Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 kilka pytań odnośnie Jezusa 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
@Whispernight
Mnie nie interesują Twoje wywody, ale odpowiedź na konkretne pytanie.

Droga Małgosiaa, przecież moja odpowiedź również Cię nie interesuje. ;)

Skoro zadałam pytanie, to czekam na odpowiedź. W dalszym ciągu czekam.
Whispernight napisał(a):
Ja temu nie zaprzeczam, ale obawiam się, że masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego, lub też zwyczajnie, chcesz widzieć coś, czego nie napisałem, zatem nie mam zamiaru wałkować tego samego przez kolejne 25 postów. Pewne rzeczy możesz odczytać jedynie "między wierszami"!
Ale dla Ciebie zrobię wyjątek i powiem Ci, że masz absolutnie rację.
Tak, Bogiem chrześcijan jest Trójca Święta!

Obrażasz katolików, a na to nie ma przyzwolenia. I nie próbuj kręcić, bo dobrze zrozumiałam Twoje wypowiedzi odnośnie tego kto jest Bogiem katolików, a kto Bogiem chrześcijan.Wiedz, że od dzisiaj będę filtrować przez kilka sit Twoje wypowiedzi, bo do tej pory puszczałam mimo uszu takie zagrywki.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sie 30, 2021 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Małgosiaa napisał(a):
/.../zadałam pytanie, /.../czekam na odpowiedź!

Zatem odpowiadam! Kiedy napisałem @Alus, co zawiera Stary Testament odnośnie proroctw Mesjańskich, @Alus odpisała mi, że mało jest to istotne co wynika ze Starego Testamentu.
Ważne jest natomiast, że Jezus powiedział... i tu padł cytat, co powiedział.
Czy to mało?
Ja o tym wiem, że @Alus wierzy w Boga Jahwe, a co za tym idzie w Ducha Świętego, i Jezusa z Nazaretu jako współistotnych, ale z powyższej wypowiedzi jasno wynika, co jest dla niej najważniejsze! Stąd moja wypowiedz, a powiem Ci, że nie jest to odosobniony i rzadki przypadek.

Tak jak mówię, dla chrześcijaństwa Bogiem jest Jezus z Nazaretu, i na Jego nauczaniu, życiu i męczeńskiej śmierci, oparta jest cała teologia, poprzez Ewangelię etc.
W końcu chrześcijaństwo to przede wszystkim "Nowe Przymierze", a nie "Stare Przymierze".
I to jest Bóg chrześcijaństwa!

Określenie "Trójca Święta", nie jest Bogiem samym w sobie, ale jedynie stwierdzeniem Boga w trzech aspektach!
Nie ma, i nigdy nie było takiego Boga jak "Trójca Święta", ani w religiach naturalnych (triadach), ani monoteistycznych!

Małgosiaa napisał(a):
Obrażasz katolików

Nie wydaje mi się.
Zwyczajnie mnie nie rozumiesz, ot i tyle.

Małgosiaa napisał(a):
I nie próbuj kręcić, bo dobrze zrozumiałam Twoje wypowiedzi odnośnie tego kto jest Bogiem katolików, a kto Bogiem chrześcijan.

No to wybacz, ale mnie nic nie obliguje do wyznawania Twoich doktryn droga Małgosiaa, i tak się jakoś dziwnie składa, że oddzielam Katolicyzm od chrześcijaństwa grubą linią!
Dla Ciebie mogą to być tożsame terminy, dla mnie nie są.
Ale wiesz, to tylko moja opinia, i nie musisz jej traktować obligująco.
Natomiast twierdzenie na tej podstawie, że obrażam katolików, jest niepoważne!

Małgosiaa napisał(a):
Wiedz, że od dzisiaj będę filtrować przez kilka sit Twoje wypowiedzi

A wystarczy jedynie czytać bez uprzedzeń!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Wt sie 31, 2021 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Określenie "Trójca Święta", nie jest Bogiem samym w sobie, ale jedynie stwierdzeniem Boga w trzech aspektach!

Wszystko Ci się pomieszało. Z trzema aspektami Boga to mamy do czynienia w hinduizmie. Kościół katolicki naucza, że Trójca Święta jest jednym Bogiem w trzech Osobach.


Wt sie 31, 2021 17:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
feelek napisał(a):
Z trzema aspektami Boga to mamy do czynienia w hinduizmie.

Analogia jest taka sama kolego! To jest dokładnie to samo! Podmień sobie słowo "aspekt" na "osoba"... to może będzie Ci łatwiej zrozumieć.
Trzy aspekty, jednego Boga! Trzy osoby, jednego Boga!

feelek napisał(a):
Kościół katolicki naucza, że Trójca Święta jest jednym Bogiem w trzech Osobach.

A w hinduizmie nauczają, że Trimurti to trzy aspekty bóstwa, tj. Brahma, Wisznu i Śiwa, są różnymi objawieniami jednego Boga.

Choćbyś nie wiem jak bardzo chciał, nie zmienisz znaczenia pojęcia "Trójcy Świętej", czy to "pogańskiej", czy chrześcijańskiej!
Koncepcja ta jest identyczna, od tysięcy lat. :D

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Wt sie 31, 2021 18:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
@Whispernight
Kompletnie mnie nie interesuje za kogo uważasz katolików. Świat dzieli chrześcijan na katolików, prawosławnych i protestantów i takiego podziału się trzymajmy. Wciskanie, że katolicy nie uważają Boga Ojca za Boga, bo ich Bogiem jest Jezus jest obrażaniem katolików. Tyle w temacie. I proszę mi nie wciskać, że czytam Twoje wypowiedzi z uprzedzeniem, bo gdyby tak było, już dawno miałbyś bana.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sie 31, 2021 18:53
Zobacz profil
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Gdzie o tych rzeczach można poczytać?
Z tego co piszesz Whispernight, to ludzkość od zarania dziejów "jedzie" na tych samych schematach? Kto był pierwszy w odkryciu tej koncepcji: chrześcijanie, hindusi a może ktoś trzeci ;)


Wt sie 31, 2021 18:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
szach900 napisał(a):
Czy Jezus był pół Bogiem pół człowiekiem ??


Nie można być pół Bogiem, co to za jakiś dziwny twór jak pół Bóg, bo albo ktoś spełnia definicje Boga, albo jej nie spełnia, i tutaj Jezus tej definicji nie spełnia, w końcu wszechwiedzący nie jest, a więc nie spełnia definicji chrześcijańskiego Boga.


https://gaz.wiki/wiki/pl/Sovereignty_of_God

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sie 31, 2021 23:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Małgosiaa napisał(a):
Kompletnie mnie nie interesuje za kogo uważasz katolików.

To traktuj to jako dygresję. I zmień ton swoich wypowiedzi, jeśli łaska, bo nie jestem u Ciebie na przesłuchaniu!

Małgosiaa napisał(a):
Świat dzieli chrześcijan na

Nie żaden "świat" dzieli chrześcijan, ale Światowa Rada Kościołów, która powstała całkiem niedawno, bo w 1948r.
Jest to największa światowa organizacja religijna, a zrzesza wyłącznie Kościoły, uznające dogmat o Trójcy.
Natomiast "w chrześcijaństwie", istnieje również nurt antytrynitarny, a który zapoczątkowany został w I wieku n.e. u pierwszych chrześcijan.
To tez są chrześcijanie, czy Ci się to podoba czy nie.

Małgosiaa napisał(a):
Wciskanie, że katolicy nie uważają Boga Ojca za Boga

Do okulisty proszę się udać! Ja niczego takiego nie napisałem! I nieczego nikomu nie wciskam, w odróżnieniu do Ciebie!

Natomiast kilkukrotnie już napisałem, że Jezus JEST współistotny Bogu!

Przykład poniżej:
1.
Whispernight napisał(a):
Księgi Starego Testamentu są dla Twojego wyznania fundamentem Alus


2.
Whispernight napisał(a):
To jest tylko "formalne" stwierdzenie sakralnej jedności, a nie sam obiekt kultu! Bogiem chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus, który jest współistotny Bogu-Stwórcy, od i tyle.


3.
Whispernight napisał(a):
PeterW napisał(a):
Bzdura. Bogiem Chrześcijaństwa jest Trójca.

Ja temu nie zaprzeczam /../ Ale dla Ciebie zrobię wyjątek i powiem Ci, że masz absolutnie rację.
Tak, Bogiem chrześcijan jest Trójca Święta!


Natomiast Ty Małgosiaa, jesteś absolutnie odizolowana, i w ogóle nie czytasz ze zrozumieniem!
I uczepiłaś się mojej "dygresji" jak rzep psiego ogona, i jedynie piszesz, że moje wywody masz w d..., że to co uważam masz w d.... i oczekujesz odpowiedz, której z resztą Ci udzieliłem.
Po prostu ręce opadają.

@Małgosiaa
Whispernight napisał(a):
Alus napisał(a):
Mało istotne /.../ co wynika ze ST

No raczej jest to bardzo istotne!

I tu padła moja "dygresja" do której się tak przyczepiłaś, a wynika z tej właśnie odpowiedzi @Alus!
Bo to niestety prawda, takie zachowanie, jak @Alus była łaskawa ukazać!
Jak coś idzie nie po myśli, i nie można uargumentować, albo wręcz teksty ze ST nie pasują do koncepcji, to wtedy najczęściej padają teksty w rodzaju: "mało istotne co wynika ze ST, ważne co Jezus powiedział!"

Stąd pytanie, doczepi się szanowna w końcu?!
:shock:

Małgosiaa napisał(a):
I proszę mi nie wciskać, że czytam Twoje wypowiedzi z uprzedzeniem

I co gorsza, zupełnie bez zrozumienia!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Śr wrz 01, 2021 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Robek napisał(a):
szach900 napisał(a):
Czy Jezus był pół Bogiem pół człowiekiem ??

Nie można być pół Bogiem /.../ w końcu wszechwiedzący nie jest, a więc nie spełnia definicji chrześcijańskiego Boga.

Z technicznego punktu widzenia, wszechwiedza to akurat mały problem.
Nieco gorzej wygląda sytuacja z "umieszczeniem" bytu nieskończonego, w bycie skończonym.
Mówiąc po polsku, zamknąć doskonałość w niedoskonałości!
Muzułmanom na samą myśl o takiej próbie, aż się scyzoryk w kieszeni otwiera...

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Śr wrz 01, 2021 17:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Believing napisał(a):
Z tego co piszesz Whispernight, to ludzkość od zarania dziejów "jedzie" na tych samych schematach? Kto był pierwszy?

Dokładnie tak, i w tej materii nic się nie zmieniło od tysięcy lat. Od czasow w których wyznawano wiarę w najwyższego Boga w panteonie Babilonii, Boga El.
I nie, nie pomyliłem sie pisząc Bóg z wielkiej litery, gdyż El to Elohim, czyli nikt inny, jak sam Bog Jahwe!

Triady o ktorych mowa, pojawiły się podczas formowania się państw w Mezopotamii. Ale to co chcę powiedzieć Believing, to gdy w Mezopotamii pojawiła się potrzeba do tworzenia scentralizowanych państw narodowych, to powstała potrzeba ustanowienia jednego boga głównego. Tym bogiem był Marduk, i został ogłoszony królem wszystkich bogów za czasów Hammurabiego. To już był niemal monoteizm. Przypomina Ci to coś?

Tak jak w Mezopotamii religia była niescentralizowana, i wyznawano różne "trójce", tak samo pierwsze wieki chrześcijaństwa, to różne doktryny.
Jezus jako Mesjasz, Jezus jako Archanioł, ktory wcielił sie w ciało człowieka, Jezus, jako "adoptowany przez Boga czlowiek" etc. A na domiar złego, każdy zbór chrześcijański był sam sobie panem i władcą.
Zatem Nicea Konstantyna w 325r, to nic innego, jak Marduk Hammurabiego, a przynajmniej ja tak to widzę.

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pt wrz 03, 2021 2:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Proszę rozważania na temat Trójcy Świętej przenieść w odpowiednie miejsce. Jest już taki temat.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt wrz 03, 2021 8:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Z technicznego punktu widzenia, wszechwiedza to akurat mały problem.
Nieco gorzej wygląda sytuacja z "umieszczeniem" bytu nieskończonego, w bycie skończonym.
Mówiąc po polsku, zamknąć doskonałość w niedoskonałości!
Muzułmanom na samą myśl o takiej próbie, aż się scyzoryk w kieszeni otwiera...


Nie widzę tutaj problemu, przecież skoro Bóg jest wszechmocny to może przyjmować jakie tylko formy chce, nie widzę w tym ograniczeń.
Na tej zasadzie to wszechmocny Bóg nie mógłby przyjąć postaci ludzkiej i przebywać/rozmawiać z Adamem i Ewą w tym całym Raju, a to przecież jakiś nonsens, co to za wszechmocny Bóg, który czegoś takiego nie potrafi?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt wrz 03, 2021 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Robek napisał(a):
skoro Bóg jest wszechmocny to może przyjmować jakie tylko formy chce

Jako Absolut nie może! Natomiast zupełnie nie widzę sensu, dla którego miałby to robić...?
Przykład który podajesz, jest równie absurdalny, jak przykład z "kamieniem".

Ktoś zapytał: czy Bóg mógłby stworzyć kamień tak ciężki, którego mógłby nie unieść?
Skoro jest wszechmocny, to mógłby... ale jak może być wszechmocny, skoro nie byłby go w stanie unieść?

Wiesz, obie koncepcje, i ta z przyjmowaniem różnych form, i ta z kamieniem, są nieco "prymitywne", nie masz takiego wrażenia?

Natomiast jeśli Absolut z definicji jest "istotą" niewymierną, transcendentną, to rozmowy na powyższy temat, zawsze sprowadzą się do poziomu absurdalnych dywagacji, co z resztą nam pięknie zademonstrowałeś. ;)
Bre he he.


Robek napisał(a):
Na tej zasadzie to wszechmocny Bóg nie mógłby przyjąć postaci ludzkiej i przebywać/rozmawiać z Adamem i Ewą w tym całym Raju

Dokładnie tak! Dlatego właśnie tego nie zrobił!

Księga Rodzaju należy do działu pra-historii a to oznacza, że cokolwiek jest tam zawarte, są to jedynie wyobrażenia, alegorie, i mówiąc wprost, finezyjne "wyjaśnienia" różnych zagadnień. Jak powstanie świata, pojawienie się zła, etc.

Adam i Ewa, to dobry przykład do tłumaczenia tych zagadnień dzieciom, w klasie 1-3 szkoły podstawowej.
;)

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pt wrz 03, 2021 16:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Proszę wrócić do tematu i tym samym skończyć offtop.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt wrz 03, 2021 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Jako Absolut nie może! Natomiast zupełnie nie widzę sensu, dla którego miałby to robić...?
Przykład który podajesz, jest równie absurdalny, jak przykład z "kamieniem"
Natomiast jeśli Absolut z definicji jest "istotą" niewymierną, transcendentną, to rozmowy na powyższy temat, zawsze sprowadzą się do poziomu absurdalnych dywagacji, co z resztą nam pięknie zademonstrowałeś. ;)


To że wszechmoc Boga ma bardzo dużo ograniczeń to już nie raz było mówione, już nie będe po raz dziesiąty wyliczał czego Bóg nie może, bo jak ktoś nie wie to sobie to znajdzie na forum, no ale już bez przesady, bo skoro Bóg jest niewymierny, to skąd wiesz że jest za duży żeby zmieścić sie w jakimś człowieku o imieniu Jezus?

Whispernight napisał(a):
Dokładnie tak! Dlatego właśnie tego nie zrobił!
Księga Rodzaju należy do działu pra-historii a to oznacza, że cokolwiek jest tam zawarte, są to jedynie wyobrażenia, alegorie, i mówiąc wprost, finezyjne "wyjaśnienia" różnych zagadnień. Jak powstanie świata, pojawienie się zła, etc.


No przecież w księdze rodzaju piszę że jednak zrobił, Bóg Ojciec spacerował sobie po Raju, tak samo jak później Jezus spacerował sobie po Ziemi, nie wiem czy o tym fakcie zapomniałeś, czy może nie masz wiedzy?
W tą stronę że zwykły człowiek nie może stać sie Bogiem, to ja rozumiem że takie coś jest nie do zrobienia, no ale skąd pomysł że to działa również w drugą stronę? gdzie niby problem w tym, że Bóg nie może przyjąć postaci człowieka, o imieniu Jezus? Bóg ma za duże rozmiary i sie nie pomieści w człowieku? nie wiem co tam sobie wymyśliłeś? co ci tam nie pasuje, przecież według Chrześcijaństwa Bóg jest duchem, więc w jaki sposób może mieć za duże rozmiary? o co ci tutaj chodzi?
Co ma do tego transcendencja o której wspominasz? na jakiej zasadzie by to miało przeszkadzać w istnieniu Jezusa?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt wrz 03, 2021 17:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL