Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
feelek napisał(a):
To w niebie też mają problemy? To kiepsko.
Otwórz Apokalipsę na rozdziale 12, a zobaczysz, że i w niebie były problemy (teraz tam już ich nie ma, ale są na ziemi)...:
Ap 12,7-12 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])
(7) W niebie rozpętała się walka. Michał i jego aniołowie walczyli ze smokiem. Walczył też smok i jego aniołowie,
(8) ale nie zwyciężyli i nie było już dla nich miejsca w niebie.
(9) Zrzucono więc wielkiego smoka, dawnego węża, nazywanego diabłem i szatanem. Ten, który zwodzi cały świat, został zrzucony na ziemię, a razem z nim zrzucono jego aniołów.
(10) I usłyszałem potężny głos mówiący w niebie: „Teraz nadeszło zbawienie, moc i królowanie naszego Boga, i panowanie Jego Chrystusa, bo został zrzucony oskarżyciel naszych braci. On oskarżał ich przed naszym Bogiem w dzień i w nocy,
(11) lecz oni go pokonali dzięki krwi Barankai dzięki słowu swojego świadectwa; i nie umiłowali swego życia - aż do śmierci.
(12) Dlatego radujcie się, niebiosa i ich mieszkańcy! Biada ziemi i morzu, bo zstąpił do was diabeł ogarnięty wielkim gniewem. On wie, że mało ma czasu”.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 13, 2023 8:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Logika
A gdzie tu jest mowa o Aniołach?


Pn lut 13, 2023 9:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Aniołowie podlegają tym samym prawą.


Pn lut 13, 2023 12:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@IPW eksperyment z lustrem nie świadczy o tym że inne zwierzęta mają taki sam poziom samoświadomości. Myślisz że makak jest świadomy przemijania, świadomy uczuć jakie nim kierują, albo autorefleksji o przeszłości i przyszłości w takim samym stopniu jak człowiek? No nie. Ale nie widzę tu związku z tematem. Załóżmy na chwilę że delfiny mają taką samą samoświadomość jak ludzie - i co z tego? Co to zmienia w kwestii wolnej woli?

Co do metafizyki - człowiek ma potrzebę nadawania sensu zjawiskom i ich wyjaśniania. Kiedy udaje nam się dowiedzieć jaki ten sens i wyjaśnienie jest na prawdę to jest fizyka i szerzej nauka. Kiedy natomiast nie znamy odpowiedzi ludzie mają tendencję do wymyślania jakiejkolwiek odpowiedzi - i to jest metafizyka. Pozwala zaspokoić potrzebę odpowiedzi bez znajdywania prawdziwej odpowiedzi.

W kwestii tego że doświadczenia kształtują mózg. Tak. Doświadczenia kształtują nas- czyli nasz mózg.

Demencja starcza może dotyczyć każdego, a na pewno każdego dotyczy pogorszenie możliwości umysłowych na starość. Kiedy mój mózg fizycznie zacznie się starzeć to JA tracę możliwości intelektualne. Nie ma żadnego zewnętrznego w stosunku do mózgu JA które dalej by te umiejętności posiadały. To jest argument przeciwko duszy i wolnej woli.

@nolda osoba czyni np JA, TY.
Co do reinkarnacji - jeśli nie ma przekazania genów, doświadczenia i wiedzy to nie będę JA. Co mnie obchodzi to że np jakiś hindus coś zrobił 200 lat temu. To nie byłem JA.

Płomień to jest reakcja utleniania i rozgrzane gazy z tej reakcji. Jeśli zgaszę świecę lub pochodnię to przerywam reakcję. Gdy ją zapalam zaczynam nową reakcję. Gdy zapalam pochodnie od pochodni to dostarczam do reakcji nowe paliwo.
Jeśli coś miałoby tu być metaforą to spłodzenie dziecka. Życie jest w pewnym sensie bardzo skomplikowana reakcją chemiczną.
Wszystko to nie ma związku z wolną wolą.


Pn lut 13, 2023 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelista
Jak piszesz o eksperymencie z lustrem i samoświadomości to nie nie pisz dalej o ŚWIADOMOŚCI o (np.) przemijaniu bo tego nie podejmuje to jest inne zagadnienie.

Nie komentujesz reszty, czy to znaczy że się z nią zgadzasz?


Pn lut 13, 2023 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Jerzy_67 napisał(a):
Otwórz Apokalipsę na rozdziale 12, a zobaczysz, że i w niebie były problemy (teraz tam już ich nie ma, ale są na ziemi)...:

Mam pytanie, kto był tak nieodpowiedzialny, że zrzucił wielkiego smoka, dawnego węża z nieba na Ziemię? Nie było innych planet we wszechświecie?


Pn lut 13, 2023 17:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Masz podane kto... I nie bądź taki krytyczny, bo chyba wiesz, pod jaki adres to idzie...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 13, 2023 17:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
No tak, sami się pozbyli problemu, a nam podrzucili to zgniłe jajko. Nie honorowo. Aniołom tak nie przystoi.


Pn lut 13, 2023 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Logika
Aniołowie nie podlegają tym samym prawom .


Pn lut 13, 2023 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@Inny_punkt_widzenia

Ja tu mówię o prawach moralnych a nie fizycznych.


Wt lut 14, 2023 16:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL