Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Idący napisał(a):
kalyl napisał(a):
Osoby niewierzące mogą podchodzić do istnienia Boga z perspektywy naukowej, geometry dashlogicznej czy filozoficznej, uznając brak konkretnych dowodów na istnienie Boga.

Słuszne spostrzeżenie, choć niepełne. Bo osoby wierzące też tak mogą. Co więcej, też tak podchodzą. Ale mają świadomość, że wiara i wiedza są różnymi dziedzinami. Osoby wierzące mają pełna świadomość, że za pośrednictwem nauk fizycznym nie udowadnia się istnienie Boga. Że sam pomysł, aby w ten sposób dowodzić Jego istnienia jest idiotyzmem z samego założenia. To co jest niematerialne, nie może zostać potwierdzone materialnie.
A brak dowodów na istnienie czegoś nigdy nie jest dowodem nieistnienia. Przynajmniej dla osób kierujących się logiką.


Refleksja filozoficzna nad każdą rzeczą czy zjawiskiem może prowadzić do poszukiwania przyczyny, nawet spoza tego świata. Przykłady mamy w Biblii!


Wt sty 09, 2024 5:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Bóg jest wszechmogący wieć równie dobrze może nie istnieć.


Śr sty 10, 2024 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Jak by nie istniał, to by nie był wszechmogący! [bo by Go nie było]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz sty 11, 2024 7:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Te wszystkie paradoksy w idei wszechmocy są zazwyczaj pozorne. Zawierają prosty błąd logiczny. Większość sprowadza się do pytania "czy wszechmocy może nie być wszechmocny". Jest to wewnętrzna sprzeczność. Jak w pytaniu "czy ten stół może istnieć i nie istnieć jednocześnie?". Problem jest w samym pytaniu i nie ma żadnego znaczenia dla istoty tego stołu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 11, 2024 8:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Jerzy_67 napisał(a):
Jak by nie istniał, to by nie był wszechmogący! [bo by Go nie było]

Dlatego nie jest wszechmogący.


Cz sty 11, 2024 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Soul33 napisał(a):
Te wszystkie paradoksy w idei wszechmocy są zazwyczaj pozorne. Zawierają prosty błąd logiczny. Większość sprowadza się do pytania "czy wszechmocy może nie być wszechmocny". Jest to wewnętrzna sprzeczność. Jak w pytaniu "czy ten stół może istnieć i nie istnieć jednocześnie?". Problem jest w samym pytaniu i nie ma żadnego znaczenia dla istoty tego stołu.

Ok. Problemem jest to, że mamy narzędzie - język, który używamy do kreowania jakiś abstrakcyjnych pojęć i problemów a później rozwiązywania tych problemów, które są wytworem tylko tego narzędzia. Żyjemy w takim stworzonym przez siebie matrixie....co czasami jest ciekawe... Jest 22.35 a ja tu siedzę i piszę jakieś bzdury ....w sumie chyba to lubię bo nie znajduję innego uzasadnienia... w sumie sama rozmowa jest ciekawa... jak muzyka...nie spodziewam się osiągnąć jakiego celu...tylko rozmawiać...


Cz sty 11, 2024 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
KotSyberyjski napisał(a):
Dlatego nie jest wszechmogący.
Uczciwie napisz: tak uważasz Ty!
Ale nie myśl sobie, że taka opinia Twoja jest dla kogoś wiążąca! (tym bardziej nie mniemaj czasem, że Pan Bóg się ugnie wobec Twego zdania).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt sty 12, 2024 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Jerzy_67 napisał(a):
KotSyberyjski napisał(a):
Dlatego nie jest wszechmogący.
Uczciwie napisz: tak uważasz Ty!
Ale nie myśl sobie, że taka opinia Twoja jest dla kogoś wiążąca! (tym bardziej nie mniemaj czasem, że Pan Bóg się ugnie wobec Twego zdania).

Jak tak wcale nie uważam. Wogóle nic na ten temat nie uważam. I mam takie przekonanie, że Bóg śmieje się z takich duskusji. Mam nieodparte przekonanie, że Bóg ma wielkie poczucie humoru.


Pt sty 12, 2024 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
KotSyberyjski napisał(a):
Wogóle nic na ten temat nie uważam.
Nieprawda! Pisałeś tonem stanowczym, bez znaków zapytania...

KotSyberyjski napisał(a):
Mam nieodparte przekonanie, że Bóg ma wielkie poczucie humoru.
A Ty masz poczucie humoru? Jeśli tak, to powinno Cię do Boga ciągnąć, bo wszak znasz powiedzenie, że: swój do swego ciągnie...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So sty 13, 2024 7:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Jak mówię, że nie uważam to nie uważam. Koniec, kropka. I ciągnie mnie do Boga bo jestem przecież na tym forum aby raz na zawsze dać odpór bezbożnikom.


So sty 13, 2024 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
KotSyberyjski napisał(a):
I ciągnie mnie do Boga bo jestem przecież na tym forum aby raz na zawsze dać odpór bezbożnikom.
OK, to się chwali! :-) Byli tu już tacy, co przychodzili, nawet ciekawie pisali, ale jakoś znikali później... Jeśli masz wolę tu być, to przy grzecznym zachowaniu nikt Cię nie wyrzuci. Lepiej tu być, niż np. na innych portalach, gdzie nie ma tematyki duchowej, chrześcijańskiej...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N sty 14, 2024 7:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
KotSyberyjski napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
KotSyberyjski napisał(a):
Dlatego nie jest wszechmogący.
Uczciwie napisz: tak uważasz Ty!
Ale nie myśl sobie, że taka opinia Twoja jest dla kogoś wiążąca! (tym bardziej nie mniemaj czasem, że Pan Bóg się ugnie wobec Twego zdania).

Jak tak wcale nie uważam. Wogóle nic na ten temat nie uważam. I mam takie przekonanie, że Bóg śmieje się z takich duskusji. Mam nieodparte przekonanie, że Bóg ma wielkie poczucie humoru.

Bóg śmieje się tylko z tych, którzy żartuiją, bo udają, że się Nim zajmują.
Z poważnego szukania Boga On się nie śmieje!
W Liście do Hebrajczyków mamy napisane:
"Przystępujący do Boga powinien wierzyć, że Bóg jest i że nagradza tych, którzy Go szukają".
A więc nagradza nie tylko tych, którzy w Niego serio wierzą, że jest (i jaki On jest),
ale także tych, którzy Go już serio (a nie paplaniem na forach) szukają!


Wt sty 30, 2024 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
lesniak43 napisał(a):
Ostatnimi czasy uświadomiłem sobie, jak ogromna jest różnica pomiędzy zdaniami "wierzę w Boga" oraz "Bóg istnieje". Pierwsze z nich odnosi się do spraw czysto subiektywnych (wiara), drugie natomiast opisuje świat (prawda). Z jakiegoś powodu do tej pory słysząc to pierwsze automatycznie zakładałem, że dana osoba ma na myśli to drugie - mój błąd /................../.

Chyba nie rozumiesz katolickiego pojęcie aktu wiary.
"Wierzę w Boga" to nie znaczy, że zakładam, że przypuszczam, iż On istnieje, lecz ze jestem PRZEKONANY, że on istnieje i w to, jako On jest!
"Przystępujący do Boga powinien wierzyć, że On jest i że nagradza tych, co go szukają".
Wiara katolika jest podobna, jak wiara naukowca - historyka.
"Wierzę, jestem przekonany bo..." - bo takie, a takie są i znane fakty i dokumenty zdarzeń i słów Bożego Objawienia.
U św. Tomasz nazywają się to "praeambula fidei": - osąd, na podstawie argumentów, że On istnieje.
A dopiero po tym akcie osądu następują AKT WIARY: ; Wierzę w Boga i w to, co On objawił, czyli biorę to za swoje i swoją regułę życia.


Wt sty 30, 2024 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3796
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Człowiek z istoty jest osobą wierzącą, co znaczy że wszyscy są wierzącymi, to wynika z tego że jesteśmy istotami myślącymi. Każdy w coś wierzy, jedni wierzą że Bóg istnieje i starają się tak żyć jak by Bóg istniał choć nie zawsze to wychodzi, inni wierzą że Bóg nie istnieje i starają się tak żyć jak by Boga nie było, choć nie zawsze to się udaje. Zarówno ci pierwsi jak i drudzy mają rację że wierzą, bo nie ma dowodu na to że Bóg jest jak i nie ma dowodu na to że Go nie ma.
Są też i tacy którzy wierzą w gwiazdy, w zdrowy tryb życia , wierzą w pieniądze , wierzą w sport itd. No po prostu wszyscy jesteśmy wierzący.


Cz lut 15, 2024 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 177
Post Re: Pytanie do osób wierzących: czy Bóg istnieje?
Bog jest duchem, a to znaczy, ze JEST wszystkim, co isnieje.
Istnienie wszystkiego mozliwe jest tylko w Bogu.
Poznanie istoty Boga mozliwe jest tylko w duchu.
Mozg nie jest w stanie poznac "glebokosci Boga".
Mozg czlowieka jest tylko narzedziem w sluzbie dla ducha, dla poznania tego co ludzkie.

10 Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha7. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. 11 Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. 12 Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych. 13 A głosimy to nie uczonymi słowami ludzkiej mądrości, lecz pouczeni przez Ducha, przedkładając duchowe sprawy tym, którzy są z Ducha8.

1.Kor, 2:10


Pt lut 16, 2024 0:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL