Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Robek napisał(a):
george45 napisał(a):
Według różnych szacunków na świecie istnieje od 4200 do 10 000 religii. Uważasz, że z takiej ilości powinno się wybrać jedną i jej wierzyć? Może wskażesz jakąś najbardziej prawdziwą, godną zaufania, lub podzielisz się informacją w jaką Ty wierzysz i czego się dowiedziałeś?

Dla mnie to wszystko jest bardzo proste, w końcu szansa na to że istnieje jakieś życie pozagrobowe, jest bardzo mała, szansa na to że z tych wielu tysięcy religii które istnieją lub kiedyś istniały, któraś jest prawdziwa, jest bardzo mała, szansa na to że z tych wielu tysięcy wybiorę akurat ta prawdziwą[…]
Dodam, że nie jestem aż takim wariatem, żeby tracić pieniądze na granie w Lotto :mrgreen:

Taka prostotę może zauważyć tylko ktoś, kto nie jest aż takim wariatem.
pom napisał(a):
Co trzeci młodzieniec wg św. Jana Bosko `ma pukanie powołaniowe` do życia w służbie Bożej.

Na podstawie czego wysnuł takie wnioski. Prowadził jakieś badania, miał objawienie, czy może to było takie "widzi mi się?


Pt cze 18, 2021 7:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Tak Feelek, jeżeli mamy dowód na to, że bitwa pod Kadesz miała miejsce to możemy być jej pewni.

Afilatelisto, DOWÓD naukowy, jest zawsze taki sam, czy to matematyczny, fizyczny, logiczny, chemiczny, astronomiczny, czy jakim tam kolwiek jeszcze sobie wymyślisz.


So cze 19, 2021 10:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Tak Feelek, jeżeli mamy dowód na to, że bitwa pod Kadesz miała miejsce to możemy być jej pewni.

Czyli tak samo jak ze zmartwychwstaniem Jezusa?


So cze 19, 2021 15:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Afilatelisto, DOWÓD naukowy, jest zawsze taki sam, czy to matematyczny, fizyczny, logiczny, chemiczny, astronomiczny, czy jakim tam kolwiek jeszcze sobie wymyślisz.

Nie wiesz o czym mówisz. W matematyce dowody przeprowadza się dedukcyjnie. Udowadnia się że nie ma innej możliwości. Nie da się tego nigdy podważyć.

W fizyce i naukach przyrodniczych najczęściej dowody są indukcyjne. Zakłada się że skoro 99 razy wynik eksperymentu lub obserwacji jest "A" to za 100 też będzie "A". W niektórych dziedzinach wręcz jest tak że 99 % jest "A" ale czasem jest też "B". I to dalej jest wartościową informacja i dowód. Ale nie jest wykluczone że nasze odkrycie jest tylko wycinkiem większej całości. Np. że na ziemi są same "A" ale na Marsie znajdziemy same "B",

W historii nie mamy dostępu ani do obserwacji ani do eksperymentu. Mamy wyrywkowe dane i próbujemy je pozbierać w całość. Czyli mamy np 2 razy "A" i jedno "a". Więc roboczo zakładamy że "A" to prawda. Ale nie można wykluczyć że znajdziemy 3 razy "B", albo że to jednak małe "a" albo "alfa".


So cze 19, 2021 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
Czyli tak samo jak ze zmartwychwstaniem Jezusa?


Jak miałby wyglądać dowód na zmartwychwstanie Jezusa? przecież nawet jakby ktoś byłby światkiem zmartwychwstania czy wniebowstąpienia, to zawsze może uznać że to jakiś kosmita który pod postacią człowieka, udaje Boga pod postacią człowieka.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 20, 2021 10:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Afilatelisto, ale ty mamoczesz, mamy relacje historyczne o bitwie pod Grunwaldem, znajdujemy tam artefakty, zardzewiałe miecze i hełmy. A ty mówisz że A może być B, albo inaczej. Jeżeli nie wiesz czym jest dowód naukowy, to nie mamotaj, lecz podejmij się polemiki z drugim mamotą.


N cze 20, 2021 23:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Inny_punkt_widzenia :
Tak Feelek, jeżeli mamy dowód na to, że bitwa pod Kadesz miała miejsce to możemy być jej pewni.
Feelek:
Czyli tak samo jak ze zmartwychwstaniem Jezusa?
Odp. IPW:
Nie rozumiem, co tak samo jak ze zmartwychwstaniem Chrystusa?
Albo rozmawiasz i podejmujesz polemikę, albo układasz kalambury?
Albo ze mną rozmawiasz , albo układasz mi zagadki do rozszyfrowywania?
Układasz pytania bez sensu? Odwagi pytaj, nie bój się , za głupotę jeszcze nikogo nie zabiłem.


N cze 20, 2021 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Dowodami bitwy pod Kadesz są wyryte na polecenie Ramzesa relacje na murach świątyń w Abydos, Luksorze i Karnaku. Przetrwało co najmniej 13 wersji. Wzmianki o bitwie pod Kadesz zachowały się też w źródłach hetyckich.
Podobnie jest z dowodami na zmartwychwstanie Jezusa, też są to relacje osób, naocznych świadków, lub ich uczniów.


Pn cze 21, 2021 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):

Podobnie jest z dowodami na zmartwychwstanie Jezusa, też są to relacje osób, naocznych świadków, lub ich uczniów.


Uczniowie widzieli zmartwychwstanie Jezusa?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 21, 2021 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
Podobnie jest z dowodami na zmartwychwstanie Jezusa, też są to relacje osób, naocznych świadków, lub ich uczniów.

Ktoś naocznie widział zmartwychwstanie Jezusa?


Pn cze 21, 2021 9:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Nie łapcie za słówka, koledzy. Dobrze wiecie o co chodzi.


Pn cze 21, 2021 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Afilatelisto, ale ty mamoczesz, mamy relacje historyczne o bitwie pod Grunwaldem, znajdujemy tam artefakty, zardzewiałe miecze i hełmy. A ty mówisz że A może być B, albo inaczej. Jeżeli nie wiesz czym jest dowód naukowy, to nie mamotaj, lecz podejmij się polemiki z drugim mamotą.

Nie dociera do Ciebie to co mówię. Dowód matematyczny dowód naukowy i dowód historyczny różni się zasadniczo. Przy dowodzie historycznym nie można przeprowadzić eksperymentu więc co do zasady są to dowody słabsze niż w naukach ścisłych. Oczywiście jeśli mamy na jakiś temat dużo niezależnych i spójnych relacji do tego potwierdzenie w archeologii, to możemy przyjąć coś z dużym prawdopofobienstwem np 99%
Nie jest to jednak takie prawdopodobieństwo jak to że reakcja chemiczna zajdzie w dany sposób - prawdopodobieństwo praktycznie 100% ani tym bardziej w matematyce twierdzenie Pitagorasa które jest prawdziwe zawsze.
No i w historii nie m dawniej tym mniejszą najczęściej mamy pewność bo mniej jest zachowanych źródeł.


Pn cze 21, 2021 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
feelek napisał(a):
Dowodami bitwy pod Kadesz są wyryte na polecenie Ramzesa relacje na murach świątyń w Abydos, Luksorze i Karnaku. Przetrwało co najmniej 13 wersji. Wzmianki o bitwie pod Kadesz zachowały się też w źródłach hetyckich.

Pewnie nie bez powodu piszesz o tej bitwie bo akurat ta mamy potwierdzona w źródłach hetyckich. I trudno znaleźć więcej takich. Same źródła egipskie to byłoby mało bo często władcy wyolbrzymiali swoje sukcesy. To że jest 13 wersji o niczym nie świadczy jeśli mają jedno źródło. A mimo wszystko nawet nie wiemy kto na dobrą sprawę wygrał te bitwę.

Cytuj:
Podobnie jest z dowodami na zmartwychwstanie Jezusa, też są to relacje osób, naocznych świadków, lub ich uczniów.

Dobry żart. Już nie raz pisałem że źródła na zmartwychwstanie są żałośnie słabe zwłaszcza w stosunku do wagi twierdzeń jakie wysuwają.


Pn cze 21, 2021 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Ok. Jeszcze raz spróbuję to wytłumaczyć, lecz teraz uczepię się jednego przykładu, bardzo prostego, aby nie można było go podwarzyć , bo sprawa zaczyna się rozmywać.
Niech każdy się wypowie: czy my wierzymy, że Tlen istnieje?
Czy my wiemy, że Tlen istnieje?
To jest dla mnie bardzo ważna różnica- Wiemy, czy wierzymy?


Pn cze 21, 2021 19:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Gdzie sa dowody naukowe na istnienie Boga?
Mamy praktyczną wiedzę że tlen istnieje. Możemy go zważyć, zmierzyć, policzyć, przeprowadzić reakcje chemiczne i je odwracać.


Pn cze 21, 2021 21:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL