Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Wielu wybuch to wybuch w cudzysłowie. To bardziej ekspansja niż wybuch.
Jak to możliwe że "wybuchło" nie wiemy. Być może nicość jest niestabilna (obecnie w próżni cały czas pojawiają się i anihilują cząstki i antycząstki). Być może nasz wszechświat oddziałuje z innym wszechświatem? Być może powstał za zgliszczy innego wszechświata? Nie mamy pojęcia.


So cze 26, 2021 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Po pierwsze to coś nie jest nicością. Nicość nie istnieje. Po drugie, jeżeli w tym czymś pojawiają się i anihilują cząstki, to już mamy do czynienia z czasem, bowiem w fizyce zdarzenia to czas. Swoją drogą to jestem ciekaw w jaki sposób zmierzono czas jaki upłynął od wielkiego wybuchu.


N cze 27, 2021 8:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
Swoją drogą to jestem ciekaw w jaki sposób zmierzono czas jaki upłynął od wielkiego wybuchu.


Dobrze, że przynajmniej pytasz, choć powiem Ci, że czyta się to dość zabawnie. Najpierw wypowiadasz się bardzo zdecydowanie na temat próżni, cząstek, początków wszechświata, a następnie zadajesz pytanie, które pokazuje, że nie wiesz w tym temacie nic.

Ale OK. Otóż wiek wszechświata, w dużym skrócie, naukowcy określają na podstawie pomiarów tzw. stałej Hubble'a, która wyraża zależność między prędkością ekspansji wszechświata a czasem. Jeżeli zaś pytasz o szczegóły, czyli jak mierzy się wartość stałej Hubble'a, to metody są różne. Najprostszą było oparcie się i tzw. świece standardowe, czyli obiekty o znanej jasności absolutnej, dzięki którym można było określić odległości odległych galaktyk oraz pomiar ucieczki tych galaktyk w oparciu o efekt Dopplera. Obecnie wartość stałej Hubble'a mierzy się także w oparciu o pomiary mikrofalowego promieniowania tła. Temat jest złożony, gdyż wyniki obu metod są zbliżone, ale nie są w pełni zgodne i nie jest znana przyczyna rozbieżności. Sprawę komplikuje również kwestia tzw. czarnej energii, której charakteru nie znamy i która być może powoduje, że stała Hubble'a nie jest stała w czasie.
Jak widać jest to trochę trudniejsze i wymagające większego wysiłku intelektualnego niż zadawanie pytań "opisz mi zapach róży". Ale zachęcam do przeczytania jakiejś książki, bo wszechświat jest fascynujący.


N cze 27, 2021 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
atheist napisał(a):
Otóż wiek wszechświata, w dużym skrócie, naukowcy określają na podstawie pomiarów tzw. stałej Hubble'a, która wyraża zależność między prędkością ekspansji wszechświata a czasem.

Stała Hubble’a mówi nam tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza. Tylko tyle. Nic więcej. Nadal nie wiadomo jak obliczono ile czasu upłynęło od wielkiego wybuchu.


N cze 27, 2021 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 27, 2021 2:42
Posty: 10
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Tak właściwie to wszyscy wiedzą jak to się stało. Ci co wierzą w Boga, wiedzą, że to Bóg stworzył wszechświat… w sześć dni. Zaś ci co nie wierzą w Boga, wiedzą, że wszechświat powstał w wyniku wielkiego wybuchu. Jednak co do jednego wszyscy się zgadzają. Przedtem nic nie było. Skoro ze wspólnego początku wysnuto tak rozbieżne przekonania. To ktoś z pewnością nie ma tu racji, a może wszyscy? Bo co takiego wybuchło jak nic nie było? Skąd wziął się Wielki Duch Święty (Bóg wszechświata)… z niczego? A skoro już był to po co mu wszechświat i ten cały z nim „kosmos?”
Może zatem warto posłuchać Pocieszyciela, co on słyszy? Argumentem wierzących, że to Bóg stworzył wszechświat, jest jego harmonia. Wszystko ma logiczny sens, tak jakby jedno istniało dla drugiego. Jest to ich sztandarowy dowód potwierdzający zapisy Pism, a może jednak nie?
Harmonia we wszechświecie to logiczny ciąg zdarzeń i ich zależności. Każde zdarzenie np. zderzenie się dwóch mikro cząsteczek powoduje nowe zależności. Większa cząsteczka z kolei jest powodem nowych zdarzeń, które znów są powodem nowych zależności i tak dalej. Tak więc każde następne zdarzenie wynika z poprzedniego, czyli wywodzi się z niego. Dlatego istnieje ciągłość – harmonia. Wbrew pozorom harmonia we wszechświecie nie jest pozbawiona błędu, a nawet mnóstwa błędów. Jednak chwilowe istnienie w tym wszystkim cywilizacji ludzkich, nie pozwala im ich dostrzec, a przynajmniej tych bardziej spektakularnych.
Wbrew pozorom „błędy gwiazd” nie przerywają harmonii wszechświata, lecz tworzą nową linię zdarzeń i wynikających z nich zależności. Zjawisko (prawo) zdarzeń i wynikających z nich zależności to postęp (rozwój) wszechświata. Jego najwyższą formą jest powstanie energii ożywionej, a z niej energii ożywionej myślącej. Zgodnie z harmonią we wszechświecie wyższa forma w rozwoju zawsze powstaje z niższej. W tym przypadku z materii ożywionej. Ożywioną energią myślącą jest Bóg i z racji prawa harmonii w rozwoju wszechświata powstał ostatni. Bo takie jest prawo fizyki wszechświata.
Cały artykuł https://piotrpocieszyciel.wordpress.com ... ki-wybuch/


N cze 27, 2021 10:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
atheist napisał(a):
Otóż wiek wszechświata, w dużym skrócie, naukowcy określają na podstawie pomiarów tzw. stałej Hubble'a, która wyraża zależność między prędkością ekspansji wszechświata a czasem.

Stała Hubble’a mówi nam tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza. Tylko tyle. Nic więcej. Nadal nie wiadomo jak obliczono ile czasu upłynęło od wielkiego wybuchu.


@feelek, nie będę z Tobą dyskutował, bo jesteś kolejną osobą tutaj, która wdaje się w polemikę na tematy, o których nie ma bladego pojęcia. Nie, stała Hubble'a, jedna z podstawowych stałych w fizyce, nie mówi "tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza". Napisałem Ci co mówi. Napisałem Ci też w skrócie jak obliczono wiek wszechświata. Wystarczy zrozumieć. Przeczytaj jakąś książkę, dowiedz się czegoś i dopiero dyskutuj, bo inaczej tylko obnażasz swoją ignorancję.


N cze 27, 2021 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
atheist napisał(a):
Nie, stała Hubble'a, jedna z podstawowych stałych w fizyce, nie mówi "tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza".

Przynajmniej tak mówi polska Wikipedia:

Cytuj:
Stała Hubble’a opisuje tempo rozszerzania się Wszechświata w funkcji czasu. Za jednostkę przyjęto liczbę kilometrów, o jaką zwiększa się jeden megaparsek w ciągu jednej sekundy [(km/s)/Mpc].


atheist napisał(a):
@feelek, nie będę z Tobą dyskutował, bo jesteś kolejną osobą tutaj, która wdaje się w polemikę na tematy, o których nie ma bladego pojęcia.

OK, to tylko wyjaśnij w jaki sposób nie znając rozmiarów wszechświata, naukowcy obliczyli czas, jaki upłynął od wielkiego wybuchu.


N cze 27, 2021 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
atheist napisał(a):
Nie, stała Hubble'a, jedna z podstawowych stałych w fizyce, nie mówi "tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza".

Przynajmniej tak mówi polska Wikipedia:

Cytuj:
Stała Hubble’a opisuje tempo rozszerzania się Wszechświata w funkcji czasu. Za jednostkę przyjęto liczbę kilometrów, o jaką zwiększa się jeden megaparsek w ciągu jednej sekundy [(km/s)/Mpc].


atheist napisał(a):
@feelek, nie będę z Tobą dyskutował, bo jesteś kolejną osobą tutaj, która wdaje się w polemikę na tematy, o których nie ma bladego pojęcia.

OK, to tylko wyjaśnij w jaki sposób nie znając rozmiarów wszechświata, naukowcy obliczyli czas, jaki upłynął od wielkiego wybuchu.


Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem. W dużym skrócie, bo nie mam czasu pisać tu książki popularno-naukowej. Zresztą mam takie doświadczenie, że wielu ludzi tutaj wcale nie próbuje, a wręcz nie chce poznać faktów. Kończy się to tym, że ktoś traci swój czas w dobrej wierze, aby coś wyjaśnić, a na koniec dowiaduje się od rozmówcy: "coś sobie wymyśliłeś" albo "nadal nic nie wiadomo". Jest mnóstwo książek, mnóstwo artykułów w Internecie i również pewnie dostępnych wykładów online na youtube na ten temat. Z ostatnio wydanych książek polecam "Witamy we wszechświecie", napisaną przystępnym językiem. Oczywiście, zrozumienie tych zagadnień, zwłaszcza dobre, wymaga pewnej wiedzy bazowej i, rzecz jasna, zadania sobie trudu i poświęcenia czasu, a rozumiem, że dużo łatwiejsze jest pisanie od rzeczy, na tematy, o których nic się nie wie.


N cze 27, 2021 12:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
atheist napisał(a):
Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem.

Znamy jedynie rozmiary obserwowanego wszechświata, a ten jak wiadomo wciąż się rozszerza. Naukowcy twierdzą, że z każdym megaparsekiem odległości, prędkość ucieczki danego punktu w przestrzeni rośnie o 68 km/s w stosunku do punktu początkowego. Czyli obiekt oddalony o jeden megaparsek ucieka z prędkością 68 km/s, o dwa megaparseki 136 km/s, o trzy 204 km/s. Dla 4435 megaparseków prędkość ucieczki przekroczy już prędkość światła. Ta odległość jest nazywana sferą Hubble’a. Obiekty oddalone o ponad 4435 megaparseków oddalają się szybciej niż światło. Z uwagi na zwiększanie się sfery Hubble’a część z nich będzie jeszcze dla nas widoczna. Natomiast te, które przekroczyły już odległość 4740 megaparseków, czyli tzw. granicę kosmologicznego horyzontu zdarzeń, pozostaną na zawsze niewidoczne. Prędkość ich ucieczki jest tak wielka że, żadne światło stamtąd nigdy nie dotrze do naszej galaktyki.
Skoro nie wiadomo jak dużo obiektów znajduje się poza granicą kosmologicznego horyzontu zdarzeń, to na jakiej podstawie obliczono czas jaki upłynął od wielkiego wybuchu?


N cze 27, 2021 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
atheist napisał(a):
Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem.


Skoro nie wiadomo jak dużo obiektów znajduje się poza granicą kosmologicznego horyzontu zdarzeń, to na jakiej podstawie obliczono czas jaki upłynął od wielkiego wybuchu?


Tak jak pisałem, jeśli przeczytasz jakąś poważną książkę i zadasz sobie trud, aby ją zrozumieć, to będziesz wiedział. Mylisz pojęcia, bo nie masz bazowej wiedzy i bez jej posiadania dyskusja będzie wyglądać cały czas w ten sam sposób. Ja Ci coś wyjaśnię, a Ty przytoczysz jakiś znaleziony szczątek informacji, który według Ciebie będzie temu przeczył, bo go po prostu nie zrozumiesz. Piszesz na przykład, że stała Hubble'a "mówi tylko o tym z jaką prędkością wszechświat się rozszerza" i podajesz jako potwierdzenie definicję z wikipedii, która mówi, że "stała Hubble’a opisuje tempo rozszerzania się Wszechświata w funkcji czasu", bo nie rozumiesz, że to dwie różne rzeczy.


N cze 27, 2021 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
atheist napisał(a):
Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem.

"Średnica widzialnego Wszechświata (przy przyjęciu pojęcia współrzędnych współporuszających się) to ok. 91–93 miliardów lat świetlnych[a] (ok. 28 miliardów parseków), czyli 8,8×1026 metrów. Nie da się określić rozmiarów całego Wszechświata – możliwe, że jest nieskończony."

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat


N cze 27, 2021 15:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
@atheist
Proszę zaprzestać wycieczek osobistych w kierubku @feelek, a skupić się na temacie wątku. Uwagi na temat wiedzy/niewiedzy/zrozumienia/braku zrozumienia, prosze kierować do ww usera w wątku wzajemnych uwag.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 27, 2021 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
atheist napisał(a):
Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem.

"Średnica widzialnego Wszechświata (przy przyjęciu pojęcia współrzędnych współporuszających się) to ok. 91–93 miliardów lat świetlnych[a] (ok. 28 miliardów parseków), czyli 8,8×1026 metrów. Nie da się określić rozmiarów całego Wszechświata – możliwe, że jest nieskończony."

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat


Właśnie @feelek, to jest problem rozmowy z osobami, które polemizują na podstawie ad hoc wklejonych wpisów z wikipedii. Tak, w ogólności masz rację, miałem na myśli wszechświat widzialny. A jak myślisz dlaczego, tak założyłem? Dlatego, że rozmawiamy o wieku wszechświata, a przez wiek wszechświata rozumiemy czas od tzw. Wielkiego Wybuchu do dzisiaj. Słusznie, nie możemy obserwować promieniowania z okresu wcześniejszego niż Wielki Wybuch. Podobnie jak nie możemy obserwować wszechświatów równoległych, o ile istnieją. To co możemy badać to wszechświat widzialny, a czas do jakiego możemy się cofnąć to moment Wielkiego Wybuchu.


N cze 27, 2021 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Małgosiaa napisał(a):
@atheist
Proszę zaprzestać wycieczek osobistych w kierubku @feelek, a skupić się na temacie wątku. Uwagi na temat wiedzy/niewiedzy/zrozumienia/braku zrozumienia, prosze kierować do ww usera w wątku wzajemnych uwag.

Staram się nie uskuteczniać wycieczek osobistych. Jeżeli wskazywałem na czyjąś niewiedzę, to nie dlatego, żeby z kogoś się wyśmiewać, tylko, żeby powiedzieć, że dyskusja na jakiś temat bez merytorycznych podstaw jest jałowa i tym wyjaśniałem moją niechęć do dalszej polemiki.


N cze 27, 2021 18:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
atheist napisał(a):
feelek napisał(a):
atheist napisał(a):
Pomijając, że znów jesteś w błędzie, bo znamy rozmiary wszechświata, ja Ci to wyjaśniłem.

"Średnica widzialnego Wszechświata (przy przyjęciu pojęcia współrzędnych współporuszających się) to ok. 91–93 miliardów lat świetlnych[a] (ok. 28 miliardów parseków), czyli 8,8×1026 metrów. Nie da się określić rozmiarów całego Wszechświata – możliwe, że jest nieskończony."

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat


Tak, w ogólności masz rację, miałem na myśli wszechświat widzialny. A jak myślisz dlaczego, tak założyłem? Dlatego, że rozmawiamy o wieku wszechświata, a przez wiek wszechświata rozumiemy czas od tzw. Wielkiego Wybuchu do dzisiaj.

W takim razie ponawiam pytanie, w jaki sposób nie znając rozmiarów wszechświata, naukowcy obliczyli czas, jaki upłynął od wielkiego wybuchu?


N cze 27, 2021 18:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL