Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelisto
Małe dzieci do drugiego roku życia nie mają jeszcze samoświadomości, choć mają już w pełni ukształtowany mózg.
Samoświadomość czyli świadomość istnienia własnej osoby posiadają również niektóre zwierzęta choć ich mózg daleki jest od naszego .


So lut 11, 2023 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Wszystko co napisałeś to prawda. Czy napisałem coś sprzecznego z tym co teraz piszesz?

Małe dzieci nie mają samoświadomości bo ich mózg dopiero się rozwija. Zaczyna "wytwarzać" świadomość stopniowo z czasem.


So lut 11, 2023 11:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelisto
Ale nic nie napisałeś o świadomości zwierząt których mózg daleki jest od naszego?


So lut 11, 2023 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Napisałem że się zgadzam.


So lut 11, 2023 15:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
Małe dzieci nie mają samoświadomości bo ich mózg dopiero się rozwija. Zaczyna "wytwarzać" świadomość stopniowo z czasem.

Świadomość może istnieć niezależnie od mózgu - twierdzi dr Jim B. Tucker:

https://www.google.com/amp/s/wiadomosci ... jjnbv2.amp


So lut 11, 2023 18:36
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
Może istnieć bez zmysłów, ale bez bodźców zewnętrznych
Wyobraź sobie że teraz tracisz wzrok, słuch, smak, wech, dotyk , odczuwanie ciepła i zmysł kinestetyczny. Dalej jesteś sobą i możesz myśleć na podstawie tego co masz już masz w mózgu (chociaż bez zmysłów pewnie szybko zwariujesz).
Bez zasilania nie będę istniał, ale to skąd mam to zasilanie nie robi mi różnicy. Jeśli kiedyś wymyśla metody żebym działał na baterię to nadal będę JA.[…]
Ale nasza świadomość nie jest zewnętrzna dla naszego mózgu […]

Kto/co zwariuje? Kot/co to dostrzeże i czym oraz na podstawie czego oceni ten stan?
Umysł będzie działał, ale czy on jest JA? Co sądzisz, o obserwacjach jakie poczynił Dr Jim B. Tucker? Jak by wtedy wyglądałaby wolna wola?


So lut 11, 2023 20:07

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelisto
Jeżeli więc zwierzęta o wiele mniej inteligentne od nas, na wiele mniejszym stopniu zaawansowania intelektualnego, mające o wiele mniejszy mózg od naszego, też mają samoświadomość to jak to wytłumaczyć?
Uparłeś się ludzkiego mózgu i ludzkiej świadomości, a tym czasem coś innego uciekło twej uwadze?


So lut 11, 2023 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@feelek może sobie twierdzić, ale niech to udowodni. Moim zdaniem to bzdury.
@nolda. Zwariuje osoba odcięta od doznań zewnętrznych. Osoba warjujaca może to częściowo dostrzeże a może nie. Raczej nie. Jeśli dostrzeże to na podstawie donań wewnętrzych.
Co do Dr Jim B. Tuckera to uważam że nie prowadzi on badań tylko zbieranie relacji. Nie przedstawił on żadnych dowodów na potwierdzenie tych relacji ani tym bardziej mechanizmu działania.
A co do wpływu jego badań na wolną wolę uważam że nijak to nie wpływa. Gdyby reinkarnacja była prawda to dalej nie mam dostępu do wspomnień i umiejętności z poprzedniego życia.

@IPW inne zwierzęta mają inne mózgi i inny poziom inteligencji i inny poziom świadomości. Nie wiem co niby umknęło mojej uwadze. Dostrzegam świadomość innych zwierząt i jestem orędownikiem ich praw.


So lut 11, 2023 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelisto
Ale niektóre zwierzęta mają taki sam jak my poziom samoświadomości, są świadome istnienia własnej osoby, niektóre zwierzęta lustro atakują, a niektóre tak jak my przyglądają się w lustrze.
W temacie o ludzkim mózgu trzeba wziąć pod uwagę szersze spektrum wiedzy na temat biologii mózgu i powiązanych z nim uzdolnień.
Jeżeli mówimy już o mózgu to należy też zauważyć że nasza wiara w Boga, nasze talenty, nasza pamięć, nasze rozmyślania intelektualne, jak by to powiedzieć nasze wyższe poziomy zaawansowania intelektualnego kierują nas ku metafizyce, ku Bogu, ku tajemnicy powstania wszechświata.
Na wyższym poziomie intelektualnym odnajdujemy Boga i rzeczy nadprzyrodzone, które ty starasz się pomniejszyć, a ja sądzę że jest to szczyt naszych zdolności intelektualnych.
Rozmyślania o Bogu, rozmyślania o tajemnicy, o rzeczach których nie możemy ani dotknąć, ani zbadać to nasz szczyt intelektualny, a ty z uporem chcesz nasz cofnąć w rozwoju do niższego poziomu, tylko dla zaspokojenia swojej ideologii która zatrzymała się na niższym poziomie i nie może zrobić kroku wzwyż .


N lut 12, 2023 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Afilatelisto
Muszę ci jeszcze dodać, że naszą wiarę w Boga czy też naszą wiedzę i intelekt nie zawdzięczamy naszemu mózgowi, bo rzecz ma się zupełnie odwrotnie to nasz mózg swoją budowę i rozwój zawdzięcza nam.
Nowe połączenia neuronowe w naszym mózgu następują po tym jak zaczynamy się uczyć, jak zaczynamy się wychowywać, to my dostarczamy bodźców w następstwie czego nasz mózg się rozwija i rośnie.
Tak więc naszą wiarę w Boga i nasze zdolności zawdzięczamy sobie, a nie naszemu mózgowi,
dowodem niech będzie demencja starcza, która dotyka osób nie myślących, mało aktywnych intelektualnie i nie uczących się.


N lut 12, 2023 13:55
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
@nolda. Zwariuje osoba odcięta od doznań zewnętrznych. Osoba warjujaca może to częściowo dostrzeże a może nie. Raczej nie. Jeśli dostrzeże to na podstawie donań wewnętrzych.
Co do Dr Jim B. Tuckera to uważam że nie prowadzi on badań tylko zbieranie relacji. Nie przedstawił on żadnych dowodów na potwierdzenie tych relacji ani tym bardziej mechanizmu działania.
A co do wpływu jego badań na wolną wolę uważam że nijak to nie wpływa. Gdyby reinkarnacja była prawda to dalej nie mam dostępu do wspomnień i umiejętności z poprzedniego życia.
.


Osoba zwariuje? Wprowadzasz nowe pojęcie do dyskusji, opisz czym jest dla Ciebie osoba. Co ma wspólnego JA?
Co do badań, każde oprowadzimy na podstawie zebranych informacji ;)
Na etapie obecnych możliwości technicznych raczej niemożliwy jest udowodnienie fizyczne czegoś co zapewne nie jest fizyczne, przynajmniej w obecnym rozumieniu.
Ale, próbowałeś spojrzeć na inkarnację nie tak jak patrzy większość mistyków?
Popatrz na inkarnację nie jak na przekaz genów, nabytej wiedzy, doświadczenia, lecz jako na kontinuum. Tak w dwóch zdaniach postaram się wyjaśnić co mam na myśli.
Wieczorem zapalasz świecę, lampę naftową, rankiem gasisz, czy gasisz ten sam płomień który zapalałeś wieczorem? Popatrz też na dwie pochodnie, jedna płonie, gdy zbliżysz drugą, następuje przeskok płomienia. To ten sam płomień będzie na drugiej pochodni, czy jest to kontinuum?


N lut 12, 2023 16:05

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
TomaszMichał napisał(a):
Hej 🙂

Często zastanawiam się nad predestynacją jak w kościołach reformowanym, ciężko jest mi pojąć co powoduje że wybieramy wiarę w Boga lub nie. Musimy mieć jakieś predyspozycje w sobie, rozumiem że wpływ też ma środowisko w jakim się wychowujemy ale czy to też nie jest wola Boga ? On nas stworzył więc musiał w nas tchnąć predyspozycje do wyboru, to w jaki sposób chcemy żyć wiecznie i wierzyć oraz to w jakim środowisku się rodzimy i wychowujemy.To że rodzimy się z dobrym sercem a inni od dziecka mają problemy wychowawcze jak psychopata który rodzi się zły. Bo jeśli jest to nasza czysta wola to co jest ta iskra że jedna osoba wybierze Boga a drugie nie ? Co spowoduje że przechylimy się w lewo lub w prawo? Biorąc Naprzyklad osoby z tego samego domu i środowiska, mimo tego samego wychowania i tych samym genetycznych rodziców jedno może wybrać Boga drugie nie.

Pozdrawiam


Zanim powstała ziemia ten sam problem był w niebie.
Wszyscy aniołowie tworzyli pierwotnie jedną szczęśliwą rodzinę, do momentu gdy jeden z nich wpadł w pychę i stał się demonem czyli szatanem diabłem, potem nakłonił innych aniołów do buntu.
Coś podobnego dzieje sie z ludzmi. Jeden wpada w pychę a drugi nie.


N lut 12, 2023 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
To w niebie też mają problemy? To kiepsko.


N lut 12, 2023 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
To było na początku, jeszcze przed decyzją z Bogiem czy przeciw Bogu, te byty, które zdecydowały że będą z Bogiem nie mają problemu

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 12, 2023 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Oto jak biblia opisuje proces staczania się człowieka i anioła. Jakuba 1:13-15

,,...Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi.
To własna pożądliwość wystawia na pokusę i nęci każdego.
Następnie pożądliwość, gdy pocznie, rodzi grzech, a skoro grzech dojrzeje, przynosi śmierć
....,,


N lut 12, 2023 22:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL