Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 15:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Kerygmat chrześcijański 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
afilatelista
Cytuj:
Po co więc był.ten argument w wątku o problemu zła?
Dygresja.
Cytuj:
Ale jakie argumenty? Ja nie widzę żadnych argumentów tylko twierdzenia.

Twierdzenia wsparte o wersety N.T.
Jesli trwaleś w łasce, ale Bóg do Ciebie nie przemówił, to widocznie jeszcze nie ten czas. Może Twoje serce i dusza nie są na Niego w pełno otwarte - to tylko On wie.
Cytuj:
Czy ludzie znajdują pracę bo ja wymodlili, czy dlatego że ktoś szukał pracownika i on spełniał kryteria? Czy gdyby nie modlitwa to dostałby ja ktoś inny? Czy z nałogów wychodzą za sprawą modlitwy czy siła swojej woli i dzięki pomocy ludzi?
Wielu ludzi wierzy, że dzięki modlitwie, Sakramentom udaje im się wieść dobre życie.
Cytuj:
Z leczeniem sprawa jest jednoznaczna - modlitwy nie pomagają i jest to wykazane naukowo.

Czekam na te badania. O cudownych uzdrowieniach słyszaleś?
Cytuj:
A tak wo ogóle, to dlaczego ludzie chorują w pierwszej kolejności? Czy Bóg leczy z chorób które sam spowodował? Działa tu efekt potwierdzenia - ludzie najwięcej się modlą kiedy jest im najgorzej. A skoro jest najgorzej to jest szansa że później będzie lepiej, więc kiedy jest lepiej przypisują to Bogu i modlitwom. Zupełnie bezpodstawnie.

Czasami dziala efekt potwierdzenia lub placebo - grunt, że umacnia wiarę.
Cytuj:
Ale ja wiem że ludzie wierzą i czują. Tylko że za to nie świadczy o tym że Bóg jest prawdziwy. Dlatego dla Kościoła skuteczniejsze jest opieranie się na emocjach niż na argumentach. Argumentów nie ma, ale na emocjach grać może.

Bóg przekracza ludzki rozum. To jest religia, a nie filozofia - opiera się również na argumentach emocjonalnych. Bez nich raczej cieżko byłoby ludzi utrzymać w wierze. Musi być motywacja emocjonalna np. Niebo ( pozytywne emocje); Piekło ( negatywne emocje). Na nich można budować wiarę.
Cytuj:
Kiedy to było? Bo ludzie kradli, mordowali i uprawiali seks pozamałżeński od zawsze, a monoteizm wymyślili stosunkowo niedawno. Kiedy więc mieli lepsza relacje z Bogiem?
Cytuj:
to jest rzeczywiście trudny do zaakceptowania przez wpółczesnego człowieka, aby stosować odpowiedzialność zbiorową - pra- rodzice popełnili zło, należy karać ich wszystkich potomków. Są rózne próby rozwiązania tego problemu np. uważa się, że na miejscu pra-rodzicow każdy by zgrzeszył, stąd taka u ludzi skaza - grzech pierworodny. Trochę to się kłóci z wolnością, bo to by mogło zonazcac, że zostaliśmy zaprogramowani do wyboru zła - odejścia od Boga. Po pierwsze nigdy nie było dwóch pierwszych ludzi bo ich rodzice, ciocie, kuzyni a nawet koledzy z plemienia zawsze byli tego samego gatunku.
Chzreścijanie wierzą w Eden, w mitologii greckiej był Złoty Wiek.
Cytuj:
Nigdy nie było ludzi którzy byli "bliżej Boga". Bo Boga judaizmu wymyślono dopiero w czasach pierwszej świątyni. Grzech pierworodny nie ma sensu a co za tym idzie ofiara Jezusa nie ma sensu i całe chrześcijaństwo nie ma sensu.
Jesli nawet nie było g.pierworodnego rozumianego klasycznie, to i tak chrześijanstwo ma sens: motywuje do czynienia dobra i daje nadzieję na życie wieczne. Wzbudza wśród wiernych pozytywne emocje i pozwala budować wspólnotę.
Cytuj:
Teraz realizowane są przeciwko LGBT a obrywa się i wegetarianom czy ekologom.

Gdzie KK prze sladuje LGBT, wegetarian czy ekologów?
Cytuj:
Tylko że bierzmowanie nie robi nic. A praktyka pokazuje że jest to dla młodzieży najczęściej moment zerwania z Kościołem katolickim.
To trzeba by przeprowadzić badania sondazowe, co daje/dało bierzmowanie katolikom. Niektórym nic nie daje, co świadczy, że nie mieli w praktyce wiary katolickiej.
.
Cytuj:
Wspólnoty chrześcijańskie dają wsparcie. Ale tylko pod warunkiem że przestrzegasz ich zasad.
to prawda. To jest pewna cena ; jesteś z nami - masz wsparcie; wychodzisz poza system, musisz sobie sam radzić, a przynajmniej nie oczekuj wielkiego wspracia.
Cytuj:
Kościół działa tu jak uzdrowiciele, którzy najpierw wmawiają chorobę ( np nierówne nogi, toksyny czy zła energię) a potem sprzedają lekarstwo. Tutaj najpierw wmawia się ludziom że są grzeszni i że zasługują na piekło, a potem daje się lekarstwo w postaci Jezusa. Tylko że zarówno jedno jak i drugie to bezpodstawne twierdzenia bez poparcia.
Już pisałem - należy odkryć potrzeby i potem je zaspokoić. KK to oferuje i miliony ludzi z tego korzysta. Czy jest to do końca racjonalne, to już inna sprawa. Zresztą nie każdy w tych sprawach podchodzi do tego tak krytycznie i sceptycznie, jak Ty. Wielu wystarczy chodzić co niedziela do kościoła, aby nazywać to chrześcijaństwem.


N sty 31, 2021 16:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
IPW:
Cytuj:
A chcesz głosić Dobrą Nowinę osobom wierzącym?
W jakim celu?


N sty 31, 2021 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Miliony ludzi sie modli i uważa, że Bóg odpowiada na ich modlitwy np. znajdują pracę, wychodzą z nalogów, są uzdrowienia, polepsza się relacja rodzinna itd.


No to ja akurat mam odwrotnie, im mniej Boga, to tym lepiej z pracą.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sty 31, 2021 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
No_Pasaran

.
Cytuj:
Nie mam pojęcia jak jakakolwiek racjonalnie myśląca osoba mogłaby przejść ze stanu niewiary do wiary po usłyszeniu tekstu w stylu "Bóg Cię kocha!".
Różne czynniki wpływają na nawrócenie - wystarczy posłuchać różnych świadectw. Moim zdaniem kluczowa jest łaska. Oczywiscie, też wpływają inne elementy np. psychologiczno-środowiskowe.
https://www.youtube.com/watch?v=NwRuScHrYu8&t=644s


Zdajesz sobie sprawę, że ta kobieta męcząca z głośnika ludzi na targu to protestantka i swoim działaniem usiłuje nawracać również katolików na swoje wyznanie?

Z ich stronki https://kosciolmocy.pl :

Uwierz w skończone odkupieńcze dzieło Jezusa na krzyżu. My wierzymy, dlatego – zgodnie z Jego słowami – towarzyszą nam takie znaki: wyganiamy demony, modlimy się nowymi językami, kładziemy ręce na chorych a ci zdrowieją. Jeśli jesteś chory lub zniewolony, skontaktuj się z nami. Położymy na ciebie ręce i zostaniesz uzdrowiony

Więc demony, modlitwa "językami" (czytaj: blablanie przypadkowymi zbitkami wyrazopodobnymi), uzdrawianie przez nakładanie rąk (czytaj: niebezpieczna szuria antynaukowa)...

Jeśli tym chcesz przemówić do osoby niewierzącej to literalnie nie mogłeś sobie wybrać gorszego przykładu.

proteom napisał(a):
Twierdzenia wsparte o wersety N.T.


Dlaczego jako niewierzący miałbym przykładać jakąkolwiek wagę do twierdzeń wspartych tylko o wersety N.T., a więc księgi, której w żaden sposób za świętą nie uważam?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N sty 31, 2021 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
No_Pasaran

Cytuj:
Zdajesz sobie sprawę, że ta kobieta męcząca z głośnika ludzi na targu to protestantka i swoim działaniem usiłuje nawracać również katolików na swoje wyznanie?

Z ich stronki https://kosciolmocy.pl :

Uwierz w skończone odkupieńcze dzieło Jezusa na krzyżu. My wierzymy, dlatego – zgodnie z Jego słowami – towarzyszą nam takie znaki: wyganiamy demony, modlimy się nowymi językami, kładziemy ręce na chorych a ci zdrowieją. Jeśli jesteś chory lub zniewolony, skontaktuj się z nami. Położymy na ciebie ręce i zostaniesz uzdrowiony

Więc demony, modlitwa "językami" (czytaj: blablanie przypadkowymi zbitkami wyrazopodobnymi), uzdrawianie przez nakładanie rąk (czytaj: niebezpieczna szuria antynaukowa)...

Jeśli tym chcesz przemówić do osoby niewierzącej to literalnie nie mogłeś sobie wybrać gorszego przykładu.
Są podobno skuteczni. Katolicy są w porównaniu do protestantow mało aktywni w ewangelizacji. Nie znalazłem filmiku w ewangelizacji ulicznej katolików, ale może są takie incydenty.



Cytuj:
Dlaczego jako niewierzący miałbym przykładać jakąkolwiek wagę do twierdzeń wspartych tylko o wersety N.T., a więc księgi, której w żaden sposób za świętą nie uważam?
Moze to zachęta do poznania N.T. i refleksja nad jego wiarygodnością?


N sty 31, 2021 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Są podobno skuteczni.


Zależy wobec kogo. Mnie treść ich przekazu skutecznie zniechęca do jakichkolwiek dalszych interakcji z nimi.

proteom napisał(a):
Moze to zachęta do poznania N.T. i refleksja nad jego wiarygodnością?


Czytałem Nowy Testament i nie widzę powodów dla uznania tej księgi za przedstawiającą prawdę o Bogu.

Cytuj:
Nie znalazłem filmiku w ewangelizacji ulicznej katolików, ale może są takie incydenty.


Ależ są, chociaż nie jestem pewien na ile to coś można określić mianem ewangelizacji:
https://www.youtube.com/watch?v=oQlcvRdo4Zk

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N sty 31, 2021 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kerygmat chrześcijański
No_Pasaran napisał(a):
Zależy wobec kogo. Mnie treść ich przekazu skutecznie zniechęca do jakichkolwiek dalszych interakcji z nimi.


Finansowe utrzymywanie Kościoła, modlitwa niesienie krzyża, a w zamian, to chyba nie ma nic :D czy takie coś nie jest dla ciebie atrakcyjne? w końcu wiele osób się nabiera, jak ktoś ma gadane to garnki wartę parę złoty może sprzedać za kilka tysięcy, czy z tobą by nie było podobnie? siła sugestii działa przecież cuda.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sty 31, 2021 18:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
No_Pasaran

Cytuj:
Zależy wobec kogo. Mnie treść ich przekazu skutecznie zniechęca do jakichkolwiek dalszych interakcji z nimi.

Co Ciebie by przekonało?


Cytuj:
Czytałem Nowy Testament i nie widzę powodów dla uznania tej księgi za przedstawiającą prawdę o Bogu.
Wazne z jakim nastawieniem czytaleś. Jeśli z negatywnym i szukaleś dowodow na jego niewiarygodnośc, to mogłeś znależć. N.T. warto czytać z wiarą i pozytywnym nastawieniem do Boga i ludzi. Czytaleś cos z apologetyki katolickiej?



Cytuj:
Ależ są, chociaż nie jestem pewien na ile to coś można określić mianem ewangelizacji:
https://www.youtube.com/watch?v=oQlcvRdo4Zk

Gdzie jest tam kerygmat?


N sty 31, 2021 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Co Ciebie by przekonało?


Należałoby zacząć od dobrych przesłanek świadczących za istnieniem Boga w ogóle. Potem dobrych przesłanek świadczących iż ta konkretna jego wizja (rzymskokatolicka powiedzmy) jest tą poprawną.

Inna sprawa, że nawet jeśli wizja rzymskokatolicka jest poprawna, to miałbym spore problemy z zaakceptowaniem czegoś co kłóci się z moim pryncypialnym postrzeganiem dobra i zła na tak wielu płaszczyznach.

proteom napisał(a):
Wazne z jakim nastawieniem czytaleś.


Czytałem jeszcze jako wierzący.

proteom napisał(a):
Jeśli z negatywnym i szukaleś dowodow na jego niewiarygodnośc, to mogłeś znależć.


Skoro mogłem znaleść to znaczy że tam są, prawda?

proteom napisał(a):
N.T. warto czytać z wiarą i pozytywnym nastawieniem do Boga i ludzi.


OK, ale jak teraz, jako osoba niewierząca mam czytać NT z wiarą? To Oksymoron.

proteom napisał(a):
Czytaleś cos z apologetyki katolickiej?


Tak.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N sty 31, 2021 19:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
No_Pasaran

Cytuj:
Należałoby zacząć od dobrych przesłanek świadczących za istnieniem Boga w ogóle. Potem dobrych przesłanek świadczących iż ta konkretna jego wizja (rzymskokatolicka powiedzmy) jest tą poprawną.

Inna sprawa, że nawet jeśli wizja rzymskokatolicka jest poprawna, to miałbym spore problemy z zaakceptowaniem czegoś co kłóci się z moim pryncypialnym postrzeganiem dobra i zła na tak wielu płaszczyznach.


Co czytaleś z apologetyki katolickiej? Czemu utracileś wiarę?


N sty 31, 2021 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Dygresja.
Czyli tracimy czas jeśli problem zła dalej udowadnia że dobry Bóg nie istnieje.
Cytuj:
Twierdzenia wsparte o wersety N.T.
Jesli trwaleś w łasce, ale Bóg do Ciebie nie przemówił, to widocznie jeszcze nie ten czas. Może Twoje serce i dusza nie są na Niego w pełno otwarte - to tylko On wie.

Tylko że autorytet NT też należałoby wykazać.
Cytuj:
Wielu ludzi wierzy, że dzięki modlitwie, Sakramentom udaje im się wieść dobre życie.
a ja twierdzę że wiara i sakramenty nic nie zmieniają w kwestii dobrego życia. Można żyć dobrze bez sakramentów i można nie żyć dobrze z sakramentami. Nie jest to żaden wyznacznik.
Cytuj:
Czekam na te badania.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Studies ... ory_prayer
Tu masz po angielsku zestawienie badań. Są podane źródła więc możesz zajrzeć do samych badań.
Cytuj:
O cudownych uzdrowieniach słyszaleś?
O żadnych wartych uwagi nie. A masz jakieś na myśli? Bo wszystkie które analizowałem to zawsze były lepsze wytłumaczenia niż cud.
Cytuj:
Czasami dziala efekt potwierdzenia lub placebo - grunt, że umacnia wiarę.
no właśnie - bezpodstawnie umacnia wiarę.
Cytuj:
Bóg przekracza ludzki rozum. To jest religia, a nie filozofia - opiera się również na argumentach emocjonalnych. Bez nich raczej cieżko byłoby ludzi utrzymać w wierze. Musi być motywacja emocjonalna np. Niebo ( pozytywne emocje); Piekło ( negatywne emocje). Na nich można budować wiarę.
Dobrze że to dostrzegasz. Tylko że kierowanie się takimi przesłankami to błędy poznawcze. Racjonalność karze odrzucać kierowanie się emocjami.
Cytuj:
Chzreścijanie wierzą w Eden, w mitologii greckiej był Złoty Wiek.
i co z tego?
Cytuj:
Jesli nawet nie było g.pierworodnego rozumianego klasycznie, to i tak chrześijanstwo ma sens: motywuje do czynienia dobra i daje nadzieję na życie wieczne. Wzbudza wśród wiernych pozytywne emocje i pozwala budować wspólnotę.

To może motywujemy się do czynienia dobra i budowania wspólnot na racjonalnych przesłankach bez brania w pakiecie wszystkiego co wymusza religia a na co nie ma podstaw? Np płonna nadzieja na życie wieczne - jest szkodliwa, bo ludzie powinni się skupić na uczynieniu lepszym dla wszystkich życia które mamy.
Cytuj:
Gdzie KK prze sladuje LGBT, wegetarian czy ekologów?
Z LGBT to chyba oczywiste. Co chwilę słyszę że LGBT to zaraza, porównywanie z nazizmem, komunizmem i wszelkim złem świata. A z wegetarianami to pół żartem ale też słyszałem że walka o prawa zwierząt to dehumanizacja ludzi i że ekologizm jest zły bo ludzie mają czynić sobie ziemię poddaną.
Cytuj:
To trzeba by przeprowadzić badania sondazowe, co daje/dało bierzmowanie katolikom. Niektórym nic nie daje, co świadczy, że nie mieli w praktyce wiary katolickiej.
no nic. Ty musisz mi uwierzyć na słowo tak jak ja Tobie.
Cytuj:
to prawda. To jest pewna cena ; jesteś z nami - masz wsparcie; wychodzisz poza system, musisz sobie sam radzić, a przynajmniej nie oczekuj wielkiego wspracia.
Cytuj:
Już pisałem - należy odkryć potrzeby i potem je zaspokoić. KK to oferuje i miliony ludzi z tego korzysta. Czy jest to do końca racjonalne, to już inna sprawa. Zresztą nie każdy w tych sprawach podchodzi do tego tak krytycznie i sceptycznie, jak Ty. Wielu wystarczy chodzić co niedziela do kościoła, aby nazywać to chrześcijaństwem.

To nie chodzi o odkrycie potrzeb - tylko o ich tworzenie. Najpierw wmawia nam się że potrzebujemy zbawienia a potem nam sprzedaje lek. Zbawienia przed kim? Przed Bogiem i jego piekłem


N sty 31, 2021 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3766
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Proteom:
Czy przemawia do Was kerygmat chrześcijański http://www.snegdansk.pl/kerygmat-11655/o-kerygmacie-251 ? Zastanawia mnie, jak głosić Dobrą Nowinę osobom niewierzącym.

IPW:
A chcesz głosić Dobrą Nowinę osobom wierzącym?


Proteom:
W jakim celu?


IPW:
Zastanawiasz się jak głosić D.N. osobom niewierzącym.
A ja się pytam, a komu chcesz Ją głosić - niewierzącym?


N sty 31, 2021 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3766
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Poprawka:
A ja się pytam, a komu chcesz Ją głosić - wierzącym?


N sty 31, 2021 20:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Poprawka:
A ja się pytam, a komu chcesz Ją głosić - wierzącym?

Niewierzącym.


N sty 31, 2021 20:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Kerygmat chrześcijański
afilatelista napisał(a):
Nie uważam się za grzesznika bo do grzechu potrzebny jest Bóg. Uważam się za człowieka który czasem postępuje samolubnie ale starającego się nie krzywdzić innych i pomagać w miarę możliwości.

No popatrz. A ja myślałem, że Bóg jest potrzebny do świętości...
Oczywiście człowieka który czasami postępuje samolubnie nie można uznać za grzesznika, bo niby dlaczego ? ;)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N sty 31, 2021 21:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL