Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Andy72 napisał(a):
Bóg w raju uwiódł, ale Bóg miał plan Wcielenia, twierdzisz że szatan jest zwyciężcą? A Apokalipsa - mówi że szatan pod koniec zyska wielką siłe ale i tak zostanie pokonany


No ale w Księdze Rodzaju jest, że to szatan uwiódł, a nie Bóg.
Jeśli twierdzisz, że to bóg uwiódł, to wygląda na to, że twoim bogiem jest szatan, bo to ten łysy jadowity gad namówił Adama i Ewę do grzechu, (uwiódł)

No i w modlitwie Pńskiej w Ewangelii stoi:
"i nie dopuść abyśmy ulegli pokusie"
A zostało to zmienione na:
"i nie wódź nas na pokuszenie"
To szatan wodzi na pokuszenie, a nie Bóg.
- więc do kogo się w tym momencie modlimy? Do Boga, czy do szatana?


N sty 03, 2021 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Rzeczywiście, głupio wyszło bo zamiast szatan wpisałem Bóg, dopiero teraz zauważyłem...

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 03, 2021 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
No i w modlitwie Pńskiej w Ewangelii stoi:
"i nie dopuść abyśmy ulegli pokusie"
Wcale tak nie stoi. Stoi w tekście greckim: "I nie wprowadziłbyś nas w doświadczenie".


N sty 03, 2021 12:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Mi podoba się lepiej stara, tradycyjna form Ojcze Nasz, Prosimy Boga aby nie dawał nam zbyt trudnych doświadczeń, podobnie jak prosimy o chleb na dzień dzisiejszy, To czy ulegniemy pokusie zależy od nas, choć nie tylko.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 03, 2021 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Andy72 napisał(a):
Mi podoba się lepiej stara, tradycyjna form Ojcze Nasz, Prosimy Boga aby nie dawał nam zbyt trudnych doświadczeń, podobnie jak prosimy o chleb na dzień dzisiejszy, To czy ulegniemy pokusie zależy od nas, choć nie tylko.


Widzisz Andy, z tą modlitwą Pańską jest dużo większy problem, jak się większości wydaje:
No bo Bóg dał nam przykazania i określił, czego mamy unikać. No a teraz modląc się - "i nie wódź nas na pokuszenie" oskarżamy Boga, że sam nas namawia do tego żebyśmy grzeszyli.
No bo " wodzić na pokuszenie" znaczy kusić do tego żebyśmy zgrzeszyli. No wprost - wodzi nas na pokuszenie, a my prosimy Go żeby tego nie robił.
Nielogiczne by było prosić Boga o to żeby nie robił tego, czego i tak nigdy by nie zrobił. Więc jeśli to szatan nas wodzi na pokuszenie, to jest logiczne żeby jego prosić aby tego nie robił. Przecież każdy z nas wie, że to szatan na pokuszenie wodzi, a nie Bóg. Więc tak, jak już pisałem, możemy prosić tylko tego, który nas wodzi na pokuszenie, aby tego nie robił. Więc jeśli występujemy z taką prośbą, to do kogo się modlimy?


Pn sty 04, 2021 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Raczej pasowało by "ocal nas przed pokusami"

https://archidiecezjalubelska.pl/blog/n ... -panskiej/

Modlitwa „Ojcze nasz” nazywana „Modlitwą Pańską” pochodzi bezpośrednio od Jezusa, który nauczał jej w języku aramejskim. Po aramejsku 6. wezwanie brzmi: Ual taalena lenisaion, gdzie termin „nisaion” oznacza próbę. W Biblii Bóg często jest przedstawiany jako Ten, który poddaje człowieka próbie (np. próba Abrahama, który ma złożyć w ofierze własnego syna, lub próba Hioba), ale w odróżnieniu od działania szatana, nigdy nie jest to próba, która ma człowieka upokorzyć i zniszczyć. W tekście Ewangelii Mateusza i Łukasza, które zostały spisane w języku greckim termin aramejski „nisaion” został przetłumaczony jako „peirasmos” (próba, pokusa – Mt 6,13 i Łk 11,4). Św. Hieronim w tłumaczeniu na łacinę zawęża znaczenie do „pokusy”: „et ne nos inducas in temptationem”. Na Wulgacie, która staje się oficjalnym przekładem liturgii Kościoła, opierają się przekłady na języki nowożytne, i stąd sformułowanie w języku polskim: „Nie wódź nas na pokuszenie”. Jakub Wujek w oparciu o przekład łaciński oddał to: „I nie wwódź nas w pokuszenie”.

Widząc tę trudność, bibliści polscy w Biblii Tysiąclecia – w najnowszym V wydaniu wprowadzili tłumaczenie: „Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” a w Biblii Paulistów: „I nie dopuszczaj do nas pokusy” (Mt 6,13; Łk 11,4). W takim tłumaczeniu to nie Bóg jest podmiotem kuszenia człowieka, lecz szatan, o którym mówi dalszy ciąg modlitw: „Ale nas zbaw ode Złego”.

Propozycja papieża Franciszka na temat precyzacji przekładu 6. wezwania modlitwy „Ojcze nasz” i wprowadzenia do liturgii w formie „I nie pozwól, abyśmy ulegli pokusie” z pewnością pobudzi do głębszej dyskusji nad literacką i teologiczną zawartością modlitwy „Ojcze nasz” kapłanów, biskupów, biblistów, liturgistów, teologów i osoby świeckie. To pozwoli odkrywać głębię i bogactwo nauczania Jezusa zawartego na kartach biblijnych z możliwością udoskonalania przekładu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 04, 2021 19:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Więc jeśli występujemy z taką prośbą, to do kogo się modlimy?

Do nowej formy możemy mieć zastrzeżenia że modlimy się do siebie, byśmy nie ulegli pokusie, jest długa, niezgrabna, i gubi się rytm odmawiania.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 04, 2021 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Ja osobiście modlę się - " i nie dopuść abyśmy ulegli pokusie", no ale może by było lepiej - """i wspomóż nas łaską abyśmy nie ulegli pokusie"""


Pn sty 04, 2021 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Łk 2

41 Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. 42 Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. 43 Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. 44 Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. 45 Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go.
46 Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. 47 Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. 48 Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». 49 Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» 50 Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.


Wielu ludzi czytając ten fragment, na dość poważne wątpliwości co do zachowania Jezusa. No bo jeśli nauczał, że miłość jest najważniejsza, to akurat w tym przypadku można się zastanawiać, czy okazał miłość swoim rodzicom, narażając ich na taki stres? Dla mnie takie zachowanie raczej z przykazaniem miłości nie ma nic wspólnego. Jeszcze niedawno, to takie zachowanie dziecka skończyło by się niezłym laniem. No więc, czy takie zachowanie jest według Was grzechem, czy nie jest? Czy jak dziecko się tak zachowa, to jest źle, a jak Jezus się tak zachował, to jest w porządku? No, mnie się wydaje, że nie możemy w tym przypadku przykładać dwóch miar do takiego samego zachowania. Albo takie zachowanie jest grzechem, albo nie. No i dlatego nie wierzę w ten opis Łukasza. Zdaję sobie sprawę, że trudno jest oczekiwać z Waszej strony poparcia dla moich przemyśleń, no ale może niektórych jest stać na szczerość i napisanie tego, co o tym myślą.


Pt lut 05, 2021 10:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Zajmij się swoimi grzechami a nie "grzechem" Jezusa.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lut 05, 2021 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Andy72 napisał(a):
Zajmij się swoimi grzechami a nie "grzechem" Jezusa.


To raczej Łukasz sugeruje, że Jezus się tak zachował. No a w związku z tym, że w innym miejscu Jezus mówi żeby go naśladować, a Kościół naucza, że Jezus nie zgrzeszył, to takie zachowanie należało by uznać za prawidłowe.


Pt lut 05, 2021 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Może przeczytaj
https://www.verbumdei.com.pl/2017/09/po ... -mego.html

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lut 05, 2021 11:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza


Powiem szczerze Andy, że pod tym linkiem nie znalazłem odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.


Pt lut 05, 2021 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
Powiem szczerze, że w takie opowieści nie wierzę. Trzeba być debilem, żeby kazać komuś wygrawerować takie hasło na sztylecie. No, jak by sam wygrawerował, to jeszcze dało by się uwierzyć.

To może posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=Ov0L6ahUsuY

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 16, 2021 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Andy72 napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Powiem szczerze, że w takie opowieści nie wierzę. Trzeba być debilem, żeby kazać komuś wygrawerować takie hasło na sztylecie. No, jak by sam wygrawerował, to jeszcze dało by się uwierzyć.

To może posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=Ov0L6ahUsuY


Nie odsłucham, bo nie mam głośnika ani słuchawek (takie moje zboczenie starczego wieku)


Wt lut 23, 2021 11:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL