Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
1. Oczywiście nie wiadomo co z tekstu o krwi miałoby wynikać. Ciekawe jest to że gdy trzeba zaatakować doktrynę KK to posługują się Biblią. Ale gdy ta sama Biblia mówi o tym że zmarli w chwili śmierci otrzymują rezultat swojego życia (Łk 23, 43-46, Syr 2,3, Syr 1,13, Ap 2,10 inne), to wtedy okazuje się że Biblia nie mówi tego co mówi. Widziałem to dziesiątki albo i setki razy. Niezliczoną ilość razy w przypadku Eucharystii
2.
Cytuj:
"Zupełnie nic o tym nie mówi. Mówi, że „dusza” to jakiś aspekt człowieczeństwa, który może wielbić Pana."


Już powiedziałem że wskazuje na jakąś odrębność od ciała, przez przypisanie jej własności

3.
Cytuj:
Przedstawiłem takie dowody, jakie w religioznawstwie da się przedstawić. Jeśli poszukujesz innych, to wskaż jakich


No fajnie, tylko że są to spekulacje. A dwa żaden z apostołów nie krytykował ideii duszy nieśmiertelnej jako sprzecznej z judaizmem. A na pewno znał ją św. Paweł, nie wspominając już o św. Ignacym czy św Polikarpie

Flawiusz też opisuje wierzenia Sadyceuszy mówi tak że wierzyli iż dusza umiera wraz z ciałem. Ergo, W I wieku tylko część żydów wierzyła w śmiertelność duszy i człowieka

Cytuj:
Nie, nie taki był argument. Łk jest napisana później niż Mk i naprawdę ciężko jest bronić tezy odwrotnej.


No i co z tego ma niby wynikać? nie mam pojęcia


Pn sty 03, 2022 14:23

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
1. Oczywiście nie wiadomo co z tekstu o krwi miałoby wynikać.
Wynika to, że według autora nie istnieje żadne „wysławianie Boga” po śmierci. Gdyby bowiem istniało, to autor godziłby się na śmierć tak dzielnie, jak Machabeusze, czy Apostoł Paweł.

Cytuj:
Ciekawe jest to że gdy trzeba zaatakować doktrynę KK to posługują się Biblią.
Nie trzeba zaatakować doktryny KK. Zapytałeś, co mówi Biblia. Staram się na Twoje pytanie odpowiedzieć. Ty się czujesz atakowany. Skoro próba odpowiedzi na Twoje pytanie Cię krzywdzi, to trzeba było nie pytać.

Cytuj:
Ale gdy ta sama Biblia mówi o tym że zmarli w chwili śmierci otrzymują rezultat swojego życia (Łk 23, 43-46, Syr 2,3, Syr 1,13, Ap 2,10 inne), to wtedy okazuje się że Biblia nie mówi tego co mówi.
Nie czytasz tego co piszę. Napisałem wyraźnie, że nauka o życiu pozagrobowym ewoluowała i dlatego nie da się jednoznacznie określić „co Biblia naucza” w tej kwestii, bo „Biblia” to jest zbiór wielu ksiąg, wielu autorów, pisanych w różnym czasie i wyznających różne nauki (łącznie z politeizmem). Ty jednak to ignorujesz i zarzucasz mi, jakobym twierdził, że „Biblia nie mówi tego, co mówi”. Otóż Biblia mówi dokładnie to co mówi. A że mówi czasem jedno, a czasem drugie, to da się doskonale wytłumaczyć patrząc na kontekst historyczny jej powstawania.

Cytuj:
Widziałem to dziesiątki albo i setki razy. Niezliczoną ilość razy w przypadku Eucharystii
Aha. Czyli, ponieważ coś tam widziałeś, to zakładasz, że w każdej dyskusji zobaczysz to samo. Więc po co czytać argumenty interlokutora, skoro wiesz, co powie.

Cytuj:
Już powiedziałem że wskazuje na jakąś odrębność od ciała, przez przypisanie jej własności
Jeśli mam długie palce, to znaczy, że moje palce są odrębne od ciała (bo mają własność)? Jeśli Quinque ma bystry rozum (ale nie chce go używać, bo woli krzyczeć, że „religię mu atakują”) to znaczy, że jego rozum nie może być emergencją jego układu nerwowego?

Cytuj:
No fajnie, tylko że są to spekulacje.
Ale przy takim podejściu to wszelka nauka to są „spekulacje”. Pytanie, co mamy lepszego.
Cytuj:
A dwa żaden z apostołów nie krytykował ideii duszy nieśmiertelnej jako sprzecznej z judaizmem.
A po co miał ją krytykować?
Cytuj:
A na pewno znał ją św. Paweł
I skłaniał się ku niej.
Cytuj:
No i co z tego ma niby wynikać? nie mam pojęcia
Napisałeś, że „ktoś twierdzi”, że Łk była napisana późno tak, jakby to było dyskusyjne.


Pn sty 03, 2022 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Najpierw trzeba zaznaczyć że hylemorfizm tak samo zakłada jedność człowieka, a śmierć sprawia że osoba przed zmartwychwstaniem jest substancją niepełną

Tb 14, 11,
Łk 1,46b,
Łk 23,43

A czego jej brakuje?
Natomiast jeśli chodzi o wskazane przez Ciebie wersety, to przecież żaden z nich nie mówi o nieśmiertelnej duszy.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn sty 03, 2022 19:42
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Osobą jest cały człowiek. Po drugie, negacjonaliści muszą udowodnić w jaki sposób człowiek zaraz po śmierci staje przed Bogiem, mimo faktu że ciało spoczywa w grobie. Pp trzecie, fragment z Tobiasza mówi wprost że dusza uchodzi z człowieka

Ten artykuł świetnie opisuje to co powiedziałem
https://www.piotripawel.wiara.org.pl/zm ... ,i146.html
taryjel napisał(a):
Wynika to, że według autora nie istnieje żadne „wysławianie Boga” po śmierci


Więc wyznawał błędny pogląd
Cytuj:
Aha. Czyli, ponieważ coś tam widziałeś, to zakładasz, że w każdej dyskusji zobaczysz to samo


Oczywiście że nie zakładam bo to fakt. Kiedy trzeba udowodnić Biblią śmiertelność człowieka to to robisz. Jak wskazuje że NT naucza inaczej wtedy Biblia jest fuj

Cytuj:
A po co miał ją krytykować?


Bo twierdzisz ze Żydzi ją odrzucali

Cytuj:
Napisałeś, że „ktoś twierdzi”, że Łk była napisana późno tak, jakby to było dyskusyjne


I jaki to ma związek z tematem nie wiadomo


Wt sty 04, 2022 12:53

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Osobą jest cały człowiek.
Owszem — tak to zawsze rozumowali Żydzi.
Cytuj:
Po drugie, negacjonaliści muszą udowodnić w jaki sposób człowiek zaraz po śmierci staje przed Bogiem
Ale jacy znowu negacjoniści i czemu muszą coś takiego udowodnić, jeśli nie wierzą, że człowiek zaraz po śmierci staje przed Bogiem.
Cytuj:
Po trzecie, fragment z Tobiasza mówi wprost że dusza uchodzi z człowieka
A o nieśmiertelności tejże, ni hu hu.

Ten artykuł świetnie opisuje to co powiedziałem

Cytuj:
Więc wyznawał błędny pogląd
No skoro tak do tego podchodzisz, to czemu w ogóle zadajesz pytanie „czego naucza BIblia”, skoro Biblia zawiera błędne poglądy.
Cytuj:
Oczywiście że nie zakładam bo to fakt. Kiedy trzeba udowodnić Biblią śmiertelność człowieka to to robisz.
Niczego takiego nie czynię, ani nawet nie próbuję czynić. Dlaczego dla mnie Biblia miałaby być dowodem w jakiejkolwiek sprawie (poza wiedzą o tym, w co wierzyli autorzy Biblii)
Cytuj:
jakie Jak wskazuje że NT naucza inaczej wtedy Biblia jest fuj
W ogóle nic nie piszę na temat tego, czy Biblia jest fuj, czy nie. Mam wrażenie, że w ogóle nic nie czytasz z tego, co piszę i atakujesz mnie coraz bardziej na oślep.

Cytuj:
Bo twierdzisz ze Żydzi ją odrzucali
No i? Żydzi różne rzeczy odrzucają, ale to nie znaczy, że każdy Żyd, który usta otworzy musi krytykować to wszystko, co Żydzi odrzucają.

Cytuj:
I jaki to ma związek z tematem nie wiadomo
Taki ma związek, że księgi NT powstawając stopniowo ilustrują ewolucję doktryny, jaka zachodziła w początkowym okresie rozwoju chrześcijaństwa. Stąd w różnych Ewangeliach inny jest stosunek do pewnych spraw.


Wt sty 04, 2022 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Osobą jest cały człowiek. Po drugie, negacjonaliści muszą udowodnić w jaki sposób człowiek zaraz po śmierci staje przed Bogiem, mimo faktu że ciało spoczywa w grobie.

Skoro osobą jest cały człowiek, to coś co "staje przed Bogiem" nie może być osobą. Biblia mówi co to jest (choć używa zwrotu "wraca do Boga") ale Ty to ignorujesz.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 04, 2022 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Wybawiony napisał(a):
Natomiast jeśli chodzi o wskazane przez Ciebie wersety, to przecież żaden z nich nie mówi o nieśmiertelnej duszy.

Nieprawda. Fragment z łotrem na krzyżu implikuje duszę nieśmiertelną, gdyż gdyby łotr nie miał duszy, która trwa po śmierci, nie mógłby być tego samego dnia z Jezusem w raju.


Wt sty 04, 2022 15:27
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Ciężko dyskutować z jednostkami które albo nie rozumieją tego co czytają, albo specjalnie pajacują, albo nie czytają tego co się do nich pisze

Wybawiony napisał(a):
Skoro osobą jest cały człowiek, to coś co "staje przed Bogiem" nie może być osobą


Chyba wyraźnie napisałem że jest osobą niepełną? Specjalnie trollujesz czy ktoś Ci za to płaci?

taryjel napisał(a):
Owszem — tak to zawsze rozumowali Żydzi


Aha, czyli nie wiesz co się pisze. Już pomijając że pisałem do Wybawionego. Zresztą, jestem prawie pewien że Żydzi nie posługiwali się kategorią osoby

Cytuj:
Ale jacy znowu negacjoniści i czemu muszą coś takiego udowodnić, jeśli nie wierzą, że człowiek zaraz po śmierci staje przed Bogiem


O ja pierpapier. Od początku wątku jest mowa o teologach negujących istnienie duszy a nie życia pozagrobowego Jak Nacey Murphy czy inni
Cytuj:
A o nieśmiertelności tejże


Mówią o tym inne fragmenty które przycztaczalem jak te z Księgi Syracha

Cytuj:
Ten artykuł świetnie opisuje to co powiedziałem


XD? Artykuł odnosi się do tego w jaki sposób Greshake i protestanccy teologowie XX wieku próbowali rozwiązać problem stanu pośredniego. O czym pisałem Wybawionemu

Cytuj:
Niczego takiego nie czynię


Ależ czynisz
Cytuj:
No i? Żydzi różne rzeczy odrzucają, ale to nie znaczy, że każdy Żyd, który usta otworzy musi krytykować to wszystko, co Żydzi odrzucają


XD2. Najpierw twierdzisz ze Żydzi odrzucali nieśmiertelną duszę podczas gdy podaje dowody (Flawiusz, brak krytyki tej koncepcji w pismach patrystycznych i NT). To nagle zmieniasz zdanie że jednak nie

Cytuj:
Taki ma związek, że księgi NT powstawając stopniowo ilustrują ewolucję doktryny, jaka zachodziła w początkowym okresie rozwoju chrześcijaństwa. Stąd w różnych Ewangeliach inny jest stosunek do pewnych spraw


XD3. Ja rozumiem że teraz każda bzdura która deprecjonuje nauczanie chrześcijańskie (z założenia przyjętej metodologii) się przyjmuje, q przeciwnym wypadku nikt takich ludzi jak Ehrman czy Carrier nie brałby poważnie. Ale szanujmy się


Wt sty 04, 2022 15:29

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Swołocz napisał(a):
Nieprawda. Fragment z łotrem na krzyżu implikuje duszę nieśmiertelną, gdyż gdyby łotr nie miał duszy, która trwa po śmierci, nie mógłby być tego samego dnia z Jezusem w raju.

Nieprawda. Przeczą temu słowa samego Jezusa : "Ojcze, w ręce twoje powierzam ducha mego", jak również kamienowanego Szczepana : "Panie Jezu, przyjmij ducha mego ".
A duch to nie to samo co dusza. Mamy zatem w Ewangelii Łukasza i Dziejach Apostolskich tę samą koncepcję człowieka co w Księdze Rodzaju. Nie ma mowy o żadnej nieśmiertelnej duszy. Wręcz przeciwnie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 04, 2022 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Chyba wyraźnie napisałem że jest osobą niepełną?

Rozumiem. Tak jak karoseria samochodu to niepełny samochód, podobnie jak same koła.
Jakie zatem atrybuty posiada niepełna osoba? Czy może np. ponosić odpowiedzialność za to, czego dokonała pełna osoba? Albo wyrażać się jak pełna osoba? Wydaje się oczywistym, że nie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 04, 2022 16:56
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Dusza jest substancjalną zasadą określającą byt. Gdy człowiek umiera dusza oddziela się od ciała jednocześnie będąc z nim wirtualnie połączona

A teraz odpowiedź na pytanie, co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Skoro masz nazwę Wybawiony to zakładam że przyjmujesz chrześcijaństwo


Wt sty 04, 2022 18:03

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Dusza jest substancjalną zasadą określającą byt. Gdy człowiek umiera dusza oddziela się od ciała jednocześnie będąc z nim wirtualnie połączona

A mógłbyś napisać prościej co to w praktyce oznacza? Nie wiem bowiem czy da się to przypasować do tego co jest napisane w Biblii, czy też nie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 04, 2022 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Wybawiony napisał(a):
A duch to nie to samo co dusza. Mamy zatem w Ewangelii Łukasza i Dziejach Apostolskich tę samą koncepcję człowieka co w Księdze Rodzaju. Nie ma mowy o żadnej nieśmiertelnej duszy. Wręcz przeciwnie.

W takim razie co oznaczały słowa Jezusa: "Zaprawdę powiadam Ci: Dziś jeszcze będziesz ze mną w raju"?


Wt sty 04, 2022 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Skoro zarówno Jezus, jak i łotr oddali swego ducha w ręce Boga, to znaleźli się przez to w tym samym miejscu "oczekiwania" na zmartwychwstanie. Innymi słowy od tej pory w gestii Boga leży przywrócenie zmarłemu życia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 04, 2022 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Myślę, że kombinujesz. Tworzysz swoją własną wersję Ewangelii. Przetłumaczyłes sobie, że ów "raj" w słowach Jezusa oznacza jakieś miejsce (w cudzysłowie) oczekiwania na zmartwychwstanie, przy czym - jak rozumiem - jest to tak naprawdę niebyt. W ten sposób daleko odszedłeś od zwykłego, normalnego znaczenia słowa "raj".


Wt sty 04, 2022 23:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL