Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Konwersja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 13, 2021 15:30
Posty: 50
Post Konwersja
Witam, chciałem zapytać jak wygląda konwersja z Katolicyzmu na Prawosławie ?

Wychowany byłem na Katolika lecz pozwalano mi na na luźne podejście do wiary, wychowywałem się w Wielkiej Brytanii gdzie przeważał Anglikanizm i inne religie, byłem również politeistą dokładniej rodzimowiercą Słowiańskim.

Zastanawiam Się jak wygląda konwersja na Prawosławnego lub Grekokatolika. Czy jest ktoś kto znał by temat ? :)


So mar 12, 2022 22:34
Zobacz profil
Post Re: Konwersja
Na grekokatolika jako katolik raczej nie da sie konwertowac.
Co do prawoslawia, to chyba najlepiej zapytac w cerkwi?


N mar 13, 2022 7:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja
Konwertować na grekokatolika nie, ale można zmienić "tożsamość". Trzeba wystąpić z taką prośbą do swojego i greckokatolickiego biskupa. Tylko po co, skoro to ta sama wiara, a tylko inny obrządek. I bez zmiany można czynnie uczestniczyć w liturgii greckokatolickiej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 13, 2022 13:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Konwersja
Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich i Dekret o Kościołach Wschodnich katolickich mówi wyraźnie, ze nikt nie moze bez zgody Stolicy Apostolskiej zmienić swojej przynależności obrządkowej, muszą być poważne przyczyny np. małżeństwo mieszane.
Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich zaleca tzw. akomodację, czyli wyraża zgodę by w jednym z obrządków żyła cala rodzina, bez formalnej zmiany obrządku jednego ze współmałżonków. Oczywiście nie oznacza to zakazu przyjmowania sakramentów w innym obrządku.

W Kościołach prawosławnych sprawa jest bardziej złożona ponieważ mamy tu do czynienia z autokefalią czyli każdy Kościół jest samodzielny i każdy moze sam decydować w jaki sposób można dokonać konwersji.

_________________
ksiądz


N mar 13, 2022 17:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Konwersja
W Polsce mamy tylko jedną autokefalię i tu wystarczy wejść do cerwki, przyjąć Komunię św., aby zostać uznanym za prawosławnego :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 13, 2022 18:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Konwersja
Teoretycznie tak. Nie wiadomo czy nie jest to powiązane z jakąś papierologią, choć z mojego doświadczenia wynika, ze raczej takimi sprawami Kościoły Wschodu nie zawracają sobie głowy.
Problemy wychodzą w przypadku zawierania małżeństwa, znając niemiecką dokładność i biurokrację trzeba się nieraz nagimnastykować przy takich sprawach.

_________________
ksiądz


Pn mar 14, 2022 12:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL