Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Kerygmat chrześcijański 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
A chcesz głosić Dobrą Nowinę osobom wierzącym?


A to nie umiesz głosić dobrej nowiny?
Zwyczajnie podchodzisz do ludzi na ulicy, i mówisz że wielu księży czasami brzydko się bawi, ale nie zwracaj na to uwagi bo od teraz masz przestrzegać bardzo wielu zakazów i ograniczeń, a w nagrodzę będziesz musiał wszystkich księży utrzymywać, w końcu oni muszą za coś żyć, więc wysokopłatne chrzty śluby pogrzeby, plus oczywiście trzeba dać co niedziela 100zł na tacę, w końcu inflacja i kasa traci na wartości.
Większość ludzi jak to usłyszy to zacznie uciekać, ale zapewne ktoś się skusi, wiec próbować trzeba.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 01, 2021 0:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Wybawiony napisał(a):
No popatrz. A ja myślałem, że Bóg jest potrzebny do świętości...
Jeśli grzech definiujemy jako czyn wbrew woli Boga, to Bóg jest potrzebny do grzechu.
Cytuj:
Oczywiście człowieka który czasami postępuje samolubnie nie można uznać za grzesznika, bo niby dlaczego ? ;)
Można to nazwać postępowaniem niemoralnym, niedobrym czy złym (osobiście uważam że nie robię nic złego, co najwyżej robię za mało dobrego). Żeby się uznał za grzesznika to najpierw Bóg musiałby się ujawnić, powiedzieć czego chce i przekonać że zasługuje na o żebym dbał o jego zdanie.


Pn lut 01, 2021 7:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Kerygmat chrześcijański
afilatelista napisał(a):
Można to nazwać postępowaniem niemoralnym, niedobrym czy złym (osobiście uważam że nie robię nic złego, co najwyżej robię za mało dobrego).
[/quote]
Genialna wymówka. Sam na to wpadłeś?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 01, 2021 8:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Nie chciałbym nikogo urazić, ale dla mnie termin "kerygmat" to kościelna nowomowa, klucz, wytrych a może i maczuga, którą posługują sie nowe ruchy czy grupy w Kościele, aby (tak wynika z moich obserwacji, obym się mylił !) pokazać swoją oryginalność, udowodnić, ze ich głoszenie Ewangelii jest najbardziej katolickie, biblijne i Bog wie jeszcze jakie.

Normalny zjadacz chleba nie rozumie o co chodzi, nowocześni "nawracacze" cieszą sie, ze są tacy oryginalni i "cool" bo wiadomo, "powrót do źródeł" (a jakże!), brzmi oryginalnie, tajemniczo i intelektualnie.
Temat ciekawy i na czasie. Przy okazji założę nowy wątek na temat kościelnego języka, nowomowy i biblijnych przekładów.

_________________
ksiądz


Wt lut 02, 2021 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Kerygmat chrześcijański
To jest nowoczesna teologia, rozrywka dla młodych .
Kerygmat, pierdygmat i świadectwa, a Biblia w kąt.


Wt lut 02, 2021 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kerygmat chrześcijański
IPW. nie za bardzo sie mogę z Tobą zgodzić kiedy piszesz, że "Biblia w kąt".
Te nowe ruchy opierają sie na Biblii.

Dla mnie problemem jest, ze za dużo tam emocji i przekonania, ze to my jesteśmy awangardą Kościoła, ze robimy cos nowego.
Oni nic nowego nie robią, jedynie posługują się nowymi metodami.

_________________
ksiądz


Śr lut 03, 2021 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Można to tłumaczyć, że teraz młodzież bierze się za wszystko, za odnowę Kościoła i takie tam, podobne.
I jak to młodzież, chce oryginalnie, nowocześnie, rozrywkowo.
Nie ma kto tą młodzież troszeczkę wyprostować i zdyscyplinować.
JP2 dał im zielone światło, więc myślą, że hulaj dusza piekła nie ma.
A hierarchia jak to hierarchia, patrzą tylko na liczby, czy więcej ludzi w Kościele, czy mniej, jak przybiera to jest dobrze, jak maleje, to źle i od masz babko placek.


Cz lut 04, 2021 0:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
afilatelista
Cytuj:
Tylko że autorytet NT też należałoby wykazać.

Tym się zajmuje apologetyka. Są różne argumenty pozwalające uzasadnić względną wiarygodność N.T.
Cytuj:
a ja twierdzę że wiara i sakramenty nic nie zmieniają w kwestii dobrego życia.

Wielu motywuje do dobrego życia - zgodnego z Dekalogiem i Ewangelią. Sakramenty i wiara katolicka to nie są magiczne rytuały, dokonujące transformacji w anioła. Niestety - Sakramenty i wiara nie leczy z chorób psychicznych, czy zaburzeń osobowosci. To może prowadzić do tego, że nawet praktykujący katolik może być np.: psychopatą lub sadystą i znecać się nad słabszymi.

Cytuj:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Studies_on_intercessory_prayer
Tu masz po angielsku zestawienie badań. Są podane źródła więc możesz zajrzeć do samych badań.

Może i naukowo nie jest udowodniona skuteczność modlitw, ale wierzący uznają np. czuja, że im pomaga.
Cytuj:
O żadnych wartych uwagi nie. A masz jakieś na myśli? Bo wszystkie które analizowałem to zawsze były lepsze wytłumaczenia niż cud.

Uzdrowienia w Lourdes https://adonai.pl/cuda/?id=18
Cytuj:
Dobrze że to dostrzegasz. Tylko że kierowanie się takimi przesłankami to błędy poznawcze. Racjonalność karze odrzucać kierowanie się emocjami.

W religii nie da się nie kierować emocjami. Wyobrazasz sobie chrześcijanstwo bez inspirującej i sterującej mocy emocji? Kerygmat wymaga uczuć np. czujesz, że Bóg Ciebie kocha; czujesz własną grzeszność; czujesz wdzięczność do Boga itd. Twoje skrajnie racjonalistyczne podejście dobre jest w filozofii religii, a nie religii, zwłaszzca katolickiej.

Cytuj:
To może motywujemy się do czynienia dobra i budowania wspólnot na racjonalnych przesłankach bez brania w pakiecie wszystkiego co wymusza religia a na co nie ma podstaw? Np płonna nadzieja na życie wieczne - jest szkodliwa, bo ludzie powinni się skupić na uczynieniu lepszym dla wszystkich życia które mamy.

W religii katolickiej tak się nie da. Trzeba wszystko zaakceptować - to nie hipermarket. Wiem ,że dla racjonalnie myslącego człowieka to może być trudne, ale wiara przekracza ludzki rozum i wymaga wsparcia autorytetami i emocjami.
Cytuj:
Z LGBT to chyba oczywiste.

nie znam nauczania KKK, aby tam była akceptacja dla LGBT.
Cytuj:
no nic. Ty musisz mi uwierzyć na słowo tak jak ja Tobie.
Wierżę, że Bierzmowanie nie umocniło Twojej wiary, delikatnie to ujmując. Nie jesteś wyjątkiem. Na jednej z grup o to spytałem, i to dość częsta reakcja. Z czego to wynika, to już złożony problem. Z założenia po Bierzmowaniu katolik ma już pewną dojrzałość w wierze i powinien świadczyć w sposób szczególny o wierze w Jezusa.

Cytuj:
To nie chodzi o odkrycie potrzeb - tylko o ich tworzenie. Najpierw wmawia nam się że potrzebujemy zbawienia a potem nam sprzedaje lek. Zbawienia przed kim? Przed Bogiem i jego piekłem
Katolicyzm nie gwarantuje, że nie wybierzesz piekła. Takie narzędzia, aby to osiągnąć np. Sakramenty.


N lut 07, 2021 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Kerygmat chrześcijański
bramin napisał(a):
Nie chciałbym nikogo urazić, ale dla mnie termin "kerygmat" to kościelna nowomowa, klucz, wytrych a może i maczuga, którą posługują sie nowe ruchy czy grupy w Kościele, aby (tak wynika z moich obserwacji, obym się mylił !) pokazać swoją oryginalność, udowodnić, ze ich głoszenie Ewangelii jest najbardziej katolickie, biblijne i Bog wie jeszcze jakie.

Kerygmat był już stosowany w pierwotnym kościele https://pl.wikipedia.org/wiki/Kerygmat
Praktyka katechezy kerygmatycznej jako głoszenia wtajemniczającego w wiarę została zapomniana wraz z zanikiem katechumenatu w VIII i IX wieku - ze wszystkimi negatywnymi skutkami.


Śr lut 10, 2021 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Tym się zajmuje apologetyka. Są różne argumenty pozwalające uzasadnić względną wiarygodność N.T.
Co to znaczy względna wiarygodność? Bo ewangelie wykluczają się nawet względem siebie, a także węzłem wierzy historycznej i naukowej.
Cytuj:
Wielu motywuje do dobrego życia - zgodnego z Dekalogiem i Ewangelią. Sakramenty i wiara katolicka to nie są magiczne rytuały, dokonujące transformacji w anioła. Niestety - Sakramenty i wiara nie leczy z chorób psychicznych, czy zaburzeń osobowosci. To może prowadzić do tego, że nawet praktykujący katolik może być np.: psychopatą lub sadystą i znecać się nad słabszymi.
sakramenty to tylko rytuały. Nic więcej. Czasem rytuały mają znaczenie psychologiczne, ale równie dobre są rytuały innych religii czy rytuały świeckie.

Cytuj:
Może i naukowo nie jest udowodniona skuteczność modlitw, ale wierzący uznają np. czuja, że im pomaga.

Tak samo jak placebo i różni szarlatani.
Cytuj:
Uzdrowienia w Lourdes https://adonai.pl/cuda/?id=18

1. Amputacja - taki cud to faktycznie byłoby coś! Szkoda tylko że rzekomą sprawa miała miejsce w 1641 r. bo dzisiaj tego nie zweryfikujemy. Tu na pewno nie mamy efektu placebo, czy naturalnej remisji choroby. Albo to cud albo oszustwo.
Teraz musimy się zastanowić co jest bardziej prawdopodobne. Wiemy że istnieją żebracy którzy udają że nie mają nogi. Wiemy że są ludzie którzy mistyfikacją cuda. Np Satia Sai Baba niby wskrzesił człowieka. Ma na to świadków i dokumentację medyczną. Jest też nagranie wideo wskrzeszonego. A mimo wszytko uważam że to mistyfikacją. A Ty? Czy dopuszczasz możliwość że to samo miało miejsce w przypadku cudu w Lourdes?
2. Czy dzisiaj w Lourdes też odrastają nogi? Przecież ludzie wierzą więc Bóg powinien działać?
3. Dlaczego w ogóle cuda są potrzebne? Po co rak, choroby genetyczne itd? Bóg jest sprawcą chorób a tylko niektórych leczy?

Cytuj:
W religii nie da się nie kierować emocjami. Wyobrazasz sobie chrześcijanstwo bez inspirującej i sterującej mocy emocji? Kerygmat wymaga uczuć np. czujesz, że Bóg Ciebie kocha; czujesz własną grzeszność; czujesz wdzięczność do Boga itd. Twoje skrajnie racjonalistyczne podejście dobre jest w filozofii religii, a nie religii, zwłaszzca katolickiej.
tym gorzej dla religii.
Cytuj:
W religii katolickiej tak się nie da. Trzeba wszystko zaakceptować - to nie hipermarket. Wiem ,że dla racjonalnie myslącego człowieka to może być trudne, ale wiara przekracza ludzki rozum i wymaga wsparcia autorytetami i emocjami.
jeśli ma mnie spotkać karta za racjonalizm to źle to świadczy o karzącym.
Cytuj:
nie znam nauczania KKK, aby tam była akceptacja dla LGBT.
no ja też. Ale chyba się pogubiłem. To źle że nie ma akceptacji.


Pt lut 12, 2021 20:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kerygmat chrześcijański
proteom napisał(a):
Praktyka katechezy kerygmatycznej jako głoszenia wtajemniczającego w wiarę została zapomniana wraz z zanikiem katechumenatu w VIII i IX wieku - ze wszystkimi negatywnymi skutkami.


Nie, to nie była katecheza kerygmatyczna tylko katecheza mistagogiczna.

Kerygmat to po prostu w pierwotnym znaczeniu obwieszczenie ogłoszone przez herolda a w Nowym Testamencie oznacza przeslanie lub głoszenie.

Słowo "kerygmat" jako rzeczownik w całym Nowym Testamencie występuje tylko 9 razy a to oznacza, ze posługiwano się tez innymi terminami oznaczającymi przepowiadanie, głoszenie Ewangelii.
Jako czasownik (kerysso) występuje częściej i używany jest u synoptyków w kontekście publicznego głoszenia Ewangelii.
Co ciekawe nie pojawia sie w ogóle w Ewangelii Jana, sporadycznie w listach Pawła. Poza Corpus Paulinum pojawia się tylko raz w 1 P i raz w Apokalipsie.
Wobec powyższego podtrzymuję moją tezę, iż termin "kerygmat" to modne słowo i kościelna nowomowa.


afilatelista napisał(a):
Bo ewangelie wykluczają się nawet względem siebie, a także węzłem wierzy historycznej i naukowej.

Po pierwsze to nie jest temat tego wątku, po drugie, proszę o przetłumaczenie drugiej części zdania na jakiś europejski język. Tak samo dalsza część wywodów nijak się ma do tematu bo nie rozmawiamy tutaj o cudach.

_________________
ksiądz


Wt lut 16, 2021 20:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Kerygmat chrześcijański
Miało być "względem wiedzy historycznej i naukowej"
Przepraszam ale piszę na komórce a strona jest do tego zupełnie nie przygotowana. Teksty są malutkie i jeśli zrobię literówkę (a słownik poprawi głupio) to wychodzą bzdury a mi cieżko jest to zobaczyć.


Wt lut 16, 2021 21:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kerygmat chrześcijański
A, no to co innego. Mogłeś poprosić moderację o poprawienie tekstu.

Wracając do tematu.
Powtarzam do znudzenia i jeszcze raz powtórzę, święte księgi jakiejkolwiek religii nie są księgami historycznymi choć mogą być, to nie jest ich zadanie.
One mogą przy okazji przekazywać pewne dane historyczne, umiejscawiać jakieś wydarzenie religijne w kontekście historycznym ale to jest rzecz drugoplanowa.

Ich zadaniem jest przekaz wiary, objawienia itp. otrzymanych przez Boga, bóstwo, Absolut i głoszenie tego.
W Nowym Testamencie mamy dwa pojęcia czasu: chronos i kairos. Chronos to zwykły czas, następstwo pewnych wydarzeń, stąd mamy chronologię.
Kairos to czas szczególny, gdzie Bog wchodzi w życie człowieka, ma dla niego jakieś specjalne zadanie.
Analizowanie ksiąg pod kątem historycznym i czasowym nie ma sensu.
Przepowiadanie (czyli jak chcą niektórzy mędrcy kerygmat) umiejscowione jest w kairos a nie w chronos, jest czymś ponadczasowym i dlatego spisywacze ewangelii czy innych świętych ksiąg nie zawracali sobie głowy chronologią, dla nich chronos nie byl ważny.

_________________
ksiądz


Śr lut 17, 2021 13:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL