Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 8:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
szach900 napisał(a):
Czy ktos lubi tak dyskutować i wyjść poza biblie czy KK ?

Załóż temat, przedstaw problem ale nie oczekuj, że ktokolwiek wyjdzie poza chrześcijaństwo (czy judaizm), bo innym religiom pojęcie zbawienia jest obce (o czym tez możemy porozmawiać).
Bez nowego tematu się nie obejdzie. Moderacja nie lubi offtopów.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 19, 2023 19:22
Zobacz profil
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Ok, założyłbym nowy wątek ale za specjalnie nie mam pomysłu :).
Przejście do życia wiecznego w mistycznych wizjach - raczej takich objawień nie mam na myśli.
Widzę,ze się nie da inaczej dyskutować na temat zbawienia :).


Cz sty 19, 2023 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
No_Pasaran napisał(a):
Ja powiem: robaczek udaje, że nie widzi niewygodnej dla niego zasady interpretacji dogmatów

Nie. Wpadlbym w sprzecznosc gdybym sie zgodzil z ta zasada interpretacji. Zasade interpretacji ktora zacytowales mozna roznie interpretowac.


Cz sty 19, 2023 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Tak, tak, innymi słowy można sadzić fikoły i stawać na głowie, byleby tylko jakoś ominąć niewygodne dla robaczka nauczanie jego własnego Kościoła XD

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz sty 19, 2023 22:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Chyba trzeba miec duzo zlej woli aby ignorowac nauczanie z pierwszej strony: http://www.pgsiedlce.diecezja.gda.pl/cy ... enia-23990
i wiele wypowiedzi w tym watku i uparcie trwac przy swoich wyobrazeniach


Pt sty 20, 2023 13:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Powtórzę to co napisałem wcześniej.
Podałem link do wypowiedzi Międzynarodowej Komisji Teologicznej, która na zlecenie Stolicy Apostolskiej mówi o interpretacji dogmatów.

No_Pasaran, ten link jest dedykowany specjalnie dla Ciebie bo prosiłeś o link :D . Nie odniosłeś się do niego w poprzednich postach więc proszę bardzo, masz pole do popisu, nie pisz więc o fikołkach tylko zabieraj się do czytania. Życzę miłej lektury.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=90a81ade ... odG1s&ntb=

Termin "dogmat" jest dość szeroki, obejmuje on zasady wiary, fundamenty wiary, cos zobowiązującego ale także papieskie i soborowe stwierdzenia, wypowiedzi, polemiki, rozstrzygnięcia, które w danym czasie były bardzo kontrowersyjne, wzniecały polemiki itd.
Pojawia sie również problem przynależności do Kościoła, czy należy do Kościoła tylko ten, kto jest ochrzczony czy tez przynależność do Kościoła można traktować w szerokim sensie.
Od początku istnienia Kościoła było przekonanie, ze również do Kościoła należą ludzie nieochrzczeni i oni również będą zbawieni.
Twierdzenie soboru florenckiego nie jest nieomylnym stwierdzeniem. Jest wyrazem wiary, jest przekonaniem ze bez Chrystusa i Kościoła, który jest jego Ciałem nie można osiągnąć zbawienia. Jak ta łączność z Chrystusem i Kościołem ma wyglądać w przypadku inaczej wierzących lub niewierzących, tego nie wiemy.
Chrzest i inne sakramenty z definicji są widzialnymi znakami Bożego działania i Bożej obecności. My nic nie wiemy w jaki sposób Bóg może działać inaczej.
Stąd Kościół nigdy nie może powiedzieć, ze ktoś konkretny nie będzie zbawiony. Moze tylko stwierdzić oficjalnie ze na pewno ta osoba jest zbawiona czyli święta (proces beatyfikacji czy kanonizacji).
W Nowym Testamencie czytamy słowa Jezusa aby głosić ewangelię, chrzcić, bo przez to ludzie mogą osiągnąć zbawienie, jednocześnie Jezus nie zakazuje działalności innym, którzy nie należą do grona jego uczniów.
Łączność z Chrystusem i Kościołem dokonuje sie na sposób widoczny, poprzez formalną przynależność ale tez w inny sposób, o którym my nie wiemy. Stąd od starożytności chrześcijańskiej mówiono o chrzcie krwi i chrzcie pragnienia.

_________________
ksiądz


Pt sty 20, 2023 13:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
robaczek2 napisał(a):
Chyba trzeba miec duzo zlej woli aby ignorowac nauczanie z pierwszej strony: http://www.pgsiedlce.diecezja.gda.pl/cy ... enia-23990
i wiele wypowiedzi w tym watku i uparcie trwac przy swoich wyobrazeniach


Chyba trzeba mieć dużo złej woli, aby uparcie ignorować zazadę interpretacji dogmatów, podaną przez sobór odpowiedzialny za dogmat o nieomylności papieskiej :D

-------------------------------------

bramin napisał(a):
Podałem link do wypowiedzi Międzynarodowej Komisji Teologicznej, która na zlecenie Stolicy Apostolskiej mówi o interpretacji dogmatów.
No_Pasaran, ten link jest dedykowany specjalnie dla Ciebie bo prosiłeś o link :D . Nie odniosłeś się do niego w poprzednich postach więc proszę bardzo, masz pole do popisu, nie pisz więc o fikołkach tylko zabieraj się do czytania. Życzę miłej lektury.


Gwoli ścisłości, dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej oczywiście nie są jakkolwiek wiążącymi dokumentami Magisterium, ale zachęcam byś wskazał stosowny fragment tego dokumentu zaprzeczający temu co ja piszę - jak wszak z pewnością wiesz, na forum nie dyskutujemy suchymi linkami. :)

bramin napisał(a):
Twierdzenie soboru florenckiego nie jest nieomylnym stwierdzeniem.


Nie twierdzę, że jest nieomylnym stwierdzeniem per se. Dogmatem jest, że "poza Kościołem nie ma zbawienia", a m.in. przytoczony dokument Soboru Florenckiego jest znaczeniem tegoż dogmatu, od którego "nigdy nie można odejść pod pozorem lub w imię lepszego zrozumienia".

bramin napisał(a):
Stąd Kościół nigdy nie może powiedzieć, ze ktoś konkretny nie będzie zbawiony.


Ale oczywiście mówił, że dane grupy osób nie będą zbawione, jeśli nie przekonwertują się/nie powrócą na łono Kościoła.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pt sty 20, 2023 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
No_Pasaran napisał(a):
Gwoli ścisłości, dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej oczywiście nie są jakkolwiek wiążącymi dokumentami Magisterium, ale zachęcam byś wskazał stosowny fragment tego dokumentu zaprzeczający temu co ja piszę - jak wszak z pewnością wiesz, na forum nie dyskutujemy suchymi linkami.

Wytłumaczyłem koledze całą sprawę, w poprzednich postach, chciał kolega abym poparł swoje argumenty linkiem to linka podesłałem.
Wypowiedz Komisji ma moc wiążącą nie jurydycznie oczywiście ale jest to oficjalny pogląd Magisterium bo jest firmowana przez Stolicę Apostolską i publikowaną na jej zlecenie i na jej stronie.
Przytoczyłem w wielkim skrócie to co ten dokument zawiera, chcesz to go przeczytaj i do niego się odnieś. Nie chcesz, to Twój problem albo zrób parę fikołków. Dla mnie sprawa jest jasna i ja nie mam z tym problemu, skoro Ty masz, to trudno.
Jezus powiedział:"Kto może pojąć niech pojmuje".

_________________
ksiądz


Pt sty 20, 2023 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Dyskutowany dokument jest dostępny w języku polskim. Chociaż ma inną datę, mam wrażenie, że jest to data tłumaczenia/opublikowania w danym języku, a nie data powstania dokumentu. W dodatku źródłem jest oryginalna strona watykańska.
https://www.vatican.va/roman_curia/cong ... mi_pl.html


Pt sty 20, 2023 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
bramin napisał(a):
Wytłumaczyłem koledze całą sprawę, w poprzednich postach, chciał kolega abym poparł swoje argumenty linkiem to linka podesłałem.


Proszę nie zniekształcać moich wypowiedzi. ;)
Prosiłem o źródło, a nie o suchy link. Chyba nie muszę Koledze tłumaczyć, że uźródławianie swoich tez nie sprowadza się w cywilizowanej dyskusji do rzucenia jakiejś publikacji, tylko o wskazanie konkretnego fragmentu tejże, który ową tezę podpiera.

No chyba, że mogę po prostu Ci odpisać, że nie masz racji, powtórzyć moje wcześniejsze tezy i rzucić suchy link do pdf'u Dezinger’a, czy czegoś podobnego. :)

bramin napisał(a):
Wypowiedz Komisji ma moc wiążącą nie jurydycznie oczywiście ale jest to oficjalny pogląd Magisterium bo jest firmowana przez Stolicę Apostolską i publikowaną na jej zlecenie i na jej stronie.


Nie "jurydycznie", więc oczywiście nie ma mocy wiążącej dla rzymskiego katolika. Obawiam się, że to, że jest na stronce internetowej Watykanu niewiele tu zmienia, ponieważ nauka Kościoła jasno określa kto może głosić naukę wiążącą wiernych.

bramin napisał(a):
ale jest to oficjalny pogląd Magisterium bo jest firmowana przez Stolicę Apostolską i publikowaną na jej zlecenie i na jej stronie.


Przeczytałem i czekam na wskazanie konkretnego fragmentu, który przeczy temu co ja tu twierdzę. Sorry ale nie mam zamiaru wyszukiwać za Ciebie Twoich argumentów. ;)

_________________
Hasta la Victoria Siempre


N sty 22, 2023 1:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
No_Pasaran napisał(a):
Chyba nie muszę Koledze tłumaczyć, że uźródławianie swoich tez nie sprowadza się w cywilizowanej dyskusji do rzucenia jakiejś publikacji, tylko o wskazanie konkretnego fragmentu tejże, który ową tezę podpiera.

W cywilizowanej dyskusji źródła podaje się w następujący sposób:
- podaje się cytat, parafrazę lub krótkie omówienie z danego zrodła (napisałem to w poprzednich postach o rożnym rozumieniu, definicjach dogmatu,
- podaje się autora, jest to Komisja Teologiczna
- podaje się odnośnik lub link do artykułu, co uczyniłem,
- nie podałem strony, tam nie ma numeracji.
Dobra, niech stracę, podaję parę cytatów na poparcie mojej tezy.
Cytuj:
Fakt, że Tradycja jest rzeczywistością żywą wyjaśnia, dlaczego spotykamy znaczną liczbę deklaracji Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, które mają większe bądź mniejsze znaczenie, i których charakter zobowiązujący może mieć różne stopnie.

Cytuj:
W ostatnich wiekach można zauważyć ze strony Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, interpretację niektórych zajętych wcześniej stanowisk wobec nowego rozwoju, szczególnie gdy jakieś dane zostały wystarczająco przeanalizowane i wyjaśnione. Weryfikuje się to w postawie dotyczącej problemów społecznych w relacji z osiągnięciami nauk współczesnych, praw człowieka, a szczególnie wolności religijnej, metody historyczno-krytycznej, ruchu ekumenicznego, szacunku dla Kościołów wschodnich i różnych podstawowych oczekiwań reformatorów itd.
W społeczeństwie charakteryzującym się pluralizmem i we wspólnocie kościelnej o widocznym zróżnicowaniu Urząd Nauczycielski Kościoła wypełnia własną misję, powracając na nowo do argumentacji. W takiej sytuacji dziedzictwo wiary może być przekazywane tylko wtedy, gdy Urząd Nauczycielski i inne osoby, którym zlecono odpowiedzialność duszpasterską i teologiczną, są gotowe do wspólnej pracy, służącej rozwijaniu argumentacji. Uwzględniając badania naukowe i techniczne ostatnich czasów, wydaje się czymś właściwym odrzucenie przyjętych zbyt pochopnie stanowisk, a uprzywilejowanie w ich miejsce decyzji zróżnicowanych i wskazujących kierunek postępowania, szczególnie w obliczu decyzji Urzędu Nauczycielskiego Kościoła o charakterze ostatecznym.


Cytuj:
2. Doktryna Kościoła (dogmaty w sensie szerszym)
Wewnątrz całości, którą jest Paradosis eklezjalna, przez dogmat w sensie szerszym rozumie się doktrynalne i wiążące świadectwo Kościoła dla zbawczej prawdy Boga zapowiedzianej w Starym Testamencie oraz objawionej w sposób ostateczny i w swojej pełni przez Jezusa Chrystusa; pozostaje ona obecna w Kościele przez pośrednictwo Ducha Świętego. Nie ulega wątpliwości, że począwszy od początków Nowego Testamentu ten komponent doktrynalny należy do przepowiadania wiary. Sam Jezus przedstawił się jako nauczyciel (rabbi).

Cytuj:
3. Dogmaty w sensie ścisłym
Urzędowe nauczanie prawdy objawionej może dokonywać się w różnych formach i według różnych stopni obowiązywalności
29. W sensie ścisłym (w sensie, który został wypracowany wyłącznie w epoce nowożytnej) dogmatem jest doktryna, w której Kościół przedstawia w sposób ostateczny jakąś prawdę objawioną, w formie obowiązującej cały lud chrześcijański, w taki sposób, że jej odrzucenie jest traktowane jako herezja i potępiane anatemą.
No_Pasaran napisał(a):
Nie "jurydycznie", więc oczywiście nie ma mocy wiążącej dla rzymskiego katolika.
To nie jest zarządzenie czy przepis dyscyplinujący, dlatego tak napisałem. Kolega zapozna sie z prawem kościelnym :D To jest wyjaśnienie i przypomnienie spraw oczywistych.
No_Pasaran napisał(a):
Obawiam się, że to, że jest na stronce internetowej Watykanu niewiele tu zmienia, ponieważ nauka Kościoła jasno określa kto może głosić naukę wiążącą wiernych.
No, kolega bardzo dyskretnie i w białych rękawiczkach manipuluje :-D Jak chcę cos zdyskredytować to napiszę "stronka internetowa".

_________________
ksiądz


Pn sty 23, 2023 9:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
bramin napisał(a):
podaję parę cytatów na poparcie mojej tezy.


Dzięki, o to mi chodziło.

Cytuj:
Fakt, że Tradycja jest rzeczywistością żywą wyjaśnia, dlaczego spotykamy znaczną liczbę deklaracji Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, które mają większe bądź mniejsze znaczenie, i których charakter zobowiązujący może mieć różne stopnie.


Zaraz, przecież nie zaprzeczałem temu, że deklaracje Urzędu Nauczycielskiego Kościoła mogą mieć różne stopnie zobowiązywania. Oczywistym jest, że nie każda deklaracja jest dogmatem.

Cytuj:
Uwzględniając badania naukowe i techniczne ostatnich czasów, wydaje się czymś właściwym odrzucenie przyjętych zbyt pochopnie stanowisk, a uprzywilejowanie w ich miejsce decyzji zróżnicowanych i wskazujących kierunek postępowania, szczególnie w obliczu decyzji Urzędu Nauczycielskiego Kościoła o charakterze ostatecznym.


Znów:
Po pierwsze, mowa o stanowiskach, a nie dogmatach.
Po drugie, jaki związek mają "badania naukowe i techniczne" względem omawianej kwestii możliwości zbawienia heretyków, żydów etc.?

Cytuj:
Dogmaty w sensie ścisłym
Urzędowe nauczanie prawdy objawionej może dokonywać się w różnych formach i według różnych stopni obowiązywalności


No tak. Wszak nie każde nauczanie tyczące się wiary jest bezwzględnie obowiązujące. Z tego nie wynika jednak, że twierdzenia określone przez Magisterium, jako dogmaty mogą nie być zobowiązujące, tj. że mogą być odrzucone przez katolika.

Cytuj:
W sensie ścisłym (w sensie, który został wypracowany wyłącznie w epoce nowożytnej) dogmatem jest doktryna, w której Kościół przedstawia w sposób ostateczny jakąś prawdę objawioną, w formie obowiązującej cały lud chrześcijański, w taki sposób, że jej odrzucenie jest traktowane jako herezja i potępiane anatemą.


Omawiane tutaj twierdzenia Magisterium jak najbardziej były przedstawiane jako obowiązujące, w taki sposób, że ich odrzucenie było traktowane jako herezja i potępiane anatemą.

W jaki sposób przytoczone przez Ciebie fragmenty zaprzeczają temu co do tej pory postulowałem w tym wątku?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt sty 24, 2023 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
No_Pasaran napisał(a):
Omawiane tutaj twierdzenia Magisterium jak najbardziej były przedstawiane jako obowiązujące, w taki sposób, że ich odrzucenie było traktowane jako herezja i potępiane anatemą. W jaki sposób przytoczone przez Ciebie fragmenty zaprzeczają temu co do tej pory postulowałem w tym wątku?

To Ty postulujesz czy dyskutujesz?
Zachęcam do lektury całego dokumentu.
Ja z tym nie mam problemu, a jak Ty tego nie rozumiesz to Twój problem.
To tyle z mojej strony.

_________________
ksiądz


Śr sty 25, 2023 9:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
bramin napisał(a):
No_Pasaran napisał(a):
Omawiane tutaj twierdzenia Magisterium jak najbardziej były przedstawiane jako obowiązujące, w taki sposób, że ich odrzucenie było traktowane jako herezja i potępiane anatemą. W jaki sposób przytoczone przez Ciebie fragmenty zaprzeczają temu co do tej pory postulowałem w tym wątku?

To Ty postulujesz czy dyskutujesz?


To sobie podstaw "pisałem" zamiast "postulowałem". Pytanie jednak pozostaje w mocy:

W jaki sposób przytoczone przez Ciebie fragmenty zaprzeczają temu co do tej pory pisałem w tym wątku?

bramin napisał(a):
Zachęcam do lektury całego dokumentu.


Ciebie też zachęcam do lektury całego dokumentu i wskazana istotnych względem tematu fragmentów. Do fragmentów przytoczonych do tej pory się odniosłem i IMO nie stoją one w sprzeczności z tym co wcześniej pisałem

bramin napisał(a):
Ja z tym nie mam problemu, a jak Ty tego nie rozumiesz to Twój problem.


Ja z tym również nie mam problemu. Być może to Ty nie rozumiesz tego co sam wklejasz?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr sty 25, 2023 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
1 Koryntian 16:22

,,...Jeżeli ktoś nie kocha Pana, niech będzie wyklęty...,,

Z tego co napisał apostoł Paweł ludzie innych wyznań nie mogą być zbawieni bo jak pisze są wyklęci.
Dobrze rozumiem ?


Pn sty 30, 2023 11:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL