Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Niebo i pare pytań 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Niebo i pare pytań
Robek,

Cytuj:
ktoś może być bogaty a nie chce, więc spełnia to co napisałeś "nigdy nie chciał czegoś robić i nadal nie chce i jest pewien, że nigdy nie będzie chciał"
natomiast jeśli weźmiemy kogoś kto chce machać rękami i fruwać jak ptak, to wtedy taki ktoś "nie może choćby chciał"



bogaty
posiadający dużo pieniędzy i/lub innych dóbr materialnych

Po pierwsze, własność taka może być "pojęciem umownym". Tzn. nie ma przymusu jej respektować. Stąd np. kradzieże. Własność działa wśród tych ludzi, którzy ją uznają. Możesz stracić cały majątek w jeden dzień teoretycznie. Prędzej włascicielem wszystkiego jest Bóg, a nam jest to pożyczone do użytkowania.

A ktoś kto urodzi się w rodzinie bogatej (bo może o tym mówisz) nie musi przyjmować umownego majątku swoich rodziców. Może się np. brzydzić majątkiem swoich rodziców i powiedzieć "nie chcę od Was nic" (bo np. majątek był. zdobyty w sposób niemoralny). Czy można kogoś przymusić do uznania czegoś za swoją własność? To, że ktoś twierdzi, że coś jest Twoje, nie oznacza, że się poczuwasz do tej własności.

Są takie przypadki, że ludzie danego narodu uważają, że mają na własność dane terytorium, a inni mają inną opinię. (zabory? wojna? )

Mowa jest tu o sytuacji gdy ktoś MOŻE zdecydować o tym by podjąć dowolną decyzję. Gdy jest Ci coś narzucone, to nie ma tu możliwości podjęcia innej decyzji. Czyli nie MOŻESZ inaczej.

Przymus jest ograniczeniem MOGĘ.

Więc uściślę:
"może podjąć dowolną decyzję, ale nigdy nie chciał czegoś robić i nadal nie chce i jest pewien, że nigdy nie będzie chciał"

Zakładam tutaj, że ten kto może podjąć daną decyzję i chce ją podjąć, podejmie ją.

Więc ponownie. Jak odróżnić sytuację gdy?:
1) "może podjąć dowolną decyzję (nie jest Mu narzucana przez nikogo i nic), ale nigdy nie chciał czegoś robić i nadal nie chce i jest pewien, że nigdy nie będzie chciał" (w efekcie nigdy tego nie robił, nie robi i wie na pewno, że robić nie będzie, z Wolnego Wyboru)
2) "nie może choćby chciał"

Cytuj:
Co to za jakieś dziwactwa tutaj opowiadasz? co to za obowiązkowe zdania Kościoła Katolickiego? co to jest?


Doumenty Kościoła Katolickiego i Biblia są pisane językiem. Język składa się ze zdań, słów. Więc można zdefiniować listę ZDAŃ, które są obowiązkowe, jeżeli chcesz być częścią tego Kościoła.

Cytuj:
No i kolejne dziwactwo
bo niby czym sie różni "nie może zrobić choćby chciał" od "nie może zrobić"
przecież to dokładnie to samo, niczym to sie nie różni od siebie, no chyba że jedyna różnica jest taka że przez dodanie tego "choćby chciał" narobiłeś niepotrzebnego zamieszania, bo jak ktoś nie może machać rękami, i fruwać jak ptak, to nie może tego zrobić, kwestia tego czy taki ktoś chce to zrobić, czy też nie chce tego zrobić, nic tutaj nie zmienia.


Chce: tak/nie
Może: tak/nie

Mamy 4 opcje:
TT
TN
NT
NN

Nieścisłe przykłady:

1) Chce i nie może
Odwiedzić inną planetę typu Ziemia.

2) Chce i może
Oddychać.

3) Nie chce i może
Wypić domestos.

4) Nie chce i nie może
Skoczyć w czarną dziurę (raczej na razie tam nie doleci żywy z naszą technologią).

Mówimy o opcji 3, picia domestosu. Piłeś, pijesz, planujesz kiedyś pić? Czy to znaczy, że nie możesz?

Ktoś może Tobie powiedzieć "nie bądź tchórzem, skocz na główkę z mostu, nie wierzę, że jesteś do tego zdolny". No i ten ktoś skoczy, złamie kark i umrze. Potem ta osoba może żałować, że namawiała ale już za późno.

Analogicznie, JEŻELI Bóg "chce być standardem Prawdy", "Chce aby uznawano, że nigdy nie kłamie", to wtedy warto aby nigdy nie sklamał. Jak udowodni komuś empirycznie, że do kłamstwa zdolny jest, poprzez skłamanie, to traci właściwość "nigdy nie skłamania",co utrudnia zaufanie takiemu Bogu.

Ciężej zaufać komuś kto skłamie choć raz. Sugeruje to, że może to się powtórzyć.

Jeżeli jest w Tobie jakaś moralność, to podejrzewam, że są takie rzeczy, które są dla Ciebie tak złe, że nigdy ich nie robiłeś, nie robisz i robić nie chcesz nigdy. Pomimo, że możesz.

Jeżeli ktoś wyrzeka się danego zachowania, ma pełną dyscyplinę by "przez przypadek" tego nie zrobić (chyba nie podejrzewasz, że Bóg zrobi coś "niechcący"? "Oops, zniszczyłem Świat. Sorry.") to po co pozbawiać siebie takiej możliwości?

Cytuj:
Boga ogranicza jego natura, której nie może przeskoczyć, nie może robić bardzo wielu rzeczy


Czym jest "natura"? Zdefiniuj.

Cytuj:
w tej sytuacji jest dość słaby, bo ja mogę kłamać,


Możesz, bo Ci na to pozwala (dopuszcza). Bez Boga mógłbyś nawet nie istnieć? Wtedy nie mógłbyś robić nic.

Jan 15
5 Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Cytuj:
to według ciebie, Bóg może kłamać?


Udowodnij z obowiązkowych dokumentów Kościoła Katolickiego, że "nie może" w sensie innym niż 3.


So lis 20, 2021 10:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Niebo i pare pytań
TS7 napisał(a):
bogaty
posiadający dużo pieniędzy i/lub innych dóbr materialnych

Po pierwsze, własność taka może być "pojęciem umownym". Tzn. nie ma przymusu jej respektować. Stąd np. kradzieże. Własność działa wśród tych ludzi, którzy ją uznają. Możesz stracić cały majątek w jeden dzień teoretycznie. Prędzej włascicielem wszystkiego jest Bóg, a nam jest to pożyczone do użytkowania.


A co to ma do czegokolwiek? pytałeś sie o to co kto by chciał zrobić, więc nie wiem po co teraz wyskakujesz z tym czy ktoś jest bogaty czy jednak nie.

TS7 napisał(a):
Mowa jest tu o sytuacji gdy ktoś MOŻE zdecydować o tym by podjąć dowolną decyzję. Gdy jest Ci coś narzucone, to nie ma tu możliwości podjęcia innej decyzji. Czyli nie MOŻESZ inaczej.


W jaki sposób możesz podejmować decyzje, skoro wszystko jest ci narzucone?
Przymus jest ograniczeniem MOGĘ.

TS7 napisał(a):
Zakładam tutaj, że ten kto może podjąć daną decyzję i chce ją podjąć, podejmie ją.

Więc ponownie. Jak odróżnić sytuację gdy?:
1) "może podjąć dowolną decyzję (nie jest Mu narzucana przez nikogo i nic), ale nigdy nie chciał czegoś robić i nadal nie chce i jest pewien, że nigdy nie będzie chciał" (w efekcie nigdy tego nie robił, nie robi i wie na pewno, że robić nie będzie, z Wolnego Wyboru)
2) "nie może choćby chciał"


Przecież już to napisałem :mrgreen: w pierwszym punkcie może podjąć dowolną decyzję, więc i ją podejmuje, a w drugim punkcie jest mowa o tym, że tej dowolnej decyzji podjąć nie może, a to że ktoś nie chciał czegoś zrobić, i mówi że robić nie będzie, to takie coś nic nie zmienia, bo każdy przecież może zmienić zdanie.

TS7 napisał(a):
Doumenty Kościoła Katolickiego i Biblia są pisane językiem. Język składa się ze zdań, słów. Więc można zdefiniować listę ZDAŃ, które są obowiązkowe, jeżeli chcesz być częścią tego Kościoła.


Pierwsze słyszę o czymś takim.

TS7 napisał(a):
Analogicznie, JEŻELI Bóg "chce być standardem Prawdy", "Chce aby uznawano, że nigdy nie kłamie", to wtedy warto aby nigdy nie sklamał. Jak udowodni komuś empirycznie, że do kłamstwa zdolny jest, poprzez skłamanie, to traci właściwość "nigdy nie skłamania",co utrudnia zaufanie takiemu Bogu.


Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? przecież wyraźnie napisałem że Bóg nie może kłamać, a to czy Bóg tego chce czy też nie chce, jest nieistotne, nic tutaj nie zmienia, nie wiem co ty sie tego tak przyczepiłeś? wymyśliłeś jakąś niedorzeczność i cały czas sie jej trzymasz, a na dodatek kręcisz i motasz we wszystkie strony, że nawet mi jest trudno zrozumieć o co ci chodzi :mrgreen:

TS7 napisał(a):
Jeżeli jest w Tobie jakaś moralność, to podejrzewam, że są takie rzeczy, które są dla Ciebie tak złe, że nigdy ich nie robiłeś, nie robisz i robić nie chcesz nigdy. Pomimo, że możesz.


Jeśli znajdę sie w jakiejś skrajnej sytuacji, i będzie taka potrzeba, to wtedy zrobię absolutnie wszystko.

TS7 napisał(a):
Czym jest "natura"? Zdefiniuj.


Tak jak mówi wikipedia

to, co w człowieku przyrodzone, instynktowne,

To odnosi sie do ludzi, ale Bóg również ma swoją naturę która wymusza pewne zachowania, choćby konieczność mówienia prawdy.

TS7 napisał(a):
Możesz, bo Ci na to pozwala (dopuszcza). Bez Boga mógłbyś nawet nie istnieć? Wtedy nie mógłbyś robić nic.


Bóg który jest samym dobrem, mógłby mi czegoś zabronić?

TS7 napisał(a):
Udowodnij z obowiązkowych dokumentów Kościoła Katolickiego, że "nie może" w sensie innym niż 3.


Skoro jesteś zdania, że Bóg może kłamać, to daj cytat z Biblii, w którym Bóg mówi że może kłamać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lis 20, 2021 17:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 19, 2014 18:04
Posty: 11
Post Re: Niebo i pare pytań
Cześć, na pewno zwierzęta mają swoje Niebo i owady Swoje, i ludzie swoje i Bogowie swoje :) nie jestem pewny, ale dużo o Niebie myślałem, i też mnie zastanawiały pytania jak powyżej, np czy wiara w Boga, i Chrześcijaństwo, to coś podobnego do Wiary w Niebo, dlatego staram się rozumieć kolegę TomaszaMichała. Kto pyta nie błądzi. Myślę swoją drogą, że zbyt kurczowo, trzyma się chrześcijaństwa, ścisłego, jak ja to nazywam, a trochę w nim powinno się puścić, w przestrzeń marzenia, Gdzie Niebo jest takie jakie sobie wymarzymy... warto marzyć, pozdrawiam. Tomek.


N lis 28, 2021 0:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Niebo i pare pytań
Tomek9 napisał(a):
Cześć, na pewno zwierzęta mają swoje Niebo i owady Swoje, i ludzie swoje i Bogowie swoje :)


Wymyśliłeś jakąś religie w której to wszystko jest? bo jakoś nie chce mi sie wierzyć, by ktoś wymyślił tak durną religie, w której owadów nie zalicza sie do zwierząt.

Tomek9 napisał(a):
ale dużo o Niebie myślałem,


W ogóle tego nie widać.

Tomek9 napisał(a):
trochę w nim powinno się puścić, w przestrzeń marzenia, Gdzie Niebo jest takie jakie sobie wymarzymy...


Jaki cel, ma tego rodzaju działanie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lis 29, 2021 0:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL