Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 21, 2021 8:02
Posty: 6
Post Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Dzień dobry.
Jako że jestem nową osobą na tym forum to chciałbym się przedstawić i skreślić kilka słów o sobie.
Mieszkam na śląsku, skąd pochodzą moi przodkowie i czuję się Ślązakiem.
Mam żonę i dwójkę dzieci z których młodsze jest niepełnosprawne.
W chwilach ataku choroby, cierpi bardzo, a my bezradnie razem z nim.
Mam poglądy humanistyczne, oświeceniowe. Okazuję szacunek do wszystkich ludzi, bez względu na ich narodowość, wiarę, poglądy czy też orientacje. W życiu kieruje się rozumem, rozsądkiem i doświadczeniem. Staram się nie krzywdzić ludzi i tego samego oczekuję od nich. Moja żona ma zbieżne poglądy; zresztą to nas niemal 20 lat temu zbliżyło.
Jednak do rzeczy.
Oboje pochodzimy z rodzin wierzących i w dużej mierze praktykujących. Jednak my z natury jesteśmy niewierzący.
Mnie po prostu Pan Bóg nie obdarzył łaską wiary. Zresztą nie tylko Bóg chrześcijański, ale także Allach, Budda czy inni bogowie w których wierzą poczciwi ludzie na świecie. Ostatnio postanowiliśmy " wyjść z szafy" i na forum szerszej rodziny oznajmiliśmy że nas Bóg łaską wiary nie obdarzył. Zdumienie i niedowierzanie było spore.
Brat żony mi powiedział ze jestem nią obdarzony tylko muszę ją w swojej duszy znaleźć. Odpowiedziałem mu uprzejmie, że szukałem całą swoją świadomością ponad 40 lat i nie znalazłem. Cóż za bzdurny argument, nikt przecież nie ma wglądu do mojej duszy i świadomości żeby określać moją wiarę czy też jej brak.
Nurtuje mnie tylko jedno pytanie:

- DLACZEGO chrześcijański Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary??

Na to pytanie moja szeroka rodzina nie potrafi mi odpowiedzieć, więc kieruje je do Was, forumowicze, wierzący w Boga.
Tylko proszę nie odpisujcie mi że jestem odarzony łaską wiary tylko o tym nie wiem, bo to jest nonsens. Przecież nie macie wglądu w moją duszę i świadomość, prawda?
Oczekując odpowiedzi na moje pytanie pozdrawiam i życzę miłego i spokojnego dnia.
Daniel Silesia.


N lut 21, 2021 8:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
- DLACZEGO chrześcijański Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary??

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebne są najpierw dane wyjściowe: w jaki sposób ustaliłeś, że Bóg może kogoś nie obdarzyć łaską wiary? Skąd ta pewność? Jak definiujesz łaskę oraz wiarę?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N lut 21, 2021 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
szukałem całą swoją świadomością ponad 40 lat i nie znalazłem.

Pewnie ze trudno znalezc chocby ze wzgledu na bzdury umieszczone w Bibli, np
- jak zrozumiec Boga ktory umieszcza Adama w ogrodzie ale zakazuje jesc z jednego drzewa.
- albo bajka o pierwszych rodzicach zyjacych w harmonii z otoczeiem podczas gdy dinozaury wcale tej harmonii nie doswiadczaly.
I dopiero uswiadomienie sobie kim jestesmy skoro nasza wielkosc zostala wyrazona w sformulowaniu "jemu samemu sluzyc bedziesz" pozwala w pelni zrozumiec siebie i swoja wyjatkowosc w calym Wszechswiecie. Ale trzeba sie uczyc od dobrych nauczycieli np:
https://www.youtube.com/watch?v=CyS_yMauzkk&t=1390s


N lut 21, 2021 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
robaczek2 napisał(a):
DanielSilesia napisał(a):
szukałem całą swoją świadomością ponad 40 lat i nie znalazłem.

Pewnie ze trudno znalezc chocby ze wzgledu na bzdury umieszczone w Bibli, np
- jak zrozumiec Boga ktory umieszcza Adama w ogrodzie ale zakazuje jesc z jednego drzewa.
- albo bajka o pierwszych rodzicach zyjacych w harmonii z otoczeiem podczas gdy dinozaury wcale tej harmonii nie doswiadczaly.
I dopiero uswiadomienie sobie kim jestesmy skoro nasza wielkosc zostala wyrazona w sformulowaniu "jemu samemu sluzyc bedziesz" pozwala w pelni zrozumiec siebie i swoja wyjatkowosc w calym Wszechswiecie. Ale trzeba sie uczyc od dobrych nauczycieli np:
https://www.youtube.com/watch?v=CyS_yMauzkk&t=1390s

A co to ma zmienić?
Skoro sami apostołowie mieli takie problemy z wiarą to czegóż tu wymagać od nas samych?
Prawdziwa wiara to coś wyjątkowego, naprawdę rzadkiego.

"Błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli".

Był w seminarium wiele cudów widział i nie wierzył a dopiero pewien fragment Ewangelii do niego przemówił i od tego czasu wszystko się zmieniło.
https://www.youtube.com/watch?v=wNEs5xZ0Qzc&t=6032s


N lut 21, 2021 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
katon napisał(a):
Prawdziwa wiara to coś wyjątkowego, naprawdę rzadkiego.

Chyba masz racje bo tak wlasciwie to ja tez chyba jestem niewierzacy. Ale jest nadzieja. Wystarczy posluchac Szustaka:
https://www.youtube.com/watch?v=Qh3t9UJcVHw
Co za eksplozja dzisiaj. I ci ktorzy zgineli w potopie i armia egipska. Bog jest super.


N lut 21, 2021 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 21, 2021 8:02
Posty: 6
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Dzień dobry.
Dziękuję za odpowiedzi, ale nie do końca one są odpowiedzią na pytanie.
Hadley, pytasz mnie: "w jaki sposób ustaliłeś że Bóg może kogoś nie obdarzyć łaską wiary?"
Hadley toż to czysta sofistyka! Poza tym ja jestem żywym dowodem że Bóg nie obdarza każdego łaską wiary, wydaje mi się że dobrze to wyłożyłem w pierwszym poście.
Czym jest łaska wiary?
Nie wiem, nie zostałem nią obdarzony (DLACZEGO?) ale ksiądz na religi, a także moja wierząca rodzina i znajomi nieraz dokumentowalli wiarę Katolików w Boga jako Łaskę (Wiary).
Czym jest wiara? Tu jest chyba sprawa dość jasna: jest braniem przez człowieka za pewnik bytów oraz zjawisk nadprzyrodzonych, mimo że ich istnienie nie jest dowiedzone żadnymi dowodami, doświadczeniami empirycznymi czy też obserwacjami bezpośrednimi.
Dotyczy się to wiary w Boga, Allacha, Zeusa, Krasnoludki i wszelakie inne byty.
Jednakże dalej nurtuje mnie pytanie: DLACZEGO Bóg nie obdarzył mnie Łaską Wiary?
Oczekując odpowiedzi życzę miłego, słonecznego poniedziałku.


Pn lut 22, 2021 7:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
- DLACZEGO chrześcijański Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary??
Na to pytanie moja szeroka rodzina nie potrafi mi odpowiedzieć, więc kieruje je do Was, forumowicze, wierzący w Boga.

Jak sobie wyobrażasz otrzymanie łaski wiary. Bóg wszedł kominem i położył pod poduszkę, a może schował do skarpety? Jeśli nawet tak zrobił, to czy pofatygowałeś się i zajrzałeś tam? Dajmy na to, że tam dostarczył, to może rodzina lub forumowicze podnieśli by poduszkę i zajrzeli do skarpety i powiedzieli by ”Daniel, ty pierunie jeden, szukać ci się nie chce, patrz leży w skarpecie od świąt, a ty beczysz i beczysz, że nie dostałeś”.
A jeśli ten Bóg (ponoć jest tylko jeden) schował ją w Tobie, jak rodzinka czy forumowicze ją odnaleźć? Tam tylko Ty masz dostęp. Ktoś na forum, rodzinka, co najwyżej może wskazać: „Daniel, ty pierunie ognisty, a w sobie, szukałeś w sobie tej łaski?”.
Tak to zazwyczaj bywa, że szukamy na obrzeżach tego co jest w środku.


Pn lut 22, 2021 9:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 21, 2021 8:02
Posty: 6
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Otóż george, jak napisałem w pierwszym poście, przez ponad 40lat całą swoją świadomością szukałem w sobie Łaski Wiary i nie znalazłem. Zapewniam cię.
Masz rację, pisząc że bliscy czy znajomi mi tego nie powiedzą tylko mogą wskazać, jednakże już od dawna tak czynili,
ale i tak jej w sobie nie znalazłem. Zresztą nie o szukanie owej Łaski pytałem, bo to jest kwestia rozstrzygnięta, ja po prostu nie jestem nią obdarzony tylko:

DLACZEGO Bóg nie obdarzył mnie Łaską Wiary?
Czy jestem kimś gorszym?
Coś ze mną nie tak?
Wiem, że o jasną odpowiedź może być trudno, może jednak jakieś wskazania, sugestie, trop?


Pn lut 22, 2021 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Skąd wiesz, że nie masz łaski wiary? Gdybyś nie miał, to byś nie pisał tu na forum tak, tylko np. walczyłbyś jak Dawkins z wiarą.
A z tego co piszesz, chcesz wiary. Co Ci przeszkadza po prostu uwierzyć?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 22, 2021 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
Otóż george, jak napisałem w pierwszym poście, przez ponad 40lat całą swoją świadomością szukałem w sobie Łaski Wiary i nie znalazłem. Zapewniam cię.
Masz rację, pisząc że bliscy czy znajomi mi tego nie powiedzą tylko mogą wskazać, jednakże już od dawna tak czynili,
ale i tak jej w sobie nie znalazłem. Zresztą nie o szukanie owej Łaski pytałem, bo to jest kwestia rozstrzygnięta, ja po prostu nie jestem nią obdarzony tylko:

DLACZEGO Bóg nie obdarzył mnie Łaską Wiary?
Czy jestem kimś gorszym?
Coś ze mną nie tak?
Wiem, że o jasną odpowiedź może być trudno, może jednak jakieś wskazania, sugestie, trop?

Trop?
By zacząć szukać w sobie trzeba wiedzieć kim się jest? Daniel, wiesz kim jesteś?

Co do bliźnich, oni tą łaskę mają, czy im się wydaje że mają?
Nie ma ludzi gorszych i lepszych, nie ma ludzi takich samych, każdy jest inny, piękny na swój sposób.
Ale, ale od urodzenia mówią tobie, że jesteś nie taki jak powinieneś być.
Zobacz Daniel, jaki ten Jasiu zdolny, w 15 minut nauczył się wierszyka na pamięć (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel, jaka ta Zuzia zdolna, takie piękne kwiatuszki maluje (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel, Rysiu za pierwszym razem zdał na prawo jazdy (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel, jaką piękną i mądrą żonę ma Leszek (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel, jakie piękne domy wybudowali sobie twój brat i siostra (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel jakie interesy robią twoi kuzyni (z tobą chyba coś nie tak).
Zobacz Daniel, jaką trawę zieloną ma sąsiad (z tobą chyba coś nie tak).

No i Daniel zobaczył, poprzez łaskę wiary, że jest do kitu, no bo jak może być ktoś nie do kitu, jeśli nie ma łaski wiary. (Z Tobą daniel chyba jest coś nie tak).


Pn lut 22, 2021 11:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
DanielSilesia napisał(a):
Czym jest wiara? Tu jest chyba sprawa dość jasna: jest braniem przez człowieka za pewnik bytów oraz zjawisk nadprzyrodzonych, mimo że ich istnienie nie jest dowiedzone żadnymi dowodami, doświadczeniami empirycznymi czy też obserwacjami bezpośrednimi.
Dotyczy się to wiary w Boga, Allacha, Zeusa, Krasnoludki i wszelakie inne byty.

A chciałbyś posiadać bezpodstawną wiarę w krasnoludki? Byłbyś wówczas kimś wyjątkowym...

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 22, 2021 13:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
@DS, Nie da się rozpatrywać Twojego pytania, w oderwaniu od tego, co tu o sobie sam opowiedziałeś. Jako rodzic nie wyobrażam sobie na świecie większego cierpienia, niż patrzenie na cierpienie własnego dziecka i świadomość, że nic, lub prawie nic nie da się zrobić. Jak pogodzić myśl, że oddałoby się wszystko, własne zdrowie i życie, aby temu cierpieniu ulżyć, a Wszechmocny i Miłosierny Bóg nic z nim z jakiegoś powodu nie robi. Znasz zapewne pojęcie teodycei. Gdyby istniała na ten temat wiedza, to już byś do niej dotarł.
Myślę, że sposób w jaki (świadomie?) sformułowałeś swoje pytanie ("Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?" ), wskazuje raczej na Twój brak zaufania w dobroć Boga, niż brak wiary w Jego istnienie. Czyli jest to raczej jakiś rodzaj malteizmu, niż faktyczny ateizm. Zgodziłbyś się z takim postawieniem problemu?

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn lut 22, 2021 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Mnie tez nie obdarzyl ta laska tak ze nie jestes sam. Moze tez przez klopoty zdrowotne w rodzinie, choc sadze ze to szukanie wiary "cala swiadomoscia" jest podstawowym bledem. Wiekszosc wierzy jak dzieci ( z roznych powodow ) i moze tak trzeba do tego podchodzic.


Pn lut 22, 2021 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 21, 2021 8:02
Posty: 6
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Za oknem brzask. Słońce wstaje coraz wcześniej, zapowiada się kolejny słoneczny dzień, pięknie rozpoczyna się nam tegoroczna wiosna, już w lutym.
Dziękuję wszystkim którzy postanowili odpisać na mój post, w niektórych wpisach poruszyliście istotne kwestie na które chciałbym odpowiedzieć.
George pytasz " Daniel wiesz kim jesteś"? Dobre pytanie, spróbóję się określić w dalszej części mojego wpisu, jednocześnie dziękuję Ci za postawioną diagnozę "daniel z tobą jest coś nie tak", daje mi to motywacje do dalszej pracy nad sobą. Chociażby poprzez tutejszą dyskusję z Wami, drodzy forumowicze.
Andy72: "z tego co piszesz to szukasz Wiary". No nie do końca, to jest trochę złe postawienie sprawy; uważam że wiarę się ma albo jej nie ma, niezależnie od tego czy jej szukamy. Stąd moje tyułowe pytanie, DLACZEGO Bóg mnie nie obdarzył wiarą. Dalej piszesz: "co ci przeszkadza po prostu Wierzyć". To jest spłycanie problemu. Mam tak po prostu wierzyć, bo większośc wierzy? To nie rozwiąże żadnego problemu. Zatraciłbym swoją autentyczność, do której powróciłem " wychodząc z szafy" o czym pisałem w pierwszym poście. Może uściśle: brak mojej Wiary w Boga nie jest dla mnie traumą, uczuciem przerażenia. Raczej moje odczycia związane z tym określiłbym jako zdziwienie, niedowierzanie. Zdziwienie: DLACZEGO Bóg nie obdarzył mnie łaską Wiary skoro uczynił to wobec tak wielu?
Tutaj dochodzimy do kwestii poruszonych przez białogłowę, jakże ważnych, jakże istotnych, jednocześnie delikatnych. Delikatnych, ponieważ moich prywatnych; przedstawiając się w pierwszym poście, nie rozwlekałem się za bardzo nad moim nieszczęściem rodzinnym uważając to za epatowanie cierpieniem, ekshibicjonizm emocjonalny czego nie pochwalam i staram się unikać. Jednakże tutaj czuję się trochę wywołany do tablicy, czuję się usprawiedliwiony.
Muszę tu wrócić znowu do kwestii Wiary, jej definicji emocjonalnej. Osobiście Wiarę rozumię jako Miłość, lecz Miłość jest różna, inaczej miłuję rodziców, inaczej moją szanowną małżonkę, inaczej syna, jakże inaczej moją niepełnosprawną córeczkę.
I tak rozumianej Wiary nie ma we mnie odnośnie Boga. I nie czuje się temu winny.
Ach, Kochani, już ta godzina, obowiązki zawodowe wzywają. Ale wrócę tu, białogłowa poruszyła tak ważne tematy że muszę dokończyć ten wpis. Jak nie dziś w przerwie śniadaniowej, to jutro z rana. Wieczór mam zarezerwowany dla mojej rodzinki.
Bywajcie!


Wt lut 23, 2021 6:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Bóg nie obdarzył mnie łaską wiary?
Czym się przejawia ten 'tak rozumianej Wiary nie ma we mnie odnośnie Boga" ?
Czy w tym, że nie wierzysz w istnienie Boga, czy też wierzysz że istnieje ale Go nienawidzisz?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 23, 2021 7:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL