Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 0:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Rabarbar napisał(a):
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. (J. 5,24)
Dla naszego zbawienia nie jest ważne, czy ktoś jest katolikiem, prawosławnym czy protestantem. Ważne są nawrócenie i wiara w Chrystusa.

Z powyższego cytatu wynika, że ci co nie słuchają Jezusa idą na sąd. Po co?


Śr sty 18, 2023 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Kozioł napisał(a):
A ja napisałem: nia masz racji, sobór inaczej ustanowił. I coteraz? :o

Ja swoja opinie przedstawilem: "tylko Bog jest Droga, Prawda, Zyciem, Swiatlem i czym tam jeszcze. Kosciol, papiez, pastor, biblista, biskup, robaczek i kazdy inny posiada te czastke prawdy ktora zostala mu udzielona z Gory"
W zwiazku z tym kazdy dogmat lub decyzja soboru ma tylko taki zakres w jakim zostal przedstawiony.
W tym czasie, w tym miejscu i dla takiego odbiorcy.
Zatem to ze "sobór inaczej ustanowił", "Jak wiesz KRK dogmatami stoi" lub "Katolicy uważają, że tylko oni pójdą do Nieba" to tylko Twoje wnioski.
A to ostatnie to pewnie jakis dowcip :).


Śr sty 18, 2023 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
robaczek2 napisał(a):
W zwiazku z tym kazdy dogmat lub decyzja soboru ma tylko taki zakres w jakim zostal przedstawiony.
W tym czasie, w tym miejscu i dla takiego odbiorcy.
O! To zupełnie nowe spojrzenie, bo dotychczas było, ze nauczenie dogmatyczne jest przez wieki niezmienne.
robaczek2 napisał(a):
A to ostatnie to pewnie jakis dowcip :).
Tylko przy twoim dowcipnym założeniu :D

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 18, 2023 20:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Kozioł napisał(a):
nauczenie dogmatyczne jest przez wieki niezmienne

Nie zwrociles uwagi na moje:czas miejsce i odbiorce.
Problem (logiczny, lingwistyczny, filozoficzny).
Twierdze ze kazde zdanie, stwierdzenie, spostrzezenie, ....
mozna roznie interpretowac. Dogmaty rowniez.
I co powiesz?


Śr sty 18, 2023 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@robaczek2
Jeszcze raz: dogmaty w KRK sa niezmienne. Jeżeli dogmat głosi, że zbawienie jest tylko w KRK, to choćby 5 wieków minęło obowiązuje tak samo.
"Święty Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że nikt, kto nie jest w Kościele katolickim, nie tylko poganie, ale i żydzi, albo heretycy i schizmatycy, nie mogą dostąpić żywota wiecznego, lecz pójdą w ogień wieczny, „który zgotowany jest diabłu i aniołom jego” (Mt 25, 41), jeżeli przed końcem życia nie będą przyłączeni do niego [Kościoła]. (…) Nikt też, choćby nie wiedzieć jakie dawał jałmużny, a nawet przelał krew dla Imienia Chrystusowego, nie może być zbawiony, jeżeli nie wytrwa w łonie i jedności Kościoła katolickiego."
Znajdź w tym miejsce dla mnie. Czekam na twoja interpretację.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 18, 2023 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
robaczek2 napisał(a):
Twierdze ze kazde zdanie, stwierdzenie, spostrzezenie, ....
mozna roznie interpretowac. Dogmaty rowniez.
I co powiesz?


Ja powiem: robaczek udaje, że nie widzi niewygodnej dla niego zasady interpretacji dogmatów, która była raz po raz przytaczana w tym wątku, a która stanowi jasno, iż "należy nieprzerwanie zachowywać takie znaczenie świętych dogmatów, jakie już raz określiła święta Matka Kościół, a od tego znaczenia nigdy nie można odejść pod pozorem lub w imię lepszego zrozumienia". (Sobór Watykański I, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej „Dei Filius”).

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz sty 19, 2023 8:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Wyjaśniałem to już w tym temacie.

pom napisał(a):
Cytuj:
Każda łaska – także ta, której Duch Święty może udzielić niechrześcijanom – ma związek z Kościołem. "Dla tych, którzy nie są w sposób formalny i widzialny członkami Kościoła, «Chrystusowe zbawienie dostępne jest mocą łaski, która, choć ma tajemniczy związek z Kościołem, nie wprowadza ich do niego formalnie, ale oświeca ich w sposób odpowiedni do ich sytuacji wewnętrznej i środowiskowej. Łaska ta pochodzi od Chrystusa, jest owocem Jego ofiary i zostaje udzielana przez Ducha Świętego».

Jan Paweł II, Encykl. Redemptoris missio, 10; Deklaracja Dominus Iesus 20.

Tu masz odpowiedź.

Osiągający zbawienie niechrześcijanie zawsze dostępują go – choć o tym nie wiedzą – dzięki Chrystusowi, Duchowi Świętemu i Kościołowi.

Każdy osiągający zbawienie niechrześcijanin osiąga je dzięki pewnej nie znanej mu łączności z Kościołem, którą Sobór Watykański II nazywa przyporządkowaniem do Kościoła.



Tak więc niechrześcijanie – podobnie jak chrześcijanie – mogą dostąpić zbawienia tylko dzięki łasce wysłużonej przez Jezusa Chrystusa i udzielanej przez Ducha Świętego. Jezus Chrystus i Duch Święty oddziaływuje nie tylko na chrześcijan. Zbawcze „działanie, jakie Jezus Chrystus prowadzi ze swoim Duchem i przez Niego, rozciąga się na całą ludzkość ponad widzialnymi granicami Kościoła.” (Deklaracja Dominus Iesus 12).

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Cz sty 19, 2023 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
I dostałeś na to "wyjaśnienie" ode mnie odpowiedź:

No_Pasaran napisał(a):
Tyle że Sobór FLorencki w sposób jasny odmawia zbawienia żydom, heretykom i schizmatykom, jeśli ci przed śmiercią nie przekonwertują się na wiarę katolicką i to bez względu na to jak "pobożnego" życia oni by nie prowadzili.


Potem zaś zacząłeś coś pisać o "chronologii zdarzeń" udowadniając, że nie masz większego pojęcia w temacie, na który zabierasz głos.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz sty 19, 2023 9:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Tyle, że nie było to (nauczanie w tym temacie jakiegokolwiek soboru) i nie jest dogmatem, a tylko to jest niezmienne.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 19, 2023 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
To było nauczanie Magisterium przez całe wieki (dokumenty podawałem wcześniej w tym wątku). Dogmatem jest że "poza Kościołem nie ma zbawienia", a m.in. przytoczony dokument Soboru Florenckiego jest znaczeniem tegoż dogmatu, od którego "nigdy nie można odejść pod pozorem lub w imię lepszego zrozumienia".

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Cz sty 19, 2023 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Swołocz napisał(a):
A w jaki sposób ustalasz, która nauka jest tą właściwą, od której "odpadają" inne kościoły?


Wierzenia muszą być zgodne z całością Biblii.
Nie może być tak , że ktoś wyrywa jakiś werset z kontekstu i tworzy swoją wizję.
Efezjan 4:5,6

,,... jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;  jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi i przez wszystkich, i we wszystkich....,,

Obecnie na ziemi jest tylko jedna religia prawdziwa , trzeba ją znalezć.


Cz sty 19, 2023 12:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Małgosiaa napisał(a):
Tyle, że nie było to (nauczanie w tym temacie jakiegokolwiek soboru) i nie jest dogmatem, a tylko to jest niezmienne.

Zamykanie oczu nie jest dobra taktyką. Sprawę poruszył Sobór laterański IV, dogmat ogłosił Sobór Florencki (właściwie Sobór Bazylejsko–Ferrarsko–Florencko–Rzymski).
Rozumiem dyskomfort ale zaprzeczanie rzeczywistości do niczego nie prowadzi.
Sprawa zbawienia poza KRK (w rozumieniu z 1441r.) jest podnoszona przez tzw. tradycyjnych katolików. Zarzucają niektórym współczesnym biskupom (także tym w Watykanie) odejście od nauk KRK.
W wyniku tej dyskusji (rozstrzygniętej właściwie już w kilku pierwszych postach) podtrzymuje zdanie, że KRK uważa się za jednozbawczy, podobnie jak Adwentyści, czy Jehowi. W tym świetle jego udział w rozpoczętym właśnie Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan to taki krokosz (na pewno nie szafran).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 19, 2023 13:37
Zobacz profil
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
A ja chciałem tutaj zapytać nie zakładając wątku co znaczy zbawienie ?? Rozumiem ,ze dla wierzących osób zbawienie to nic nowego po prostu zbawienie ,ale jak to jest z tym zbawieniem o co chodzi ?? Bo juz tutaj niektorzy sie na tym skupiają az czasem za bardzo.

Czy ktos lubi tak dyskutować i wyjść poza biblie czy KK ?


Cz sty 19, 2023 16:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
To objawienia pozabiblijne na ten temat "Przejście do życia wiecznego w mistycznych wizjach" - jest to jasna wizja śmierci.


Jak chcesz tego dotknąć bliżej to polecam objawienia Cataliny Rivas posiadające Imprimatur.

Udzielając imprimatur - zgody na druk jej pism - E. René Fernández Apaza, arcybiskup Cochabamba napisał: "Przeczytaliśmy książki Cataliny i jesteśmy przekonani, że jedynym ich celem jest prowadzenie nas wszystkich drogą zapoczątkowaną w Ewangelii. Książki te również podkreślają wyjątkowe miejsce Dziewicy Maryi – naszego wzoru w naśladowaniu i podążaniu za Jezusem Chrystusem – Matki, której powinniśmy się powierzyć z całkowitym zaufaniem i miłością.

https://www.catalinarivas.pl/ksiazki/pr ... wiecznego/

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Cz sty 19, 2023 17:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1443
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
szach900 napisał(a):
A ja chciałem tutaj zapytać nie zakładając wątku co znaczy zbawienie ??

Według mojej wiedzy zbawienie oznacza uwolnienie od grzechów oraz od wszelkiego cierpienia, oraz stan wiecznego szczęścia.
Cytuj:
Czy ktos lubi tak dyskutować i wyjść poza biblie czy KK ?

Nie można tu całkiem wyjść poza Biblię i KK. To głównie Biblia i tradycja KK określają, czym jest zbawienie.


Cz sty 19, 2023 17:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL