Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
 Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Zresztą, jestem prawie pewien że Żydzi nie posługiwali się kategorią osoby
No akurat słowem, które w pismach ST wydaje się najbardziej zbliżone do „osoba” jest właśnie… dusza.
Cytuj:
Od początku wątku jest mowa o teologach negujących istnienie duszy a nie życia pozagrobowego Jak Nacey Murphy czy inni
Ale co mnie obchodzą jacyś negacjoniści? Dyskutujemy o Biblii, czy o jakichś negacjonistach, których masz misję zaatakować, a ja się wpycham niepotrzebnie.
Cytuj:
Mówią o tym inne fragmenty które przycztaczalem jak te z Księgi Syracha
Konkretnie jakie? Bo przytaczasz w zasadzie każdy fragment, który używa pojęcia „dusza”, ale nie umiesz wskazać tego konkretnego mówiącego o jej nieśmiertelności.
Cytuj:
XD2. Najpierw twierdzisz ze Żydzi odrzucali nieśmiertelną duszę podczas gdy podaje dowody (Flawiusz, brak krytyki tej koncepcji w pismach patrystycznych i NT). To nagle zmieniasz zdanie że jednak nie
Nie zmieniam zdania. Zdanie jakie wyraziłem jest takie, że Żydzie nie znali koncepcji odrębnej od ciała, samodzielnej duszy, ale (prawdopodobnie pod wpływem kultury helleńskiej) taka koncepcja przenikała do ich doktryny.
Cytuj:
Ja rozumiem że teraz każda bzdura która deprecjonuje nauczanie chrześcijańskie (z założenia przyjętej metodologii) się przyjmuje
Nie. Nikt poważnie nie traktuje bredni z „Zeitgeista” na przykład. Przestań dyskutować w kategoriach „ataku i obrony”, a zacznij o konkretach.


Śr sty 05, 2022 11:58
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
taryjel napisał(a):
No akurat słowem, które w pismach ST wydaje się najbardziej zbliżone do „osoba” jest właśnie… dusza


Zważywszy na fakt że starożytne pojęcie maski można rozumieć jako maskę (alterego) to nie

Cytuj:
Ale co mnie obchodzą jacyś negacjoniści? Dyskutujemy o Biblii, czy o jakichś negacjonistach, których masz misję zaatakować, a ja się wpycham niepotrzebnie


Dyskutuje o poglądach teologow przeczących istnieniu duszy i tego czy ich tezy mają opracie w Biblii
Cytuj:
Konkretnie jakie?


Syr 30, 21

Dualizm własności

Syr 11:26

Zapłata w dniu śmierci

Cytuj:
Zdanie jakie wyraziłem jest takie, że Żydzie nie znali koncepcji odrębnej od ciała, samodzielnej duszy, ale (prawdopodobnie pod wpływem kultury helleńskiej) taka koncepcja przenikała do ich doktryny


No i trzeba to udowodnić


Śr sty 05, 2022 14:06

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Swołocz napisał(a):
Myślę, że kombinujesz. Tworzysz swoją własną wersję Ewangelii. Przetłumaczyłes sobie, że ów "raj" w słowach Jezusa oznacza jakieś miejsce (w cudzysłowie) oczekiwania na zmartwychwstanie, przy czym - jak rozumiem - jest to tak naprawdę niebyt. W ten sposób daleko odszedłeś od zwykłego, normalnego znaczenia słowa "raj".

Co oznacza "normalne znaczenie słowa raj" w odniesieniu do czegoś po śmierci człowieka? Bo w Biblii nie mamy jako tako opisu tego czegoś a co najwyżej użycie zamiennie terminu "łono Abrahama" bądź po prostu "niebo".
Przypomnę jednak, że poruszamy kwestię istnienia nieśmiertelnej duszy przed zmartwychwstaniem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr sty 05, 2022 14:11
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Nie jest to prawda. Śś. Jan i Paweł utożsamiają raj z niebiem. Widzę że Wybawiony należy do Świadków Jehowy. Stosujesz ich retorykę


Śr sty 05, 2022 16:27

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Zważywszy na fakt że starożytne pojęcie maski można rozumieć jako maskę (alterego) to nie
Z pewnością nie tak jest rozumowane w chrześcijaństwie, skoro chrześcijaństwo odrzuca sabelianizm.
Cytuj:
Dyskutuje o poglądach teologow przeczących istnieniu duszy i tego czy ich tezy mają opracie w Biblii
Oczywiście, że mają. Poglądy tych, którzy głoszą istnienie takowej — też mają.
Cytuj:
Syr 11:26
Czyli mamy kolejny przykład tekstu powstałego w czasach silnego oddziaływania hellenizmu na judaizm, gdzie mowa o koncepcji „zapłaty w dniu śmierci”, która była wcześniej nieobecna. Sam dostarczasz argumentów na to, że koncepcja „życia po śmierci” pojawiła się w judaizmie stosunkowo późno.
Cytuj:
No i trzeba to udowodnić
To już nudne. Podaj mi, jakiego rodzaju dowodu byś oczekiwał, zamiast powtarzać w kółko to samo.


Pn sty 10, 2022 8:54
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Taryjel napisał(a):
Z pewnością nie tak jest rozumowane w chrześcijaństwie, skoro chrześcijaństwo odrzuca sabelianizm.


Wow, przeczytałeś wikipedię? nie wiem co to ma do rzeczy skoro mówimy o judaizmie

Cytuj:
Czyli mamy kolejny przykład tekstu powstałego w czasach silnego oddziaływania hellenizmu na judaizm, gdzie mowa o koncepcji „zapłaty w dniu śmierci”, która była wcześniej nieobecna. Sam dostarczasz argumentów na to, że koncepcja „życia po śmierci” pojawiła się w judaizmie stosunkowo późno.


No i znowu, mamy tezę wyjętą z tyłka na którą nie ma żadnych dowodów

Cytuj:
To już nudne. Podaj mi, jakiego rodzaju dowodu byś oczekiwał, zamiast powtarzać w kółko to samo


Czyli ja mam za ciebie udowadniać twoją teorię. żenada


Pn sty 10, 2022 11:49

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Wow, przeczytałeś wikipedię?
Tak. Całą. Trzy razy.
Cytuj:
nie wiem co to ma do rzeczy skoro mówimy o judaizmie
Ale przecież omawialiśmy pojęcie greko-rzymskie „osoby”. Mam wrażenie, że zgubiłeś się w dyskusji.
Cytuj:
No i znowu, mamy tezę wyjętą z tyłka na którą nie ma żadnych dowodów
No i znowu mamy żądanie dostarczenia „dowodów” bez kryterium, jakie owe potencjalne dowody musiałyby spełniać.
Cytuj:
Czyli ja mam za ciebie udowadniać twoją teorię.
Nie. Skąd ten wniosek?


Pn sty 10, 2022 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Tak, Biblia naucza o nieśmiertelności duszy. W Biblii można odnaleźć wiele fragmentów , które wskazują na nieśmiertelność duszy. Jednym z takich bardzo wyraźnych fragmentów jest 1 Księga Samuela rozdział 28, gdzie zmarły i pochowany Samuel rozmawia z żyjącym jeszcze Saulem, któremu przepowiada śmierć , mówi mu dosłownie, że "jutro dołączysz do mnie.


So mar 05, 2022 20:22
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Czytałem ostatnio ciekawą odpowiedź J.P Morelanda na tezy N. Murphy i powoływał się on tam na Biblistę N.T. Wrighta (ateistę chyba), co mówi że Jezus i Apostolowie wierzyli w życie zaraz po śmierci


Cz mar 24, 2022 17:32

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
My chyba też wierzymy w życie zaraz po śmierci.


So mar 26, 2022 11:21
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Owszem. Problem jest gdzie indziej. Niektórzy teologowie na wskutek nauk empirycznych popadli w materializm. I głoszą że wszystkie władze duchowe można wyjaśnić za pomocą nauki o mózgu. W skutek czego promują że Biblia naucza monizmu substancjalnego i że nie ma duszy. Logiczną konsekwencją takiego poglądu jest wniosek że nie ma życia po śmierci. And this is the problem


N mar 27, 2022 10:11

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Tak, Biblia naucza o nieśmiertelności duszy. W Biblii można odnaleźć wiele fragmentów , które wskazują na nieśmiertelność duszy. Jednym z takich bardzo wyraźnych fragmentów jest 1 Księga Samuela rozdział 28, gdzie zmarły i pochowany Samuel rozmawia z żyjącym jeszcze Saulem, któremu przepowiada śmierć , mówi mu dosłownie, że "jutro dołączysz do mnie.

A Ty praktykujesz rozmowy z „żyjącymi" zmarłymi?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N mar 27, 2022 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Oczywiście, wszyscy wierzący w nieśmiertelność praktykują takie rozmowy. Bóg jest Bogiem żywych a nie umarłych, jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, którzy dawno już nie żyją.


Pn mar 28, 2022 17:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Zależy, która księga.


Cz cze 09, 2022 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
My chyba też wierzymy w życie zaraz po śmierci.

Pytanie zasadnicze : jak długo trwa śmierć i skąd wiadomo, że już się skończyła?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz cze 09, 2022 19:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL