Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy ja dobrze rozumiem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Czy ja dobrze rozumiem
24:1 Potem ponownie rozgorzał gniew Pana na Izraela, tak iż pobudził Dawida przeciwko nim, mówiąc: Nuże, policz Izraela i Judę!

No i Dawid zrobił spis powszechny a potem

24:10
Lecz potem Dawida ruszyło sumienie, że kazał przeprowadzić spis ludności. Rzekł więc Dawid do Pana: Zgrzeszyłem bardzo, że to uczyniłem; lecz teraz, Panie, odpuść winę sługi twego, gdyż postąpiłem bardzo nierozsądnie.
24:11
A gdy Dawid wstał rano, takie słowo Pańskie doszło proroka Gada, jasnowidza Dawidowego:
24:12
Idź i przemów do Dawida: Tak mówi Pan: Daję ci do wyboru trzy rzeczy, wybierz sobie jedną z nich, a Ja ci ją spełnię.
24:13
Poszedł więc Gad do Dawida i doniósł mu o tym w tych słowach: Czy ma nastać u ciebie siedem lat głodu w twojej ziemi, czy raczej trzy miesiące twojej tułaczki przed twoimi wrogami, którzy cię będą ścigać, czy wreszcie raczej trzy dni zarazy w twojej ziemi? Namyśl się i bacz, co mam odpowiedzieć temu, który mnie przysyła.

Czy ja dobrze rozumiem. Bóg nakazał Dawidowi zrobić spis a gdy ten to zrobił to go ukarał ???


Pn sie 07, 2023 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Nikt nic na ten temat niema do powiedzenia ?


N sie 20, 2023 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Zacytowałeś z 2 Księgi Samuela, rozdział 24 i zapytałeś:
KotSyberyjski napisał(a):
Czy ja dobrze rozumiem. Bóg nakazał Dawidowi zrobić spis a gdy ten to zrobił to go ukarał ?
Trudny jest ten tekst, przyznaję, więc mogę się mylić, ale to można tak "ugryźć", że problem leżał nie w samym spisie, jako takim, bo wcześniej - np. za dni Mojżesza - spisy były prowadzone, lecz problemem było coś, co wprost nie jest nazwane, ale można to "między wierszami wyczytać"...
Chodzi o Dawida i jego "obrośnięcie w piórka" - czyli takie samozadowolenie ze swej królewskiej pozycji i siły, jaką dysponował.
Uwzględniając szerszy kontekst biblijny i duchowe nauki, które towarzyszą tej historii, można domniemywać, że Bóg wystawił Dawida na pewien "test": czy król nadal, jak kiedyś, będzie tylko na mocy Bożej polegał, czy jednak zechce w swej dumie działać jakby na własną rękę - rachując ludność, by wiedzieć dokładnie, jaką dysponuje siłą militarną...

Rozdział 24 sugeruje, że Dawid był dumnym z liczebności swojego królestwa i chciał "policzyć" swoją siłę. To wydaje się świadczyć o pewnym duchowym zapatrzeniu na własną moc, niezależnie od Boga. Z tego powodu Bóg był niezadowolony z postawy Dawida i ukarał go.

Jednak Bóg nie ukarał Dawida za sam spis ludności, ale za ducha pychy i zbyt duże poleganie na własnych osiągnięciach. Bo król chyba mógł uznać, że taka myśl o spisie w tym czasie nie pochodzi od Boga, co sugeruje zapis w 1 Księdze Kronik 21 rozdział, gdzie mowa, że to szatan pobudził Dawida do zrobienia spisu (przy czym słowo "szatan" może też znaczyć: "przeciwnik" - więc może to był człowiek przeciwny Dawidowi, a nie upadły anioł?).

Tak czy inaczej, do spisu doszło, a gdy się dokonał, to Bóg wyraził swój gniew, co było tragiczne w skutkach, ale też pokazało, jak wielką odpowiedzialność ma władca w związku z tym, jaki jest i jakie podejmuje decyzje...
Trudny i różnie interpretowany zapis biblijny; osobiście ufam, że choć mogę czegoś nie rozumieć (jest tego niemało), to mogę jednocześnie ufać, że Pan Bóg, jakiego znam, nie działa w sposób nieobliczalny, lecz w Jego zamysłach i działaniach kryje się większa mądrość, niż jestem w stanie swoim rozumem to objąć...

Pewnie ta odpowiedź może nie zadowolić Cię, ale pamiętaj o końcówce mojej wypowiedzi, którą jeszcze wzmocnię tym cytatem:
    Iz 55,8-9 PAU
    (8) Bo moje myśli nie są waszymi myślami, a wasze drogi nie są moimi drogami- wyrocznia PANA.
    (9) Bo jak niebo góruje nad ziemią, tak drogi moje górują nad waszymi, a moje myśli nad waszymi myślami!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn sie 21, 2023 9:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
"Pewnie ta odpowiedź może nie zadowolić Cię"
Tak, ta odpowiedź mnie nie zadowala. Zakładasz z góry, że Jahwe miał dobre intencje. Dlaczego ?. Bóg ukarał Dawida za spis ludności a nie za ducha pychy itd. Próbujesz usprawiedliwiać Jahwe na siłę a przecież on sam o sobie mówił, że jest Bogiem mściwym. Przedstawiona sytuacja nie jest jedyną. Jahwe wielokrotnie postępował z naszego punktu widzenia niemoralnie. Wiem, wiem ... on jest Bogiem, my nie znamy jego boskich intencji itd. Nie podoba mi się takie podejście: zakładamy, że Jahwe jest dobry, wszechmocny itd. i do tego założenia dokonujemy interpretacji Biblii z lektury której wcale nie wynika, że Jahwe był wszechmocny, dobry i że był jedynym Bogiem.


Pn sie 21, 2023 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Jesteś ateistą?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt sie 22, 2023 4:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Nie. Ateista to osoba religijna. Ja jestem mało religijny.


Śr sie 23, 2023 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Rozwiń, proszę myśl, że "ateista to osoba religijna", bo brzmi jak paradoks...
A co to praktycznie znaczy, jeśli można wiedzieć, że jesteś "mało religijny"?...
-------
Zapytałem o ateizm, bo gdy czytam takie negatywne zdania nt. Boga Jahwe w Biblii objawionego/opisanego, to zwykle tak piszą ludzie niewierzący w Boga, czyli ateiści (często oni nie tylko nie wierzą w Boga, ale czynnie zwalczają taką wiarę, np. pisząc do chrześcijan, jakim to okrutnym jest ich Bóg!...).
A czy wiesz, że tego Boga Jahwe wyznawał Jezus, gdy był na ziemi Człowiekiem?!
To samo czynili apostołowie i pierwsi chrześcijanie - i tak jest aż do teraz...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sie 24, 2023 6:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Jerzy_67 napisał(a):
Rozwiń, proszę myśl, że "ateista to osoba religijna", bo brzmi jak paradoks...

Tak, bo wierzy w nieistnienie. Jak też ma swoich bożków. Karierę, seks, pieniądze...

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz sie 24, 2023 11:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Idący napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
Rozwiń, proszę myśl, że "ateista to osoba religijna", bo brzmi jak paradoks...

Tak, bo wierzy w nieistnienie. Jak też ma swoich bożków. Karierę, seks, pieniądze...

Dokładnie tak. Ateista to taki rewers tej samej monety.


Cz sie 24, 2023 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Jerzy_67 napisał(a):
Rozwiń, proszę myśl, że "ateista to osoba religijna", bo brzmi jak paradoks...
A co to praktycznie znaczy, jeśli można wiedzieć, że jesteś "mało religijny"?...
-------
Zapytałem o ateizm, bo gdy czytam takie negatywne zdania nt. Boga Jahwe w Biblii objawionego/opisanego, to zwykle tak piszą ludzie niewierzący w Boga, czyli ateiści (często oni nie tylko nie wierzą w Boga, ale czynnie zwalczają taką wiarę, np. pisząc do chrześcijan, jakim to okrutnym jest ich Bóg!...).
A czy wiesz, że tego Boga Jahwe wyznawał Jezus, gdy był na ziemi Człowiekiem?!
To samo czynili apostołowie i pierwsi chrześcijanie - i tak jest aż do teraz...

Jak możesz wierzyć, że ten okrutny morderca Jahwe może być bogiem wszechmogącym. Trzeba być szalonym żeby w to wierzyć.


Cz sie 24, 2023 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
KotSyberyjski napisał(a):
Jak możesz wierzyć, że ten okrutny morderca Jahwe może być bogiem wszechmogącym. Trzeba być szalonym żeby w to wierzyć.
"Lekarz" z Ciebie nie lada, boś zdiagnozował jednym zdaniem nie tylko miliardy ludzi współczesnych, ale też sięgnąłeś do grubych milionów z przeszłości, w tym do proroków, apostołów, oraz samego Jezusa z Nazaretu, aby orzec, że wszyscy albo byli kiedyś, albo teraz są szaleni... (w tym oczywiście ja też).
Może takie nagranie: https://youtu.be/ogvSZOqO1M0?list=PL7pO53T3tiWipdyhbXkgKGq27EHUPq1MN
pt. BÓG MIŁOŚCI, CZY BÓG NIENAWIŚCI? // DIALOG Z BIBLIĄ #4
będzie lepsze, niż moje tu próby "samoleczenia" z tej poważnej "choroby", jaką zdiagnozowałeś... Zechciej wysłuchać; dziękuję!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 25, 2023 4:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
KotSyberyjski, dostajesz kolejne ostrzeżenie za obrażanie Boga i uczuć religijnych ludzi wierzących. Jeśli nie stonujesz swoich wypowiedzi będzie ban stały. Nie będę tolerował takich wypowiedzi na katolickim forum!

_________________
ksiądz


Pt sie 25, 2023 9:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Znikam stąd. Nigdy nie zostanę chrześcijaninem. Mój umysł się buntuje słuchając tych wszystkich biblijnych historii. A nawet nie biblia jest problemem. Książka jak książka. Interpretacja biblii to dopiero jazda. Dla mnie wszystkie te wierzenia powstałe na bliskim wschodzie są dziwaczne. Trzeba być jakimś kosmitą żeby w to wierzyć. Pozdrawiam kochani kosmici. Bawcie się dobrze.


Pt sie 25, 2023 10:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
Właśnie dokonałeś jakiegoś wyboru - KotSyberyjski - nie działaj pochopnie: jeszcze nie zostałeś zbanowany; pilnuj klawiatury, pisz kulturalnie, a zostając, możesz coś jednak zyskać...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sie 25, 2023 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy ja dobrze rozumiem
KotSyberyjski napisał(a):
Znikam stąd. Nigdy nie zostanę chrześcijaninem. Mój umysł się buntuje słuchając tych wszystkich biblijnych historii. A nawet nie biblia jest problemem. Książka jak książka. Interpretacja biblii to dopiero jazda. Dla mnie wszystkie te wierzenia powstałe na bliskim wschodzie są dziwaczne. Trzeba być jakimś kosmitą żeby w to wierzyć. Pozdrawiam kochani kosmici. Bawcie się dobrze.


Haha, byla jakas przyczyna ze Biblia byla na indeksie ksiazek zabronionych zrobionym przez KRK.
Najwyrazniej obawiano sie takich reakcji.


Pt sie 25, 2023 16:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL