Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 ChatGPT odprawił nabożeństwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post ChatGPT odprawił nabożeństwo
Sztuczna inteligencja w kościele. ChatGPT odprawił mszę świętą
Sztuczna inteligencja jest powszechniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W ostatnich dniach pewnie wkroczyła do kościoła, gdzie "odprawiła" nabożeństwo. Podczas ceremonii AI odpowiadała za wygłoszenie kazania, prowadzenie modlitwy czy oprawę muzyczną. Koncepcję i projekt opracował 29-letni teolog i filozof, który stwierdził, że podczas mszy "tylko towarzyszył technologii". Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem.
niemal w całości wygenerowała sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja odprawiła nabożeństwo w kościele św. Pawła w bawarskim mieście Fuerth. Ceremonia trwała 40 minut. Do innowacyjnego pokazu z okazji Niemieckiego Dnia Kościoła Ewangelickiego doszło podczas letniej konwencji, która odbywa się co dwa lata.
Nowoczesna technologia odpowiadała w tym czasie za prowadzenie mszy, wygłoszenie kazania, modlitwy, jak i oprawę muzyczną - dowiadujemy się z komunikatu Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego.

Zwizualizowany przez AI awatar przybrał wygląd czterech różnych postaci. Na początku był czarnoskórym brodaczem, potem zamienił się w innego mężczyznę, by ostatecznie zamienić się kolejno w dwie młode kobiety.

Luterańskie nabożeństwo niemal całkowicie wygenerowane przez ChatGPT przyciągnęło uwagę setek wiernych, ale i zainteresowanych sztuczną inteligencją. Przed neogotyckim, zabytkowym kościołem powstała kolejka chętnych do wejścia już na godzinę przed mszą.
Innowacja na nabożeństwie. Mszę odprawił Chat GPT
Koncepcję mszy odprawianej przez AI stworzył 29-letni Jonas Simmerlein, teolog i filozof z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Jak przyznał w rozmowie z Associated Press, jedynie towarzyszył technologii, bo około 98 proc. pracy mechanizm wykonał sam.- Powiedziałem sztucznej inteligencji: "Jesteśmy na kościelnym kongresie, a ty jesteś kaznodzieją. Jak będzie wyglądać to nabożeństwo" - relacjonował Simmerlein.
Z relacji AP dowiadujemy się, że ludzie słuchali z uwagą, jak sztuczna inteligencja zachęcała, by zostawić przeszłość za sobą, skupić się na walce ze strachem przed śmiercią i nigdy nie tracić zaufania do Jezusa Chrystusa. Momentami wierni mimowolnie się uśmiechali, szczególnie wtedy, gdy awatar z powagą właściwą sztucznie wygenerowanemu głosowi opowiadał o kwestiach kluczowych z punktu widzenia wierzących.
Mimo drobnych wpadek inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem. "Wyobrażałem sobie, że będzie gorzej. Byłem zaskoczony, jak dobrze to zadziałało" - cytuje słowa jednego z uczestników agencja AP. Inni podkreślali jednak, że "nic nie zastąpi człowieka, jeśli chodzi o sztukę mówienia".

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... gn=firefox

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr cze 14, 2023 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: ChatGPT odprawił nabożeństwo
Andy72 napisał(a):
ChatGPT odprawił mszę świętą

To nie była ani Msza sw. w katolickim rozumieniu ani Wieczerza w rozumieniu protestanckim.
Andy72 napisał(a):
Z relacji AP dowiadujemy się, że ludzie słuchali z uwagą, jak sztuczna inteligencja zachęcała, by zostawić przeszłość za sobą, skupić się na walce ze strachem przed śmiercią i nigdy nie tracić zaufania do Jezusa Chrystusa.
Z wielu relacji wynika, ze owszem był to ciekawy eksperyment ale sama forma przekazu kompletnie nijaka, sztucznie wygenerowany glos, bez żadnych emocji, sztampowe formułki i frazesy.
Oczywiście z biegiem czasu takie rzeczy można ulepszyć technicznie ale pytanie czy nie nastąpiło jakieś przegięcie i pójście za daleko?
Ewangelia ma być głoszona przez żywych, wierzących ludzi, którzy swoją wiarę chcą przekazać innym a nie przez roboty.

_________________
ksiądz


Pt cze 16, 2023 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1944
Post Re: ChatGPT odprawił nabożeństwo
Jestem, jak wiecie, zwolennikiem ChtGPT, ale używanie go w roli wygenerowanej postaci, co naucza zza kościelnej kazalnicy (czy raczej z ekranu), to za wiele nawet dla mnie...
Myślę, że to taki eksperyment tylko, ale możliwe, że jednak pójdzie ktoś w tę stronę, czego jednak nie pochwalam...

Wszystko to jednak nie zmienia chyba faktu, że z tego komputerowego programu (ChatGPT) oraz z innych odmian sztucznej inteligencji (AI/SI) już się korzysta przy tworzeniu kazań(?) - stawiam znak zapytania, ale myślę, że to się dzieje i będzie dziać... [nie ganiłbym tego zbytnio, jeśli przekaz pozyskany od AI będzie lepszy od tego, co kiepski mówca sam może "wygenerować" w swojej osobistej inteligencji... - może to się przysłużyć do większego poziomu nauczania, a tego ludzie potrzebują!].

Ponadto AI stale się rozwija, więc treści generowane teraz - np. na tematy biblijne - mogą być kiedyś jeszcze lepsze; widzę to np. w tym, że ChatGPT robi coraz mniej błędów, pisząc po polsku. Ma jednak stale problem ze słowem: "cześć" - nie umie go odmieniać, aby napisać np. o "oddawaniu Bogu czci". Pisze wtedy o "oddawaniu Bogu części". ;)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt cze 16, 2023 9:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL