Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 20:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Wolna wola dotyczy zarówno treści tego co piszesz, jak i tego, czy piszesz tu w ogóle na forum, jak i tego, czy napiszesz kolejny post, jak i tego, o której godzinie to zrobisz itp.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1460
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Uważasz, że ta wola jest wolna w tym znaczeniu, że jest od niczego niezależna?

Przeczytałeś przecież mój poprzedni post. Mimo jego treści nadal uważasz, że wola jest niezależna od czegokolwiek?

Czyli wybór tego, o czym piszę, jest niczym nie powodowany? Wybór tego akurat forum też jest nieuwarunkowany przez jakąś przyczynę? Godzina pisania też jest wzięta z sufitu, nieuwarunkowana niczym?

PS: wydaje mi się - na tyle na ile Cię poznałem na tym forum poprzez Twoje wypowiedzi - że mówisz tak (o wolnej woli) tylko dlatego, że święty Kościół katolicki tak naucza. To nie jest Twoje zdanie, tylko dogmat.


Pn sty 30, 2023 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Wolna wola w pisaniu postów byłaby ograniczona czynnikiem zewnętrznym, gdyby był ban lub inna restrykcja. Ale całkowicie od Ciebie zależy, czy pisząc post popijasz kawę, czy herbatę, czy nic nie pijesz itp.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1460
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
pom napisał(a):
Ale całkowicie od Ciebie zależy, czy pisząc post popijasz kawę, czy herbatę, czy nic nie pijesz itp.
Co masz na myśli mówiąc "ode mnie"? Co masz na myśli mówiąc "mnie"?


Pn sty 30, 2023 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Jakakolwiek `persona niźli Ty :)` mówiąc XVII-wiecznym językiem Polskim. Z czasów ks. Piotra Skargi SJ.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pn sty 30, 2023 23:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Swołocz napisał(a):
To może wyjaśnij to trochę obszerniej.

Afilatelista wyjaśnia, że dana "wola" jest czymś spowodowana. Nie jest więc wolna. Gdy podejmujesz decyzję, Twój wybór nie jest zawieszony w próżni, jakby był niezależny od czegokolwiek.

Mówisz, że Afilatelista może pisać albo nie pisać na forum. Tylko że jest więcej przyczyn w jego umyśle, które skłaniają go do pisania, niż tych przyczyn, które mogłyby go od tego odwieść. Pewnie mógłby zaprzeć się tej woli pisania i zaprzestać tego pisania, ale nie ot tak! Musiałby mieć jakiś powód, na tyle istotny, że odebrałby sobie przyjemność pisania na forum. A więc znów byłaby jakaś przyczyna, coś by go popychało.

Stąd jest wątpliwe, że wola jest wolna. A do tego dochodzi to, że na wolę wpływają nie tylko motywy uświadomione, ale może nawet częściej nieświadome. I o tym też Afilatelista pisał.

Dzięki. Napisałeś w moim imieniu możliwe że lepiej niż sam bym to zrobił :)

Johnny99 napisał(a):
Jeżeli wolna wola nie istnieje, to my, wierzący, nie możemy przestać wierzyć. A w każdym razie nie zależy to od nas. Po co zatem piszesz na tym forum? Po co robisz cokolwiek?

Ależ oczywiście że możecie przesyłać wierzyć i argumenty innych osób (w tym moje) mają na to wpływ). Co więcej, to czy wierzysz czy nie, w ogóle nie jest przejawem woli. Argumenty mogą Cię przekonać wbrew Twojej woli.


Wt sty 31, 2023 0:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
*przestać (nie mogę już edytować:()


Wt sty 31, 2023 1:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Wydaje się, że wolna wola, czyli zdolność do dokonywania wyborów, może być przez nas odmiennie pojmowana. Z jednej strony możemy uważać, że jest nią wolność decydowania bez żadnych uwarunkowań i ograniczeń zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. I tak rozumiana wolność rzeczywiście nie jest od tych czynników wolna. Z drugiej zaś strony wolną wolą możemy nazywać zdolność czy też możliwość do wybierania spośród kilku dostępnych opcji, a z tym przecież mamy do czynienia na co dzień. Możliwe że rozmawiamy o dwóch różnych kwestiach.


Wt sty 31, 2023 9:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Swołocz napisał(a):
pom napisał(a):
Ale całkowicie od Ciebie zależy, czy pisząc post popijasz kawę, czy herbatę, czy nic nie pijesz itp.
Co masz na myśli mówiąc "ode mnie"? Co masz na myśli mówiąc "mnie"?


Pisałem na Twoim przykładzie, ale to równie dobrze może dotyczyć kogokolwiek innego niż Ty (pisząc językiem współczesnym).

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2766
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Mimo blyskotliwych kontrargumentow uwazam ze wolna wola istnieje. Co nie przeszkadza mi byc skrajnym determinista. Za wolna wola przemawiaja takie spostrzezenia jak A lub nie A, byc albo nie byc, zero albo jeden, itp.
Przyczyna i skutek sa zdeterminowane po prostu na innym poziomie.


Wt sty 31, 2023 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
feelek napisał(a):
Wydaje się, że wolna wola, czyli zdolność do dokonywania wyborów, może być przez nas odmiennie pojmowana. Z jednej strony możemy uważać, że jest nią wolność decydowania bez żadnych uwarunkowań i ograniczeń zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. I tak rozumiana wolność rzeczywiście nie jest od tych czynników wolna. Z drugiej zaś strony wolną wolą możemy nazywać zdolność czy też możliwość do wybierania spośród kilku dostępnych opcji, a z tym przecież mamy do czynienia na co dzień. Możliwe że rozmawiamy o dwóch różnych kwestiach.

Ok i masz kilka możliwych opcji. Np zjeść na śniadanie
- słodkie płatki śniadaniowe ze sztucznym miodem
- parówki
- kanapkę z białym serkiem i warzywami.
To co wybierzesz zależy od tego jakie masz predyspozycje, jak Cię wychowano, jakie masz zasoby i jaką masz wiedzę.
Nawet jeśli wachasz się 50/50 to i tak jakiś czynnik ostatecznie zdecydował. Ja np dzisiaj rano miałem w lodówce dżem, hummus i ser. Wszystkie te rzeczy lubię i jem regularnie. Ostatecznie zdecydowałem zjeść hummus bo był już długo otwarty. Czy to był wybór mojej wolnej woli? Wczoraj jadłem dżem bo miałem ochotę na coś słodkiego. Czy to był wybór wolnej woli?
robaczek2 napisał(a):
Mimo blyskotliwych kontrargumentow uwazam ze wolna wola istnieje. Co nie przeszkadza mi byc skrajnym determinista. Za wolna wola przemawiaja takie spostrzezenia jak A lub nie A, byc albo nie byc, zero albo jeden, itp.
Przyczyna i skutek sa zdeterminowane po prostu na innym poziomie.


Nie za bardzo rozumiem. Uważasz że determinizm i wolna wola się nie wykluczają?
To że są dwie opcje nie oznacza że wybór między nimi to wolna wola.

Jesteśmy tak przywiązani do koncepcji wolnej woli że ciężko nam się pogodzić z tym że nie istnieje.


Wt sty 31, 2023 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1460
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
pom napisał(a):
Swołocz napisał(a):
pom napisał(a):
Ale całkowicie od Ciebie zależy, czy pisząc post popijasz kawę, czy herbatę, czy nic nie pijesz itp.
Co masz na myśli mówiąc "ode mnie"? Co masz na myśli mówiąc "mnie"?


Pisałem na Twoim przykładzie, ale to równie dobrze może dotyczyć kogokolwiek innego niż Ty (pisząc językiem współczesnym).

Ale co to znaczy "ja"? Mówię ogólnie, w stosunku do wszystkich ludzi. Twoje "ja" jest tworzone przez mózg. Zgodzisz się? Jeśli tak, to procesy w mózgu poprzedzają powzięcie decyzji, czy piję kawę, herbatę, czy nic nie piję. One tworzą tę decyzję. Nie zgadzasz się z tym?


Wt sty 31, 2023 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Zgadzam się. Tym właśnie różnimy się od świata zwierząt, że podejmujemy własne świadome decyzje, a nie kierujemy się instynktem. Dlatego właśnie mózg szympansa jest trzykrotnie mniejszy, bo nie jest stworzony do podejmowania własnych decyzji. To także dowód, że niema tu żadnej ewolucji.

Bóg jest konstruktorem i są obszary w których dopuszcza ewolucję w formie narzędzi, a są obszary w których ją hamuje.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
pom napisał(a):
Dlatego właśnie mózg szympansa jest trzykrotnie mniejszy, bo nie jest stworzony do podejmowania własnych decyzji. To także dowód, że niema tu żadnej ewolucji.
.


Podobnie jest ze świnią.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1460
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@pom,

skoro zgadzasz się, że procesy w mózgu poprzedzają powzięcie decyzji, czy piję kawę, herbatę, czy nic nie piję (one tworzą tę decyzję), to dlaczego uważasz, że ta decyzja jest wolna? Przecież jest ona wynikiem procesów, pewnie dość złożonych, w sieciach neuronalnych w mózgu; jest jakby ostatnim etapem tego ciągu, łańcucha procesów.


Wt sty 31, 2023 14:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL