiekniepieklo napisał(a):
"wybielili je we Krwi Baranka" - to znaczy, że złożyli ofiarę przebłagalną za grzechy

Nie, oni oddali swoje życie za Chrystusa.
Męczennicy, po grecku świadkowie, w starożytnym Kościele uważani byli za zwycięzców.
W Apokalipsie (rozdz.7) jak i w ikonografii chrześcijańskiej palma jest symbolem zwycięstwa i męczeństwa.

_________________
ksiądz


So sie 15, 2020 9:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL