Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Dlaczego uważasz, że warunkiem doskonałości bytu jest kontrola ruchów jego stworzenia?
Bóg jest we wszystkim lepszy, a człowiek potrafi czasem upilnować dziecko inaczej niż poprzez wyrecytowanie listy zakazów i puszczenie je samopas. Dobry rodzic mówi "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" ale i tak na wszelki wypadek je zabezpiecza bo wie że dziecko łatwo zapomni o zakazie, bo jest za młode by w pełni go zrozumieć.
Zresztą, zawsze mnie śmieszyło że Bóg wymagał od Adama i Ewy właściwego postępowania, skoro nie posiadali zdolności rozróżnienia dobra od zła. To właśnie niczym oczekiwanie od dziecka zrozumienia, w jaki sposób prąd może uczynić krzywdę. Ale rozumiem, Biblia to fantastyka i żadnego Adama i Ewy nie było, to tylko fikcja literacka.
Cytuj:
Kolejny ateista, który ma pretensje, że Bóg nie jest tyranem i nie stworzył totalitarnego świata. To jakaś nowa moda?
Kolejny teista, który nie potrafi czytać i przedstawia własne wyobrażenia jako czyjeś. To z pewnością nie jest nowa moda.
Cytuj:
Najpierw Stubr ma pretensje, że Bóg nie jest tyranem, a później ma pretensje, że jednak tyranem jest. Zdecyduj się.
Nie wmawiaj mi poglądów, jakich nie mam - to nie będziesz widział sprzeczności. Czy naprawdę uważasz, że jedynym sposobem wychowania jest tyranizowanie?


So cze 23, 2018 23:23
Zobacz profil
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Teizm w całej swojej rozciągłości, jest jedynie zbiorem absurdalnych wręcz twierdzeń, i idiotycznych koncepcji wykluczających się wzajemnie. Zbiór antropomorficznych złudzeń, które są skrajnie nafaszerowane chciejstwem!

1. Wszechświat musiał zostać stworzony przez Boga, gdyż nie mógł istnieć wiecznie... Bóg mógł. :|
2. Bóg jest uosobieniem miłości, lecz stworzył wszechświat na fundamencie egoizmu. :shock:
3. Miłość Boża vs piekło!? :brawo:
4. Bóg = religia vs religia = wojna! :evil:
itp.


N cze 24, 2018 0:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Stubr napisał(a):
Bóg jest we wszystkim lepszy, a człowiek potrafi czasem upilnować dziecko inaczej niż poprzez wyrecytowanie listy zakazów i puszczenie je samopas.

Tak to odbierasz? Patrzysz z ponurej perspektywy zakładającej złą wolę, widzisz surowego Ojca, który pozwala dziecku na szeroki zakres wolności.
Bóg nie musi pilnować człowieka i tego nie czyni, daje mu wolność, rób co chcesz, ale pamiętaj że są pewne granice, których przekroczenie spotka się z konsekwencjami. Człowiek robi o jeden krok za daleko i spotyka go sprawiedliwość. Stał się nagi, zatem znalazł listek figowy, aby zakryć swoje zawstydzenie, ale kochający Ojciec poszedł o krok dalej i uszył mu ciepłe odzienie skórzane. Nie zabił człowieka, lecz pozwolił mu żyć, choć nie w Edenie. Dał człowiekowi wybór.
W jaki sposób @Stubr wyobraża sobie upilnowanie dorosłego dziecka? W opowieści o Synu Marnotrawnym mamy syna, którego ojciec dopuścił się karygodnego czynu -w optyce Stubra- puścił go samopas w świat. Człowiek popełnia błędy i nadopiekuńczy ojciec nie uchroni swego dziecka przed ich popełnieniem, czasami te błędy są opłakane w swoich skutkach, tak jak to było w przypadku syna marnotrawnego, niestety.

Stubr napisał(a):
Dobry rodzic mówi "nie wkładaj gwoździa do gniazdka" ale i tak na wszelki wypadek je zabezpiecza bo wie że dziecko łatwo zapomni o zakazie, bo jest za młode by w pełni go zrozumieć.

No i całe życie @Stubr zamierza zabezpieczać dziecko przed niebezpieczeństwami życia, żeby czasem nie popełniło błędu? Tak na wszelki wypadek, wzorem nadopiekuńczego ojca? Spotkania z płcią przeciwną potomka też @Stubr zamierza kontrolować? Życie zawodowe dziecka również?

Stubr napisał(a):
Zresztą, zawsze mnie śmieszyło że Bóg wymagał od Adama i Ewy właściwego postępowania, skoro nie posiadali zdolności rozróżnienia dobra od zła.

Bóg nie wymagał od Adama i Ewy właściwego postępowania, tylko nadopiekuńcze myślenie @Stubra wciąż się włącza i mamy karykaturalny obraz Boga. Bóg ich ostrzegł, żeby czegoś nie robili, ale mieli wolność decydowania co z tą wolnością uczynią. Właśnie tym różni się od karykaturalnego obrazu ideału Boga, jaki ma @Stubr, gdyż Bóg daje człowiekowi wolność decydowania o sobie. Nie trzyma człowieka na smyczy, żeby nie skaleczył sobie paluszka, nie zabezpiecza każdego zakamarka życia, żeby czasem człowiek nie zrobił czegoś, co się Bogu nie podoba, tylko ostrzega: daję Ci w posiadanie wiele, ale miej na uwadze, że są pewne granice. Jeżeli je przekroczysz, spotkasz się z konsekwencjami.
Takie jest też życie, bez względu na to, jak bardzo @Stubr będzie chciał zabezpieczać pancernie życie dziecka, taka kontrola @Stubrowi się nie uda, nie możesz całe życie kontrolować wolności dziecka.

Stubr napisał(a):
Czy naprawdę uważasz, że jedynym sposobem wychowania jest tyranizowanie?

Tak wynika z Twoich wypowiedzi. Zmieniłam jednak to słowo na bardziej adekwatne, gdy rozwinąłeś swoją wypowiedź: nadopiekuńczość.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N cze 24, 2018 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Patrzysz z ponurej perspektywy zakładającej złą wolę, widzisz surowego Ojca, który pozwala dziecku na szeroki zakres wolności.

Na wszystko jest odpowiedni czas. Ojciec, który pozwala dziecku na wszystko jest kiepskim ojcem. Ojciec powinien wychowywać, pilnując dziecko i pozwalając mu na wolność dopiero wtedy, kiedy nauczy właściwie postępować - kiedy dziecko dorośnie.
Skoro Bóg wiedział, że Adam i Ewa nie rozumieją w pełni zakazu, to powinien pilnować. Zjedzenie owocu to nie był bunt, ale przejaw ignorancji i łatwowierność względem szatana. Bóg jest winny niedopatrzeniu, bo wiedział że szatan może (a nawet że to zrobi) skutecznie okłamie ludzi.
Cytuj:
Bóg nie musi pilnować człowieka i tego nie czyni, daje mu wolność, rób co chcesz, ale pamiętaj że są pewne granice, których przekroczenie spotka się z konsekwencjami. Człowiek robi o jeden krok za daleko i spotyka go sprawiedliwość.

Nie, piekło nie jest sprawiedliwością. Jest wyłącznie sadystyczną karą. Jak włożysz gwoźdź w gniazdko - poparzenie prądem jest konsekwencją. Jak sprzeciwisz się ojcu i postanowi zbić tyłek - to jest kara. Różnica wynika w tym, że prąd działa jak działa, za to byt z wolną wolą sam decyduje czy działa czy nie.
Cytuj:
W opowieści o Synu Marnotrawnym mamy syna, którego ojciec dopuścił się karygodnego czynu -w optyce Stubra- puścił go samopas w świat. Człowiek popełnia błędy i nadopiekuńczy ojciec nie uchroni swego dziecka przed ich popełnieniem, czasami te błędy są opłakane w swoich skutkach, tak jak to było w przypadku syna marnotrawnego, niestety.

Wypuścił na świat zanim nauczył, jak postępować. Ale cóż, człowiek może być kiepskim ojcem i rzeczywiście może nie nauczyć dziecko w jego dziecięcych latach, co jest słuszne. Od Boga oczekuję nieco więcej.
Ale nawet i w takim przypadku - gdy wrócił, przyjął go. Kara piekła jest jest nieskończona. Jeśli człowiek umrze w ciężkim grzechu, to wracając do Boga, Bóg powie tylko soczyste "[censored], czas się skończył, nie przyjmę cię".


N cze 24, 2018 11:12
Zobacz profil
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Stubr napisał(a):
Na wszystko jest odpowiedni czas. Ojciec, który pozwala dziecku na wszystko jest kiepskim ojcem. Ojciec powinien wychowywać, pilnując dziecko i pozwalając mu na wolność dopiero wtedy, kiedy nauczy właściwie postępować - kiedy dziecko dorośnie.

A dorosłych gwałcicieli, oprawców, morderców to rodzice tak wychowali.....czyli w rodzinach gdzie jeden syn jest duchownym, a drugi gwałcicielem, rodzice różnie wychowywali obu synów??




Cytuj:
Skoro Bóg wiedział, że Adam i Ewa nie rozumieją w pełni zakazu, to powinien pilnować. Zjedzenie owocu to nie był bunt, ale przejaw ignorancji i łatwowierność względem szatana. Bóg jest winny niedopatrzeniu, bo wiedział że szatan może (a nawet że to zrobi) skutecznie okłamie ludzi.

Skaczący na główkę do wody mają pełną świadomość grożącego niebezpieczeństwa.....czyli winien Bóg, bo powinien pochwycić ich w locie i uratować przed kalectwem.

Cytuj:
Nie, piekło nie jest sprawiedliwością. Jest wyłącznie sadystyczną karą. Jak włożysz gwoźdź w gniazdko - poparzenie prądem jest konsekwencją. Jak sprzeciwisz się ojcu i postanowi zbić tyłek - to jest kara. Różnica wynika w tym, że prąd działa jak działa, za to byt z wolną wolą sam decyduje czy działa czy nie.

Piekło, podobnie jak skok do wody na główkę jest osobistym wyborem człowieka.....skaczący liczy "uda się", człowiek wybierający zło także liczy "uda się".

Cytuj:
Wypuścił na świat zanim nauczył, jak postępować. Ale cóż, człowiek może być kiepskim ojcem i rzeczywiście może nie nauczyć dziecko w jego dziecięcych latach, co jest słuszne. Od Boga oczekuję nieco więcej.
Ale nawet i w takim przypadku - gdy wrócił, przyjął go. Kara piekła jest jest nieskończona. Jeśli człowiek umrze w ciężkim grzechu, to wracając do Boga, Bóg powie tylko soczyste "[censored], czas się skończył, nie przyjmę cię".

Iluż jest ojców, którzy całe życie przygotowywali, uczyli dzieci, aby te przejęły po nich schedę, a ci powierzony majątek przetracą w kasynach, przepiją......wina ojców..... jakież to wygodne.

Człowiek pretenduje do władcy świata, a gdy przeszarżuje winien jest Bóg.


N cze 24, 2018 11:46

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Nie zabił człowieka, lecz pozwolił mu żyć, choć nie w Edenie.

Ojciec: Nie jedz owocu tego drzewa, jest zatrute - umrzesz w ciągu kilkudziesięciu lat.
Dziecko: Ups, zjadłem owoc.
Ojciec: Mam odtrutkę, ale i tak ci nie dam. Spadaj z mojego domu i umrzyj za kilkadziesiąt lat. Nie posłuchałeś, radź sobie z konsekwencjami.

Mniej więcej tak widzę tę przypowieść. Postawa ojca wydaje mi się o tyle nieprawidłowa, gdyż sam bez wątpienia zastosowałbym odtrutkę zamiast skazywać na śmierć. Czyżbym był lepszy od Boga?
Cytuj:
A dorosłych gwałcicieli, oprawców, morderców to rodzice tak wychowali.....czyli w rodzinach gdzie jeden syn jest duchownym, a drugi gwałcicielem, rodzice różnie wychowywali obu synów??
Oczywiście. Każdego powinno się wychowywać zgodnie z charakterem dziecka. Zresztą, nadzwyczaj często rodzice preferują jedno ze swoich dzieci i traktują je wyraźnie inaczej.
Cytuj:
Skaczący na główkę do wody mają pełną świadomość grożącego niebezpieczeństwa.....czyli winien Bóg, bo powinien pochwycić ich w locie i uratować przed kalectwem.
Jeśli nie zrozumiałeś różnicę między konsekwencją a karą, nie wypowiadaj się.
Cytuj:
Piekło, podobnie jak skok do wody na główkę jest osobistym wyborem człowieka.....skaczący liczy "uda się", człowiek wybierający zło także liczy "uda się".

Głupota. Ale powiem tak.
Odpiszesz mi na ten post, to znajdę cię i wypatroszę na rybę (żeby nie było, to żart). Odpisujesz mi na post. Czy jeśli znajdę cię i wypatroszę jak rybę, powiesz że sam sobie jesteś winny? Zginąłeś na własne życzenie?
Nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego między odpisaniem posta, a bycie wypatroszonym. Tak samo jak nie ma związku przyczynowo-skutkowego między odrzuceniem Kościoła a piekłem. Jeśli z powodu niechodzenia do kościoła ktoś zostanie potępiony - to nie konsekwencja, ale niesprawiedliwy wyrok Boga.
Chyba że naprawdę uważasz, że jeśli odpiszesz mi na post, to podpisujesz tym jednocześnie pozwolenie na brutalne morderstwo i że to morderstwo byłoby słuszne.
Cytuj:
luż jest ojców, którzy całe życie przygotowywali, uczyli dzieci, aby te przejęły po nich schedę, a ci powierzony majątek przetracą w kasynach, przepiją......wina ojców..... jakież to wygodne.

Iluż jest ojców, którzy nie potrafią zrozumieć że dziecko może być inne niż oni, więc przygotowując je do przejęcia schedy robią im krzywdę - jeśli dziecko ma inny charakter i inną wizję własnego życia. Ale człowiek może być omylny. Bóg takim być nie powinien.
Cytuj:
Człowiek pretenduje do władcy świata, a gdy przeszarżuje winien jest Bóg.

Oczywiście abstrahując od tego, że według mnie JHWH nie istnieje - obwiniam Go przede wszystkim za to że wymierza bezsensowne kary. Bóg chce być okrutnym tyranem - niech sobie będzie. Ale niech nie mówi że jest dobrotliwym ojcem, bo to bezczelne kłamstwo.


N cze 24, 2018 12:01
Zobacz profil
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Oczywiście. Każdego powinno się wychowywać zgodnie z charakterem dziecka. Zresztą, nadzwyczaj często rodzice preferują jedno ze swoich dzieci i traktują je wyraźnie inaczej.

Zgodnie z charakterem dziecka - czyli jeśli dziecko wykazuje złe skłonności, ulegać, bo w konsekwencji i tak za winy dorosłego dziecka winą obciążony zostanie rodzic.....

Cytuj:
Skaczący na główkę do wody mają pełną świadomość grożącego niebezpieczeństwa.....czyli winien Bóg, bo powinien pochwycić ich w locie i uratować przed kalectwem.

Cytuj:
Jeśli nie zrozumiałeś różnicę między konsekwencją a karą, nie wypowiadaj się.

Złamanie kręgosłupa jest konsekwencją wyboru, podobnie jak piekło.

Cytuj:
Nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego między odpisaniem posta, a bycie wypatroszonym. Tak samo jak nie ma związku przyczynowo-skutkowego między odrzuceniem Kościoła a piekłem. Jeśli z powodu niechodzenia do kościoła ktoś zostanie potępiony - to nie konsekwencja, ale niesprawiedliwy wyrok Boga.
Chyba że naprawdę uważasz, że jeśli odpiszesz mi na post, to podpisujesz tym jednocześnie pozwolenie na brutalne morderstwo i że to morderstwo byłoby słuszne.

A gdzie znalazłeś perełkę, że niechodzenie do kościoła równa się piekło?


Cytuj:
Oczywiście abstrahując od tego, że według mnie JHWH nie istnieje - obwiniam Go przede wszystkim za to że wymierza bezsensowne kary. Bóg chce być okrutnym tyranem - niech sobie będzie. Ale niech nie mówi że jest dobrotliwym ojcem, bo to bezczelne kłamstwo.

Jahwe nie wymierza kar, tak nieszczęścia pojmowały ludy pierwotne.
Piekło bowiem nie jest karą, ale konsekwencją świadomych osobistych wyborów człowieka.


N cze 24, 2018 12:19

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Zgodnie z charakterem dziecka - czyli jeśli dziecko wykazuje złe skłonności, ulegać, bo w konsekwencji i tak za winy dorosłego dziecka winą obciążony zostanie rodzic.....

Nie ma złych skłonności. Dziecko lubi hazard, to uczysz je zasad hazardu by nie przepuściło majątku w jeden wieczór. Dziecko lubi przedmioty, uczysz je w jaki sposób może na nie zarobić, zamiast kraść. Lubi adrenalinę, to zachęcasz do sportów ekstremalnych a nie do łamania prawa. Można tak ciągnąć w nieskończoność - każdą skłonność można wyzwolić w dobry lub zły sposób.
Cytuj:
Złamanie kręgosłupa jest konsekwencją wyboru, podobnie jak piekło.

Gratuluję. Konsekwencją napisania tego postu jest wypatroszenie. Ja jestem tylko narzędziem, zginiesz z powodu własnego wyboru. Jak rozumiem, jak znajdę cię i wypatroszę, to nawet nie będziesz walczył tylko poddasz się konsekwencjom? (żeby nie było, to ciągle żart. Patroszenie kogoś takiego jak ty to żadna przyjemność, by się jej poddawać).
Zrozumieć w jaki sposób kręgosłup (a raczej kark) może być złamany poprzez uderzenie o wodę czy grunt pod nieodpowiednim kątem - to nie jest problemem. W jaki sposób to, że nie chcę klękać przed spasionym biskupem oznacza, że czeka mnie piekło?
Cytuj:
A gdzie znalazłeś perełkę, że niechodzenie do kościoła równa się piekło?

Naprawdę trzeba tłumaczyć, że odrzucenie Kościoła i wiary oznacza piekło? Albo że bycie członkiem Kościoła oznacza dużo absurdalnych obowiązków, jak święcenie dni świętych we właściwy sposób? No to koniec dyskusji. Jeśli z tyloma postami na forum nie rozumiesz tak podstawowych kwestii, to po co mam dyskutować z taką osobą?
Nie trzeba być złym człowiekiem, by trafić do piekła. Wystarczy nie wypełniać każdego absurdalnego dogmatu Kościoła.


N cze 24, 2018 12:27
Zobacz profil
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Cytuj:
Nie ma złych skłonności. Dziecko lubi hazard, to uczysz je zasad hazardu by nie przepuściło majątku w jeden wieczór. Dziecko lubi przedmioty, uczysz je w jaki sposób może na nie zarobić, zamiast kraść. Lubi adrenalinę, to zachęcasz do sportów ekstremalnych a nie do łamania prawa. Można tak ciągnąć w nieskończoność - każdą skłonność można wyzwolić w dobry lub zły sposób.

"Dobry hazard", to podobne świństwo jak "dobra biała magia".

Cytuj:
Zrozumieć w jaki sposób kręgosłup (a raczej kark) może być złamany poprzez uderzenie o wodę czy grunt pod nieodpowiednim kątem - to nie jest problemem. W jaki sposób to, że nie chcę klękać przed spasionym biskupem oznacza, że czeka mnie piekło?

Dyrdymały w rodzaju piekła za nieklękania przed spasionym biskupem nie wymagają komentarza.

Cytuj:
Naprawdę trzeba tłumaczyć, że odrzucenie Kościoła i wiary oznacza piekło? Albo że bycie członkiem Kościoła oznacza dużo absurdalnych obowiązków, jak święcenie dni świętych we właściwy sposób? No to koniec dyskusji. Jeśli z tyloma postami na forum nie rozumiesz tak podstawowych kwestii, to po co mam dyskutować z taką osobą?
Nie trzeba być złym człowiekiem, by trafić do piekła. Wystarczy nie wypełniać każdego absurdalnego dogmatu Kościoła.

Znów dyrdymały zupełnie oderwane od nauki Chrystusa.


N cze 24, 2018 12:44
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Stubr napisał(a):
Mniej więcej tak widzę tę przypowieść. Postawa ojca wydaje mi się o tyle nieprawidłowa, gdyż sam bez wątpienia zastosowałbym odtrutkę zamiast skazywać na śmierć. Czyżbym był lepszy od Boga?

Wielu już próbowało zepchnąć Boga z tronu, @Stubr nie jest pierwszym, który zabiera się z motyką na słońce. Przypowieść o Adamie i Ewie jest krótka, ogólnikowa, nie wiemy co się wydarzyło przed momentem kulminacyjnym, czyli zerwaniem owocu, co nie przeszkadza @Stubrowi argumentować w stylu wszechwiedzącego gościa, który zna szczegóły i na tej podstawie wyciąga wygodne dla niego wnioski, że on, @Stubr jest człowiekiem lepszym od Boga, bo w tej sytuacji postąpiłby inaczej.
Hiob zamilkł w obliczu tajemnicy Planu Boga, to jego przyjaciele tak jak Stubr osądzali Boga i prawili morały co Bóg powinien zrobić. O Stwórcy wiemy tyle, ile zechciał nam objawić, zatem trudno osądzać kogoś, kto nie odsłonił przed nami całego swego zamysłu stworzenia świata. Są ludzie, którzy potrafią skazać innych na podstawie paragrafu bez uwzględnienia wszystkich możliwych okoliczności, ta sztuka Stubrowi wychodzi doskonale, jest nie tylko świetnym sędzią, ale również doskonałym psychiatrą, w końcu udało mu się postawić kompleksową diagnozę choroby z którą zmaga się Bóg. Bóg jest winny, tak wychodzi z perspektywy @Stubra, zatem mylą się Ci, którzy dostrzegają inne aspekty sprawy, to już @Stubra nie interesuje, bo nie pasuje do jego obrazka winnego Boga.

Cytuj:
Ojciec, który pozwala dziecku na wszystko jest kiepskim ojcem. Ojciec powinien wychowywać, pilnując dziecko i pozwalając mu na wolność dopiero wtedy, kiedy nauczy właściwie postępować - kiedy dziecko dorośnie.

Czy Adam i Ewa byli małymi dziećmi, gdy zerwali zakazany owoc?
I co oznacza "właściwie postępować"?

Cytuj:
Skoro Bóg wiedział, że Adam i Ewa nie rozumieją w pełni zakazu, to powinien pilnować. Zjedzenie owocu to nie był bunt, ale przejaw ignorancji i łatwowierność względem szatana. Bóg jest winny niedopatrzeniu, bo wiedział że szatan może (a nawet że to zrobi) skutecznie okłamie ludzi.

Dlaczego powinien pilnować, jak Wielki Brat? Czy zdajesz sobie sprawę, że wolność oznacza, że człowiek może wybrać zło? Nie jest konieczna łatwowierność i ignorancja, oni wiedzieli, co wiąże się ze spożyciem owocu i dokonali wyboru, mogła stać za tym pycha, ale również wiele innych motywacji, ale kolega jasnowidz oczywiście dokonał studium pierwszych rodziców i wie, co nimi motywowało na 100%.
Ze strony Boga to było niedopatrzenie? Na jakiej podstawie, skoro Bóg jest wszechwiedzący?

Cytuj:
Nie, piekło nie jest sprawiedliwością.

Bóg nie zesłał pierwszych ludzi do piekła :o , chyba że uważasz życie na Ziemi za piekło, ale należałoby to podkreślić i uzasadnić, żeby nie mieszać pojęć.

Cytuj:
Wypuścił na świat zanim nauczył, jak postępować.

A @Stubr tam był i widział, jak Bóg postępował. Znowu dopisujesz scenariusz na własny użytek.

Cytuj:
Ale cóż, człowiek może być kiepskim ojcem i rzeczywiście może nie nauczyć dziecko w jego dziecięcych latach, co jest słuszne.

Jesteś ojcem? Dziecko to nie robot, który wystarczy zaprogramować, aby postępowało wedle reguł, które rodzice uważają za słuszne. Rodzice mogą włożyć ogromny trud, by nauczyć dziecko słusznego w ich mniemaniu postępowania, ale dziecko jest istotą, która ma wolną wolę i może postępować inaczej w życiu dorosłym. Nie znaczy to, że rodzice byli kiepskimi pedagogami.

Cytuj:
Od Boga oczekuję nieco więcej.

Mógłbyś przedstawić swoje oczekiwania wobec Boga?

Cytuj:
Ale nawet i w takim przypadku - gdy wrócił, przyjął go.

Taki jest Bóg. Gdy człowiek postanowi wrócić do Ojca, ten go przyjmie jak w przypadku Syna Marnotrawnego.
Cytuj:
Kara piekła jest jest nieskończona. Jeśli człowiek umrze w ciężkim grzechu, to wracając do Boga, Bóg powie tylko soczyste "[censored], czas się skończył, nie przyjmę cię".

Tak wierzy @Stubr, katolicy wierzą, że zbawienie zależy od wolnej woli człowieka, tj. czy on sam wyraża pragnienie, aby Bóg go zbawił.

Cytuj:
Oczywiście. Każdego powinno się wychowywać zgodnie z charakterem dziecka. Zresztą, nadzwyczaj często rodzice preferują jedno ze swoich dzieci i traktują je wyraźnie inaczej.

Znowu @Stubr przenosi osobiste doświadczenia, tym razem czyniąc z nich normę ogólną.

Cytuj:
Oczywiście abstrahując od tego, że według mnie JHWH nie istnieje - obwiniam Go przede wszystkim za to że wymierza bezsensowne kary. Bóg chce być okrutnym tyranem - niech sobie będzie. Ale niech nie mówi że jest dobrotliwym ojcem, bo to bezczelne kłamstwo.

I właśnie dlatego nikt -łącznie z samym @Stubrem- nie wierzy w taką interpretację Boga, jaką nam tu @Stubr przedstawił. Nie da się takiej wiary utrzymać, gdyż jest karykaturą samej siebie. Człowiek wierzy w Boga, który jest Miłością i w tej perspektywie jego wiara układa się w spólną całość, odkrywa prawdę. Jezus objawił człowiekowi kim jest Bóg. Gdy weźmiemy klucz odczytu jakim jest miłosierdzie dostrzeżemy, że Bóg szukał Adama i Ewę, ukrywających się przed Nim w grzechu, za listkiem figowym, że kochał bratobójcę Kaina, Jonasza, Rut, Hioba, chorych i grzeszników, jak również @Stubra, który oskarża o wszystko Boga.
Klucz zła, który przyjąłeś do odczytu intencji Boga doprowadził Cię do odrzucenia Boga. Jakie klucze zatem prowadzą do dobra? Czy @Stubr je posiada?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N cze 24, 2018 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Mrs_Hadley napisał(a):
Dlaczego powinien pilnować, jak Wielki Brat? Czy zdajesz sobie sprawę, że wolność oznacza, że człowiek może wybrać zło? Nie jest konieczna łatwowierność i ignorancja (...)


Oczywiście, że jest konieczna. Każdy chce dla siebie dobra, jeśli więc wybiera zło, to znaczy że jest niedoinformowany i/lub nie potrafi jasno myśleć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N cze 24, 2018 16:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
JedenPost napisał(a):
Oczywiście, że jest konieczna. Każdy chce dla siebie dobra, jeśli więc wybiera zło, to znaczy że jest niedoinformowany i/lub nie potrafi jasno myśleć.

Dobro jest pojęciem względnym, jeżeli ktoś definiuje jako dobro to, co my odbieramy jako zło, wybierze inaczej. Jeżeli rozejrzysz się wokół, dostrzeżesz że ludzie różnie rozumieją dobro, ale chyba nie uważasz, że sąsiad nie potrafi jasno myśleć i jest niedoinformowany, tylko dlatego, że -dla przykładu- je kiełbaskę, a w Twoim kodeksie moralnym to zło, ponieważ zabito świnkę dla jego przyjemności?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N cze 24, 2018 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Mrs_Hadley napisał(a):
Dobro jest pojęciem względnym, jeżeli ktoś definiuje jako dobro to, co my odbieramy jako zło, wybierze inaczej.


Zgoda, ale ja przecież o tym własnie mówię. Nikt celowo nie dąży do zła, tylko do czegoś, co postrzega jako jakies dobro - nawet, jeśli deklaratywnie w żadne dobro nie wierzy.

W optyce chrześcijańskiej jednak istnieje obiektywne najwyższe dobro, jakim jest Bóg. Bliskość z Nim jest najwyższym dobrem dostępnym człowiekowi. Jeśli zatem ktoś z tego dobra rezygnuje, znaczy to, że odbiera rzeczywistość błędnie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N cze 24, 2018 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
JedenPost napisał(a):
Każdy chce dla siebie dobra, jeśli więc wybiera zło...
Często priorytetem jest dobro drugiego człowieka, które wybierając doznajemy straty. Obiektywnie rzecz biorąc mogliśmy więc otrzymać zło, choć jego pojawienie się nie było wyborem, ale pewnym skutkiem ubocznym

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N cze 24, 2018 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: czy teizm jest poglądem spójnym logicznie ?
Przerabialiśmy to już. W optyce chrześcijańskiej wybranie priorytetu dobra drugiego człowieka jest dobre dla nas.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N cze 24, 2018 20:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL