Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 19:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 kilka pytań odnośnie Jezusa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Alus napisał(a):
"Zanim Abraham stał się JA JESTEM"

Przede wszystkim proponuję nie wyrywać słów z kontekstu, i chyba nie muszę Ci tłumaczyć dlaczego tak się nie robi?
Ale to, że Jezus kilka wersetów wcześniej wyraźnie stwierdza, że nie On sam, ale Bóg otacza go chwałą, to już dla Ciebie nie istotne?

Solidne wpatrywanie się w dotyczące Jezusa teksty Starego i Nowego Testamentu pozwala nam dostrzec w Jezusie i Boga i człowieka zarazem. Jezus przeważnie uniżał samego siebie, przyjął wobec siebie i słuchaczy postać sługi i z tego powody bywał uznany za (tylko) człowieka (to tylko uchwyciłeś!). Wiesz, kto o tym napisał. Oprócz św. Pawła - cała Ewangelia!
Bez uchwycenia tej dwoistości natur w Jezusie, w którym Słowo (Syn Boży) stało się Ciałem, czytając Pismo Święte musisz przeżyć huśtawkę pojęć, tak jak w IV wieku arianie, których dziś kontynuuja jehowianie!


So sie 28, 2021 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Małgosiaa napisał(a):
Skąd to wytrzasnąłeś? Dla katolików Bogiem Jedynym jest Trójca Święta, czyli Ojciec, Syn i Duch Święty
Obrazek

W teorii. W praktyce jest to tylko "suchy" schemat, który jak dla mnie, mocno zalatuje schedą mentalności rzymskiej, na kształt i podobieństwo Trójcy Kapitolińskiej.

"Schemat" Trójcy Świętej który przytoczyłaś Małgosiaa, jest wyrazem teologicznego dążenia do rozwiązania pozornej sprzeczności między jednością Boga-stwórcy i kultowych postaci!
Zatem nie ma innej drogi, jak powrót do "schematów" z religii naturalnych (pogaństwo), aby nadać Jezusowi sakralnej jedności z Bogiem!

Ale jak zapewne wiesz, pierwszymi wyznawcami Jezusa z Nazaretu, byli żydzi w obrębie judaizmu.
A w tej religii i świadomości wyznawców, nie było miejsca na "pogańską" koncepcję.

Trójca Święta w chrześcijaństwie, nie wywodzi się ani z epoki, ani nie pochodzi od źródła, czyli Judeo-chrześcijaństwa!
Wywodzi się natomiast od "pogano-chrześcijaństwa", czy jak wolisz, od "nowego chrześcijaństwa", lub też zwyczajnie od chrześcijaństwa św. Pawła, a wśród pogan, koncepcja była dobrze znana, stąd właśnie ta myśl teologiczna "wędrowała" w tę stronę, aż do formalnego ogłoszenia w Nicei.

Tak w ogóle, to ten trójkąt który przytoczyłaś, czyli grupy 3 wyobrażeń, lub imion boskich tworzących sakralną jedność, to koncepcja istniejąca od najdawniejszych czasów, Babilonii, Egiptu, czy Królestwa Rzymskiego!
Choć w tym ostatnim przypadku, to już prędzej wpływy etruskie, a właściwie u końca ich rządów.

I na pewno nie zgodzę się z Tobą, że Bogiem chrześcijan jest "Trójca Święta"!
Nikt się nie modli do żadnej "Trójcy Świętej", ani szczególnie się nie spotkałem z jakimś wyjątkowym kultem "Trójcy Świętej". Jak i nie widziałem, aby ktoś nosił na szyi łańcuszek z "Trójcą Świętą"... :shock:

To jest tylko "formalne" stwierdzenie sakralnej jedności, a nie sam obiekt kultu!
Bogiem chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus, który jest współistotny Bogu-Stwórcy, od i tyle.

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N sie 29, 2021 10:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
@Whispernight
Mnie nie interesują Twoje wywody, ale odpowiedź na konretne pytanie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N sie 29, 2021 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Cytuj:
To jest tylko "formalne" stwierdzenie sakralnej jedności, a nie sam obiekt kultu!
Bogiem chrześcijaństwa jest Jezus Chrystus, który jest współistotny Bogu-Stwórcy, od i tyle.


Bzdura. Bogiem Chrześcijaństwa jest Trójca. Modlimy się Ojcze nasz, błagamy Ojca o łaski poprzez Syna, Zwracamy się do Syna o miłosierdzie i wzywamy Ducha Św. by nas oświecił. Zapominasz że nas obowiązuje Credo, w którym wymieniane są wszystkie trzy Osoby Boga.

Bóg jest Istotą doskonałą - nic oprócz Niego nie może być bardziej doskonałe. Na początku (za Ewangelią wg św. Jana) Bóg zrodził Słowo poprzez Które wszystko się stało. Bóg jako byt doskonały myśli w sposób doskonały (nie może myśleć wadliwie, niedoskonale, bo nie byłby doskonałym). Wyrazem Jego myśli (nie tylko jego - każdego) jest Słowo które jest bytem (człowiecze słowo będące wyrazem jego myśli też staje się bytem. Może te słowo, słowa zapisać i one niejako żyją już poza człowiekiem - Mickiewicz dawno już nie żyje, ale jego twórczość - czyli słowa zapisane w postaci poezji żyją. Omawia się je, zachwyca się nimi, albo krytykuje). Bóg jest bytem doskonałym, myśli doskonale i wyraża te myśli doskonale, rodząc Słowo będące doskonałym bytem. A doskonały byt jest.. Bogiem. Duch Św. jest wyrazem miłości wzajemnej pomiędzy Ojcem i Synem. Miłość doskonałego Boga również musi być doskonała, staje się bytem doskonałym, a więc Bogiem.

Tak więc są Trzy Osoby w jednym Bogu.


N sie 29, 2021 11:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Skąd to wytrzasnąłeś? Dla katolików Bogiem Jedynym jest Trójca Święta, czyli Ojciec, Syn i Duch Święty
Obrazek

W teorii. W praktyce jest to tylko "suchy" schemat, który jak dla mnie, mocno zalatuje schedą mentalności rzymskiej, na kształt i podobieństwo Trójcy Kapitolińskiej.


Ta Trójca jest czymś dość dziwnym, bo niby cała Trójca ma być sobie równa, no ale Bóg Ojciec jest wszechwiedzący, a Jezus już nie jest wszechwiedzący, więc to też trochę takie dziwne, no chyba że każdy ma jakieś swoje umiejętności, które razem dają wymagany komplet umiejętności, dzięki czemu można Trójcę nazwać Bogiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sie 29, 2021 18:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
@Robek
O Trójcy Świętej jest już temat na forum i proszę nie zaczynać tu dyskusji.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N sie 29, 2021 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Małgosiaa napisał(a):
@Whispernight
Mnie nie interesują Twoje wywody, ale odpowiedź na konkretne pytanie.

Droga Małgosiaa, przecież moja odpowiedź również Cię nie interesuje. ;)

PeterW napisał(a):
Bzdura. Bogiem Chrześcijaństwa jest Trójca.

Ja temu nie zaprzeczam, ale obawiam się, że masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego, lub też zwyczajnie, chcesz widzieć coś, czego nie napisałem, zatem nie mam zamiaru wałkować tego samego przez kolejne 25 postów. Pewne rzeczy możesz odczytać jedynie "między wierszami"!
Ale dla Ciebie zrobię wyjątek i powiem Ci, że masz absolutnie rację.
Tak, Bogiem chrześcijan jest Trójca Święta!
;)

PeterW napisał(a):
Modlimy się Ojcze nasz, błagamy Ojca o łaski poprzez Syna, Zwracamy się do Syna o miłosierdzie i wzywamy Ducha Św. by nas oświecił.

W tej modlitwie zwracacie się do Boga-Stwórcy, i tylko do niego!
Jak nauczył Was Jezus z Nazaretu! Nie przypominam sobie, aby w tej modlitwie była mowa o "łaski poprzez syna", jak to ująłeś. Jezus o tym nic nie wspominał!

PeterW napisał(a):
Zapominasz że nas obowiązuje Credo, w którym wymieniane są wszystkie trzy Osoby Boga.

Jak mówiłem, "formalność"... Od tego zaczyna się każda "rozmowa z Bogiem" (modlitwa), a oznacza nic innego, jak oddanie czci wszystkim postaciom Boga, czyli Jezusowi, Bogu Jahwe, i Jego mocy, czyli Duchowi świętemu.

Natomiast w swojej modlitwie, zwracasz się do konkretnej osoby Boskiej, albo do Jezusa, albo do Boga Jahwe, ale nie do trzech naraz!
Rozumiesz o czym mówię?

PeterW napisał(a):
Bóg jest Istotą doskonałą

W teorii, zgadza się!

PeterW napisał(a):
Bóg jako byt doskonały myśli w sposób doskonały (nie może myśleć wadliwie, niedoskonale, bo nie byłby doskonałym)

Facepalm!

PeterW napisał(a):
Wyrazem Jego myśli (nie tylko jego - każdego) jest Słowo które jest bytem (człowiecze słowo będące wyrazem jego myśli też staje się bytem. Może te słowo, słowa zapisać i one niejako żyją już poza człowiekiem

Proszę wybacz, ale dialekt Mandaryński nie jest moją mocną stroną...
Pomoże ktoś!?

PeterW napisał(a):
Bóg jest bytem doskonałym, myśli doskonale i wyraża te myśli doskonale, rodząc Słowo będące doskonałym bytem. A doskonały byt jest.. Bogiem.

:roll:

PeterW napisał(a):
Tak więc są Trzy Osoby w jednym Bogu.

A, więc to o to Ci chodziło!
No tak, są trzy osoby Boskie, i wszystkie trzy osoby Boskie, czcicie jedną czcią! Ja też nie mam tu wątpliwości! Są one dla Was tożsame!
Ale odpowiedz zatem na bardzo proste pytanie: dlaczego symbolem chrześcijaństwa jest krzyż Chrystusa, a nie "trójkąt", który przytoczyła nam @Małgosiaa?

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N sie 29, 2021 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
PeterW napisał(a):
Modlimy się Ojcze nasz, błagamy Ojca o łaski poprzez Syna, Zwracamy się do Syna o miłosierdzie i wzywamy Ducha Św. by nas oświecił.

W tej modlitwie zwracacie się do Boga-Stwórcy, i tylko do niego!

To co napisałem to nie rozwinięcie modlitwy Ojcze Nasz, ale wymienianie w sposób ogólnym innych modlitw. Z innej mańki - sama widzisz że nie czcimy tylko Jezusa, mamy "dedykowaną" modlitwę do Ojca (Ojcze Nasz)

Widzę że nie pamiętasz co napisałaś. Przypomnę:

Cytuj:
I na pewno nie zgodzę się z Tobą, że Bogiem chrześcijan jest "Trójca Święta"!
Nikt się nie modli do żadnej "Trójcy Świętej", ani szczególnie się nie spotkałem z jakimś wyjątkowym kultem "Trójcy Świętej". Jak i nie widziałem, aby ktoś nosił na szyi łańcuszek z "Trójcą Świętą"... :shock:


Pn sie 30, 2021 7:55
Zobacz profil
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Skąd to wytrzasnąłeś? Dla katolików Bogiem Jedynym jest Trójca Święta, czyli Ojciec, Syn i Duch Święty
Obrazek

W teorii. W praktyce jest to tylko "suchy" schemat, który jak dla mnie, mocno zalatuje schedą mentalności rzymskiej, na kształt i podobieństwo Trójcy Kapitolińskiej.

"Schemat" Trójcy Świętej który przytoczyłaś Małgosiaa, jest wyrazem teologicznego dążenia do rozwiązania pozornej sprzeczności między jednością Boga-stwórcy i kultowych postaci!
Zatem nie ma innej drogi, jak powrót do "schematów" z religii naturalnych (pogaństwo), aby nadać Jezusowi sakralnej jedności z Bogiem!



W tym schemacie Trójcy Św. widzę ostrosłup o podstawie trójkąta w środku którego znajduje się słowo bóg.

Co do mentalności rzymskiej czy cesarz Konstantyn Wielki nie był rzymianinem? To by tłumaczyło jego inspirację Trójcą Kapitolińską na grunt stworzonej prze z niego religii.

W kwestii Credo czyli Nicejsko-konstantynopolitańskiego wyznania wiary:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicejsko- ... anie_wiary

Nie bardzo rozumiem po co zostało stworzone? Przecież Bóg powiedział dokładnie jak chrześcijanie mają się modlić -"Ojcze nasz".

Zastanawia mnie owo wyznanie wiary - komu je wyznajemy. W moim przekonaniu to wyznanie wiary jest wynikiem zaplanowanego charakteru liturgii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Liturgia

Gdyby Credo pochodziło od Boga, to czy nie byłoby ogłoszone przez apostołów którzy szli za Jezusem?


Pn sie 30, 2021 10:20

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Believing napisał(a):
W tym schemacie Trójcy Św. widzę ostrosłup o podstawie trójkąta w środku którego znajduje się słowo bóg.

Ale nikt nie twierdzi że ten schemat jest trójwymiarowy.

Cytuj:
W kwestii Credo czyli Nicejsko-konstantynopolitańskiego wyznania wiary:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicejsko- ... anie_wiary

Nie bardzo rozumiem po co zostało stworzone?

Bo to krótkie streszczenie istoty wiary chrześcijanina. W to co tam wymienione wierzymy (powinniśmy wierzyć).

Cytuj:
Przecież Bóg powiedział dokładnie jak chrześcijanie mają się modlić -"Ojcze nasz".

Niedokładnie. Jezus odpowiedział uczniom na pytanie jak się modlić do Ojca.

Cytuj:
Gdyby Credo pochodziło od Boga, to czy nie byłoby ogłoszone przez apostołów którzy szli za Jezusem?


No ale oni to głosili - to po prostu krótkie streszczenie tego co głosili. Do tego sprowadza się nasza wiara.


Pn sie 30, 2021 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
PeterW napisał(a):
To co napisałem to nie rozwinięcie modlitwy Ojcze Nasz, ale wymienianie w sposób ogólnym innych modlitw.

W takim razie pisz zrozumiale, bo w jednym zdaniu podałeś przykład modlitwy i co za tym idzie...
Skąd mam wiedzieć, co masz na myśli?

A poza tym, to co wypisałeś dalej, to już istny bełkot, i szczerze Ci powiem, że z czymś takim nie za bardzo da się w ogóle rozmawiać...

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pn sie 30, 2021 13:11
Zobacz profil
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
PeterW napisał(a):
Ale nikt nie twierdzi że ten schemat jest trójwymiarowy.

Wygląda na to, że ten schemat jest trójwymiarowy jedynie dla mnie. Mnie to nie przeszkadza.

PeterW napisał(a):
Bo to krótkie streszczenie istoty wiary chrześcijanina.

Credo, bo o nim mowa. Czy Jezus tu na Ziemi obcował ze świętymi?

PeterW napisał(a):
Cytuj:
Przecież Bóg powiedział dokładnie jak chrześcijanie mają się modlić -"Ojcze nasz".

Niedokładnie. Jezus odpowiedział uczniom na pytanie jak się modlić do Ojca.

Trochę się tu sypie teoria Trójcy Św. Albo Jezus jest współistotny Ojcu i jest Bogiem, albo nie.

PeterW napisał(a):
No ale oni to głosili - to po prostu krótkie streszczenie tego co głosili

Szczerze, jakoś nie mam zaufania do tego dlaczego w taki sposób głosili Boga uczestnicy Soboru Nicejskiego.

Dla mnie ważne jest co Bóg mówi do każdego z nas, bezpośrednio. Czyż nie mówi że jest miłością? A miłość czyż nie jest szlachetna, dobra, wierna, ufna, zatroskana, radująca się, wybaczająca?
Nie potrzebuję tłumaczy względem poruszeń mojego serca. Wiem jak mam żyć w zgodzie i miłości ze sobą, drugim człowiekiem, światem, w duchu Dekalogu.


Pn sie 30, 2021 13:21

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1470
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
PeterW napisał(a):
Believing napisał(a):
Cytuj:
Przecież Bóg powiedział dokładnie jak chrześcijanie mają się modlić -"Ojcze nasz".

Niedokładnie. Jezus odpowiedział uczniom na pytanie jak się modlić do Ojca.

Odpowiedź Jezusa była bardziej dokładna niż Ojca? Wprowadził jakieś korekty?


Pn sie 30, 2021 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
Whispernight napisał(a):
PeterW napisał(a):
To co napisałem to nie rozwinięcie modlitwy Ojcze Nasz, ale wymienianie w sposób ogólnym innych modlitw.

W takim razie pisz zrozumiale, bo w jednym zdaniu podałeś przykład modlitwy i co za tym idzie...
Skąd mam wiedzieć, co masz na myśli?

Nie moja wina że nie rozumiesz tekstu pisanego. Pokaż palcem gdzie w tej wyliczance było "i co za tym idzie"? Prosta lista przykładów pierwsza modlitwa nazwana (z resztą niepoprawnie) i inne (bez formalnej nazwy).

Cytuj:
A poza tym, to co wypisałeś dalej, to już istny bełkot, i szczerze Ci powiem, że z czymś takim nie za bardzo da się w ogóle rozmawiać...

Na przykład?

Believing napisał(a):
Dla mnie ważne jest co Bóg mówi do każdego z nas, bezpośrednio. Czyż nie mówi że jest miłością? A miłość czyż nie jest szlachetna, dobra, wierna, ufna, zatroskana, radująca się, wybaczająca?
Nie potrzebuję tłumaczy względem poruszeń mojego serca. Wiem jak mam żyć w zgodzie i miłości ze sobą, drugim człowiekiem, światem, w duchu Dekalogu.


Ale w Kogo Ty wierzysz? Co to znaczy że mówi do nas bezpośrednio? Masz prywatny telefon do Boga?


Pn sie 30, 2021 18:27
Zobacz profil
Post Re: kilka pytań odnośnie Jezusa
PeterW napisał(a):
Ale w Kogo Ty wierzysz?

Nie w kogo lecz Komu wierzę.

PeterW napisał(a):
Co to znaczy że mówi do nas bezpośrednio?

Jak zgrzeszysz to nie mówi bezpośrednio do Ciebie przez poruszenia Twojego serca?

PeterW napisał(a):
Masz prywatny telefon do Boga?

Mam tak samo jak ma go każdy inny człowiek, świecki czy duchowny ;)
1Kor 13


Pn sie 30, 2021 18:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL