Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Kael napisał(a):
Co do Paschalu i wody chrzcielnej/swieconej
Cytuj:
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WODY CHRZCIELNEJ
Kapłan błogosławi wodę chrzcielną, wypowiadając ze złożonymi rękami następującą modlitwe:
Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Boże, Ty niewidzialną mocą dokonujesz rzeczy niezwykłych przez sakramentalne znaki. Ty w ciągu dziejów zbawienia przygotowałeś wodę przez Ciebie stworzoną, aby wyrażała łaskę chrztu świętego. Na początku świata Twój Duch unosił się nad wodami, aby już wtedy woda nabrała mocy uświęcania: Boże, Ty nawet w wodach potopu dałeś nam obraz odrodzenia, bo ten sam żywioł położył kres występkom i dał początek cnotom. Boże, Ty sprawiłeś, że synowie Abrahama przeszli po suchym dnie Morza Czerwonego, aby naród wyzwolony z niewoli faraona stał się obrazem przyszłej społeczności ochrzczonych. Boże, Twój, Syn, ochrzczony przez Jana w wodach Jordanu, został namaszczony Duchem Świętym; a gdy wisiał na krzyżu, z Jego boku wypłynęła krew i woda; po swoim zaś zmartwychwstaniu nakazał uczniom: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Wejrzyj na swój Kościół i racz mu otworzyć źródło chrztu świętego. Niechaj ta woda przez Ducha Świętego otrzyma łaskę Twego Jednorodzonego Syna, aby człowiek stworzony na Twoje podobieństwo i przez sakrament chrztu obmyty z wszelkich brudów grzechu, odrodził się z wody i z Ducha Świętego do nowego życia dziecka Bożego.

Wstawiając paschał do wody - raz albo trzy razy - kapłan śpiewa dalej: Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

Paschał wyjmuje się z wody. Lud wykonuje aklamację:
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. W. Amen.

https://liturgia.wiara.pl/doc/418566.Wi ... lka-Noc/13


To jest post z sąsiedniego wątku. Kael przytoczyła Błogosławieństwo Wody Chrzcielnej podczas Triduum Paschalnego. No i to, co wyróżniłem na niebiesko budzi moje wątpliwości.
Czy można Boga namaścić Bogiem?

Generalnie, to chciałbym podyskutować o chrzcie z wody w KRK i o tym, co on powoduje?
Czy woda musi być poświęcona żeby dokonać chrztu? No bo Jan chrzcił wodą z Jordanu i ta woda nie była poświęcona. Później Uczniowie Jezusa też chrzcili w Jordanie i nie używali święconej wody.No i nigdzie w piśmie nie przedstawiono takiego zwyczaju święcenia wody.
No i czy chrzest z wody oznacza narodzenie z wody i z Ducha,o czym jest mowa w J 3,
a co jest potrzebne do wejścia do królestwa Bożego?
Według mnie, tylko ten, kto ma w sobie Bożego Ducha, to należy do królestwa Bożego, a ten, kto Tego Ducha nie ma, jest poza królestwem.

Dz 8
14 2 Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, 15 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. 16 Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. 17 Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.


No i tutaj jest, że otrzymali chrzest z wody w imię Jezusa ale nie otrzymali Ducha Świętego.
No a skoro nie otrzymali Ducha, to znaczy, że z Ducha się jeszcze nie narodzili.


Śr sie 05, 2020 15:11
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Zadałem Ci tam pytanie. Nie wiem, gdzie wyleciało:

Skoro nazywasz Jezusa „namaszczonym”, to kto Twoim zdaniem i czym Go namaścił?


Cz sie 06, 2020 7:44

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
Zadałem Ci tam pytanie. Nie wiem, gdzie wyleciało:

Skoro nazywasz Jezusa „namaszczonym”, to kto Twoim zdaniem i czym Go namaścił?


No i znowu sugerujesz coś, co nie miało miejsca. To nie ja nazwałem Jezusa "namaszczonym".
To Kael zacytowała tekst, do którego się odniosłem. Więc apeluję do Ciebie żebyś uważnie czytał to, co piszę, i dopiero później się to tekstu odnosił. Zdaje się, że nie pierwszy raz posługujesz się takimi sugestiami.


Cz sie 06, 2020 8:51
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
To nie ja nazwałem Jezusa "namaszczonym".
Jak to nie nazwałeś? Przecież jesteś chrześcijaninem. A „chrześcijanin” to ktoś, kto wierzy w Chrystusa. A słowo „Chrystus” oznacza „namaszczony”. Zatem pytam ponownie – skoro wyznajesz Jezusa Chrystusa (Χριστός), to kto i czym Go namaścił (ἔχρισέν)?

Zastanawiam się, ile razy muszą wyjść na jawa Twoje poważne braki merytoryczne, abyś zrozumiał, że masz „żarliwość Bożą, ale nie według umiejętności”?


Cz sie 06, 2020 8:57

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
To nie ja nazwałem Jezusa "namaszczonym".
Jak to nie nazwałeś? Przecież jesteś chrześcijaninem. A „chrześcijanin” to ktoś, kto wierzy w Chrystusa. A słowo „Chrystus” oznacza „namaszczony”. Zatem pytam ponownie – skoro wyznajesz Jezusa Chrystusa (Χριστός), to kto i czym Go namaścił (ἔχρισέν)?

Zastanawiam się, ile razy muszą wyjść na jawa Twoje poważne braki merytoryczne, abyś zrozumiał, że masz „żarliwość Bożą, ale nie według umiejętności”?


Nie jestem Grekiem i nie dyskutuję z Grekami. Nie muszę wiedzieć, skąd to słowo "Chrystus" znalazło się w języku polskim i co oznaczało pierwotnie i innym języku. Ważne jest to, co ono oznacza w języku polskim, w którym jest prowadzona dyskusja. A według mnie, to słowo "Chrystus", oznacza - mesjasza i zbawiciela. i w tym sensie używam tego określenia Jezusa. No i nie mam zamiaru dyskutować z człowiekiem, który chce ośmieszyć na wszelkie sposoby adwersarza ale nie chce się odnosić do tego, co napisałem, a co bez trudu może zrozumieć człowiek, który drugiego traktuje poważnie.


Cz sie 06, 2020 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
A co znaczy słowo: Mesjasz?
Moim zdaniem warto uwzględnić znaczenie słów jakich się używa, bo bardzo często wiele to wyjaśnia.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 06, 2020 10:45
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Nie jestem Grekiem i nie dyskutuję z Grekami.
Używasz greckiego słowa! Człowieku!
Cytuj:
A według mnie, to słowo "Chrystus", oznacza - mesjasza
„Mesjasz” znaczy w języku hebrajskim to co „Chrystus” w greckim. To jest po prostu tłumaczenie. A po polsku jest to „pomazaniec” (język Wujka, więc nieco archaiczny), lub „namaszczony”. Co ciekawe, w Piśmie Świętym tym imieniem bywają też nazywane inne postacie poza Wcielonym Słowem – np. Cyrus, czy choćby Saul.

Chrystus otwiera w Ewangelii (pisanej po grecku) księgę i czyta słowa Izajasza o tym, jak Bóg namaścił Sługę Bożego. Po czym zamyka księgę i mówi wprost, że te słowa odnoszą się do niego. Ten fragment też odrzucisz?
Cytuj:
No i nie mam zamiaru dyskutować z człowiekiem, który chce ośmieszyć na wszelkie sposoby adwersarza
Nie chcę Cię ośmieszyć. Natomiast owszem – chcę ośmieszyć Twoje „zastrzeżenia”, które są oparte o jakieś wyrywkowe rozumienie Ewangelii.
Cytuj:
ale nie chce się odnosić do tego, co napisałem
Podanie kontrargumentu to „odniesienie się”.

No więc ponawiam pytanie: czy uznajesz, że Jezus jest Chrystusem? A jeśli uznajesz, to w takim razie kto Go namaścił i czym?


Cz sie 06, 2020 11:13

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):

Chrystus otwiera w Ewangelii (pisanej po grecku) księgę i czyta słowa Izajasza o tym, jak Bóg namaścił Sługę Bożego. Po czym zamyka księgę i mówi wprost, że te słowa odnoszą się do niego. Ten fragment też odrzucisz?

Przytocz ten fragment, to się do niego odniosę (chyba nie jest długi)


gzaze napisał(a):
Cytuj:
No i nie mam zamiaru dyskutować z człowiekiem, który chce ośmieszyć na wszelkie sposoby adwersarza
Nie chcę Cię ośmieszyć. Natomiast owszem – chcę ośmieszyć Twoje „zastrzeżenia”, które są oparte o jakieś wyrywkowe rozumienie Ewangelii.
Cytuj:
ale nie chce się odnosić do tego, co napisałem
Podanie kontrargumentu to „odniesienie się”.

Pozornie odnosisz się do tego, co napisałem.Atakujesz mnie, że nazwałem Jezusa namaszczonym ale nie chcesz się odnieść do pytania, które zadałem - "czy Boga można namaścić Bogiem"?
A więc zadaj sobie teraz pytanie, czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?, tak jak to jest sformułowane w tym błogosławieństwie.

gzaze napisał(a):
No więc ponawiam pytanie: czy uznajesz, że Jezus jest Chrystusem? A jeśli uznajesz, to w takim razie kto Go namaścił i czym?



Zadałem takie pytanie w tytule, więc oczekuję odpowiedzi od innych. Ja mam tylko wątpliwość, czy Jan poprzez chrzest namaścił Jezusa, bo to sugeruje tekst błogosławieństwa. Nie jestem omnibusem i jeśli dla Ciebie reprezentuję za niski poziom, to nie musisz ze mną dyskutować.


Cz sie 06, 2020 12:40
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Przytocz ten fragment, to się do niego odniosę (chyba nie jest długi)
Czyli nawet nie masz pojęcia o czym mówię. Proszę – cały rozdział: https://pl.wikisource.org/wiki/Biblia_Wujka_(1923)/Ksi%C4%99ga_Izajasza_61
Cytuj:
Pozornie odnosisz się do tego, co napisałem.Atakujesz mnie, że nazwałem Jezusa namaszczonym ale nie chcesz się odnieść do pytania, które zadałem - "czy Boga można namaścić Bogiem"?
Najwyraźniej można Wcielonego Boga namaścić Duchem Świętym, skoro Pismo Święte wyraźnie stwierdza, że tak właśnie było.
Cytuj:
A więc zadaj sobie teraz pytanie, czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Tak, został, gdyż Pismo Święte wprost to stwierdza.
Cytuj:
Zadałem takie pytanie w tytule, więc oczekuję odpowiedzi od innych. Ja mam tylko wątpliwość, czy Jan poprzez chrzest namaścił Jezusa
Nie. Jan nie namaścił Jezusa. Jan ochrzcił Jezusa Wodą, a Ojciec sam zesłał wtedy na Jezusa Ducha Świętego.
Cytuj:
bo to sugeruje tekst błogosławieństwa
Nie. Nie sugeruje. Stwierdza, że Jezus ochrzczony przez Jana został namaszczony. Zauważ, że mowa jest o tym, przez kogo został ochrzczony, ale nie ma mowy o tym, przez kogo został namaszczony. Taki zabieg retoryczny zwie się passivum theologicum – strona bierna teologiczna. Jest to wyraźna sugestia, że wykonawcą jest w tym przypadku Bóg.
Cytuj:
Nie jestem omnibusem i jeśli dla Ciebie reprezentuję za niski poziom, to nie musisz ze mną dyskutować.
Ale przecież nie chodzi o to, żeby Cię ignorować, bo reprezentujesz za niski poziom, tylko żeby Cię zachęcić, abyś uzupełnił braki merytoryczne.


Cz sie 06, 2020 13:09

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Przytocz ten fragment, to się do niego odniosę (chyba nie jest długi)
Czyli nawet nie masz pojęcia o czym mówię. Proszę – cały rozdział: https://pl.wikisource.org/wiki/Biblia_Wujka_(1923)/Ksi%C4%99ga_Izajasza_61


Najwyraźniej nie rozumiesz sformułowania: "przytocz ten fragment"

gzaze napisał(a):
Cytuj:
Pozornie odnosisz się do tego, co napisałem.Atakujesz mnie, że nazwałem Jezusa namaszczonym ale nie chcesz się odnieść do pytania, które zadałem - "czy Boga można namaścić Bogiem"?
Najwyraźniej można Wcielonego Boga namaścić Duchem Świętym, skoro Pismo Święte wyraźnie stwierdza, że tak właśnie było.


No ale fragmentu, który to potwierdza, nie chcesz przytoczyć.



gzaze napisał(a):
Cytuj:
A więc zadaj sobie teraz pytanie, czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
Tak, został, gdyż Pismo Święte wprost to stwierdza.


Jak wyżej.
gzaze napisał(a):
Cytuj:
Zadałem takie pytanie w tytule, więc oczekuję odpowiedzi od innych. Ja mam tylko wątpliwość, czy Jan poprzez chrzest namaścił Jezusa
Nie. Jan nie namaścił Jezusa. Jan ochrzcił Jezusa Wodą, a Ojciec sam zesłał wtedy na Jezusa Ducha Świętego.


No ale nie ma tam, że Duch Święty wstąpił w Jezusa, tak jak wstępuje w ludzi.
No bo Jezus jako człowiek, tego Bożego Ducha cały czas w sobie miał, bo jest równocześnie Bogiem i nigdy Bogiem nie przestał być.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
bo to sugeruje tekst błogosławieństwa
Nie. Nie sugeruje. Stwierdza, że Jezus ochrzczony przez Jana został namaszczony. Zauważ, że mowa jest o tym, przez kogo został ochrzczony, ale nie ma mowy o tym, przez kogo został namaszczony. Taki zabieg retoryczny zwie się passivum theologicum – strona bierna teologiczna. Jest to wyraźna sugestia, że wykonawcą jest w tym przypadku Bóg.


No ale dlaczego się tutaj posunięto tylko do sugestii? Przecież można tutaj wprost powiedzieć, że to Ojciec Go namaścił, a nie posuwać się do niejednoznacznej sugestii. No i można to zrozumieć opacznie, co przedstawiłem w swoich wątpliwościach.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
Nie jestem omnibusem i jeśli dla Ciebie reprezentuję za niski poziom, to nie musisz ze mną dyskutować.
Ale przecież nie chodzi o to, żeby Cię ignorować, bo reprezentujesz za niski poziom, tylko żeby Cię zachęcić, abyś uzupełnił braki merytoryczne.


Ja bym chciał gzaze żebyś mnie nie czytał z uprzedzeniem i na wstępie szukał na mnie haków. Wtedy nie zrozumiesz sensu tego, co piszę.


Cz sie 06, 2020 14:30
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Najwyraźniej nie rozumiesz sformułowania: "przytocz ten fragment"
Wybacz, ale to jest czepialstwo. Dałem Ci linka. Możesz go kliknąć i przeczytać tak samo, jak gdybym wkleił ten fragment. Jeśli takie strategie będziesz stosował w dyskusji, to ciężko będzie.
Cytuj:
No ale nie ma tam, że Duch Święty wstąpił w Jezusa, tak jak wstępuje w ludzi.
Aha. Czyli znowu argument z tego, czego w Biblii nie ma, a zdaniem krzyśka być powinno.
Cytuj:
No bo Jezus jako człowiek, tego Bożego Ducha cały czas w sobie miał, bo jest równocześnie Bogiem i nigdy Bogiem nie przestał być.
Oczywiście. Dlatego chrześcijaństwo odrzuciło paulinizm, który zakładał, że Chrystus dopiero stał się Bogiem w momencie chrztu. Co nie zmienia faktu, że Biblia jasno stwierdza, że na Chrystusa zstąpił Duch Święty. I jasno nazywa Jezusa „Pomazańcem”, traktując to jako Jego najważniejszy tytuł.
Cytuj:
No ale dlaczego się tutaj posunięto tylko do sugestii?
Zapytaj autora tej modlitwy. Ten zabieg retoryczny jest powszechny w literaturze chrześcijańskiej i stosuje go nawet Chrystus.
Cytuj:
No i można to zrozumieć opacznie, co przedstawiłem w swoich wątpliwościach.
Jak ktoś jest nastawiony na dokopanie KRK i ma braki merytoryczne, to zrozumie opacznie.
Cytuj:
Ja bym chciał gzaze żebyś mnie nie czytał z uprzedzeniem i na wstępie szukał na mnie haków.
Nie szukam haków na Ciebie. Szukam luk w Twoim rozumowaniu. Przestań wszystko traktować personalnie.


Cz sie 06, 2020 16:08

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Najwyraźniej nie rozumiesz sformułowania: "przytocz ten fragment"
Wybacz, ale to jest czepialstwo. Dałem Ci linka. Możesz go kliknąć i przeczytać tak samo, jak gdybym wkleił ten fragment. Jeśli takie strategie będziesz stosował w dyskusji, to ciężko będzie.

Kliknąłem i mi się ten tekst nie wyświetlił.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
No ale nie ma tam, że Duch Święty wstąpił w Jezusa, tak jak wstępuje w ludzi.
Aha. Czyli znowu argument z tego, czego w Biblii nie ma, a zdaniem krzyśka być powinno..

No, skoro nie ma, to nie można twierdzić, że jest.


gzaze napisał(a):
Cytuj:
No bo Jezus jako człowiek, tego Bożego Ducha cały czas w sobie miał, bo jest równocześnie Bogiem i nigdy Bogiem nie przestał być.
Oczywiście. Dlatego chrześcijaństwo odrzuciło paulinizm, który zakładał, że Chrystus dopiero stał się Bogiem w momencie chrztu. Co nie zmienia faktu, że Biblia jasno stwierdza, że na Chrystusa zstąpił Duch Święty. I jasno nazywa Jezusa „Pomazańcem”, traktując to jako Jego najważniejszy tytuł.


Przecież tego nie kwestionowałem ale kwestionowałem sformułowanie, że:
Jezus został namaszczony Duchem Świętym.(dodatkowo, że to nastąpiło podczas chrztu janowego)


Cz sie 06, 2020 19:46
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
Kliknąłem i mi się ten tekst nie wyświetlił.
To trzeba było powiedzieć, że link jest zepsuty, a nie zarzucać mi, że nie podałem. Przepraszam za pomyłkę:
https://pl.wikisource.org/wiki/Biblia_Wujka_(1923)/Ksi%C4%99ga_Izajasza_61
Teraz jest dobrze, sprawdziłem
Cytuj:
No, skoro nie ma, to nie można twierdzić, że jest.
Ale nie można też stwierdzić, że powinno być, gdyby coś tam.
Cytuj:
Przecież tego nie kwestionowałem
No to skoro tego nie kwestionujesz, to po raz chyba czwarty zadaję pytanie: kto i czym namaścił Chrystusa?


Pt sie 07, 2020 6:34

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
gzaze napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Kliknąłem i mi się ten tekst nie wyświetlił.
To trzeba było powiedzieć, że link jest zepsuty, a nie zarzucać mi, że nie podałem. Przepraszam za pomyłkę:
https://pl.wikisource.org/wiki/Biblia_Wujka_(1923)/Ksi%C4%99ga_Izajasza_61
Teraz jest dobrze, sprawdziłem


No i sam widzisz, że nie ma tam nic o tym, że Jezus został namaszczony Duchem Świętym, a właśnie to kwestionowałem w tej formule błogosławieństwa wody.



gzaze napisał(a):
Cytuj:
No, skoro nie ma, to nie można twierdzić, że jest.
Ale nie można też stwierdzić, że powinno być, gdyby coś tam.


To mi znajdź miejsce, gdzie ja tak twierdziłem, że powinno być. Bo sugerujesz wszystkim, że coś twierdziłem, a jest to tylko Twój wymysł. Twierdziłem tylko, że nie ma. A jak nie ma, to nie ma się o co kłócić, bo nie da się udowodnić, że jest. No i na takiej podstawie zaczynają się kłótnie i podziały.

gzaze napisał(a):
Cytuj:
Przecież tego nie kwestionowałem
No to skoro tego nie kwestionujesz, to po raz chyba czwarty zadaję pytanie: kto i czym namaścił Chrystusa?


No dobra. Zaświtało mi. Przyznaję Ci rację. Jezus został namaszczony przez Ducha Świętego w chwili poczęcia. To jest ten pierwiastek Boży, który człowieka z matki uczynił synem Boga.


Pt sie 07, 2020 9:31
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus został namaszczony Duchem Świętym?
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i sam widzisz, że nie ma tam nic o tym, że Jezus został namaszczony Duchem Świętym
Nie. Wcale nie ma w pierwszym zdaniu właśnie o tym.
Cytuj:
No i na takiej podstawie zaczynają się kłótnie i podziały.
Nie. Kłótnie i podziały się zaczynają, jak ktoś, kto nie zna Biblii, nie zna teologii, nie zna kontekstów kulturowych zaczyna na podstawie jakichś urywków dyktować, co chrześcijanie powinni głosić, a czego nie powinni.
Cytuj:
Przyznaję Ci rację.
Ufff.
Cytuj:
Jezus został namaszczony przez Ducha Świętego w chwili poczęcia. To jest ten pierwiastek Boży, który człowieka z matki uczynił synem Boga.
Kręcisz trochę. To nie jest żaden „pierwiastek”, bo Słowo jest przedwieczne jako osoba.


Pt sie 07, 2020 9:45
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL