Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 11:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
Swołocz napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Tak się składa że wolna wola nie istnieje.

To dlaczego, jak zechcę, mogę pomyśleć o czymś, a jak innym razem chcę - mogę pomyśleć o czymś innym? Dlaczego zależnie od swojego "chcę", od swojego wyboru, mogę myśleć o tym lub o czymś innym?

A myślisz że gdyby cofnąć czas pomyślałbyś o czymś innym?
Czy może to o czym myślisz wynika z tego o czym myślałeś wcześniej, co usłyszałeś, zobaczyłeś itd?

feelek napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Tak się składa że wolna wola nie istnieje. Jesteśmy zdeterminowani przez nasze gany, wychowanie, sytuację w których się znaleźliśmy i informacje do których mieliśmy dostęp.

Ktoś Cię zmusza do pisania na tym forum?

Mój wrodzony charakter oraz ciąg niezależnych ode mnie zdarzeń.


N sty 29, 2023 16:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1442
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
afilatelista napisał(a):
A myślisz że gdyby cofnąć czas pomyślałbyś o czymś innym?

Nie wiadomo. Możliwe, że pomyślałbym o czymś innym, gdyż procesy w mózgu zachodzą na poziomie cząsteczek, molekuł (jony sodu i potasu), więc być może jest to poziom kwantowy. A na tym poziomie zachodzi probabilizm, a nie determinizm.
Cytuj:
Czy może to o czym myślisz wynika z tego o czym myślałeś wcześniej, co usłyszałeś, zobaczyłeś itd?

Może i tak. Czyli sądzisz, że na moją tzw. wolę wpływa to co wcześniej usłyszałem i zobaczyłem?


N sty 29, 2023 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
afilatelista napisał(a):
feelek napisał(a):
Ktoś Cię zmusza do pisania na tym forum?

Mój wrodzony charakter oraz ciąg niezależnych ode mnie zdarzeń.

A jeżeli mój wrodzony charakter każe mi za każdym razem podejmować decyzję, czy zamieścić post na tym forum, czy nie; to mam wolną wolę?


N sty 29, 2023 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
Swołocz napisał(a):
Nie wiadomo. Możliwe, że pomyślałbym o czymś innym, gdyż procesy w mózgu zachodzą na poziomie cząsteczek, molekuł (jony sodu i potasu), więc być może jest to poziom kwantowy.
A na tym poziomie zachodzi probabilizm, a nie determinizm.

Nie znamy do końca działania naszego mózgu ale ja bardziej widzę to tak że działa jak komputer. Dostaje dane, analizuje je na podstawie posiadanych już danych i utrwalonych algorytmów po czym wyrzuca wynik. Komputery kwantowe też tak działają. I nawet jeśli na poziomie pojedynczego neuronu zachodzą procesy kwantowe, to nie czyni wyniku losowym.

Poza tym gdyby faktycznie probabilizm miał tu znaczenie to nijak nie poprawia sytuacji wolnej woli. Chyba że chcesz nazwać losowość wolną wolą.

Cytuj:
Może i tak. Czyli sądzisz, że na moją tzw. wolę wpływa to co wcześniej usłyszałem i zobaczyłem?


Uważam że wpływa na Twoją wolę. Nie nazwałbym jej wolną.

feelek napisał(a):
A jeżeli mój wrodzony charakter każe mi za każdym razem podejmować decyzję, czy zamieścić post na tym forum, czy nie; to mam wolną wolę?

Decyzje są złudzeniem.
Chyba to już kiedy polecałem. https://youtu.be/vCGtkDzELAI


N sty 29, 2023 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
IPW, swoje osobiste uwagi wobec Afilatelisty zachowaj dla siebie. Proszę odnosić się do treści postów tam, gdzie zostały one napisane lub we "wzajemnych uwagach". Twój post został usunięty.

_________________
ksiądz


Pn sty 30, 2023 9:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
afilatelista napisał(a):
Decyzje są złudzeniem.

Postulujesz likwidację systemu kar?


Pn sty 30, 2023 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
feelek napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Decyzje są złudzeniem.

Postulujesz likwidację systemu kar?

Zasadniczo tak, ale nie do konca. Kary takie jak rozumie je np Biblia są bezsensowne. System sądownictwa powinien polegam na zadośćuczynieniu ofierze i zapobieganiu niepożądanych zachowań w przyszłości.

I tu wchodzi "nie do końca" Nawet jeśli decyzję są tylko złudzeniem, to system odstraszania ma wpływ na to jakie działania podejmują jednostki. Jest to jeden z czynników
determinujących
.

Generalnie trzymanie kogoś w więzieniu nie powinno być karą. Powinno być odizolowaniem od społeczeństwa, ale też próbą przywrócenia obywatela do tego społeczeństwa.


Pn sty 30, 2023 11:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy Wolne wola ?
afilatelista napisał(a):
Nawet jeśli decyzję są tylko złudzeniem, to system odstraszania ma wpływ na to jakie działania podejmują jednostki.

A jednostki podejmują te działania bezmyślnie, czy dokonują wyborów?


Pn sty 30, 2023 12:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Nie bezmyślnie. To efekt pracy mózgu więc "myślnie"
Ich (znaczy nasze) mózgi zbierają informacje, przetwarzają i dają wynik. W genach mamy zapisane jakieś predyspozycje i potrzeby. Podstawowe to chęć przeżycia i przekazania genów następnemu pokoleniu. Żeby je zaspokoić mamy potrzeby jedzenia, picia, odpoczynku i wygody czy pociąg seksualny itd. Następnie mamy potrzeby społeczne takie jak potrzeba bycia akceptowanym, empatia i potrzebę odwzajemnienia. Jest też strach, wstyd, stres które nas powstrzymują od robienia czegoś. Każdy z nas ma te wrodzone predyspozycje na innym poziomie.

Następnie jest warstwą wychowania. Jedne predyspozycje są wygaszane inne wzmacniane. Wpływ mają różne wydarzenia z życia.

Następnie mamy warstwę wiedzy. W zależności od predyspozycji i od wychowania mamy różną wiedzę i różną potrzebę zdobywania wiedzy. W różny sposób przetwarzamy informacje - zarówno w zależności od predyspozycji, jak i od tego jak nas wychowano. Niektórzy mają dostęp do fałszywych informacji.

I na podstawie tych zmiennych mózgi podejmują "decyzje". Co ważne podejmuje je nieświadoma cześć mózgu po czym informuje świadomość... To udowodnione eksperymentalnie - obserwując aktywność mózgu, naukowcy są w stanie szybciej wiedzieć jaką decyzję podejmie badany, zanim do jego świadomości dotrze że już podjął decyzję.

Na żadnym z tych etapów nie można mówić i wolnej woli. Owszem mam "wolę" żeby pisać na tym forum, ale w żaden sposób nie nazwałbym jej wolną.


Pn sty 30, 2023 20:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
Na żadnym z tych etapów nie można mówić i wolnej woli. Owszem mam "wolę" żeby pisać na tym forum, ale w żaden sposób nie nazwałbym jej wolną.


Przecież możesz pisać lub nie pisać. To wolna wola.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1442
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@pom,

czy Ty czytasz to, co ma do powiedzenia Afilatelista, czy też po prostu chlapiesz swoimi myślami, żeby chlapnąć?


Pn sty 30, 2023 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Jest tu warstwa analityczna treści, jak i warstwa samego czynu. Czy to takie trudne?

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1442
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Dla mnie to trudne, bo nie wiem, o co Ci chodzi.


Pn sty 30, 2023 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Na tych dwóch warstwach jest wolna wola.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 21:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1442
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
To może wyjaśnij to trochę obszerniej.

Afilatelista wyjaśnia, że dana "wola" jest czymś spowodowana. Nie jest więc wolna. Gdy podejmujesz decyzję, Twój wybór nie jest zawieszony w próżni, jakby był niezależny od czegokolwiek.

Mówisz, że Afilatelista może pisać albo nie pisać na forum. Tylko że jest więcej przyczyn w jego umyśle, które skłaniają go do pisania, niż tych przyczyn, które mogłyby go od tego odwieść. Pewnie mógłby zaprzeć się tej woli pisania i zaprzestać tego pisania, ale nie ot tak! Musiałby mieć jakiś powód, na tyle istotny, że odebrałby sobie przyjemność pisania na forum. A więc znów byłaby jakaś przyczyna, coś by go popychało.

Stąd jest wątpliwe, że wola jest wolna. A do tego dochodzi to, że na wolę wpływają nie tylko motywy uświadomione, ale może nawet częściej nieświadome. I o tym też Afilatelista pisał.


Pn sty 30, 2023 21:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL