Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 03, 2024 16:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona
 Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1970
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
viona napisał(a):
W dyskusjii nalezy starac sie pozostac racjonalista
Dlatego racjonalnie się zachowuję, pytając Inny_punkt_widzenia o to, ile on tekstu może przeczytać, bo nie raz mi wprost pisał, że on długich postów NIE CZYTA! [to po co mam je pisać, gdybym chciał mu odpowiadać? Widzisz, że to bardzo racjonalne podejście, prawda?...]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N kwi 21, 2024 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
Kiepskie to "obracanie kluczami" przez Piotra w niebie, a na ziemi przez Jego następców, skoro tyle moralnych skandali w sferze kościelno-katolickiej co rusz na wierz, jak oliwa na wodzie wypływa!...


Jerzy-67, nie wiem czy wiesz, ze najwiekszymi aktywistami w paleniu czarownic na stosach w Europie zachodniej byli protestanci. "Dziki zachod" tez zdobyli glownie protestanci rodem z Europy. Przydalaby sie tutaj z pewnoscia refleksja na temat "obracania kluczami" przez protestantow.

A calemu judeochrzescijanstwu przydalaby sie refleksja na temat glodujacej Afryki i Palestyny.

Wlasnie przed chwila widzialam w necie uderzajace zdjecie grupy przerazajaco wyglodnialych dzieciecych istot ...i nastepujacy tekst pod tym zdjeciem: "Dziekujemy Kosciolowi Katolickiemu za modlitwy. Byly bardzo smaczne i pozywne."

Jerzy-67 i IPW, pomyslcie szczerze, do kogo tak naprawde odnosza sie slowa zapisane w Biblii:

Mat. 23, 1-12
1 Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: 2 «Na katedrze2 Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą3, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi4. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.....


Jesli zas chodzi o mnie, to ja juz odnalazlam swoj skarb i nie potrzebuje nikogo, kto mialby mi udowodnic moja wartosc lub jej zaprzeczyc.

Pozdrawiam was w duchu i prawdzie :-D


N kwi 21, 2024 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy 67
Ja potrafię odróżnić ziarno od plew, jeżeli nie widzę argumentów tylko bicie piany, to nie czytam bo mnie mdli.
Do mnie trzeba krótko i na temat. Ja też staram się pisać krótko i na temat. Twoją argumentacją było to że ludzie są grzeszni dlatego Kościół jest be, czysta Paranoja dla mnie takie diktum to jak woda na młyn!

Wybawiony
Nikt nie może dwóm panom służyć. Skoro cię cieszy że Pasterz błądzi to jesteś obcy jesteś demonem, drapieżnikiem, jesteś wilkiem w owczej skórze, dla ciebie rozpad Kościoła to uciecha to zbawienie twoim panem jest szatan, ty chcesz żeby owczarnia się rozpadła i gdzie będziesz swoje plewy rozsiewał przeciwko komu będziesz występował, kogo będziesz poił swoim kwasem? Przecież jedynym twoim wrogiem na tej ziemi jest Kościołów Chrystusowy.


N kwi 21, 2024 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jerzy 67
Ja potrafię odróżnić ziarno od plew(...)


Wybawiony
Skoro cię cieszy że Pasterz błądzi to jesteś obcy jesteś demonem(...) Przecież jedynym twoim wrogiem na tej ziemi jest Kościołów Chrystusowy.


IPW, "pasterzem " w Kosciele Chrystusowym jest Chrystus, ktory jednoszesnie jest pokarmem, czyli prawdą (jak sam o sobie powiedzial). Taki "pasterz" nie bladzi i to Go odroznia od "pasterzy" ze ST i od tych wspolczesnych, ktorzy walcza miedzy soba, a kosciol, ktory ich( wraz z "owcami" ) wyprowadzil na "zielone pastwiska" dzieli sie jak przez pączkowanie. Coraz wiecej pasterzy i coraz wiecej zdezorientowanych, oglupialych baranich stad.

"Kosciol" prowadzony przez "bladzacego pasterza" nie moze byc Kosciolem Chrystusowym.

Izraelici prowadzeni byli przez bladzacych "pasterzy", ktorzy karmili swoje "owce" klamstwem. Jezus Chrystus wyrazil bardzo dobitnie swoj stosunek do nich i do ich "ojca", nie pozostawiajac cienia watpliwosci, co do kwalifikacji "pasterza" w "narodzie wybranym" przez Jego Ojca( czyli w obecnym Kosciele Chrystusowym)

IPW, jesli nie widzisz analogii miedzy judaizmem a chrzescijanstwem, to znaczy, ze nie potrafisz do konca odroznic "ziarna od plewy" ...i nie bardzo mozesz sobie pomoc, zamykajac oczy i uszy na niepodwazalne fakty.
Jesli zas chodzi o twoje dobre intencje, to wiesz jak to z nimi bywa w zyciu...one nie wystarcza do "otwarcia bramy" do Domu Ojca.


N kwi 21, 2024 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Viona
Taaak ? A co znaczą Słowa Jezusowe- Piotrze Paś Baranki Moje!


N kwi 21, 2024 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1450
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Ok, @Inny_punkt_widzenia

ale przecież jak powiedział już Wybawiony, Piotr dawno nie żyje. Dlaczego uważasz, że biskup Rzymu jest jakby na miejscu Piotra?


N kwi 21, 2024 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1396
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wybawiony
Nikt nie może dwóm panom służyć. Skoro cię cieszy że Pasterz błądzi to jesteś obcy jesteś demonem, drapieżnikiem, jesteś wilkiem

Skoro widzisz nie to, co rzeczywiście napisałem, lecz to, co chciałbyś zobaczyć żeby mnie zaatakować, to kimże jesteś?
Wybawiony napisał(a):
Inny_punkt_widzenia napisał(a):

Jeżeli ktoś się nie smuci że jego Pasteż błądzi NIE NALEŻY DO TEGO STADA!!!

Ja to się smucę, że twój Pasterz błądzi. Pytanie kto go zatem prowadzi, skoro błądzi.
Gdyby pasterzował kilku owcom, to tylko te kilka mógłby (niechcący) zwieść na manowce. Jeśli jednak pasterzuje setkom milionów, to nie chciałbym być w skórze tych biednych owiec.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 21, 2024 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Viona
Taaak ? A co znaczą Słowa Jezusowe- Piotrze Paś Baranki Moje!


IPW, mysle, ze kazdy prawdziwy uczen Jezusa Chrystusa- tzn. uczen wybrany przez Ojca i dany Synowi
-pozostaje w Jednosci z Ojcem i Synem i stad wynika przywilej sluzby pasterskiej tego ucznia.
Taki ktos poznal Ojca i Syna, rodząc sie na nowo w duchu i to poznanie bardzo zobowiazuje do dzielenia sie nim.
W Ew. Jana zacytowane slowa skierowane sa do Piotra, ale to wcale nie musi oznaczac, ze tylko do niego i ze chodzi tu o jakakolwiek wladze. Chodzi tu raczej o sluzbe w dziele Chrystusa, a nie o jakikolwiek prymat. Przynajmniej w kontekscie i swietle objawienia prymat Piotra jest nie do przyjecia, a wiele innych wypowiedzi Syna Bozego i Jego wlasny przyklad wrecz taki prymat wykluczaja.


N kwi 21, 2024 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony napisał(a):
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wybawiony
Nikt nie może dwóm panom służyć. Skoro cię cieszy że Pasterz błądzi to jesteś obcy jesteś demonem, drapieżnikiem, jesteś wilkiem

Skoro widzisz nie to, co rzeczywiście napisałem, lecz to, co chciałbyś zobaczyć żeby mnie zaatakować, to kimże jesteś?
Wybawiony napisał(a):
Inny_punkt_widzenia napisał(a):

Jeżeli ktoś się nie smuci że jego Pasteż błądzi NIE NALEŻY DO TEGO STADA!!!

Ja to się smucę, że twój Pasterz błądzi. Pytanie kto go zatem prowadzi, skoro błądzi.
Gdyby pasterzował kilku owcom, to tylko te kilka mógłby (niechcący) zwieść na manowce. Jeśli jednak pasterzuje setkom milionów, to nie chciałbym być w skórze tych biednych owiec.



Bardzo sluszne spostrzezenie i bardzo dobre pytanie o prowadzenie w zwiazku z bladzeniem.

Szkoda, ze IPW to przeoczyl...a moze zwyczajnie zignorowal...?

Warto tez zadac sobie pytanie o sens istnienia Kosciola, ktory bedac prowadzonym przez bladzacego "Pasterza", prowadzi powierzone mu "baranki" na manowce.

Kosciol Chrystusa to przeciez Jego "oblubienica", o ktora dba i kocha ja doskonala miloscia.

Kosciol Chrystusa z pewnoscia nie bladzi, bo wybrani przez Ojca i dani Synowi uczniowie "pasa Jego ziemskie baranki", kierujac sie ta sama miloscia, ktora kieruje sie Syn w stosunku do swojej "oblubienicy"


N kwi 21, 2024 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1970
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
viona napisał(a):
W Ew. Jana zacytowane slowa skierowane sa do Piotra, ale to wcale nie musi oznaczac, ze tylko do niego i ze chodzi tu o jakakolwiek wladze.
Trzeba - i piszę to szczególnie do IPW - widzieć szerszy kontekst całego zdarzenia. Czemu Pan Jezus aż 3 razy pyta Piotra o jego relację do Niego?
Zdaje się, że to kontra do faktu, że niedawno 3 razy ten sam Piotr zaparł się Mistrza!
Po tym zaparciu się Piotr nie był w komfortowej sytuacji. Psychicznie był pewnie podłamany; mógł się czuć niegodny, by być dalej tym, kim został ustanowiony dużo wcześniej: rybakiem dusz, więc nawet próbuje wracać do połowu... ryb!

I na tym tle ta rozmowa na brzegu jeziora pokazuje nam, że Chrystus nie rezygnuje z Piotra; poprzez 3 pytania nawiązuje do potrójnego jego zaparcia się - Piotr jest sprowadzony na wcześniejszą pozycję, ale już w duchu pokory, której mu zabrakło, gdy tak odważnie deklarował, że inni, to się mogą Pana zaprzeć i Go porzucić, ale na pewno nie on!...

Piotr "skruszał", świadom, że jego miłości do Jezusa sporo brakuje - widać to w greckim zapisie, gdzie użyte są 2 słowa: agape (tak Jezus pyta Piotra) i fileo (tak Piotr odpowiada Panu); "agape" to miłość najwyższej rangi, zdolna do niespotykanych poświęceń... "fileo" to miłość przyjacielska, też piękna, ale mniej ofiarna...
    J 21,15-19 PAU
    (15) Gdy spożyli posiłek, Jezus zapytał Szymona Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie bardziej niż oni?”. Piotr odparł: „Tak, Panie! Ty wiesz, że Cię kocham”. Wtedy powiedział do niego: „Paś moje baranki”.
    (16) Zapytał go powtórnie: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?”. Odrzekł Mu: „Tak, Panie! Ty wiesz, że Cię kocham”. Powiedział mu: „Paś moje owce”.
    (17) I zapytał go po raz trzeci: „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?”. Wtedy Piotr się zasmucił, że już trzeci raz go zapytał: „Czy kochasz Mnie?”. I odpowiedział Mu: „Panie, Ty wiesz o wszystkim. Ty wiesz, że Cię kocham”. Jezus rzekł do niego: „Paś moje owce.
    (18) Uroczyście zapewniam cię: Kiedy byłeś młodszy, przepasywałeś się i szedłeś, dokąd chciałeś. Kiedy jednak się zestarzejesz, wyciągniesz swoje ręce, a ktoś inny cię przepasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”.
    (19) Powiedział to, aby wskazać, jaką śmiercią uwielbi Boga. Następnie rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”.

Poniżej te same wersety w zapisie greckim Noweg Testamentu:
J 21,15-19 TRO
(15) οτε hote Gdy G3753 WTADV ουν oun więc G3767 WTCONJ ηριστησαν ēristēsan zjedli obiad G709 WTV-AAI-3P λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S τω tō G3588 WTT-DSM σιμωνι simōni Szymonowi – [słyszeć] G4613 WTN-DSM πετρω petrō Piotrowi – [kamyk] G4074 WTN-DSM ο ho G3588 WTT-NSM ιησους iēsous Jezus – [JHWH jest zbawieniem] G2424 WTN-NSM σιμων simōn Szymonie – [słyszeć] G4613 WTN-VSM ιωνα iōna (synu) Jonasza – [gołąb] G2495 WTN-GSM αγαπας agapas miłujesz G25 WTV-PAI-2S με me Mnie G3165 WTP-1AS πλειον pleion więcej od G4119 WTA-ASN-C τουτων toutōn tych G5130 WTD-GPM λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō Mu G846 WTP-DSM ναι nai tak G3483 WTPRT κυριε kyrie Panie G2962 WTN-VSM συ sy Ty G4771 WTP-2NS οιδας oidas wiesz G1492 WTV-RAI-2S οτι hoti że G3754 WTCONJ φιλω filō okazuję czułość – miłuję G5368 WTV-PAI-1S σε se Tobie G4571 WTP-2AS λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM βοσκε boske paś G1006 WTV-PAM-2S τα ta G3588 WTT-APN αρνια arnia baranki G721 WTN-APN μου mou moje G3450 WTP-1GS

(16) λεγει legei Mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM παλιν palin znów G3825 WTADV δευτερον deuteron powtórnie G1208 WTADV σιμων simōn Szymonie – [słyszeć] G4613 WTN-VSM ιωνα iōna (synu) Jonasza – [gołąb] G2495 WTN-GSM αγαπας agapas miłujesz G25 WTV-PAI-2S με me Mnie G3165 WTP-1AS λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō Mu G846 WTP-DSM ναι nai tak G3483 WTPRT κυριε kyrie Panie G2962 WTN-VSM συ sy Ty G4771 WTP-2NS οιδας oidas wiesz G1492 WTV-RAI-2S οτι hoti że G3754 WTCONJ φιλω filō okazuje czułość – miłuję G5368 WTV-PAI-1S σε se Tobie G4571 WTP-2AS λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM ποιμαινε poimaine pasterzuj G4165 WTV-PAM-2S τα ta G3588 WTT-APN προβατα probata owce G4263 WTN-APN μου mou moje G3450 WTP-1GS

(17) λεγει legei Mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM το to G3588 WTT-ASN τριτον triton trzeci (raz) G5154 WTA-ASN σιμων simōn Szymonie – [słyszeć] G4613 WTN-VSM ιωνα iōna (synu) Jonasza – [gołąb] G2495 WTN-GSM φιλεις fileis okazujesz czułość – miłujesz G5368 WTV-PAI-2S με me Mi G3165 WTP-1AS ελυπηθη elypēthē został zasmucony G3076 WTV-API-3S ο ho G3588 WTT-NSM πετρος petros Piotr – [kamyk] G4074 WTN-NSM οτι hoti że G3754 WTCONJ ειπεν eipen powiedział G2036 WTV-2AAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM το to G3588 WTT-ASN τριτον triton trzeci (raz) G5154 WTA-ASN φιλεις fileis okazujesz czułość – miłujesz G5368 WTV-PAI-2S με me Mi G3165 WTP-1AS και kai i G2532 WTCONJ ειπεν eipen powiedział G2036 WTV-2AAI-3S αυτω autō Mu G846 WTP-DSM κυριε kyrie Panie G2962 WTN-VSM συ sy Ty G4771 WTP-2NS παντα panta wszystkie G3956 WTA-APN οιδας oidas wiesz G1492 WTV-RAI-2S συ sy Ty G4771 WTP-2NS γινωσκεις ginōskeis znasz – wiesz G1097 WTV-PAI-2S οτι hoti że G3754 WTCONJ φιλω filō okazuję czułość – miłuję G5368 WTV-PAI-1S σε se Tobie G4571 WTP-2AS λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM ο ho G3588 WTT-NSM ιησους iēsous Jezus – [JHWH jest zbawieniem] G2424 WTN-NSM βοσκε boske paś G1006 WTV-PAM-2S τα ta G3588 WTT-APN προβατα probata owce G4263 WTN-APN μου mou moje G3450 WTP-1GS

(18) αμην amēn Amen – [zaprawdę] G281 WTHEB αμην amēn amen – [zaprawdę] G281 WTHEB λεγω legō mówię G3004 WTV-PAI-1S σοι soi ci G4671 WTP-2DS οτε hote gdy G3753 WTADV ης ēs byłeś G2258 WTV-IXI-2S νεωτερος neōteros młodszy G3501 WTA-NSM-C εζωννυες ezōnnyes przepasywałeś G2224 WTV-IAI-2S σεαυτον seauton się G4572 WTF-2ASM και kai i G2532 WTCONJ περιεπατεις periepateis chodziłeś G4043 WTV-IAI-2S οπου hopou gdzie – dokąd G3699 WTADV ηθελες ētheles chciałeś G2309 WTV-IAI-2S οταν hotan gdy G3752 WTCONJ δε de zaś G1161 WTCONJ γηρασης gērasēs zestarzałbyś się G1095 WTV-AAS-2S εκτενεις ekteneis wyciągniesz G1614 WTV-FAI-2S τας tas G3588 WTT-APF χειρας cheiras ręce G5495 WTN-APF σου sou twoje G4675 WTP-2GS και kai i G2532 WTCONJ αλλος allos inny G243 WTA-NSM σε se ciebie G4571 WTP-2AS ζωσει zōsei przepasze G2224 WTV-FAI-3S και kai i G2532 WTCONJ οισει oisei poprowadzi G5342 WTV-FAI-3S οπου hopou gdzie – dokąd G3699 WTADV ου ou nie G3756 WTPRT-N θελεις theleis chcesz G2309 WTV-PAI-2S

(19) τουτο touto To G5124 WTD-ASN δε de zaś G1161 WTCONJ ειπεν eipen powiedział G2036 WTV-2AAI-3S σημαινων sēmainōn zaznaczając – wskazując G4591 WTV-PAP-NSM ποιω poiō jaką G4169 WTI-DSM θανατω thanatō śmiercią G2288 WTN-DSM δοξασει doksasei wsławi G1392 WTV-FAI-3S τον ton G3588 WTT-ASM θεον theon Boga G2316 WTN-ASM και kai i G2532 WTCONJ τουτο touto to G5124 WTD-ASN ειπων eipōn powiedziawszy G2036 WTV-2AAP-NSM λεγει legei mówi G3004 WTV-PAI-3S αυτω autō mu G846 WTP-DSM ακολουθει akolouthei podąż za – towarzysz G190 WTV-PAM-2S μοι moi Mną G3427 WTP-1DS

oba teksty cytuję z:
https://biblia.apologetyka.co/read

Przy trzecim pytaniu (w. 17) Jezus mówi tym samy językiem, co Piotr (używając słowa "fileo"), bo widzi, że on nie jest w stanie wznieść się na poziom miłości "agape" (wtedy tak to było, ale pewnie z czasem Piotr dojrzał jeszcze w miłości "agape", skoro finalnie męczeńską śmierć poniósł za Pana, który mu to tutaj zapowiada w wersecie 18 i 19).

Przy okazji podany cytat pokazuje, jak tekst grecki zapije imię Piotra i co ono znaczy:
    πετρος petros Piotr – [kamyk]
"Petros" to nie to samo, co "petra"!
Petros, to "kamyk", a petra, to "skała". Piotr jest kamykiem wobec Skały, którą jest Jezus Chrystus i prawda o Nim, którą Piotr z Bożego natchnienia wyznał (Mt 16).
Piotr=Petros nie jest skałą/opoką Kościoła! Ten pokorny rybak dusz nie pretendował do pozycji jemu nienależnej; to ludzie - wieki później - uczynili go kimś takim, ale Piotr tak tego nie widział, bo sam się pokornie tak określał:
    1P 5,1-4 PAU
    (1) Starszych, którzy są wśród was, proszę, jako również starszy i świadek cierpień Chrystusa, a także uczestnik chwały, która ma się objawić:
    (2) Paście Boże stado, które jest przy was, nie z przymusu, ale dobrowolnie, zgodnie z wolą Bożą; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem!
    (3) Nie nadużywajcie władzy nad powierzonymi wam ludźmi, lecz stańcie się wzorem dla owczarni.
    (4) A gdy się objawi Najwyższy Pasterz, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały.

1P 5,1 TRO
(1) πρεσβυτερους presbyterous Starszych G4245 WTA-APM τους tous G3588 WTT-APM εν en wśród G1722 WTPREP υμιν hymin was G5213 WTP-2DP παρακαλω parakalō zachęcam G3870 WTV-PAI-1S ο ho G3588 WTT-NSM συμπρεσβυτερος sympresbyteros współstarszy G4850 WTN-NSM και kai i G2532 WTCONJ μαρτυς martys świadek G3144 WTN-NSM των tōn G3588 WTT-GPN του tou G3588 WTT-GSM χριστου christou Pomazańca G5547 WTN-GSM παθηματων pathēmatōn cierpień G3804 WTN-GPN ο ho G3588 WTT-NSM και kai i G2532 WTCONJ της tēs G3588 WTT-GSF μελλουσης mellousēs zamierzającej G3195 WTV-PAP-GSF αποκαλυπτεσθαι apokalyptesthai być objawioną G601 WTV-PPN δοξης doksēs chwały G1391 WTN-GSF κοινωνος koinōnos uczestnik – wspólnik G2844 WTN-NSM

Widać, że Piotr nie wynosił się ponad innych! Nie widział siebie jako panującego nad innymi chrześcijanami; był na równi z tymi, których zwano filarami:
    Ga 2,9 PAU
    (9) i gdy uznali daną mi łaskę, Jakub, Kefas i Jan, uważani za filary, podali prawą rękę mnie i Barnabie na znak łączności, abyśmy szli do pogan, oni zaś do obrzezanych.

Kto jest na 1-szym miejscu tu wymieniony? Piotr/Kefas? No, nie... Jakub!
Ech, gdyby tak Piotr wstał z grobu, to by uszu natarł tym, co go tak wywyższyli, podczas gdy ani Jezus, ani on sam oraz inni chrześcijanie na początku Kościoła, nie dokonali takiego wywyższenia Szymona Kefasa/Petrosa/Piotra.
Kto ma oczy i uszy do widzenia i słyszenia, ten zrozumie...
:-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N kwi 21, 2024 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wybawiony
Jezus powiedział: "Szymonie synu Jony ty jesteś Piotr czyli Skała i Ja na tej Skale zbuduje Mój Kościół i bramy piekielne Go nie przemogą".
Wybawiony chcesz nazwy Jezusowego Kościoła oto ona :
-KOŚCIÓŁ- po prostu Kościół. Nie było wtedy żadnych kościołów , Kościół był tylko jeden, a dzisiaj zobacz ile jest kościołów i każdy chce być Jezusowym Kościołem, ale to jest niemożliwe bo Jezus zbudował tylko jeden, problem w tym gdzie on teraz jest wśród tylu różnych kościołów?

(...)



IPW, Kosciol to inaczej mowiac, "narod wybrany" przez Ojca.
Kosciol Chrystusowy to rowniez "narod wybrany przez Ojca.

On zawsze byl i bedzie, dopoki "niebo i ziemia nie przemina"

Problem w tym, ze przed pojawieniem sie Chrystusa na ziemi i po Jego odejsciu z ziemi, wladze nad tym kosciolem uzurpuja sobie ludzie, ktorych Ojciec nie wybieral. Wynika to z tresci Biblii i z obserwacjii dzialania wspolczesnych systemow religigijnych na swiecie.

Zgodnie z nauka Chrystusa, poznajemy to po owocach, jakie ci wladcy wydaja.
Ale zeby moc te wydawane owoce wlasciwie rozpoznac, trzeba te nauke znac.

No i tu zaczyna sie problem, bo gdzie nie spojrzysz, wszyscy wolaja do Syna Bozego "Panie, Panie".
Skad mam wiec ja, zablakana na ziemi owca ,wiedziec gdzie szukac tego wlasciwego Kosciola?

Czym-wg twojego poznania- charakteryzuje sie ten wlasciwy Kosciol?

U Pawla czytamy, ze w prawdziwym Kosciele "Chrystus jest kaplanem na wieki na wzor Melchizedeka". Oczywiscie o Melchizedeku nikt nic nie wie, bo to postac owiana jakas tajemnica.
Wiecej o nim u Pawla niz w Ks. rodzaju.

Ty, IPW , twierdzisz, ze wladze w Kosciele otrzymal Piotr i jego nastepcy.

Powiedz mi wiec, jak ja mam to rozumiec? Co jest tutaj prawda, a co klamstwem?

Przeciez chyba nie zaprzeczysz, ze Kosciol zbudowany na Piotrze "bramy piekielne" juz dawno "przemogly".

Dlaczego nauka twojego Kosciola nie jest jasna i zrozumiala , a ty nie jestes w stanie udzielic prostych, logicznych odpowiedzi , na zadawane ci pytania?


N kwi 21, 2024 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
viona napisał(a):
W Ew. Jana zacytowane slowa skierowane sa do Piotra, ale to wcale nie musi oznaczac, ze tylko do niego i ze chodzi tu o jakakolwiek wladze.
Trzeba - i piszę to szczególnie do IPW - widzieć szerszy kontekst całego zdarzenia. Czemu Pan Jezus aż 3 razy pyta Piotra o jego relację do Niego?

(...)

Kto jest na 1-szym miejscu tu wymieniony? Piotr/Kefas? No, nie... Jakub!
Ech, gdyby tak Piotr wstał z grobu, to by uszu natarł tym, co go tak wywyższyli, podczas gdy ani Jezus, ani on sam oraz inni chrześcijanie na początku Kościoła, nie dokonali takiego wywyższenia Szymona Kefasa/Petrosa/Piotra.
Kto ma oczy i uszy do widzenia i słyszenia, ten zrozumie...
:-)


Dziekuje, Jerzy-67 za szczegolowy wywod na temat roli Piotra w Kosciele.
Doceniam prace jaka wlozyles w ten post.

Czytajac go, pojawilo sie pytanie, dlaczego sposrod tylu "kosciolow" wybrales wlasnie ten Zielonoswiatkowy? Co cie do niego przekonuje?

Jesli mozna, prosze o krotka, rzeczowa odpowiedz...na poczatek :-D


N kwi 21, 2024 23:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1970
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
viona napisał(a):
Dziekuje, Jerzy-67 za szczegolowy wywod na temat roli Piotra w Kosciele.
Doceniam prace jaka wlozyles w ten post.
Dobre słowo jest zachętą; dzięki piękne! :-D

viona napisał(a):
Czytajac go, pojawilo sie pytanie, dlaczego sposrod tylu "kosciolow" wybrales wlasnie ten Zielonoswiatkowy? Co cie do niego przekonuje?
Hmm... nie wiem, jak "odkryłaś", że jestem w Kościele zielonoświątkowym, ale... to nie tak, bo jestem od 31 lat w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.
Co mnie przekonało, aby mając 26 lat odejść od katolicyzmu?
To był proces, który się zaczął na początku 1992 r. Wtedy rozczytywałem się w książkach, których się wówczas wiele ukazywało, o tematyce duchowej. To była literatura nawiązująca do ruchu New Age, choć wtedy tego nie wiedziałem...
Było w tych książkach takie pomieszanie chrześcijaństwa (wiele cytatów z Biblii, ale potem się przekonałem, że często były one zmanipulowane, aby np. niby popierały reinkarnację; mało brakło, a bym uwierzył w nią) z filozofiami i religiami Wschodu (tym się odznacza New Age - straszne zwiedzenie, które każdemu coś ma do zaoferowania, ale w sumie to droga ku przepaści...).

Jednak wtedy tego nie wiedziałem. Czytałem i to mi się podobało, bo jako katolik od zawsze byłem takim porządnym w tym, co Kościół zalecał (wypełniałem nakazane rytuały), a te książki nie odwodziły mnie od tego, bo np. uczyły miłości do ludzi i ogólnie prawego życia...
Jednak z czasem coś mi się zaczęło nie zgadzać, bo m.in. temat reinkarnacji się często pojawiał, a choć mało byłem teologicznie zorientowany (nie miałem swojej Biblii, nie czytałem jej), to jednak wiedziałem, że chrześcijaństwo nie popiera takiego kierunku myślenia o tym, co po śmierci...

Ponadto te książki różnie o tym, co po zgonie ma być, mówiły; w jednych czytałem, że natychmiast po śmierci dusza się odradza w nowym ciele... ale gdzie indziej czytałem, że dusza wędruje w zaświatach i sobie tam egzystuje, wcale nie spiesząc się z powrotem na ziemię...
Zacząłem się modlić o poznanie prawdy!
Tak, robiłem to, i nawet te książki mnie do tego zachęcały...

Modliłem się tak, jak umiałem, ale raczej nie gotowymi formułkami, lecz swoimi słowami; mieszkałem wtedy w Częstochowie, więc też na Jasną Górę chodziłem - ale nie przed maryjny obraz, lecz do innych części sanktuarium (nigdy nie byłem zbyt maryjny, choć nie odrzucałem tego kultu).
Ten stan modlitwy o poznanie prawdy (tak to formułowałem, że chcę poznać prawdę, duchową prawdę, bo miałem pewien mętlik związany z treściami tej literatury wtedy czytanej) trwał ok. 10 miesięcy.

20.10.1993 roku (jak dziś pamiętam) poszedłem do małego studyjnego kina na film "Jezus z Nazaretu" o ten: https://youtu.be/bIwMju1KqhQ
I tam doszło do spotkania się z grupą studentów (sam wtedy nim byłem), którą poznałem i do których się przyłączyłem - w następnych tygodniach i miesiącach uczestnicząc w ich spotkaniach przy studiowaniu Biblii w akademiku.
Do tej grupy należało ok. 10 osób (nawet więcej w porywach) z różnych denominacji - katolicy, adwentyści, był zielonoświątkowiec i baptysta, a nawet świadek Jehowy nas odwiedzał (albo raczej: sympatyk tej organizacji).

Liderem grupy był adwentysta; przychodził tam też pastor od adwentystów - i to od nich głównie otrzymywałem rzeczowe, na Biblii oparte odpowiedzi na bardzo liczne moje pytania, związane m.in. z tymi książkami, o jakich pisałem.
Dość szybko uznałem, że ta literatura nadaje się... do spalenia! Dosłownie to zrobiłem - w kotłowni poszła z dymem! Zrozumiałam bowiem, że to zatruty pokarm: szkodliwa mieszanka prawdy z fałszem!

Kolejne miesiące upłynęły mi na zgłębianiu nauk biblijnych, a 19.06.1993 roku zostałem zanurzony, czyli ochrzczony i do Kościoła Adwentystów przyłączonym chrześcijaninem, który już wiedział, że poszukiwana i wymodlona prawda ma dwa oblicza:
- jest to spisane Słowo Boże, czyli Biblia;
- jest to żywa Osoba: Jezus Chrystus.
Takiej prawdy pragnąłem i Bóg dał mi ją poznać, za co jestem niezmiernie Mu wdzięczny, a dzień chrztu uznaję nadal za najszczęśliwszy w całym moim życiu! Alleluja!

Takie to były moje dzieje, viona - opisałem tę historię, abyś miała pojęcie o tym, że nie każda duchowość jest dobra! Ty masz swoją, jak widzę, drogę duchowego podążania; rozumiem to, że ją masz, ale też nie ukrywam, że widzę na tej drodze poważne "dziury", które mogą Ci mocno, a nawet tragicznie zaszkodzić!...
Nie ustawaj w szukaniu prawdy! Takiej przez małe "p", jak i przez duże "P" - ja szukałem, jak wtedy umiałem, a Pan Bóg to widział i wierzę, że dał mi najlepszą odpowiedź; chwalę Go za to!.

viona napisał(a):
Jesli mozna, prosze o krotka, rzeczowa odpowiedz...na poczatek
Wybacz, że nie jest to krótka odpowiedź, ale trudno mi w paru zdaniach zawrzeć tak ważne dla mnie historie, więc się rozpisałem... Może nie na próżno, bo przeczytałaś i znasz mnie teraz lepiej...
Miej się dobrze! :biggrin:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 22, 2024 6:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1970
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Pozwolę sobie jeszcze kontynuować temat Piotra, cytując werset, który tyle wzbudza kontrowersji w chrześcijaństwie:
    Mt 16,18 TRO
    (18) καγω kagō A Ja G2504 WTP-1NS-C δε de zaś G1161 WTCONJ σοι soi ci G4671 WTP-2DS λεγω legō mówię G3004 WTV-PAI-1S οτι hoti że G3754 WTCONJ συ sy Ty G4771 WTP-2NS ει ei jesteś G1488 WTV-PXI-2S πετρος petros Piotr – [kamyk] G4074 WTN-NSM και kai i G2532 WTCONJ επι epi na G1909 WTPREP ταυτη tautē tej G3778 WTD-DSF τη tē G3588 WTT-DSF πετρα petra skale G4073 WTN-DSF οικοδομησω oikodomēsō zbuduję G3618 WTV-FAI-1S μου mou moje G3450 WTP-1GS την tēn G3588 WTT-ASF εκκλησιαν ekklēsian zgromadzenie – (społeczność) wywołanych G1577 WTN-ASF και kai i G2532 WTCONJ πυλαι pylai bramy G4439 WTN-NPF αδου hadou piekła – Hadesu G86 WTN-GSM ου ou nie G3756 WTPRT-N κατισχυσουσιν katischysousin przemogą G2729 WTV-FAI-3P αυτης autēs go G846 WTP-GSF

Tu: https://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/1/chapter/16/verse/18/param/1/version/TR
można też analizować zapis interlinearny (czyli taki, gdzie każde słowo greckie jest dosłownie na inny język, np. polski, przekładane).
I cóż my tu widzimy?
Widać, i bibliści na to zwracają uwagę, grę słów: petros - petra.
Cytując słownikowe znaczenie tych słów, mamy to:
    πετρος (petros): Piotr - kamyk, odłamek skalny.
    πετρα (petra): skała, opoka, urwisty brzeg, blok skalny, głaz.

Cytuję te znaczenia z ww. strony; znam jeszcze dwa portale biblijne, gdzie - ale już po angielsku, choć można sobie też automatycznie to tłumaczyć, jeśli się nie zna języka - można badać grecki tekst:
https://www.blueletterbible.org/nkjv/mat/16/18/t_conc_945018
+
https://biblehub.com/interlinear/matthew/16-18.htm

Z tej gry słów: petros - petra, ja wyciągam ten wniosek, jaki tu już był podawany, że to nie człowiek o imieniu Petros jest tym, na którym Kościół jest zbudowany, ale tą petrą, na której budowa Kościoła została wzniesiona, jest Jezus Chrystus i prawda o Nim, którą to prawdę wyznał z Bożego natchnienia Szymon Piotr.
:-)
Jako ciekawostkę, podam, że najpopularniejsze tłumaczenie Biblii w Polsce: Biblia Tysiąclecia tak oddaje omawiany werset:
    Mt 16,18 BT5
    (18) Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
Pytanie do osób czytających ten post - Co oznacza ten zapis: [czyli Opoka]
Pytam o to, dlaczego słowo "Opoka" jest umieszczone w nawiasie kwadratowym?


PS. We wcześniejszym komentarzu dałem link do filmu "Jezus z Nazaretu" (rok produkcji 1977); dałem pod nim krótki komentarz (w kolejności 801-pierwszy) - można go wyszukać, gdy się da sortowanie komentarzy od najnowszych...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 22, 2024 7:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1501
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
[…]Wtedy rozczytywałem się w książkach, których się wówczas wiele ukazywało, o tematyce duchowej. To była literatura nawiązująca do ruchu New Age, choć wtedy tego nie wiedziałem... […]

[…] Kolejne miesiące upłynęły mi na zgłębianiu nauk biblijnych, a 19.06.1993 roku zostałem zanurzony, czyli ochrzczony i do Kościoła Adwentystów przyłączonym chrześcijaninem, który już wiedział, że poszukiwana i wymodlona prawda ma dwa oblicza:
- jest to spisane Słowo Boże, czyli Biblia;
- jest to żywa Osoba: Jezus Chrystus.
Takiej prawdy pragnąłem i Bóg dał mi ją poznać, za co jestem niezmiernie Mu wdzięczny, a dzień chrztu uznaję nadal za najszczęśliwszy w całym moim życiu! Alleluja! […]

O takiej „prawdzie ustalonej” wyczytałeś chyba w literaturze New Age (nie czytajac ze zrozumieniem):

W normalnej grze naszego umysłu dochodzi do różnego rodzaju perwersji: stad potrzeba zatrzymania tych wszystkich rzeczy i wpajania właściwego myślenia, słusznej woli - innymi słowy, Prawda musi zostać ustalona.

Śri Aurobindo


Pan Deepak Chopra, napisał:
Idź ramię w ramię z tymi, którzy szukają prawdy... uciekaj od tych którzy myślą, że już ją znaleźli.
Przemyśl Jerzy67 tą twoja "upragnioną prawdę", co ona ma wspólnego z Prawdą. Czy nie jest to prawda fanatyka?

Jerzy_67 napisał(a):
[…] Dość szybko uznałem, że ta literatura nadaje się... do spalenia! Dosłownie to zrobiłem - w kotłowni poszła z dymem! Zrozumiałam bowiem, że to zatruty pokarm: szkodliwa mieszanka prawdy z fałszem! […]

Z tym paleniem książek to mam jakieś złe skojarzenia.

Palenie książek w Niemczech w 1933 roku
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Palenie_k ... _1933_roku


Pn kwi 22, 2024 10:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 266 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL