Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
George pytasz " Daniel wiesz kim jesteś"? Dobre pytanie, spróbóję się określić w dalszej części mojego wpisu, jednocześnie dziękuję Ci za postawioną diagnozę "daniel z tobą jest coś nie tak", daje mi to motywacje do dalszej pracy nad sobą. Chociażby poprzez tutejszą dyskusję z Wami, drodzy forumowicze.

Czekam na Twoje samookreślenie, może rozgranicz w nim, jeśli to możliwe z Twym postrzeganiem, czy jesteś ciałem, czy je masz, czy jesteś umysłem czy go posiadasz, czy masz duszę – jest ona Twoja czy stanowi „wycinek” duszy „wspólnej” i może jeszcze coś powiesz.
To nie ja postawiłem diagnozę. To diagnoza społeczeństwa, każdego podobnie diagnozuje, ciebie, mnie. Problem polega nie na stawianiu diagnozy, ale uwierzeniu w nią. A ona mówi: Daniel, ty jesteś inny, z tobą coś jest nie tak, ty musisz być taki jak Jasiu, Zdzisiu, Krzysiu itd. No i Daniel przez całe życie dąży do bycia Jasiem, Zdzisiem, Krzysiem. Krzysia Bóg obdarzył Łaską Wiary!!! A mnie nie! Co muszę zrobić by i mnie obdarzył. Może społeczeństwo mi podpowie, mamo, tato, pani profesor, proszę księdza co mam zrobić? No i Daniel otrzymuje rady, takie jakie są w magii, a w magii wszystko zaczyna się od „jeżeli”. No i taki magik - doradca mówi: „Jeżeli każdy byłby dobry, cnotliwy, wówczas deszcz spadnie konkretnego dnia” Jeżeli deszcz spadnie tego dnia, wszystko w porządku. Jeżeli nie spadnie, to magik tłumaczy: „nie wszyscy są dobrzy na tym świecie, z pewnością gdzieś na tym świecie kryje się jakiś grzesznik”.
Słuchając tych rad, po jakimś czasie Daniel doświadcza „łaski wiary”, zaczyna wierzyć.
A George patrzy i zaczyna się zastanawiać, czemu on nie ma „łaski wiary”. Daniel widząc to, no właśnie co zrobi daniel widząc Georga ubolewającego nad brakiem „łaski wiary”.
PS
To, o czym piszę powyżej, o to opis wiary przekazywanej przez ludzi.
Dlaczego Bóg nie obdarzył cię łaską wiary, nie potrawie odpowiedzieć, przecież to Bóg, a ja jestem tylko forumowiczem.


Wt lut 23, 2021 9:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 21, 2021 8:02
Posty: 6
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Miało być słonecznie, jest mgla... Cóż wszysko ma swój urok.
Droga białogłowa,może masz rację że nie da się odpowiedzieć na moje pytanie w oderwaniu od doświadczenia choroby mojej córki. Czy jednak jest to bardziej malteizm niż ateizm? Przedstawię trochę historii dotyczącej jej niepełnosprawności,może to coś wniesie.
Żeby być bardziej obiektywny przywołam też moje spostrzeżenia dotyczące innych rodziców którzy borykają się z podobną chorobą swoich dzieci. Jak to bywa w takim nieszczęściu objeżdża się wszyskich możliwych lekarzy w prawie całej Polsce.
Tak więc od 9ciu lat odwiedzamy neurologów od Wrocławia, przez Opole, Gliwice, Katowice po Kraków i Warszawę.
Bywaliśmy częstem gościem u dr. Bachańskiego, pomógł nam ile mógł. Soptykaliśmy w poczekalniach dziesiątki rodziców z podobnym problemem co my. Na ich twarzach było wymalowane cierpienie, zmęczenie bywało że beznadzieja. Tak jak na naszych. Wszyscy przechodzili choroby swoich dzieci podobnie, etapami: najpierw wyparcie, że moje dziecko z tego wyjdzie, później gdy się okazywało że jednak nie, to faktycznie przychodziło przerażenie w tym często malteizm. Z tym że bywał to malteizm krótkotrwały, lecz głośno, czasem histerycznie artykułowany. Takie wykrzyczenie bezradności. Później po czasie przychodzi zrozumienie, zrozumienie istoty tej choroby. Zrozumienie nie znaczy pogodzenie. Jest nadzieja na terapie genową, choć to melodia przyszłości, tego się trzymamy. Tylko znów, nadzieja w nauce, nie w Bogu. Bo muszę zaznaczyć że wśród tych którzy doszli do etapu zrozumienia, są jakby dwie kategorie: racjonaliści, w tym my którzy nie boją się różnych nowych metod leczenia, szkają nowych terapii, i są teiści którzy swoje nadzieje wiążą z Bogiem. To nie znaczy że racjonaliści nie wierzą w Boga co to to nie! Lecz jak się rozmawia z teistami to widać że mają jakby mniejsze zaufanie do nauki, do medycyny. Ufają w modlitwę, bywają na pielgrzymkach. Ja to jak najbardziej szanuję. Wiem że jedna matka z babcią wzięły niepełnosprawną córkę/ wnuczkę na spotkanie z Bashoborą, katolickim duchownym-uzdrawiaczem który przybył do Polski na zaproszenie jednego z biskupów.
Spotkanie z duchownym miało miejsce na stadionie narodowym w Warszawie wraz z kilkydziesięcioma tysiącami wiernych też mających nadzieję (i wiarę!) w uzdrowienie. Pamiętam że ta matka z babcią też wiązały spore nadzieje z tym spotkaniem, nie kryły tego. Po kilku miesiącach znowu je spotkaliśmy pod drzwiami gabinetu. Nie wiem jak przebiegło spotkanie na narodowym,jednak nie spostrzegłem w chorej dziewczynce, z którą oczywiście kobiety przybyły, żadnych pozytywnych zmian, choćby cofnięcia się choroby. Nie rozmawialiśmy też z nimi o tym, było by nietaktem rozpoczynać rozmowę na ten temat.
Jednakże zauważyłem że babcia znów, siedząc w poczekalni, trzymała w ręce różaniec, po ruchach warg było widać że się modli. Pewnie o zdrowie swojej wnuczki. Szacunek!
Cóż, muszę kończyć, obowiązki wzywają, ale to nie koniec tej historii, jutro ( tak myślę) dalszy jej ciąg.
Pozdrawiam.


Wt lut 23, 2021 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Z tego co piszesz, to mimo że jak piszesz nie masz łaski wiary, to szanujesz osoby wierzące, i za to należy Ci się szacunek.
Nie wiadomo,czy Bóg Ci tej łaski udzieli, choć możesz się o nią modlić, bo z wiarą jest łatwiej.
U mnie jest tak, że mimo moich 49 lat, Bóg nie zabiera mi mojego zniewolenia seksem, może do końca życia tak będzie a może kiedyś to zabierze, dając mi łaskę wytrwałej walki z pokusami.
Ale
w jednej chwili zabrał mi nienawiść do Niego, bo na forach walczyłem z Bogiem i wiarą. Było tak że w usenecie na grupie psychologia ogłosiłem że wracam do chrześcijaństwa, a były komentarze niedowierzania a ja wróciłem na stałe (grzechy zostały, ale nienawiść do Boga zniknęła)
Wcześniej, gdy już chorowałem na schizofrenię, miałem nienawistne myśli o Bogu, choć to mnie męczyło i nie chciałem tego, Myślałem nawet by zgłosić się do egzorcysty, choć nie po egzorcyzm, ale modlitwę o uwolnienie, Najpierw rozmawiałem z psychologiem, który stwierdził że to może być chorobowe i nie zaklasyfikował mnie do modlitwy. Przez lata szatan narzucał mi mylśi typu:
- jakim prawem zwierzęta cierpią?!
- skoro Bóg wymyślił sobie że trzeba cierpieć, to jak chciał to cierpiał, ale dlaczego inni mają cierpieć?!
- jakim prawem Bóg bez pytania tworzy świadome istoty, w tym jakim prawem mnie stworzył?!
To przeszło, i raczej wolę teraz powtarzać jak Hiob: Choćby mnie zabił Wszechmocny - ufam
Ale grzechy seksualne nadal mam, ostatnio uruchomiłem się 4 dni temu i mam nadzieję że to ostatni raz, jak wiele razy już myślałem,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 23, 2021 13:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
Hadley toż to czysta sofistyka! Poza tym ja jestem żywym dowodem że Bóg nie obdarza każdego łaską wiary, wydaje mi się że dobrze to wyłożyłem w pierwszym poście.

Każdy może tak o sobie powiedzieć. Dla osoby postronnej oświadczenie: "Bóg mnie (nie) obdarzył łaską wiary" niczym się nie różni tak w formie twierdzącej, jak i przeczącej, jest wyrazem wewnętrznego przekonania osoby, która wygłasza te słowa. Dlatego zadałam pytanie, gdyż tylko w kontekście własnego światopoglądu możesz wyjaśnić komuś, dlaczego uważasz tak, a nie inaczej. Zatem Twoje pytanie tak naprawdę brzmi: Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić, dlaczego jestem przekonany, że Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Brzmi inaczej, prawda? Tak to wygląda patrząc z boku. Analizując to, co dotychczas napisałeś i nie wchodząc w szczegóły życia osobistego, a jedynie opierając się na rozumowaniu tu przedstawionym, odnoszę wrażenie, że Twoje pojmowanie wiary opiera się na prostej konstrukcji przyczynowo- skutkowej, która w naszym systemie myślowym określa się heurystyką torowania. Nie wchodząc w szczegóły, oznacza to, że skoro Bóg nie zrealizował Twoich planów/oczekiwań/narracji, oznacza to, że najwyraźniej tego chciał. W ludowej religijności często uważa się, że jeżeli jakieś zło ma miejsce np. ktoś umarł, zachorował, powinęła mu się noga, to widać Bóg tak chciał. Ludy pierwotne wierzyły, że pioruny oznaczają gniew bogów, podobnie susze czy inne katastrofy naturalne. To nasza zmysłowa percepcja oparta na emocjach. Czy duchowość można sprowadzić do doznań zmysłowych i emocji? Wielu tak czyni, czy słusznie?

Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas. Duchowość wchodzi w obszary niewiedzy nie siląc się na tworzenie Teorii Wszystkiego, lecz zachęca do przyjęcia postawy pokory, polegającej na uznaniu granic własnej wiedzy, ograniczeń i możliwości. Nie wiem co będzie jutro, czy zastanę mgłę czy słońce, czy czeka nas globalne ocieplenie, a może kolejna epoka lodowcowa, będzie susza, która zniszczy uprawy i spowoduje drożyznę w sklepach, czy też czeka nas klęska urodzaju, czy za rok pandemia będzie pieśnią przeszłości czy czeka nas kolejne fala, mutacje, ograniczenia? Może tego nie doczekam? Gdzie w tym wszystkim ukryty jest Bóg?

Wiara to nie jest akt transcendencji, wiedzy tajemnej, którą jedni potrafią przyjąć, bo są odpowiednio wtajemniczeni, a inni nie. Wiara to przede wszystkim akt rozumu, nie uczucie/emocje, to akt woli, nie przymusu polegającym na chodzeniu do kościoła, bo "tak wypada". Wiara oparta na zaufaniu Bogu, to przyjęcie że Objawienie jest prawdą, to budowanie duchowości i podążanie obraną drogą, która nie pozostawia złudzeń, że skoro Bogu uwierzyłem/am, to znaczy że nic złego mnie już nie spotka, bo Opatrzność mnie chroni. Jak wiadomo, apostołowie ginęli męczeńską śmiercią, wielu chrześcijan na przestrzeni wieków doświadczało i nadal doświadcza prześladowań, chorują, cierpią, umierają tak jak i niechrześcijanie. M.Kolbe zginął w obozie koncentracyjnym, C.S.Lewis stracił ukochaną żonę, najdroższe nam osoby cierpią i my sami doświadczamy bólu istnienia. Czy istnieje satysfakcjonujące wyjaśnienie dotyczące niezawinionego zła? każdy zawodnik, który próbował je podać, poległ, niestety.
Sam obserwujesz różne postawy wobec wiary, ostatecznie to zawsze tylko nasze obserwacje, możesz widzieć kogoś kto w Twoich oczach ma wielką wiarę, u innych jej nie dostrzegać, a tymczasem Bóg widzi inaczej, bada serce każdego człowieka, widzi wiarę tam, gdzie my jej nie widzimy. Jezus zwrócił szczególną uwagę na setnika z Kafarnaum, podkreślając, że tak wielką wiarę, jaką miał ów człowiek, nie znalazł nawet w Izraelu. Czy setnik zastanawiał się czy w ogóle był człowiekiem wielkiej wiary? Czy inni tak go postrzegali? Można jedynie spekulować, nie widzimy jak Bóg, nie wiemy nawet, czy nasza wiara jest na tyle wielka, by doświadczyć łaski Boga, a czasami nawet nie jesteśmy świadomi, jak wiele łask na nas spływa, będąc przekonanymi, że wierzyć, to my nawet za bardzo nie umiemy, skoro nam w życiu nie układa się tak, jakbyśmy chcieli.

No cóż, rozpisałam się, więcej niż zamierzałam, mam nadzieję, że na tyle składnie, że wyłuskasz sedno z tej nieco przydługiej wypowiedzi ;)

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt lut 23, 2021 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Wiara jest utrzymywaniem przekonań, na które nie ma się poparcia w dowodach. Nie wiem dlaczego nazywać to łaską. Ja się cieszę że takiej " łaski" nie mam.


Śr lut 24, 2021 6:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
afilatelista napisał(a):
Wiara jest utrzymywaniem przekonań, na które nie ma się poparcia w dowodach. Nie wiem dlaczego nazywać to łaską. Ja się cieszę że takiej " łaski" nie mam.

Twa radość też wynika z przekonań. Jedni mają takie inni inne, ale wszyscy się cieszą ze swoich. Nic w tym złego chyba nie ma, dopóki nie zaczną narzucać innym swych przekonań jako jedynie słusznych, lub nie zaczną wyśmiewać przekonań innych. Co prawda ciśnie mi się na usta uśmiech, patrząc na Twe przekonanie, ale się powstrzymuję i innych też o to proszę.


Śr lut 24, 2021 9:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
afilatelista napisał(a):
Wiara jest utrzymywaniem przekonań, na które nie ma się poparcia w dowodach. Nie wiem dlaczego nazywać to łaską. Ja się cieszę że takiej " łaski" nie mam.

Biblijna wiara jest przekonaniem opartym na faktach, których nie da się zweryfikować metodami naukowymi, gdyż metody naukowe nie są przydatne w całej sferze poznania a jedynie w jej części. Dlatego też zarzut nienaukowości twierdzeń opartych na wierze nie może być żadnym argumentem w sprawie.
Wiara jest narzędziem zdobycia wiedzy, której metodami naukowymi zdobyć się nie da.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lut 24, 2021 13:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Wybawiony napisał(a):
Biblijna wiara jest przekonaniem opartym na faktach, których nie da się zweryfikować metodami naukowymi, gdyż metody naukowe nie są przydatne w całej sferze poznania a jedynie w jej części. Dlatego też zarzut nienaukowości twierdzeń opartych na wierze nie może być żadnym argumentem w sprawie.
Wiara jest narzędziem zdobycia wiedzy, której metodami naukowymi zdobyć się nie da.

Na jakich faktach?
Nigdzie nie napisałem że musi być oparta o metodę naukowa. Napisałem że jest przekonaniem nieodpartym na dowodach. Wiara jest nieracjonalna.


Śr lut 24, 2021 13:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Wybawiony napisał(a):
Biblijna wiara jest przekonaniem opartym na faktach, których nie da się zweryfikować metodami naukowymi, gdyż metody naukowe nie są przydatne w całej sferze poznania a jedynie w jej części.


Fakt to kolego Wybawiony cos co zaszlo rzeczywiscie i moze byc sprawdzone metodami naukowymi, tak ze twoje zdanie jest wewnetrznie sprzeczne.


Śr lut 24, 2021 16:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
subadam napisał(a):

Fakt to kolego Wybawiony cos co zaszlo rzeczywiscie i moze byc sprawdzone metodami naukowymi, tak ze twoje zdanie jest wewnetrznie sprzeczne.

To co da się sprawdzić metodami naukowymi jest faktem naukowym, w odróżnieniu od faktów nienaukowych, kolego subadam :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lut 24, 2021 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
To czego sprawdzic nie mozna to bajki z mchu i paproci, przypuszczenia czy teorie a nie fakty kolego Wybawiony, nie zmieniajmy znaczenia wyrazow.


Śr lut 24, 2021 20:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
subadam napisał(a):
nie zmieniajmy znaczenia wyrazow.

Dokladnie.
Dzis w moim zyciu mialo miejsce tysiace faktow. Nie sadze aby ktokolwiek byl w stanie sprawdzic ze rzeczywiscie zaszly. Nie podciagaj wszystkiego pod z gory zalozona teze.


Śr lut 24, 2021 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Ty byłeś w stanie je sprawdzić. Zapewne wśród tych faktów nie było nic co nie przytrafia się też innym ludziom, dlatego nikt raczej nie będzie kwestionował czy to co mówisz to są fakty czy nie. Natomiast stwierdzenie "Biblijna wiara jest przekonaniem opartym na faktach" jest bezpodstawne. Wiemy że znaczna część Biblii przedstawia wydarzenia które faktami nie są. Dotyczy to też spraw kluczowych dla chrześcijaństwa. Znaczna część to nieweryfikowalne twierdzenia i o ile dla autora to mogły być fakty, to my nie wiemy czy to prawda czy nie, więc faktami nie są. Cokolwiek z Biblii będącego potwierdzonymi faktami nie ma nic wspólnego z Bogiem ani innymi siłami nadprzyrodzonymi.


Śr lut 24, 2021 23:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
afilatelista napisał(a):
o ile dla autora to mogły być fakty, to my nie wiemy czy to prawda czy nie, więc faktami nie są.

Dobre. Litosci.


Cz lut 25, 2021 0:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
robaczek2 napisał(a):
afilatelista napisał(a):
o ile dla autora to mogły być fakty, to my nie wiemy czy to prawda czy nie, więc faktami nie są.

Dobre. Litosci.

Dzięki za uznanie. Co do litości to postaraj się tak nie ośmieszać na przyszłość to się zlituję;)


Ostatnio edytowano Cz lut 25, 2021 6:57 przez afilatelista, łącznie edytowano 1 raz



Cz lut 25, 2021 6:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL