Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
To Ty podniosłeś dowód na prymitywność Izraelskiego ludu sugerując tym samym brak Boga.
Proszę:
No_Pasaran napisał(a):
a te prymitywne nakazy pochodzą nie od Boga tylko od ludzi, którzy próbują je przez odwołanie do Boga legitymizować

...........................................................................................................................
No_Pasaran napisał(a):
Po drugie, twierdzisz, że przed 1500 n.e. w Anglii nie było kar za gwałt?

Oficjalnie były bodajże od 1250 r.ne jednak w ciągu paru lat na 280 zgłoszonych nie było żadnego wyroku skazującego :roll:
Natomiast wracając do kary śmierci dla kobiety która nie krzyczała(Izrael) to droga do niej była daleka.. wpierw rada starszych, a następnie jeszcze rada kapłańska rozstrzygała "dlaczego akurat tak było"(i chodziło zwłaszcza o kobiety zamężne, czyli potencjalne cudzołóstwo)
No_Pasaran napisał(a):
Akurat czterdzieści lat na pustyni to wyjątkowo łagodna kara z Boskiego repertuaru, który rozciąga się od palenia ludzi żywcem, przez zabijanie dziecka by ukarać ojca (wcześniej grożąc ojcu publicznym gwałtem na jego żonie), a na plagach i ludobójstwach skończywszy.

Każde życie do Boga należy. By Go oceniać wpierw wypadałoby całościowo poznać, a do tego należałoby posiadać jakikolwiek punk odniesienia stanowiący o prawdzie wartości/zasad moralnych, etycznych(kryterium obiektywne i ponadczasowe, a nie te które istnieją jako konsensus społeczny w danym miejscu i czasie) przez siebie postulowanych. Ja takich w przeszłości nie widzę, a o przyszłych nic mi jeszcze nie wiadomo.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt gru 02, 2022 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
To Ty podniosłeś dowód na prymitywność Izraelskiego ludu sugerując tym samym brak Boga.


Ponieważ ten lud miał być rzekomo prowadzony przez Boga, to oczekiwałbym, jak pisałem wcześniej, że Bóg objawiłby ludziom prawdę, że brak krzyku gwałconej kobiety nie oznacza jej przyzwolenia na gwałt. Oczekiwałbym także, by Bóg nie nakazywał zamordowania potem tej zgwałconej kobiety w wyjątkowo brutalny sposób. A jako, że tak oczywiścnie nie było, to cóż, wnioski nasuwają się same.

Saqura napisał(a):
Natomiast wracając do kary śmierci dla kobiety która nie krzyczała(Izrael) to droga do niej była daleka.. wpierw rada starszych, a następnie jeszcze rada kapłańska rozstrzygała "dlaczego akurat tak było"(i chodziło zwłaszcza o kobiety zamężne, czyli potencjalne cudzołóstwo)


Po pierwsze, rozstrzygano nie "dlaczego" tylko "czy" nie krzyczała - jeśli stwierdzono, że nie krzyczała, to prawo samego Boga nakazywało ją ukamienować.
Po drugie, kamienowanie za cudzołóstwo to osobna patologia.

Saqura napisał(a):
Każde życie do Boga należy.


Spoko, ale jeśli w ten sposób z tej władzy nad życiem korzysta tj. pali ludzi żywcem, zabija dzieci by ukrać ojców i doprowadza do ludobójstw, to trudno się dziwić, że u niektórych ludzi może wywoływać nie miłość do niego, a obrzydzenie.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt gru 02, 2022 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
No_Pasaran napisał(a):
Po pierwsze, rozstrzygano nie "dlaczego" tylko "czy" nie krzyczała - jeśli stwierdzono, że nie krzyczała, to prawo samego Boga nakazywało ją ukamienować.
Po drugie, kamienowanie za cudzołóstwo to osobna patologia.

Tutaj się mylisz, po raz kolejny dowodząc braku oczytania w Piśmie. ST przedstawia trzy "akty gwałtu", dwa pierwsze dotyczą kobiet zaślubionych(rozgranicza je jedynie miejsce ataku i zachowanie kobiety, tej zamężnej w mieście)a trzeci, bez względu na miejsce tak jak i bez względu na jej reakcję, dotyczy dziewczyny samotnej. Jedynie w jednym wypadku kobiecie groziła śmierć, zamężna kobieta w mieście przyłapana na akcie z mężczyzną bez jakiejkolwiek reakcji(krzyk)z jej strony. Jak widać cudzołóstwo jak najbardziej odgrywa, w tej sytuacji, pierwsze skrzypce.
Polecam: Pwt.22, 23-29
No_Pasaran napisał(a):
Spoko, ale jeśli w ten sposób z tej władzy nad życiem korzysta tj. pali ludzi żywcem, zabija dzieci by ukrać ojców i doprowadza do ludobójstw, to trudno się dziwić, że u niektórych ludzi może wywoływać nie miłość do niego, a obrzydzenie.

To już jedynie Twoja własna subiektywna ocena, masz do tego prawo.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt gru 02, 2022 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
Tutaj się mylisz, po raz kolejny dowodząc braku oczytania w Piśmie. ST przedstawia trzy "akty gwałtu", dwa pierwsze dotyczą kobiet zaślubionych(rozgranicza je jedynie miejsce ataku i zachowanie kobiety, tej zamężnej w mieście)a trzeci, bez względu na miejsce tak jak i bez względu na jej reakcję, dotyczy dziewczyny samotnej. Jedynie w jednym wypadku kobiecie groziła śmierć, zamężna kobieta w mieście przyłapana na akcie z mężczyzną bez jakiejkolwiek reakcji(krzyk)z jej strony. Jak widać cudzołóstwo jak najbardziej odgrywa, w tej sytuacji, pierwsze skrzypce.
Polecam: Pwt.22, 23-29


Odnosiłem się do tego, że samo kamienowanie za cudzołóstwo to patologia. Kamienowanie zgwałconej kobiety za to że nie krzyczała, jest po prostu wyjątkowo obrzydliwą odmianą tej patologii.

Saqura napisał(a):
To już jedynie Twoja własna subiektywna ocena, masz do tego prawo.


U ciebie palenie ludzi żywcem, zabijanie dzieci by ukrać ojców i doprowadzanie do ludobójstwa budzi miłość do Boga?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt gru 02, 2022 14:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Czy śmierć nie jest wpisana w cały porządek rzeczy?
Dla mnie każda śmierć jest okrutna (ta we śnie również), bo człowiek został stworzony do "wieczności".
Nigdy też, poznając Boga, nie oceniałam Go skupiając się jedynie na wyizolowanych wydarzeniach z całości obrazu(całej historii Izraela i człowieka). Patrząc na to co Ty, widzę znacznie obszerniejszy ciąg skutków i przyczyn, czyli analizuję to samo wydarzenie w kontekście całej historii zbawienia.
Np. cudzołóstwo w Izraelu-grzesząca kobieta, znająca Prawo, skazuje/wybiera dla siebie śmierć( oczywiście po tej śmierci doczesnej, patrzę przez pojęcie wieczności)...Bóg nakazuje Izraelitą przyłapaną na tym czynie kobietę ukamienować.... i tutaj zachodzi rozbieżność, Ty widzisz okrucieństwo, a ja drugą szansę/możliwość na jej życie wieczne(nawrócenie, jej wiarę w Boże miłosierdzie i zawierzenie Mu w tej ostatniej chwili)
Ufam Mu: "Nie mam upodobania w śmierci niegodziwego, lecz w tym, by niegodziwy zawrócił ze swej drogi i pozostał przy życiu" Ez.33,11

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 05, 2022 9:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
Czy śmierć nie jest wpisana w cały porządek rzeczy?


Jest, bo ewidentnie twój Bóg zarówno śmierć, ból jak i choroby wpisał w porządek rzeczy.
Poza tym, Bóg w powyższych przykładach dowala jeszcze ludziom tej śmierci i bólu, oraz nakazuje by w pewnych okolicznościach się wzajemnie zabijali.

Saqura napisał(a):
Dla mnie każda śmierć jest okrutna (ta we śnie również), bo człowiek został stworzony do "wieczności".


Czy zatem każda śmierć jest równie okrutna? Ukamienowanie zgwałconej kobiety jest równie okrutne co śmierć we śnie?

Saqura napisał(a):
Patrząc na to co Ty, widzę znacznie obszerniejszy ciąg skutków i przyczyn, czyli analizuję to samo wydarzenie w kontekście całej historii zbawienia.
Np. cudzołóstwo w Izraelu-grzesząca kobieta, znająca Prawo, skazuje/wybiera dla siebie śmierć( oczywiście po tej śmierci doczesnej, patrzę przez pojęcie wieczności)...Bóg nakazuje Izraelitą przyłapaną na tym czynie kobietę ukamienować.... i tutaj zachodzi rozbieżność, Ty widzisz okrucieństwo, a ja drugą szansę/możliwość na jej życie wieczne(nawrócenie, jej wiarę w Boże miłosierdzie i zawierzenie Mu w tej ostatniej chwili)


Zaraz - czy ty twierdzisz że jeśli zgwałcona kobieta nie krzyczała, to sama skazuje/wybiera śmierć przez ukamienowanie? Z czego ta zgwałcona kobieta ma się nawracać?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pn gru 05, 2022 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Wpisał bo człowiek to istota cielesna, w Jego oczach grzeszna..natura Boga jest "światłością", nic złego nie ma do niej dostępu, nawet nie może mieć. Jak, w jaki sposób Bóg ma dać Siebie, czyli życie wieczne, człowiekowi? Jest tylko jeden sposób, ulokował je dla człowieka w swoim Synu, dla każdego kto wierzy i chce je osiągnąć. Bóg bezpośrednio dla siebie człowieka nie stworzył, od początku celem naszego zaistnienia był Syn/Słowo.
No_Pasaran napisał(a):
Czy zatem każda śmierć jest równie okrutna? Ukamienowanie zgwałconej kobiety jest równie okrutne co śmierć we śnie?

Każda śmierć jest okrutna, ta we śnie (jak dla mnie)okrutniejsza. Wolałabym ból, cierpienie.. byle tylko być na to odpowiednio przygotowaną. Gdyby owa "grzesząca niewiasta" zmarła we śnie, zatraciłaby życie. Grzech z czasem powszechnieje, coraz mniej go zauważamy, bagatelizujemy(umniejszamy go we własnym duchu) tym samym skazujemy siebie na śmierć.
No_Pasaran napisał(a):
Zaraz - czy ty twierdzisz że jeśli zgwałcona kobieta nie krzyczała, to sama skazuje/wybiera śmierć przez ukamienowanie? Z czego ta zgwałcona kobieta ma się nawracać?

Niczego nie twierdzę, byli inni by tę sprawę rozpatrywać-wysłuchać obie strony, ocenić czy w danej sprawie nie było znamion cudzołóstwa. A że chodziło o cudzołóstwo wiadomo z kontekstu opisu tego czynu, który dotyczył jedynie zamężnej kobiety.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 05, 2022 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
Niczego nie twierdzę, byli inni by tę sprawę rozpatrywać-wysłuchać obie strony, ocenić czy w danej sprawie nie było znamion cudzołóstwa. A że chodziło o cudzołóstwo wiadomo z kontekstu opisu tego czynu, który dotyczył jedynie zamężnej kobiety.


Nie. "Inni" byli po to by stwierdzić czy kobieta nie krzyczała, a nie dlaczego nie krzyczała. Jeśli stwierdzono, że nie krzyczała to cudzołóstwo było domniemane i była skazywana na śmierć przez ukamienowanie, bo tak nakazuje sam Bóg. W poprzedniej wypowiedzi, stwierdziłaś "grzesząca kobieta, znająca Prawo, skazuje/wybiera dla siebie śmierć". Pytam się zatem w jaki sposób sam fakt braku krzyku przy gwałcie (a za to właśnie jest kara śmierci) według ciebie oznacza, że kobieta zgrzeszyła i skazuje/wybiera dla siebie śmierć?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pn gru 05, 2022 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Masz przykład takiej "rozprawy"? Jak wyglądała, ile takich i podobnych skazań w formie ukamienowania przeprowadzano? Tak więc nikogo nie będę oceniać, a już całkiem insynuować Bogu jakiejś złej woli.
Niech każdy sam oceni według własnych kryteriów.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn gru 05, 2022 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Mam przykład prawa podanego rzekomo przez samego Boga i o słuszności tego prawa rozmawiam. Konkretne liczby podobnych skazań są, po pierwsze niedostępne, a po drugie bez znaczenia w kontekście słuszności samego prawa.

Pytam więc:
Czy domniemanie grzesznej zgody na pozamałżeński seks z faktu braku krzyku gwałconej kobiety jest zasadne?
Czy kara śmierci przez ukamienowanie dla kobiety w tym wypadku jest zasadna i współmierna do "przewiny"?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pn gru 05, 2022 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
Każda śmierć jest okrutna, ta we śnie (jak dla mnie)okrutniejsza.

Wprost przeciwnie. Śmierć jest piękna i miła. Ale umieranie bywa ciężkie. Dopóki człowiek walczy, o oddech, o bicie serce, do tego czasu cierpi. Gdy już sie pogodzi z tym, że jest nieuchronna, przekracza próg bólu i strachu. Jest gotów.
Śmierć jest nadzieją na lepsze życie.
A życie bez kresu byłoby beznadziejne.
Dziękuję Bogu za to, że każde życie biologiczne ma swój kres. Śmierć jest wspaniała. Ale nie to, co ją poprzedza.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 18:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Saqura napisał(a):
Każda śmierć jest okrutna, ta we śnie (jak dla mnie)okrutniejsza.

Wprost przeciwnie. Śmierć jest piękna i miła. Ale umieranie bywa ciężkie. Dopóki człowiek walczy, o oddech, o bicie serce, do tego czasu cierpi. Gdy już sie pogodzi z tym, że jest nieuchronna, przekracza próg bólu i strachu. Jest gotów.
Śmierć jest nadzieją na lepsze życie.
A życie bez kresu byłoby beznadziejne.
Dziękuję Bogu za to, że każde życie biologiczne ma swój kres. Śmierć jest wspaniała. Ale nie to, co ją poprzedza.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 18:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 19, 2023 13:09
Posty: 54
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Ale jeśli śmierc jest przepustka do lepszego świata, to nie mozna od razu umrzeć ?


Wt wrz 26, 2023 14:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
"od razu umrzeć" - o co pytasz, bo chyba nie o odebranie sobie życia?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt wrz 26, 2023 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 19, 2023 13:09
Posty: 54
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Jerzy_67 napisał(a):
"od razu umrzeć" - o co pytasz, bo chyba nie o odebranie sobie życia?


pominę ten wątek.

Co do samego tematu to jednak Bóg w świetle człowieka jest niesprawiedliwy, bo czasem za dużo tego cierpienia.


Śr wrz 27, 2023 18:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL