Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale bądź poważny przeemek.

1 Kor 4
14 Nie piszę tego, żeby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć - jako moje najdroższe dzieci. 15 Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie. 16 Proszę was przeto, bądźcie naśladowcami moimi! 17 Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele.


Paweł tutaj wyraźnie przedstawia się jako ich "ojciec" i jako "ojciec" Tymoteusza. No, jeśli mają już jednego "ojca", to jest nim Paweł. No i zauważ, że też stawia się im za wzór do naśladowania, a co Jezus mówił - ano mówił żeby Jego naśladować. No, może znajdziesz gdzieś, że Apostołowie też przedstawiali się jako "ojcowie"? Jako ci, którzy poprzez swoje nauki spłodzili uczniów - swoje dzieci?

Przyjrzałem się konkordatowi Stronga i interlinii, i rzeczywiście nawiązuje tu Paweł do siebie jako do ojca, ale..........
Odwołanie się do oryginalnego przekładu pokazuje kontekst wypowiedzi Pawła:

Słowa:
- ojców "pateras 3962" (1Ko4: 15), jest to słowo zawsze używane w kontekście człowieka:
"(55) Jak mówił do naszych ojców "pateras 3962", do Abrahama i jego potomstwa na wieki."(Łk1)
"(28) Tak więc co do ewangelii są nieprzyjaciółmi ze względu na was, lecz co do wybrania są umiłowani ze względu na ojców pateras 3962."(Rz11)


- Instruktorzy(paidagōgous 3807)(1Kor4: 15) - to pedagodzy lub ci, którzy prowadzili dzieci do szkoły i nadzorowali ich zachowanie poza zajęciami szkolnymi. W tamtych czasach instruktor sprawował opiekę nad dziećmi lub nad nauczycielami

To co Paweł pokazuje w Do Koryntian, że w Chrystusie w chrześcijańskim systemie "ojciec" ma wyższy autorytet i pierwszeństwo przed takim "instruktorem". Czyli dosłownie pierwszeństwo jakby był z rodziny, a nie jak wynajęty nauczyciel z poza rodziny - dlatego używa sformułowań "ojciec" by zaakcentować autorytet. A "Ja cię zrodziłem" w kontekście - byłem narzędziem twojego nawrócenia. Ale nie uważał siebie za ojca jak Bóg, tylko tak jak Żydzi na przykład mówili o swoich patriarchach. Przecież Abraham to ma nawet dosłowne znaczenie "Ojciec wiary".

Natomiat Ojciec Bóg:
Termin "Ojciec" użyty w (Mt23: 9):
Dwa określenia Ojciec:
- Ojciec patēr 3962
- ojciec patera 3962

(9) I nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem patera 3962. Jeden bowiem jest wasz Ojciec patēr 3962, który jest w niebie"(Mt23)
Nawet w powyższym fragmencie użyte jest to samo określenie na ojcem i Ojciec, bez kontekstu nie ma szans dowiedzieć się co miał ewangelista na myśli?

Również Ojciec patēr 3962 użyty w (Mt23: 9) u ewangelistów w innym znaczeniu:
(56) Abraham, wasz ojciec patēr 3962, z radością pragnął ujrzeć mój dzień. I ujrzał, i radował się."(J8)
"(21) I wyda na śmierć brat brata, a ojciec ojciec patēr 3962 syna. Dzieci powstaną przeciwko rodzicom i spowodują ich śmierć."(Mt10)
"(24) I natychmiast ojciec patēr 3962 tego chłopca zawołał ze łzami: Wierzę, Panie! Pomóż mojej niewierze! "(Mk9)

Jak widać kontekst wypowiedzi jest ważny i to trzeba brać pod uwagę, bo ewangeliści nie mają specjalnie wyznaczonego słowa dla Boga Ojca. Dlatego przekłady dla odróżnienia kiedy apostoł mówił o Ojcu Bogu zaznaczają słowo dla Boga z dużej litery.


P.S.
No Krzysztofie bądź konsekwentny, Jan nazwał Abrahama Ojcem zarezerwowanym tylko dla Boga, więc wynika, że Jan to też heretyk. A Marek nazwał tytułem tylko dla Boga, ojca jakiegoś opetanego chłopca, to Marek też heretyk. Trzeba odrzucić jeszcze Listy Jana i jego Ewangelię oraz Ewangelię Marka z Biblii, według twojej teorii..... co Ty na to? Postulujesz?
Mateusz też pisze coś, że ojciec (zarezerwowany dla Boga) wyda syna, jak brat wyda brata....... coś tu nie pasuje......

Zaraz zostaniemy prawie bez NT jak będziemy filtrować według teorii Krzysztofa.......

Muszę przyznać, że cwani są Ci od których czerpiesz te rzekome sprzeczności by podwarzyć Pawła czy Łukasza, nieźle się napocili by tak przebiegle zwodzić ludzi, to na prawde wymaga dokładnego studiowania i czasu by tak podważać Biblie. Ale jak widzisz prawda wychodzi zawsze na jaw..... powodzenia i wszystkiego dobrego Ci życzę, obyś się opamiętał w porę........


Pn gru 21, 2020 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Swołocz napisał(a):
Przeemek nie widzi oczywistej rzeczy.

Quinque napisał(a):
Przemek ma potrzebe podzielenia się ze wszystkim tym co przeczytał

Nie rozumiem dlaczego ważniejsze jest dla Ciebie Swołocz wskazanie mi błędu i jednoczesne nie sprostowanie go, bo tym samym przyznajesz rację Krzysztofowi, a więc zaprzeczasz nawet swoim wierzeniom, zamiast je bronić.

Natomiast Quinque to się akurat nie dziwię, jego niechęć do mnie zawsze będzie ważniejsza, nawet jak widać teraz od obrony swojej wiary, bo za cenę przytaknięcia jakiegoś poglądu stojącego kompletnie w sprzeczności z nią.............


Pn gru 21, 2020 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Dziwię się cierpliwości Przeemka, że też chce mu się wyprostowywać te herezja KrzyśkaNiePiekło, który widzi wielki 2-tysiacletni spisek.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 21, 2020 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Andy72 napisał(a):
Dziwię się cierpliwości Przeemka, że też chce mu się wyprostowywać te herezja KrzyśkaNiePiekło, który widzi wielki 2-tysiacletni spisek.


Jak ktoś nie potrafi argumentami poprzeć swojego stanowiska, to posługuje się inwektywami.


Pn gru 21, 2020 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Widzę Przeemek, że żeby obronić „ojcowanie” Pawła, to brzytwy się chwytasz. Konkretnie o czym mówił Jezus w Mt 23?
Mt 23
8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

„”””Jeden jest wasz Nauczyciel”
– chodzi tutaj o autorytet Jezusa jako jedynego Nauczyciela. (autorytet Boga)
„”””jeden bowiem jest Ojciec wasz”””” (autorytet Boga)
„”””jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus” (autorytet Boga)
No więc do czego się odnosi polecenie – „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem”? Ano odnosi się do tego żeby autorytetem Boga nie obdarzać żadnego człowieka.
No a „Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi" odnosi się do tego żeby samemu nie przywłaszczać sobie autorytetu Boga.
No więc jeśli komuś nadaje się autorytet „ojca” i jego wykładnie traktuje się jako wykładnia Boga, to tym samym odrzuca się autorytet Boga i przyjmuje się autorytet tego człowieka jako większy autorytet. Nie można więc odrzucić tego, co powiedział Jezus na podstawie wykładni innych nauczycieli. Więc nie można kwestionować wypowiedzi Jezusa tym, co powiedział Paweł w swoich listach. No i ci wszyscy „Ojcowie”, na których się powoływałeś, w żaden sposób nie mogą uwiarygodnić Pawła, bo Jezus o nim nie powiedział ani słowa do swoich uczniów i w żaden sposób go nie uwiarygodnił. Jest tylko to, co Paweł sam o sobie świadczył. Jezus uwiarygodnił tylko tych, których sam wybrał i posłał żeby głosili Jego naukę – Ewangelię. O wyborze Pawła świadczy tylko sam Paweł i nikt inny.


Wt gru 22, 2020 0:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Przeemek napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego ważniejsze jest dla Ciebie Swołocz wskazanie mi błędu i jednoczesne nie sprostowanie go, bo tym samym przyznajesz rację Krzysztofowi, a więc zaprzeczasz nawet swoim wierzeniom, zamiast je bronić.
Moim wierzeniom nie stoi na przeszkodzie jakiś ewentualny błąd Pawła.

A w ogóle ten Wasz spór o wiele łatwiej rozwiązać w inny sposób: po prostu Paweł mógł nie znać cytowanych przez Krzysztofa słów Jezusa o jednym ojcu.


Wt gru 22, 2020 12:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Swołocz napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego ważniejsze jest dla Ciebie Swołocz wskazanie mi błędu i jednoczesne nie sprostowanie go, bo tym samym przyznajesz rację Krzysztofowi, a więc zaprzeczasz nawet swoim wierzeniom, zamiast je bronić.
Moim wierzeniom nie stoi na przeszkodzie jakiś ewentualny błąd Pawła.

A w ogóle ten Wasz spór o wiele łatwiej rozwiązać w inny sposób: po prostu Paweł mógł nie znać cytowanych przez Krzysztofa słów Jezusa o jednym ojcu.


No ale to, czy on znał, czy nie znał tych słów Jezusa, nie ma dla nas żadnego znaczenia. To Jezus ostrzega przed tymi, którzy powołują się na autorytet ojca. Właśnie w ten sposób ich demaskuje.
Zauważ, że żaden Apostoł nie czynił się "ojcem" tych, którzy uwierzyli dzięki ich głoszeniu. Każdy, kto uwierzył, staje się pełnoprawnym kapłanem i uczniem Chrystusa i nie potrzebuje żeby jakiś "ojciec" prowadził go przez resztę życia za rękę. To Duch Święty prowadzi każdego ucznia Chrystusa za rękę.
Autorytet ojca raczej sugeruje władzę nad potomstwem, a Jezus powiedział do swoich uczniów żeby służyli. Sługa nie ma władzy ale wypełnia polecenia tego, komu ma służyć.


Wt gru 22, 2020 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale to, czy on znał, czy nie znał tych słów Jezusa, nie ma dla nas żadnego znaczenia. To Jezus ostrzega przed tymi, którzy powołują się na autorytet ojca. Właśnie w ten sposób ich demaskuje.
Jezus tam nie ostrzega, tylko ogłasza, aby nie nazywać nikogo ojcem. Tylko to tam jest. Nie ma nic o demaskowaniu.

Więc jeśli Paweł nie znał tych słów Jezusa - Ewangelia Mateusza powstała dosyć późno - to nie musiał na to uważać i nazwał siebie ojcem. Gdyby znał ten fragment, pewnie by siebie tak nie nazwał.


Wt gru 22, 2020 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Swołocz napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No ale to, czy on znał, czy nie znał tych słów Jezusa, nie ma dla nas żadnego znaczenia. To Jezus ostrzega przed tymi, którzy powołują się na autorytet ojca. Właśnie w ten sposób ich demaskuje.
Jezus tam nie ostrzega, tylko ogłasza, aby nie nazywać nikogo ojcem. Tylko to tam jest. Nie ma nic o demaskowaniu.

Więc jeśli Paweł nie znał tych słów Jezusa - Ewangelia Mateusza powstała dosyć późno - to nie musiał na to uważać i nazwał siebie ojcem. Gdyby znał ten fragment, pewnie by siebie tak nie nazwał.


No a czy dzisiejsi "ojcowie" znają te słowa Jezusa? Trudno ich podejrzewać, że nie znają. Nie przeszkadza im to w tym, że sami siebie "ojcami" mianują. Pawłowi też to mogło nie przeszkadzać.
No bo czuł dumę ze swojego "potomstwa"


Wt gru 22, 2020 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Chodzi o to , żeby nie było jak w religiach wschodnich gdzie są "guru". Ojcowie Kościoła nie robili z siebie guru.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt gru 22, 2020 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
krzysiekniepieklo napisał(a):
„”””Jeden jest wasz Nauczyciel” – chodzi tutaj o autorytet Jezusa jako jedynego Nauczyciela. (autorytet Boga)

Hmm... To po co Jezus posyłał apostołów i dał im swoje objawienie oraz błogosławieństwo? Jak nie chciał by byli nauczycielami wiary?

krzysiekniepieklo napisał(a):
„”””jeden bowiem jest Ojciec wasz”””” (autorytet Boga)
„”””jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus” (autorytet Boga)

To po co dał Piotrowi "klucze do królestwa"?
Po co ustanowił apostołów fundamentem Kościoła, a Siebie kamieniem węgielnym?

Podpowiem ci:
"(19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;"(Mt28)
"(20) Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata. Amen."


Czyli dla ciebie nauczajcie, ucząc, nie oznacza być nauczycielem?

Eureka! Krzysiek znaleźliśmy rozdwojenie kontekstów u Mateusza, wyraźna sprzeczność albo hipokryzja, raz pisze by nie nazywać się nauczycielami, a potem pisze, że jednak mają iść i nauczać..... niech się ten Mateusz ogarnie w końcu........

No niestety, trzeba teraz i Ewangelię Matuesza wyrzucić z Biblii..... chyba już nam tylko został List Judy i Jakuba z tych 27 ksiag NT?

Co tam jeszcze wydłubiesz ze swoich źródeł?

krzysiekniepieklo napisał(a):
No więc do czego się odnosi polecenie – „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem”? Ano odnosi się do tego żeby autorytetem Boga nie obdarzać żadnego człowieka.
No a „Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi" odnosi się do tego żeby samemu nie przywłaszczać sobie autorytetu Boga.
No więc jeśli komuś nadaje się autorytet „ojca” i jego wykładnie traktuje się jako wykładnia Boga, to tym samym odrzuca się autorytet Boga i przyjmuje się autorytet tego człowieka jako większy autorytet. Nie można więc odrzucić tego, co powiedział Jezus na podstawie wykładni innych nauczycieli. Więc nie można kwestionować wypowiedzi Jezusa tym, co powiedział Paweł w swoich listach. No i ci wszyscy „Ojcowie”, na których się powoływałeś, w żaden sposób nie mogą uwiarygodnić Pawła, bo Jezus o nim nie powiedział ani słowa do swoich uczniów i w żaden sposób go nie uwiarygodnił. Jest tylko to, co Paweł sam o sobie świadczył. Jezus uwiarygodnił tylko tych, których sam wybrał i posłał żeby głosili Jego naukę – Ewangelię. O wyborze Pawła świadczy tylko sam Paweł i nikt inny.

No a który kontekst Pawła przywłaszczał sobie autorytet Boga?
Z jakiej racji znowu czepiasz się tego "ojca" - to już masz wyjaśnione wyżej?
A jak nie to miej pretensje do Jana i Marka też, przecież użyli tego samego słowa "ojciec"? Jak to wyjaśnisz? Czy będziesz omijał, bo niewygodne?

A jak mieli nauczać, nie będąc nauczycielami?


Ostatnio edytowano Wt gru 22, 2020 15:44 przez Przeemek, łącznie edytowano 1 raz



Wt gru 22, 2020 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Swołocz napisał(a):
Moim wierzeniom nie stoi na przeszkodzie jakiś ewentualny błąd Pawła.

Jeżeli Paweł popełniał błędy, to nie wiem jak go ten Duch Święty natchnął i prowadził? Czy może Duchowi też mogą się zdarzać błędy? A Kościół podjął złą decyzję uznając Pisma Pawła za kanoniczne?

To Ci pasuje i jest zgodne z tym w co wierzysz?


Wt gru 22, 2020 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Nie wierzę, że to Duch Św. natchnął Pawła. Te teksty jak i inne to słowa ludzkie, narażone na błędy.


Wt gru 22, 2020 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Dajcie spokoj z tymi bledami, zastrzezeniami itd. Odwieczny problem- co autor chcial przez to powiedziec?


Wt gru 22, 2020 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Zastrzeżenia do Ewangelii Łukasza
Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
„”””Jeden jest wasz Nauczyciel” – chodzi tutaj o autorytet Jezusa jako jedynego Nauczyciela. (autorytet Boga)

Hmm... To po co Jezus posyłał apostołów i dał im swoje objawienie oraz błogosławieństwo? Jak nie chciał by byli nauczycielami wiary?

krzysiekniepieklo napisał(a):
„”””jeden bowiem jest Ojciec wasz”””” (autorytet Boga)
„”””jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus” (autorytet Boga)

To po co dał Piotrowi "klucze do królestwa"?
Po co ustanowił apostołów fundamentem Kościoła, a Siebie kamieniem węgielnym?

Podpowiem ci:
"(19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;"(Mt28)
"(20) Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata. Amen."


Czyli dla ciebie nauczajcie, ucząc, nie oznacza być nauczycielem?

Eureka! Krzysiek znaleźliśmy rozdwojenie kontekstów u Mateusza, wyraźna sprzeczność albo hipokryzja, raz pisze by nie nazywać się nauczycielami, a potem pisze, że jednak mają iść i nauczać..... niech się ten Mateusz ogarnie w końcu........


Mk 16

15 I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.


No i tutaj patrz – jest „głoście” a nie nauczajcie. A jak się przyjrzysz tamtemu cytatowi, to też dojrzysz, że nie chodziło o nauczanie ale o głoszenie tego, czego nauczał Jezus. To właśnie dlatego Apostołowie głosili to, czego nauczał Jezus, a nie tworzyli swoich własnych interpretacji nauki Jezusa.

Weź Świadków Jehowy. Oni na ulicach też są głosicielami i nie są nauczycielami. Nauczycielami u nich jest Ciało Kierownicze. Na ich własną interpretację nikt im nie pozwala. To dlatego Jezus powiedział – „Jest Jeden Nauczyciel” (Mt 23). Apostołowie byli głosicielami Jego Nauki.


Przeemek napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
No więc do czego się odnosi polecenie – „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem”? Ano odnosi się do tego żeby autorytetem Boga nie obdarzać żadnego człowieka.
No a „Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi" odnosi się do tego żeby samemu nie przywłaszczać sobie autorytetu Boga.
No więc jeśli komuś nadaje się autorytet „ojca” i jego wykładnie traktuje się jako wykładnia Boga, to tym samym odrzuca się autorytet Boga i przyjmuje się autorytet tego człowieka jako większy autorytet. Nie można więc odrzucić tego, co powiedział Jezus na podstawie wykładni innych nauczycieli. Więc nie można kwestionować wypowiedzi Jezusa tym, co powiedział Paweł w swoich listach. No i ci wszyscy „Ojcowie”, na których się powoływałeś, w żaden sposób nie mogą uwiarygodnić Pawła, bo Jezus o nim nie powiedział ani słowa do swoich uczniów i w żaden sposób go nie uwiarygodnił. Jest tylko to, co Paweł sam o sobie świadczył. Jezus uwiarygodnił tylko tych, których sam wybrał i posłał żeby głosili Jego naukę – Ewangelię. O wyborze Pawła świadczy tylko sam Paweł i nikt inny.

No a który kontekst Pawła przywłaszczał sobie autorytet Boga?
Z jakiej racji znowu czepiasz się tego "ojca" - to już masz wyjaśnione wyżej?
A jak nie to miej pretensje do Jana i Marka też, przecież użyli tego samego słowa "ojciec"? Jak to wyjaśnisz? Czy będziesz omijał, bo niewygodne?

A jak mieli nauczać, nie będąc nauczycielami?



No ale bądź poważny Przeemek. Może Paweł nigdzie nie napisał, że te jego listy są słowem Boga ale za to jego uczniowie (ci, których spłodził) umieścili jego listy w kanonie NT. No i w ten sposób w KRK za każdym czytaniem fragmentów jego listu, na koniec mówi się „oto słowo Boga”. Według mojej wiedzy u protestantów tak samo te listy są traktowane jako słowo Boga. No więc nauki Pawła są traktowane co najmniej na równi z tym, co powiedział Jezus. W praktyce dyskusji na forach wielokrotnie moje cytaty wypowiedzi Jezusa były kwestionowane fragmentami listów Pawła, no więc moi oponenci bez skrępowania kwestionowali to, co powiedział Jezus tym, co powiedział Paweł. Dla nich więc autorytet Pawła był ponad autorytetem Jezusa.
A co do Jana i Marka, to „ojciec” był tam użyty w rozumieniu koligacji rodzinnych, a nie w formie autorytetu ojca. Każdy swojego biologicznego ojca może ojcem nazywać i to nie będzie sprzeczne z Mt 23.


Pt gru 25, 2020 23:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL