Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
pławikonik napisał(a):
Dark Matter zrobił cykl filmów też poruszających ten problem. Nie daje linku bo mi usuną.

Jeśli w dalszym ciągu będziesz promować strony, ktore opluwają chrześcijaństwo to nastąpi szybkie pożegnanie w formie stałego bana!
Prosze dyskutować na temat! W Biblii zarówno w ST jak i w NT jest wiele tekstów mówiących o Dobrym Pasterzu, sam Jezus tak się nazwał.

_________________
ksiądz


Pt wrz 01, 2023 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
Dlaczego nie odnosisz się do treści posta, tylko do wzmianki o stronie internetowej?
Ja na pewno nie storzyła bym istoty co do której wiem że będzie przez wieczność torturowana. Jest to po prostu niemoralne. Czyli Bóg sam się nie stosuje do moralności którą nam narzuca. Pewnie to tajemnica....


Wt wrz 05, 2023 15:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
pławikonik napisał(a):
Dlaczego nie odnosisz się do treści posta, tylko do wzmianki o stronie internetowej?
Ja na pewno nie storzyła bym istoty co do której wiem że będzie przez wieczność torturowana. Jest to po prostu niemoralne. Czyli Bóg sam się nie stosuje do moralności którą nam narzuca. Pewnie to tajemnica....

Może dlatego, że teza jest tak bzdurna i niczym nie poparta, że nie ma sensu się do niej odnosić.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt wrz 05, 2023 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
Cytuj:
Może dlatego, że teza jest tak bzdurna i niczym nie poparta, że nie ma sensu się do niej odnosić.

och, genialne. Możę wykazesz tą "bzdurność"?

Sprawa jest prosta. Wszechwiedzacy i wszechmocny Bóg tworzy Kowalskiego. Od razu wie że Kowalski będzie się męczył (przez wieczność!!) w piekle. Czemu go w ogóle tworzy? Czemu z tym nic nie zrobi? Jakaś idea? Bo ja widze tylko jedno- chce żeby go męczyć. No bo chyba to nie "wypadek przy pracy"?
No, odpowiedz na te pytania.


Śr wrz 06, 2023 8:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
Może dlatego, że teza jest tak bzdurna i niczym nie poparta, że nie ma sensu się do niej odnosić.

Możę wykazesz tą "bzdurność"?

Raczej wskazać. Proszę, zawarta w poniższym stwierdzeniu:
pławikonik napisał(a):
wiem że będzie przez wieczność torturowana.

Chyba, że jesteś w stanie wykazać, że tak jest w istocie.

pławikonik napisał(a):
Wszechwiedzacy i wszechmocny Bóg tworzy Kowalskiego. (1) Od razu wie że Kowalski będzie się męczył (przez wieczność!!) w piekle. (2) Czemu go w ogóle tworzy? (3) Czemu z tym nic nie zrobi? (4) Jakaś idea? (5) Bo ja widze tylko jedno- chce żeby go męczyć. (6) No bo chyba to nie "wypadek przy pracy"?
No, odpowiedz na te pytania.

Dodałem numerację.
(1) Tak, Bóg jest ponad czasem i rzeczywiście ma dostęp do wszystkich możliwych terminów. Piekło jest poza czasem. Co nie znaczy, że Bóg nie zna przyszłości w sensie ludzkim, tj. przy założeniu, że czas istnieje samodzielnie. Uważam, że dla Boga nie ma przeszłości i przyszłości, gdyż są one teraźniejszością.
(2) Uważam, że każde stworzenie jest owocem miłości. Ale każda próba odpowiedzi jest antropomorfizacją Boga, a tego unikam. Kiedyś zadawałem pytanie, po co ludzi poczynają dzieci, jedzą lody, wyjeżdżają na urlopy? Po co robią cokolwiek? A tymi cokolwiek bywa palenie, picie , ćpanie, niszczenie...
(3) Bo jest konsekwentny. Dał rozum i wolną wole. Każdemu dał ofertę. Każdy samodzielnie podejmuje decyzję, co jest dla niego lepsze. Niebo czy piekło. I dąży do tego, co wybrał.
(4) Ideą jest dążenie do dobra i miłości. Jest skłanianie do powszechnego i permanentnego szczęścia.
(5) Rozumiem i jest mi bardzo przykro. Ale to naturalne, że jeśli podchodzi się do czegokolwiek z niechęcią albo wręcz nienawiścią, to widzi się w tym samo zło. Tylko to, co jest złe. Przy takim podejściu trzeba się z tym pogodzić.
(6) Ten wypadek, to taka zaczepka od czapy. Dla mnie wypadek jest zaprzeczeniem wszechwiedzy, świętości i doskonałości. Nie ma przypadków, wypadków. Jest plan zbawienia. Jedni przyjmują, inni odrzucają. Ale jest to zawsze wynikiem wolnego wyboru. Skorzystaniem z szansy lub jej odrzuceniem. Wierzę w to, że Bóg rzeczywiście zna decyzje, które człowiek podejmie, ale nie podejmuje za niego żadnej decyzji. Nie zmusza. Zaprasza do miłości i jej oczekuje. Ale każdy ma prawo do sprzeciwu, którego konsekwencji będzie się ponosić.

Piekło nie jest karą, jest wyborem.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr wrz 06, 2023 8:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
Przedszkole. Pisałam w pierwszej osobie, żeby postawić się na pozycji Boga stwarzajacego człowieka. I twierdze że nigdy bym nie stworzyła istoty czującej która będzie przez wieki torturowana. Jeżeli Bóg stwarza taką istote i wie to (a jest wszechwiedzący) to znaczy ze stwarza ją celowo po to, żeby cierpiała. Jaki inny może być cel? Bo pytam chyba po raz dwudziesty - Bóg chce te osoby torturować. Znasz inny? To czekam.

Pozostaje pytanie czy Bóg sam się stosuje do moralności którą nam nakazuje. Z tego wygląda że nie. Więc skąd wiesz że włąśnie swoich popleczników nie wtrąca do piekła?

Cytuj:
Tak, Bóg jest ponad czasem i rzeczywiście ma dostęp do wszystkich możliwych terminów. Piekło jest poza czasem. Co nie znaczy, że Bóg nie zna przyszłości w sensie ludzkim, tj. przy założeniu, że czas istnieje samodzielnie. Uważam, że dla Boga nie ma przeszłości i przyszłości, gdyż są one teraźniejszością.

Augustyn. Bóg jest poza czasem. Bóg stworzył czas. Reszta to Twoja interpretacja. Ja oczywiście wole inne definicje czasu (i wątpliwośc czy istnieje)

Cytuj:
Uważam, że każde stworzenie jest owocem miłości. Ale każda próba odpowiedzi jest antropomorfizacją Boga, a tego unikam. Kiedyś zadawałem pytanie, po co ludzi poczynają dzieci, jedzą lody, wyjeżdżają na urlopy? Po co robią cokolwiek? A tymi cokolwiek bywa palenie, picie , ćpanie, niszczenie...

w takim wypadku kocha ludzi jak psi dziada w ciasnej uliczce.
Cytuj:
Bo jest konsekwentny. Dał rozum i wolną wole. Każdemu dał ofertę. Każdy samodzielnie podejmuje decyzję, co jest dla niego lepsze. Niebo czy piekło. I dąży do tego, co wybrał.

czyli celowo robi człowieka "złym" i potem się cieszy- jaki ja jestem sprawiedliwy, mam powod by go torturować. Przypominam - sam go stworzył i takiego go stworzył.
Analogia- tworze maszyne, ma za zadanie przebiec 1 km w minute. Z góry wiem że tego nie zrobi. Bo jest do tego niezdolna, bo jest leniwa, bo się potknie. I potem się ciesze że ją sprawiedliwie karze? Przecież to sadyzm. Nie tylko torturować, ale jeszcze chodzić w glorii (falszywej) "sprawiedliwego". fuj.
Cytuj:
(4) Ideą jest dążenie do dobra i miłości. Jest skłanianie do powszechnego i permanentnego szczęścia.
:D
Cholera, całe "Kobyszcze' mam tutaj przepisywać? Nie ma w wersji elektronicznej (prawa autorskie) a mnie się przepisywać nie chce.
Cytuj:
Ale to naturalne, że jeśli podchodzi się do czegokolwiek z niechęcią albo wręcz nienawiścią, to widzi się w tym samo zło. Tylko to, co jest złe. Przy takim podejściu trzeba się z tym pogodzić

Jakie niby "dobro' widzisz w tworzeniu istot przeznaczonych do tortur? Czekam. Bo nie odpowiedziałeś ani na jedno pytanie.
Cytuj:
Ten wypadek, to taka zaczepka od czapy. Dla mnie wypadek jest zaprzeczeniem wszechwiedzy, świętości i doskonałości. Nie ma przypadków, wypadków. Jest plan zbawienia. Jedni przyjmują, inni odrzucają. Ale jest to zawsze wynikiem wolnego wyboru. Skorzystaniem z szansy lub jej odrzuceniem. Wierzę w to, że Bóg rzeczywiście zna decyzje, które człowiek podejmie, ale nie podejmuje za niego żadnej decyzji. Nie zmusza. Zaprasza do miłości i jej oczekuje. Ale każdy ma prawo do sprzeciwu, którego konsekwencji będzie się ponosić

w opowiadaniach Lema był to wypadek przy pracy. Próba stworzenia istoty szczęśliwej/szczęśliwego społeczeństwa po prostu się nie uda. Ty chciałbyś jakiegoś obozu koncentracyjnego, urawniłowki, gdzie wszyscy są szcżęśliwi, posłuszni, pieją hymny pochwalne... To jest opisane w Kobyszczęciu. Nie, to nie jest szczęście. Człowiek jest tak skonstruowany że musi walczyć, dążyć do czegoś, kwestionować wszystko. A nie potulny, durny sługa piejący z zachwytu. Nie mający w rzeczy samej wyboru- ten "wybór" jest taki jak w ciemnej uliczce- pieniądze albo życie. Z pistoletem przystawionym do głowy. Umiesz z tym być wolny i szczęsliwy? Ja bym nie potrafiła.


Jak się tutaj stopke dodaje? Przecież to jest cudowne, kwintesencja katolicyzmu
Cytuj:
(4) Ideą jest dążenie do dobra i miłości. Jest skłanianie do powszechnego i permanentnego szczęścia.

siostrze to przeczytałam, ona zaraz załapała. Też na Lemie wychowana.


Śr wrz 06, 2023 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
Idący napisał(a):
Piekło nie jest karą, jest wyborem.
Czy takie zdanie współgra z tymi wypowiedziami?
    Rz 2,4-11 PAU
    (4) A może nie doceniasz ogromu Jego dobroci, cierpliwości oraz łagodności i nie rozumiesz, że Boża łagodność prowadzi cię do nawrócenia?
    (5) Na miarę twojej zatwardziałości i braku gotowości do przemiany swojego serca gromadzisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga,
    (6) który każdemu odda według jego uczynków.
    (7) Tym, którzy wytrwale czyniąc dobro, starają się o życie wieczne, da chwałę, uznanie i nieśmiertelność.
    (8) Pysznym i nieposłusznym prawdzie, a posłusznym niesprawiedliwości - gniew i wzburzenie.
    (9) Bo utrapienie i ucisk dotknie każdego człowieka czyniącego zło: najpierw Żyda, potem Greka.
    (10) Chwała, cześć i pokój spotka natomiast każdego czyniącego dobro: najpierw Żyda, potem Greka.
    (11) Bóg bowiem nie ma względu na osobę.

    2P 2,9-10 WSP
    (9) Pan wie, jak ocalić pobożnych w chwili próby, a bezbożnych zachować na dzień sądu i kary,
    (10) przede wszystkim tych, którzy ulegają nieczystym pożądaniom ciała, znieważają Pana, są zarozumiali, pewni siebie i nie wahają się obrażać istot niebiańskich.

    Mt 16,27 PAU
    (27) Gdy więc Syn Człowieczy przybędzie wraz ze swymi aniołami w blasku chwały swojego Ojca, wtedy odpłaci każdemu zgodnie z jego postępowaniem.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr wrz 06, 2023 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dlaczego Jezus jest nazywany dobrym pasterzem?
Moja "psychika" widzi więcej logiki w argumentach osób niereligijnych czy antyreligijnych obecnych w tym wątku... Dla mnie całkowicie logiczne jest to, że istnieje jedyny Bóg i życie wieczne.

Mogę czuć straszny "bunt" przeciwko surowym karom Bożym, przynajmniej wiecznemu potępieniu (nieważne, czy w Piekle, czy przez anihilację). Nieodwracalne odrzucenie kogokolwiek (przynajmniej słabych ludzi takich jak my) jawi się jako absolutne i nieskończone okrucieństwo, w oczywisty sposób zaprzeczające miłosierdziu.

Ci monoteiści, co wierzą w wieczne potępienie, mogą jawić się mojej "psychice" jako bardziej niemoralni i de facto bardziej grzeszni niż hedonistyczni ateiści (którzy chociaż nie przypisują złu monoteistycznemu Bogu - w tym "psychika" widzi jakby względny plus ateizmu). Ja nie chcę wiecznego potępienia - ani dla siebie, ani dla innych (nie mam zamiaru robić tu jakiegokolwiek wyjątku...). Uważam, że grzech i katastrofa nigdy nie powinny zaistnieć.

Co dla mnie za korzyść z tego, że jakieś stworzenie tego samego (i jedynego, jaki istnieje we wszechbycie) Boga, który mnie stworzył, zostaje bez końca pogrążone w nieszczęściu czy unicestwione? Żadna. Jeśli już to "antykorzyść"...

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pn wrz 11, 2023 14:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL