Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Ateizm = logika? Śmieszne. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post Ateizm = logika? Śmieszne.
Przeczytałem, że ateizm jest wynikiem racjonalnego myślenia. Godna pożałowania bzdura - narzuca się myśl pierwsza. No, cóż. I wydaje się najlepsza. Heh. Doprawdy w jaki sposób ateizm ma być przejawem choćby krzty zdrowego rozsądku? Przecież to jest czysta wiara w nieistnienie boga. A jak wiadomo wiara nic z logiką, empiryzmem, rozsądkiem itd. wspólnego nie ma.


Wt kwi 18, 2006 22:56
Zobacz profil
Post 
Skoro juz otwierasz nastepny temat, a chcesz przedyskutowac cos co bylo juz szeroko omawiane to moze uzasadnij swoja teze postawiona w tym temacie, zeby bylo do czego sie odniesc.


Wt kwi 18, 2006 23:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Długo myślałeś zanim wymyśliłeś te brednie ?
Futer8 napisał(a):
Przecież to jest czysta wiara w nieistnienie boga. A jak wiadomo wiara nic z logiką, empiryzmem, rozsądkiem itd. wspólnego nie ma.

Przeczytaj swoją definicję i porównaj ją z kilkoma poniższymi.

Cytuj:
Ateizm - to światopogląd ontologicznie przeciwny teizmowi, odrzucający wiarę w istnienie bogów. Do ateistów zalicza się zarówno ludzi odrzucających wiarę w bogów jak i zaprzeczających ich istnieniu. W starożytności epikureizm zawierał elementy ateizmu, ale został wyparty z filozofii greckiej i rzymskiej gdy wpływy zyskało chrześcijaństwo. W czasach oświecenia koncepcja ateizmu powróciła jako określenie na przeciwników religii, ale pod koniec XVIII wieku stała się filozoficznym poglądem niewielkiej części intelektualistów. W XX wieku wraz z wzrostem popularności racjonalizmu i humanizmu ateizm stał się jednym z powszechnych poglądów. Ateizm dominuje wśród racjonalistów. Źródłem współczesnego ateizmu są najczęściej wzrastająca, w miarę rozwoju nauki, sprzeczność między twierdzeniami naukowymi a niektórymi wierzeniami religijnymi oraz bunt przeciwko rozumianym jako zachowawcze funkcjom religii.

wikipedia.pl

Cytuj:
Ateizm (z greckiego Theos - Bóg, z przedrostkiem negującym a-; atheos 'bez boga'; 'bezbożny') to światopogląd odrzucający wiarę w istnienie sił nadnaturalnych, szczególnie Boga (bogów), jako sprzeczną z rozumem. Źródłem ateizmu jest z jednej strony wzrastająca, w miarę rozwoju naukiNauka to usystematyzowana, wielokrotnie rzeczowo weryfikowana i rzetelna wiedza. Terminem tym określa się też zbiór metod poznawczych, którymi posługują się badacze przy zdobywaniu rzetelnej wiedzy. Pojęcie to w języku polskim jest znacznie szersze niż angielskie "science", które obejmuje jedynie nauki przyrodnicze. ...
[click for more], sprzeczność między twierdzeniami naukowymi a wierzeniami religijnymi, zaś z drugiej bunt przeciwko zachowawczym funkcjom religiiReligia to system wierzeń i praktyk przyjętych w danej społeczności, określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum, czyli świętości i sfery boskiej. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (kult), w sferze społeczno-organizacyjnej (kościół, wspólnota religijna) i w sferze duchowości indywidualnej (m. in mistyka)....
[click for more] która przenosi problem wyrównania krzywd społecznych w sferę pozaziemską.

definicja.com

Cytuj:
ATEIZM [gr.], światopogląd negujący istnienie Boga (bogów), niewiara rel., indyferentyzm religijny; rozróżnia się: 1) ateizm dogmatyczny, kategorycznie zaprzeczający istnieniu Boga (bogów), 2) ateizm sceptyczny, zakładający niemożność udowodnienia jego istnienia (bliski agnostycyzmowi), oraz 3) ateizm praktyczny, negujący ważność samego problemu istnienia Boga. Powyższe formy ateizmu znajdują swoje dopełnienie odpowiednio w: 1) ateizmie polemicznym, czyli antyteizmie, 2) ateizmie semiotycznym, kwestionującym samo pojęcie Boga na podstawie filoz. analizy języka, oraz 3) ateizmie antropologicznym, negującym istnienie Boga w imię pełnej afirmacji człowieka. Ateizm jest często utożsamiany z areligijnością, bezbożnością.Terminem ateizm określano np. sprzeciw wobec religii państw. i oficjalnego Kościoła, indyferentyzm rel., relatywizm aksjologiczny, „ucieczkę od religii” w sferę prywatności itp. Za „ateistyczne” lub „ateizujące” uważano też wszelkie przejawy desakralizacji życia oraz zaniku praktyk religijnych. W aspekcie religioznawczym ateizm jest przede wszystkim brakiem religii i religijności, a zwł. brakiem wiary w Boga

pwn.pl

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Wt kwi 18, 2006 23:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Przyznam, że blędem moim była nadmierna generalizacja. Jednakże jak można się było łatwo domyślić przedmiotem mego ataku jest nie zaprzeczenie wairy w boga, ale zaprzeczenie istnienia boga.

Ozel, jak to co? To, że między teizmem i ateizmem, o którym napisałem powyżej nie ma de facto żadnej różnicy.


Wt kwi 18, 2006 23:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Ludzie rodzą się ateistami, podobnie jak zwierzęta. Wyobraź sobie, że do zanegowania istnienia boga nie potrzeba wiary. W zupełności wystarczy sceptyczne podejście do tego co ci opowiadaja w domu/szkole/kościele.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Wt kwi 18, 2006 23:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Ojoj, aleś mi przytłaczający zdroworozsądkowy argument przysadził. Hmm. Ludzie, podobnie jak zwierzęta rodzą się bez wiedzy o produkcji banknotów. No i? Oczywiście nie będziesz mówił, że wiedza, to nie wiara? Bo tutaj chodzi o schemat? Natomiast sceptyczne podejście do tego, co mi mówisz Ty wystarczy do stwierdzenia, że bóg istnieje. Eh, co to miało być? Dowiedzenie, że ateizm jest logiczny? Try harder. :F


Wt kwi 18, 2006 23:54
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ozel, jak to co? To, że między teizmem i ateizmem, o którym napisałem powyżej nie ma de facto żadnej różnicy.


A ja zadam uzasadnienia tego co piszesz.


Wt kwi 18, 2006 23:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Cytuj:
Ludzie, podobnie jak zwierzęta rodzą się bez wiedzy o produkcji banknotów.

Tylko co to ma do rzeczy ? Produkcja banknotów to umiejętnośc, nie zachowanie wynikające z wiary. Zwierzę w trakcie życia też nabywa umiejetności, ale nigdy nie widziałem zwierzęcia oddającego sie praktykom religijnym ;]

Cytuj:
Oczywiście nie będziesz mówił, że wiedza, to nie wiara?

Może cię zaskoczę, ale tak nie jest ;]

Cytuj:
Natomiast sceptyczne podejście do tego, co mi mówisz Ty wystarczy do stwierdzenia, że bóg istnieje.

To co ja mówię, jest sceptyczną reakcją na twój niczym niepodparty światopogląd. Twój sceptycyzm w stosunku do mojego zachowania (wynikającego zresztą ze światopoglądu) jest jedynie brakiem argumentów potwierdzajacych twoje własne poglądy ;]

Cytuj:
Dowiedzenie, że ateizm jest logiczny?

Delikatna próba powiedzenia Ci, że piszesz bzdury.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Śr kwi 19, 2006 0:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
W jakim celu to piszesz? Nie jest to jasne? Jeśli spór jest na zasadzie tylko 1 lub tylko 0, to nie mogąc stwierdzić, że 1, nie możesz stwierdzić, że 0.


Śr kwi 19, 2006 0:07
Zobacz profil
Post 
Futer8 to jak z tym uzasadnieniem? Ciagle czekam.


Śr kwi 19, 2006 0:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Zachowujesz sie jak dwunastolatek, który pierwszy raz znalazł się na forum. Piszesz jakąs bzdurę, która ci się uwidziała, nie podajesz żadnych uzasadnień, a w dodatku żadasz ich od ewentualnych oponentów. Założę się, że nawet nie przeczytałeś definicji ateizmu.

Ateizm nie wynika z wiary w nieistnienie boga, tylko ze sceptycyzmu co do tego czym się karmi masy. To ateizm jest najnormalniejszym zachowaniem początkowym, jak i najbardziej zdrową z reakcji na teistyczne bzdury.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Śr kwi 19, 2006 0:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Ozel, jest to w moim poprzednim poście.

Qrczak, idiotę z siebie chcesz zrobić?

"Tylko co to ma do rzeczy ? Produkcja banknotów to umiejętnośc, nie zachowanie wynikające z wiary. Zwierzę w trakcie życia też nabywa umiejetności, ale nigdy nie widziałem zwierzęcia oddającego sie praktykom religijnym ;]"
Nie pisałem o umiejętności, ale o wiedzy, więc twoje rozważania na temat tejże umiejętności są z góry bzdurne. No własnie. Ja nie widziałem zwierzęcia, które by coś wiedziało o produkcji banknotów, dlatego użyłem tego porównania.
"Może cię zaskoczę, ale tak nie jest ;]"
Nawet nieśmieszne. Napisałem, żebyś nie pisał, że x nie jest y, gdy ja użyłem tego zamiennie, bo miała to być analogia. Wiesz co to jest?

"To co ja mówię, jest sceptyczną reakcją na twój niczym niepodparty światopogląd. Twój sceptycyzm w stosunku do mojego zachowania (wynikającego zresztą ze światopoglądu) jest jedynie brakiem argumentów potwierdzajacych twoje własne poglądy ;]"Kolejny prymitywny wniosek. To, co tutaj uskuteczniasz, to próba obliczenia x na podstawie x. Genialne. Zresztą, już pomijając to, nawet słowa nie powiedziałem o moim światopoglądzie.

"Delikatna próba powiedzenia Ci, że piszesz bzdury."
Wiesz, co ja czasem używam pewnych oczywistych skrótów myślowych itp. i wymagam od dyskutanta pewnego poziomu, może nieopatrznie.


Śr kwi 19, 2006 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
"Zachowujesz sie jak dwunastolatek, który pierwszy raz znalazł się na forum. Piszesz jakąs bzdurę, która ci się uwidziała, nie podajesz żadnych uzasadnień, a w dodatku żadasz ich od ewentualnych oponentów. Założę się, że nawet nie przeczytałeś definicji ateizmu."

Przyznałem się do błędu generalizacji. Z jednej strony masz zaprzeczenie wiary a z drugiej zaprzeczenie istnieniu boga. I "czepiam" się zaprzeczeniu istnienia. To jest irracjonalne.


Śr kwi 19, 2006 0:26
Zobacz profil
Post 
Nie widze w ktorym poscie.

Ateizm jest zasadny, bo idea Boga jest wewnetrznie sprzeczna.


Śr kwi 19, 2006 0:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Cytuj:
Nawet nieśmieszne. Napisałem, żebyś nie pisał, że x nie jest y, gdy ja użyłem tego zamiennie, bo miała to być analogia. Wiesz co to jest?

Wiedziałem o co ci chodzi, ale po tym co napisałeś na początku nie wiem jak cie traktować. Musiałem wziąc pod uwagę możliwośc, że uważasz, że wiara i wiedza to to samo. Pamiętaj, ty siebie znasz, ja miałem okazję poznać cie tylko na podstawie bredni z początku topiku i twoich skrótów myślowych ;)

Cytuj:
To jest irracjonalne.

To opinia, która wymaga uzasadnienia.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Śr kwi 19, 2006 0:37
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL