Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Czaszka - symbol zła, czy dobra? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 26, 2017 20:17
Posty: 3
Post Czaszka - symbol zła, czy dobra?
Szczęść Boże,
od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie na temat kwestii nie tylko czaszki, ale i kości czy szkieletów. Zacznę od początku.
W audycjach czy tematach w kwestii zagrożeń duchowych, księża egzorcyści często podają przykłady czaszek jako symbolu, który w pewien sposób może prowadzić nas do problemów z demonami. Chodzi tu ogólnie o symbole, czaszki na ubraniach, znane wielu dziecięce lalki potworów o kolejnej różnej i ciekawej (niechrześcijańskiej) symbolice. Rzeczy tego typu i zagrożeń jakie są podawane jest cała masa, jednak w kontekście tego wszystkiego, nurtuje mnie bardzo inna kwestia, a mianowicie chrześcijańskie i kościelne podejście do tematu czaszki.
Konkretnie chodzi mi o czasy po epidemii dżumy, kiedy to słynna stała się sentencja "memento mori". Wszechobecny swego rodzaju kult czaszki tamtych czasów, różne artystyczne wizje szkieletów i tak dalej. Motywy śmierci, które były wszechobecne i na które z tego co wiem ówczesny Kościół przyzwalał.
Idąc dalej, w różnych miejscach na świecie istnieją kaplice ku czci Boga, całe wyłożone z ludzkich czaszek i Kości.
Istnieją też grobowce czy katakumby (np. te w Szwajcarii), gdzie to szkielety świętych opasane w złoto i bogactwa, leżą w gablotach, wystawione na widok publiczny w otoczeniu krzyży i innych świętych symboli.
Po tym wszystkim rodzą się różne pytania np takie czy kontemplowanie nad takimi miejscami jest grzechem czy też nie?
Czy symbol czaszki więc zawsze musi być zły? Oraz jakie jest stanowisko Kościoła w sprawie tych dawnych "dzieł".
Rozumiem oczywiście, że taki satanista, który bierze czaszkę i leje krew i tak dalej no nie jest rzeczą dobrą, ale już podziw dla kaplicy wypełnionej czaszkami i kośćmi to chyba inna kwestia? Podobnie zresztą sztuka średniowiecza i tak dalej. Mam nadzieję, że z moich chaotycznych wypocin wiecie o co mi chodzi.
Po prostu ciekawi mnie ta kwestia w formie zagrożeń duchowych i symbolu czaszki o jakim mówią egzorcyści. Czy więc każde np ubranie, które ma na sobie symbol czaszki jest otwarciem na diabła? A może właśnie osoba wierząca, która nosi symbol czaszki otwiera się nie na diabła, a na faktyczną pamięć o ludzkim przemijaniu, przez co zbliża się do Boga i tego co wieczne? Według mnie wiele zależy od kontekstu, tego w co wierzymy, jak silna jest nasza wiara i jakie mamy motywy, ale ciekawi mnie spojrzenie innych na tę kwestię.
Dziękuję za odpowiedzi.


Cz kwi 01, 2021 17:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czaszka - symbol zła, czy dobra?
Zombik napisał(a):
W audycjach czy tematach w kwestii zagrożeń duchowych, księża egzorcyści często podają przykłady czaszek jako symbolu, który w pewien sposób może prowadzić nas do problemów z demonami. Chodzi tu ogólnie o symbole, czaszki na ubraniach, znane wielu dziecięce lalki potworów o kolejnej różnej i ciekawej (niechrześcijańskiej) symbolice.


Chyba nie odkryję Ameryki kiedy powiem, ze czaszki były często elementem istotnym w chrześcijańskiej sztuce, w ikonografii przez długie wieki i jakoś nikt temu się nie dziwił. Nikt tez nie kojarzył sobie czaszek z satanizmem czy jakimś duchowym zagrożeniem.
Do tej pory w wielu starych kościołach, klasztorach można jeszcze zobaczyć katafalki pokryte kirem z wyszywanymi czaszkami albo katafalki, których zwieńczeniem są sporej wielkości czaszki, które szczerzą zęby w sympatycznym uśmiechu.

Na slupach wysokiego napięcia tez są czaszki lub na opakowanych z trującymi substancjami. To może te ostrzeżenia są również połączone z zagrożeniem duchowym? Nie dajmy się zwariować.

Zombik napisał(a):
Konkretnie chodzi mi o czasy po epidemii dżumy, kiedy to słynna stała się sentencja "memento mori".


Ta sentencja wzięła z mniszego życia i z ars moriendi czyli sztuki umierania. przygotowania sie na śmierć, choć oczywiście na recepcję tej "filozofii" miały wpływ epidemie czy wojny.

Zombik napisał(a):
Idąc dalej, w różnych miejscach na świecie istnieją kaplice ku czci Boga, całe wyłożone z ludzkich czaszek i Kości.

Ci, którzy budowali takie kaplice nie robili tego dla hecy tylko w jednym miejscu zbierali zwłoki, żeby zaraza nie mogła sie dalej rozprzestrzeniać i żeby za tych ludzi się modlić oraz ich upamiętnić.

Inna sprawa to relikwie świętych, dla ówczesnych ludzi było to normalne, ze jakiś szkieletor leży w przeszklonej trumnie i ich zmysł estetyczny nie cierpiał przy tej okazji.

Zombik napisał(a):
podziw dla kaplicy wypełnionej czaszkami i kośćmi to chyba inna kwestia?

Jak ktoś tym się za bardzo fascynuje, to mi to podchodzi pod jakies "nekroklimaty" i zdrowe to na pewno nie jest.

Zombik napisał(a):
Po prostu ciekawi mnie ta kwestia w formie zagrożeń duchowych i symbolu czaszki o jakim mówią egzorcyści.

W internecie można spotkać opinie "egzorcystów", którzy nie są egzorcystami lub przegięli w tej chorej fascynacji i władze kościelne odebrały im prawo wykonywania tej profesji.

Zombik napisał(a):
Według mnie wiele zależy od kontekstu, tego w co wierzymy, jak silna jest nasza wiara i jakie mamy motywy, ale ciekawi mnie spojrzenie innych na tę kwestię.

Oczywiście, choć nie można wykluczyć opętania lub choroby psychicznej przez niezdrową fascynację złem i śmiercią.
Co innego jak ktoś kiedyś rozmyślał o przemijalności życia i medytował nad czaszką a co innego jak ktoś jest satanistą, słucha death metal lub black metal i lubuje się w tych klimatach.

Masz ciekawy login :D.

_________________
ksiądz


So kwi 03, 2021 8:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czaszka - symbol zła, czy dobra?
Perspektywa śmierci jest słuszna, podobnie powiedzenie "memento mori",
ale jak zauważył
bramin napisał(a):
Masz ciekawy login :D.

czy w Twoim przypadku nie ma chorej fascynacji śmiercią?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 03, 2021 8:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 26, 2017 20:17
Posty: 3
Post Re: Czaszka - symbol zła, czy dobra?
Właśnie tak zastanawiałem się czy ktoś zwróci uwagę na mój nick w połączeniu z tym pytaniem, ale nie, myślę, że nie mam chorej fascynacji śmiercią. Ten pseudonim ma dłuższą historię i w sumie długo by o nim mówić. Myślę, że moje pytanie jak i nick jest czystym przypadkiem. Chyba...
Tak czy inaczej dzięki za wasze zdanie. Widzę, że mamy podobne. Bardzo chciałbym zdać zdanie samych egzorcystów na ten temat, ale nie wiem czy "właściwym" jest spamowaniem mailami do losowych kapłanów. Nigdy bowiem z ich ust nie słyszałem właśnie kwestii całej kościelnej sztuki z czaszkami i wszystkim o czym pisze Bramin. Jedyne co to tylko "zło" i "zagrożenie". Ciekawi mnie jakby na to odpowiedzieli.


So kwi 03, 2021 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czaszka - symbol zła, czy dobra?
Zombik napisał(a):
W audycjach czy tematach w kwestii zagrożeń duchowych, księża egzorcyści często podają przykłady czaszek jako symbolu, który w pewien sposób może prowadzić nas do problemów z demonami.


Ech, jak się księża egzorcyści za symbole biorą, to wychodzą z tego gorsze rzeczy niż bohomazy Dana Browna. Czaszki i motylki, pacyfki i "krzyże z kokardą". A z symbolami jest prosta sprawa, mają takie znaczenie, jake im nadajemy. Krzyż ma inne znaczenie, jeżeli namalujemy czerwony krzyż grecki na białej fladze, niż jeżeli namalujemy czarny prosty krzyż łaciński na białym płaszczu rycerskim. Jedno to Czerwony Krzyż, drugie to, wiadomo.

Cytuj:
Chodzi tu ogólnie o symbole, czaszki na ubraniach, znane wielu dziecięce lalki potworów o kolejnej różnej i ciekawej (niechrześcijańskiej) symbolice.


Wiem, że w księgach egzorcystów pewien neo-okultyzm się szerzy, ale taka interpretacja lalek to już o voodoo zahacza.

Cytuj:
Po prostu ciekawi mnie ta kwestia w formie zagrożeń duchowych i symbolu czaszki o jakim mówią egzorcyści. Czy więc każde np ubranie, które ma na sobie symbol czaszki jest otwarciem na diabła?


Prosta odpowiedź: Nie. Symbole na ubraniach mogą oczywiście świadczyć o poglądach noszącego. Ale od samego noszenia jakiegoś malunku diabeł nie ma ani prostszego ani trudniejszego dojścia do człowieka. Jeżeli jakaś zbieżność istnieje, to właśnie z odwróconą kolejnością przyczyny i skutku.

PS: A co z flagami piratami, filmy o nich też są "subtelnym zwodzeniem", bo mają czaszki na flagach?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt kwi 06, 2021 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Czaszka - symbol zła, czy dobra?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_C ... wie-Zdroju.
Dyskusja nie polega na podawaniu linków tylko na dostarczaniu argumentów i ustosunkowanie się do wypowiedzi innych użytkowników! bramin


Pn kwi 12, 2021 21:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL