Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Skąd się wzięło zło? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 1:04
Posty: 19
Post Skąd się wzięło zło?
No właśnie - skąd się wzięło zło? Jak Szatan mógł je wybrać, skoro wszystko było dobre? Skoro wszystko było dobre, to jak w ogóle mówić o źle jako braku dobra, a co dopiero iść dalej?

_________________
llewella


Cz mar 16, 2006 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 05, 2005 14:02
Posty: 93
Post 
Myślę, że zło jest konsekwencję grzechu pierworodnego popełnionego kiedyś przez Adama i Ewę w raju.
Musimy pamiętać, że mamy wolną wolę i tak samo jak mozemy wybierać dobro jak i zło. Jest takie mądre powiedzonko: "Bóg szanuje wolność woli człowieka aż do granic grzechu"
Więc wszystko zależy od nas, czy wolimy wybrać dobro czy zło :)


Cz mar 16, 2006 11:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 1:04
Posty: 19
Post 
Skoro Szatan mógł zwodzić Adama i Ewę, to musiał wcześniej wybrać zło...

_________________
llewella


Cz mar 16, 2006 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Llewella napisał(a):
Skoro Szatan mógł zwodzić Adama i Ewę, to musiał wcześniej wybrać zło...


Zlo to wybranie wlasnej drogi niz ta ktora Bog wskazuje
Szatan wybral wlasna droge..oddalil sie od Boga nie sluchajac jego polecen

Tak wiec mozna smialo powiedziec ze kto nie jest z Bogiem , jego pogladami ..wybiera zlo dotyczy to rowniez aniolow


Cz mar 16, 2006 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Nie ma zła, jest tylko brak dobra.
Kto czyni dobro będzie dobro doświadczał.
kto nie czyni dobra, ten dobra nie doświadczy, więc dla niego będzie to zło.
Kwestia dobra i zła to temat stary tak, jak długo istnieje ród ludzki, w każdym momencie, w każdej osobie, istnieje wybór pomiędzy dobrem, lub jego braku.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz mar 16, 2006 14:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 1:04
Posty: 19
Post 
To już bardziej odpowiedź Gabriela mnie przekonuje. Bo ten brak dobra ma swoje wady - tak jak pisałam, skoro wszystko było dobre, to jednocześnie nie było możliwości braku dobra. Albo czegoś nie kumam...

_________________
llewella


Cz mar 16, 2006 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
gabriel napisał(a):
Tak wiec mozna smialo powiedziec ze kto nie jest z Bogiem , jego pogladami ..wybiera zlo dotyczy to rowniez aniolow

Tia, zwłaszcza że aniołowie nie mają wolnej woli.
Rzeczywiście mogą sporo wybierać...

[...]

[...] - 1000x proszę - bez uwag personalnych - jo_tka


Cz mar 16, 2006 15:40
Zobacz profil
Post 
Llewella napisał(a):
To już bardziej odpowiedź Gabriela mnie przekonuje. Bo ten brak dobra ma swoje wady - tak jak pisałam, skoro wszystko było dobre, to jednocześnie nie było możliwości braku dobra. Albo czegoś nie kumam...


No doskonały Bóg, stworzył wszystko dobre i dobrą (wbrew pozorom) jest też wolna wola zarówno zbuntowanego anioła jak i ludzka. Została jednak wykorzystana w zły sposób co pociągnęło za sobą dalesze konsekwencje.

A szatan nie wybrał zła, bo ono nie istniało, ale wybrał nieposłuszeństwo wobec Boga, który jest również dobry i to nieposłuszeństwo (sprzeciw) wobec dobra spowodowało zło.


Cz mar 16, 2006 16:07

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Oozie napisał(a):
gabriel napisał(a):
Tak wiec mozna smialo powiedziec ze kto nie jest z Bogiem , jego pogladami ..wybiera zlo dotyczy to rowniez aniolow

Tia, zwłaszcza że aniołowie nie mają wolnej woli.
Rzeczywiście mogą sporo wybierać...
[...]


[...]


Co do wolnej woli aniolow to poczytaj biblie, szatan wybral zlo..wiec co to bylo jak nie jego wolna wola...Bog mu kazal moze to zrobic ???A kim byl szatan jak nie aniolem...notabelne dalej jest ale upadlym

[...] - w odpowiedzi na usunięte - jo_tka


Cz mar 16, 2006 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 18, 2006 20:30
Posty: 1589
Post 
gabriel napisał(a):
Co do wolnej woli aniolow to poczytaj biblie, szatan wybral zlo..wiec co to bylo jak nie jego wolna wola...Bog mu kazal moze to zrobic ???A kim byl szatan jak nie aniolem...notabelne dalej jest ale upadlym


Na początku był Bóg.
Bóg stworzył aniołów przekazując im część swojej wszechmocy.

To Bóg decydował, co przekazać aniołom.

Rozumiem, że przekazał im dobro, ale po cholerę przekazał im także wiedzę o źle. Gdyby aniołowie znali wyłacznie dobro, to nie mieliby szans wybrać zła :)

A może to wszystko to plan Boga, a może dobro nie może istnieć bez zła - bo gdyby nie było zła to nie byłoby punktu odniesienia i żadna istota nie wiedziałaby co to dobro.

Skoro tak, to zło i dobro stworzył świadomie Bóg :)


Cz mar 16, 2006 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 1:04
Posty: 19
Post 
Kris_yul napisał(a):
No doskonały Bóg, stworzył wszystko dobre i dobrą (wbrew pozorom) jest też wolna wola zarówno zbuntowanego anioła jak i ludzka. Została jednak wykorzystana w zły sposób co pociągnęło za sobą dalesze konsekwencje.

A szatan nie wybrał zła, bo ono nie istniało, ale wybrał nieposłuszeństwo wobec Boga, który jest również dobry i to nieposłuszeństwo (sprzeciw) wobec dobra spowodowało zło.

Tak, nie mam zastrzeżeń co do wolnej woli. Ale jak można ją było wykorzystać źle, kiedy zła nie było?

I czy to nieposłuszeństwo/sprzeciw nie są same w sobie złe?

_________________
llewella


Cz mar 16, 2006 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Tak, nie mam zastrzeżeń co do wolnej woli. Ale jak można ją było wykorzystać źle, kiedy zła nie było


Zlo to sprzeciw woli Bozej .Jesli Bog cos mowi a ktos nie slucha tego ( bo ma wolna wole ) to nie musi istniec zlo ( samoistnie )...zlo sie tworzy wtedy kiedy sie nie slucha woli Bozej

Tak jak masz kodeks drogowy , nie musisz wiedziec ze zle jedzisz ( sam od siebie )..wystarczy ze bedziesz jezdzil wbrew temu co mowi kodeks drogowy ..wtedy znaczy ze zle jedzisz


Cz mar 16, 2006 17:52
Zobacz profil
Post 
Zło dobro, dobro zło....
Nie ma niestety jasnych definicji tych pojęć, dlatego dyskusja jest trudna.
O ile w pewnych ramach występuje zgoda odnośnie tego co sie kryje pod pojęciami "dobra" i "zła", o tyle w wielu kwestiach owa interpretacja będzie rozbierzna, np w zależności od tego kto jaką przyjmie ideologię albo standardy moralności, postepowania.

Niech za przykład posłuży mi osoba gabriela. Zdążyłem już poznać trochę jego zdanie w pewnych sprawach i stweirdzam, że pod wieloma względami jego definicja dobra jest złem w moich oczach i na odwrót. Nie krytykując nikogo.


pozdrawiam,
michał


Cz mar 16, 2006 18:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jakaś odpowiedź na pytanie Wiedxmy jest na http://www.nadzieja.pl/pastor/tajemnice/14_skad.html :)

Poza tym - nie wprost taki temat - ale na pewno sporo ta net temat jest pod hasłem "zło" na teologia.pl - http://www.teologia.pl/m_k/00-z.htm :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 16, 2006 19:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Niech za przykład posłuży mi osoba gabriela. Zdążyłem już poznać trochę jego zdanie w pewnych sprawach i stweirdzam, że pod wieloma względami jego definicja dobra jest złem w moich oczach i na odwrót. Nie krytykując nikogo.


Moja definicja dobra zawiera sie w tym co pisze nowy testament...definiowane przez watykanska kongregacje wiary

Twoja definicja dobra to mix etyki i moralnosc chrzescijanskiej + definiowane widzimisie dostosowane do swoich potrzeb i wygod ,+ trendy i mody panujace obecnie na swiecie


Cz mar 16, 2006 19:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL