Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Spokojnie. Podaj jeden przykład z Biblii, który mówiłby o tym, że w chwili śmierci człowieka opuszcza go nieśmiertelna dusza.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 31, 2021 22:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Napisałeś "co nieco najwyżej u Łukasza", a wystarczy tylko jedna wzmianka o duszy e Ewangeliach

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt gru 31, 2021 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Łukasz pisał późno swoją Ewangelię - wtedy, gdy nadzieje na szybkie nadejście Królestwa Bożego powoli wygasały. Łukasz więc złagodził w swojej Ewangelii wypowiedzi Jezusa o nadchodzącym Królestwie, a w zamian wprowadził greckie rozumienie osoby ludzkiej i wzmianki o duszy.


Pt gru 31, 2021 23:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Z prostego względu. Mianowicie wszelkiej maści redukcjoniści, ateiści i materialiści sprowadzają człowieka do roli materii. Ergo, człowiek nie różni się niczym od karalucha.
Non sequitur. To, że zarówno człowiek, jak i karaluch składają się z materii nie oznacza przecież, że niczym się nie różnią.
Quinque napisał(a):
Owszem. I jest zawarte w doktrynie KK
No jeśli czynisz takie założenie, to po co w ogóle dyskusja nt. Biblii. Sprawdź sobie, co uważa Biblia w „doktrynie KK” i będziesz wiedział.
Cytuj:
Proszę zatem udowodnić te tezę
Jak sobie wyobrażasz taki dowód? Mam wkleić całe księgi, żebyś zauważył, że nie ma tam odniesień do życia pozagrobowego? Są oczywiście fragmenty szczególnie pokazujące stosunek Izraelitów I świątyni do kwestii śmierci. Np. Psalm 30:
Cytuj:
Jaki będzie pożytek z krwi mojej,
z mojego zejścia do grobu?
Czyż proch Cię będzie wysławiał
albo rozgłaszał Twą wierność?

Oczywiście w Mch już ten „pożytek z krwi” jest dostrzegany. W Ap dusze wołają, a we współczesnym KRK wielu wiernych już nie dostrzega po co cielesne zmartwychwstanie.
Cytuj:
Proszę udowodnić że jest to teza helleńska
A masz jakieś alternatywy?


So sty 01, 2022 20:52
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
taryjel napisał(a):
Non sequitur. To, że zarówno człowiek, jak i karaluch składają się z materii nie oznacza przecież, że niczym się nie różnią


Ależ tak. To ateiści i materialiści redukują człowieka do roli sprytnej małpy

Cytuj:
Sprawdź sobie, co uważa Biblia w „doktrynie KK” i będziesz wiedział


A po Polsku?
Cytuj:
KRK


A nie wiem co to KRK więc z łaski swojej pisz po Polsku
Cytuj:
A masz jakieś alternatywy?


Aha, czyli ja mam szukać dowodów na twoje tezy


N sty 02, 2022 0:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Ależ tak. To ateiści i materialiści redukują człowieka do roli sprytnej małpy

No i co z tego? Jesteśmy bardzo sprytnymi małpami i jako sprytne mały uważamy się za ważne.
Jako sprytna małpa zależy mi na swoim życiu i na życiu innych małp. Zależy mi także na życiu innych zwierząt zdolnych do myślenia i cierpienia oraz ogólnie na przyrodzie. To sporo jak na małpę bo nie wszystkie małpy z mojego gatunku doszły do tego poziomu samoświadomości.


N sty 02, 2022 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Ależ tak. To ateiści i materialiści redukują człowieka do roli sprytnej małpy
Zaraz. Przedtem pisałeś, że niczym nie różni się od karalucha, a teraz, że jest sprytną małpą. Zdecyduj się.
Cytuj:
A po Polsku?
Jest po polsku. Którego słowa, lub jakiego konstruktu gramatycznego nie rozumiesz?
Cytuj:
A nie wiem co to KRK więc z łaski swojej pisz po Polsku
Wiesz dobrze, co to KRK. Wielokrotnie pisałeś, że nie wiesz i wielokrotnie Ci tłumaczono, co to. Zatem przestań zgrywać durnia i dyskutuj z szacunkiem
Cytuj:
Aha, czyli ja mam szukać dowodów na twoje tezy
Nie. Masz szukać alternatywy dla teorii, która Ci się nie podoba. Teoria, że koncepcja nieśmiertelnej duszy przyszła z kultury helleńskiej jest najbardziej sensowna, bo w czasie gdy się pojawiła, była to kultura mająca na chrześcijaństwo największy wpływ z tych, w których taka koncepcja występowała.


N sty 02, 2022 20:45
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
taryjel napisał(a):
Zaraz. Przedtem pisałeś, że niczym nie różni się od karalucha, a teraz, że jest sprytną małpą. Zdecyduj się


Aha, czyli nie masz nic mądrego do powiedzenia. Tak myślałem

Cytuj:
Jest po polsku. Którego słowa, lub jakiego konstruktu gramatycznego nie rozumiesz?


Aha, czyli najpierw nie wiadomo o czym piszesz a później nie masz zamiaru wytłumaczyć o czym piszesz
Cytuj:
Wiesz dobrze, co to KRK. Wielokrotnie pisałeś, że nie wiesz i wielokrotnie Ci tłumaczono, co to


Albo zaczniecie używać nazw zgodnie z ich definicją. Albo przestaniecie płakusiać że ktoś wam zwraca uwagę
Cytuj:
Zatem przestań zgrywać durnia i dyskutuj z szacunkiem


Mówi osoba która używa skrajnie pogradliwego skrótu "KRK"

Cytuj:
Nie. Masz szukać alternatywy dla teorii, która Ci się nie podoba. Teoria, że koncepcja nieśmiertelnej duszy przyszła z kultury helleńskiej jest najbardziej sensowna, bo w czasie gdy się pojawiła, była to kultura mająca na chrześcijaństwo największy wpływ z tych, w których taka koncepcja występowała.


Nie pozostaje nic innego jak udowodnić te tezę odpowiednimi dowodami


N sty 02, 2022 21:46

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque,
Nie trać czasu na niepotrzebne przepychanki.Ponawiam prośbę o podanie jednego przykładu z Biblii mówiącego o tym, że w chwili śmierci człowieka opuszcza go nieśmiertelna dusza.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N sty 02, 2022 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Wybawiony, to proste. Patrz dialog Jezusa z przestępcą wiszącym obok niego na krzyżu i słowa Jezusa: "Dziś będziesz ze mną w raju".

Albo przypowieść Jezusa o głupim rolniku, który zbudował spichlerze, a jeszcze tej nocy zażądali od niego duszy.


N sty 02, 2022 23:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Aha, czyli nie masz nic mądrego do powiedzenia. Tak myślałem
Co? Pytam się o co Tobie dokładnie chodzi. Raz piszesz tak, a raz siak. Zdecyduj się — różni się po odrzuceniu duszy człowiek od karalucha, czy się nie różni? A jeśli się nie różni, to uzasadnij, że dość istotne, widoczne na pierwszy rzut oka różnice są nieistotne, zaś koncepcja „nieśmiertelnej duszy” jakoś naprawia problem.

To Ty stawiasz jakieś dziwne tezy o braku różnic. Zatem nie przerzucaj na mnie obowiązku dyskusji tych tez. Dla mnie są one po prostu obsurdalne, bo ja widzę te różnice i „dusza” mi do tego nie jest potrzebna.
Cytuj:
Aha, czyli najpierw nie wiadomo o czym piszesz a później nie masz zamiaru wytłumaczyć o czym piszesz
Bardzo chcę Ci wyjaśnić, ale nie bardzo wiem, czego konkretnie w mojej wypowiedzi nie zrozumiałeś. Więc może sparafrazuję własne słowa:

Zakładasz, że jest coś takiego, jak „doktryna KK”, która określa autorytatywnie, czego naucza Biblia. Jaki sens ma w takiej sytuacji bezpośrednia dyskusja nt. cytatów biblijnych, skoro „doktryna KK” i tak wie lepiej? Mam po prostu poczucie, że podchodzisz do sprawy nieuczciwie intelektualnie — niby pytasz o Biblię, ale i tak odniesiesz się do swojego autorytetu, niezależnie, co w tej Biblii będzie.
Cytuj:
Albo zaczniecie używać nazw zgodnie z ich definicją. Albo przestaniecie płakusiać że ktoś wam zwraca uwagę
Ależ ja nie płakusiam, tylko proszę grzecznie, żebyś nie udawał idioty.
Cytuj:
Mówi osoba która używa skrajnie pogradliwego skrótu "KRK"
Nie wiem, co jest pogardliwego w skrócie nazwy, której KRK sam wobec siebie używa. Czy to jest coś jak z angielskim „n-wordem”, którego mogą używać tylko czarni? Chyba nie. Zatem proszę dyskutować na temat.

Cytuj:
Nie pozostaje nic innego jak udowodnić te tezę odpowiednimi dowodami
Ale jakich innych dowodów można szukać w religioznawstwie? Mamy pewną religię (odłam judaizmu), która nagle silnie otwiera się na pewną kulturę (kultura Cesarstwa Rzymskiego). Obserwujemy, że pewna koncepcja (nieśmiertelna duszy), dawniej w tej religii nieobecna, a obecna w tej kulturze zaczyna przenikać do tej religii. To pozwala nam stworzyć mocną teorię, że tak — koncepcja została przejęta z tej kultury. Jeśli uważasz, że religioznawca może mieć lepsze dowody, to wskaż, jakie by potencjalnie mogły być. Przecież nie wyobrażasz sobie, że znajdziemy czyjś zapis o treści „jestem świadom, że moi przodkowie w to nie wierzyli, ale Grecy mają taką fajną wiarę, więc ją sobie wezmę”.

Wybawiony napisał(a):
Quinque,
Nie trać czasu na niepotrzebne przepychanki.
Wypraszam sobie! Ja Ci w dyskusji nie przeszkadzam i oczekuję tego samego. Skoro Quinque stawia jakieś tezy, to mogę oczekiwać ich wyjaśnienia.

Swołocz napisał(a):
Wybawiony, to proste. Patrz dialog Jezusa z przestępcą wiszącym obok niego na krzyżu i słowa Jezusa: "Dziś będziesz ze mną w raju".
Fragment dość późny, różnie interpretowany i nieobecny w starszych Ewangeliach.

Cytuj:
Albo przypowieść Jezusa o głupim rolniku, który zbudował spichlerze, a jeszcze tej nocy zażądali od niego duszy.
No bez przesady. Tutaj naprawdę nie ma nic o żadnej nieśmiertelnej duszy. Zażądano duszy, czyli zażądano życia.


Pn sty 03, 2022 8:25
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
taryjel napisał(a):
To Ty stawiasz jakieś dziwne tezy o braku różnic. Zatem nie przerzucaj na mnie obowiązku dyskusji tych tez. Dla mnie są one po prostu obsurdalne, bo ja widzę te różnice i „dusza” mi do tego nie jest potrzebna


Przyłazisz do mojego wątku i atakujesz moją religię i jeszcze masz czelność dawać mi polecenia? Wielokrotnie wyjaśniałem do czego prowadzi ateizm więc nie będę się powtarzać. Widzieliśmy to w XX wieku w Portugali, Meksyku, Chinach, ZSRR, Niemczech, Kambodży, Hiszpanii, Polsce i wielu innych miejscach

Cytuj:
Jaki sens ma w takiej sytuacji bezpośrednia dyskusja nt. cytatów biblijnych


To dyskutuj na podstawie cytatów Biblinych

Cytuj:
Nie wiem, co jest pogardliwego w skrócie nazwy, której KRK sam wobec siebie używa.


Oczywiście że łgarstwo

Cantate Dominno napisał(a):
“[Święty Kościół rzymski] mocno wierzy, wyznaje i głosi: że nikt z tych, co są poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale i Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikami życia wiecznego, ale pójdą ‘w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom’ [Mt 25,41][1], jeśli przed końcem życia nie będą do niego włączeni; i że jedność ciała Kościoła znaczy tak wiele, iż jedynie ludziom w nim pozostającym sakramenty kościelne, posty, jałmużny i inne dzieła pobożności pomagają do zbawienia, a trudy chrześcijańskiej walki przynoszą nagrody wieczne, gdyż nikt – jakichkolwiek by jałmużn nie udzielał, nawet gdyby dla imienia Chrystusa przelał swą krew – nie może być zbawiony, jeśli nie pozostaje w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim


Cytuj:
że znajdziemy czyjś zapis o treści „jestem świadom, że moi przodkowie w to nie wierzyli, ale Grecy mają taką fajną wiarę, więc ją sobie wezmę”


Aha, czyli nie ma żadnych dowodów poza domysłami

Wybawiony napisał(a):
Ponawiam prośbę o podanie jednego przykładu z Biblii mówiącego o tym, że w chwili śmierci człowieka opuszcza go nieśmiertelna dusza.


Ale z ST czy NT?

Najpierw trzeba zaznaczyć że hylemorfizm tak samo zakłada jedność człowieka, a śmierć sprawia że osoba przed zmartwychwstaniem jest substancją niepełną

Tb 14, 11,
Łk 1,46b,
Łk 23,43


Pn sty 03, 2022 11:50

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Przyłazisz do mojego wątku i atakujesz moją religię
Naprawdę, nie możesz dyskutować sine ira et studio w duchu biblijnego krytycyzmu? Nie mam potrzeby atakowania niczyjej religii. Ty zatem z łaski swojej daruj sobie offtopowanie o totalitaryzmach.
Cytuj:
To dyskutuj na podstawie cytatów Biblinych
Przedstawiłem Ci cytat z Księgi Psalmów. Zignorowałeś go.
Cytuj:
Oczywiście że łgarstwo

Cantate Dominno napisał(a):
“[Święty Kościół rzymski]
Czy jeśli zastąpię KRK skrótem ŚKR, to będzie OK? Mnie naprawdę nie zależy.
Cytuj:
Aha, czyli nie ma żadnych dowodów poza domysłami
Powtarzam — jeśli wyobrażasz sobie, że religioznawstwo może się posiłkować czymś silniejszym, to przedstaw czym.
Cytuj:
Tb 14, 11,
Oczywiście, gdy pisano tę nowelkę, koncepcja Zmartwychwstania już była obecna w judaizmie. A nieśmiertelności duszy nie było. Zatem i tutaj jej nie ma. No chyba, że ją widzisz, to wskaż.
Cytuj:
Łk 1,46b
A gdzie tutaj nieśmiertelność duszy?
Cytuj:
Łk 23,43
Już było. Zignorowałeś dyskusję i wklejasz ponownie.


Pn sty 03, 2022 12:37
Zobacz profil
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
taryjel napisał(a):
Naprawdę, nie możesz dyskutować sine ira et studio w duchu biblijnego krytycyzmu? Nie mam potrzeby atakowania niczyjej religii. Ty zatem z łaski swojej daruj sobie offtopowanie o totalitaryzmach


Przyłazisz do mojego wątku, atakujesz moją religię i jeszcze masz czelność mówić mi o czym mogę pisać? Zenada. Napisałem do czego prowadzi ateizm i materializm więc z łaski swojej nie bredź

Cytuj:
Przedstawiłem Ci cytat z Księgi Psalmów


Konkretnie kiedy?
Cytuj:
Czy jeśli zastąpię KRK skrótem ŚKR, to będzie OK? Mnie naprawdę nie zależy


Żałosne
Cytuj:
Powtarzam — jeśli wyobrażasz sobie, że religioznawstwo może się posiłkować czymś silniejszym, to przedstaw czym


Powtarzam. Przedstaw dowody na to że jest to koncepcja grecka. Nie interesują mnie spekulacje

Cytuj:
Oczywiście, gdy pisano tę nowelkę, koncepcja Zmartwychwstania już była obecna w judaizmie


Nie wiem jaki ma to związek z tym fragmentem ale ok

Cytuj:
A gdzie tutaj nieśmiertelność duszy?


Mowa tu o tym że dusza jest czymś innym niż ciało
Cytuj:
Już było. Zignorowałeś dyskusję i wklejasz ponownie


No, Zaiste siła argumentow powala. "Ktoś tam coś uważa i ktoś twierdzi że to młodszy fragment". Nie no, skoro ktoś twierdzi to tak jest XD


Pn sty 03, 2022 13:33

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy?
Quinque napisał(a):
Napisałem do czego prowadzi ateizm i materializm więc z łaski swojej nie bredź
Ale dlaczego o tym napisałeś, skoro wątek jest o tym, czy Biblia naucza o nieśmiertelności duszy, a nie o tym, do czego prowadzi ateizm i materializm?
Cytuj:
Konkretnie kiedy?

Konkretnie w tym poście viewtopic.php?p=1084496#p1084496
Cytuj:
Żałosne
Co żałosne? To, że chcę się dowiedzieć, jak nazywa się Twoja religia i jakiej nazwy używać, żeby Cię nie urazić jest żałosne?
Cytuj:
Powtarzam. Przedstaw dowody na to że jest to koncepcja grecka.
Przedstawiłem takie dowody, jakie w religioznawstwie da się przedstawić. Jeśli poszukujesz innych, to wskaż jakich.
Cytuj:
Nie wiem jaki ma to związek z tym fragmentem ale ok
Ten fragment wyraża wiarę w Zmartwychwstanie. No chyba, że Twoim zdaniem nie wyraża, to wyjaśnij, co wyraża.
Cytuj:
Mowa tu o tym że dusza jest czymś innym niż ciało
Zupełnie nic o tym nie mówi. Mówi, że „dusza” to jakiś aspekt człowieczeństwa, który może wielbić Pana.
Cytuj:
No, Zaiste siła argumentow powala. "Ktoś tam coś uważa i ktoś twierdzi że to młodszy fragment". Nie no, skoro ktoś twierdzi to tak jest XD
Nie, nie taki był argument. Łk jest napisana później niż Mk i naprawdę ciężko jest bronić tezy odwrotnej.


Pn sty 03, 2022 13:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL