Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 19:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
 Prawo moralne a nieszkodliwosc czynu - dylemat 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Paschalis !

Cytuj:
Piękny wywód kompletnie niezwiazany z tym co napisałem

Nie zamierzałem się wcinać w dyskusje , a jedynie zwrócić uwagę na to że niektórzy zbyt autorytarnie wypowiadają się na temat naturalności pewnych zachowań. I nic więcej.

Cytuj:
...ku czemu kieruje się natura, czyli co jest zgodne z naturą.

Po pierwsze zakładasz że istnieje z góry określony cel , a to moim zdaniem kwestia dość dyskusyjna.
Jeśli by założyć że istnieje coś takiego jak ostateczny cel ewolucji to powiedział bym że jest nim wytworzenie istoty najefektywniejszej w działaniu [ realizacji jakiegoś celu ].
Jakie to jest działanie to kwestia dyskusyjna.

Cytuj:
...odwieczny cel natury seksualnej ssaków jakim jest przetrwanie i rozwój gatunku

Było by mi smutno gdyby jedynym celem mojej egzystencji było przetrwanie i rozwój [ wg. kryterium ewolucyjnego ] mojego gatunku .
Zupełnie się z tym celem nie utożsamiam.

Cytuj:
Naturalność to zgodność zjawiska z celem ku któremu natura/świat biologiczny generalnie dąży, a więc z regułą na jakiej opiera swój rozwój.

Czyli wychodowania max. niszczycielskiej istoty potrafiącej zdominować wszystkie inne , zdolnej do konsumpcji wszystkich zasobów wszechświata ?
Czy może cel jest jakiś inny ?


Pt lip 07, 2006 15:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
danbog napisał(a):
Po pierwsze zakładasz że istnieje z góry określony cel , a to moim zdaniem kwestia dość dyskusyjna.
Jeśli by założyć że istnieje coś takiego jak ostateczny cel ewolucji to powiedział bym że jest nim wytworzenie istoty najefektywniejszej w działaniu [ realizacji jakiegoś celu ].
Jakie to jest działanie to kwestia dyskusyjna.


Nie jest to kwestia dyskusyjna. Wręcz odwrotnie, uznanie ewolucji i popędów natury za celowych jest powszechnie przyjęte wśród środowisk naukowych.

Cytuj:
Cytuj:
...odwieczny cel natury seksualnej ssaków jakim jest przetrwanie i rozwój gatunku

Było by mi smutno gdyby jedynym celem mojej egzystencji było przetrwanie i rozwój [ wg. kryterium ewolucyjnego ] mojego gatunku .
Zupełnie się z tym celem nie utożsamiam.


Nie twierdzę, że zwierzęcy element natury ludzkiej jest jedynym celem egzystencji człowieka, bo człowiek posiada również naturę rozumną i moralną. Natomiast mówiliśmy o naturze seksualnej człowieka, a nie ludzkiej naturze jak całości.

Cytuj:
Naturalność to zgodność zjawiska z celem ku któremu natura/świat biologiczny generalnie dąży, a więc z regułą na jakiej opiera swój rozwój.

Cytuj:
Czyli wychodowania max. niszczycielskiej istoty potrafiącej zdominować wszystkie inne , zdolnej do konsumpcji wszystkich zasobów wszechświata ?
Czy może cel jest jakiś inny ?


Niszczenie i koncumpcjonizm sa całkowicie sprzeczne z ideą rozwoju i przetrwania gatunku, podobnie jak i dążenie do powstsnia jednego osobnika, bo przeczy to harmonii w ramach, której rozwój i przetrwanie poszczególnych gatunków następuje.

_________________
www.onephoto.net


Pt lip 07, 2006 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Paschalis napisał(a):
Nie jest to kwestia dyskusyjna. Wręcz odwrotnie, uznanie ewolucji i popędów natury za celowych jest powszechnie przyjęte wśród środowisk naukowych.

Sądzę, że Bóg może mieć inne plany niż ślepa ewolucja...
Cytuj:
Niszczenie i koncumpcjonizm sa całkowicie sprzeczne z ideą rozwoju i przetrwania gatunku, [...]

No to co z tego? Czy możesz przysiąć, że Bóg ma takie same poglądy jak Ty na tą sprawę? Bo zaczynasz przesadzać z tym autorytatywym nauczaniem :?

Nie jestem tylko zwierzęciem i nie chcę być traktowany jak jakiś inseminator...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt lip 07, 2006 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Paschalis !

Cytuj:
uznanie ewolucji i popędów natury za celowych jest powszechnie przyjęte wśród środowisk naukowych


Dlamnie określenie "celowość" jest związane z działaniem świadomości.
To świadomość może nadać atrybut celowości.
Ewolucja zaś podlega presji kryterium dostosowawczego.
Nic nie wskazuje na to że ewolucja [ kryterium dostosowawcze ] działa celowo. Raczej powiedziałbym że błądzi i wpada w ślepe zauki i samo niewie co chce [ antropomorfizując ] wytworzyć.

Cytuj:
Natomiast mówiliśmy o naturze seksualnej człowieka, a nie ludzkiej naturze jak całości.

Cytuj:
...odwieczny cel natury seksualnej ssaków jakim jest przetrwanie i rozwój gatunku


Obserwuje się u ssaków zachowania seksualne nie mające celu prokreacyjnego.
Jeśli by ssaki miały świadomość i świadomie [ celowo ] dokonywały aktów seksualnych w celu prokreacyjnym można by wysunąć takie twierdzenie.
Świadomość zwierząt jest sprawą conajmniej dyskusyjną.

Wśród ludzi także niewielka część aktów seksualnych ma cel prokreacyjny.

Więc nie widzę uzasadnienia dla twego twierdzenia.

Ewentualnie można by powiedzieć że ewolucja dążyła [ antropomorfizując ] jak dotąd do przekształcania [ rozwoju ] gatunków na drodze konkurencji międzygatunkowej , w której zdolność prokreacyjna stanowiła istotny element.

Cytuj:
Niszczenie i koncumpcjonizm sa całkowicie sprzeczne z ideą rozwoju i przetrwania gatunku, podobnie jak i dążenie do powstsnia jednego osobnika, bo przeczy to harmonii w ramach, której rozwój i przetrwanie poszczególnych gatunków następuje.


E tam.
Ewolucja ma głęboko gdzieś jakiś pojedyńczy gatunek.
Czasem długo "faworyzuje " jakiś , by po pewnym czasie zniszczyć go pozostawiając palmę pierwszeństwa jakościowo innemu.
Dostrzegam u Ciebie antropocentryzm w myśleniu.

Jeśli by przyjąć że ewolucja działa nie tylko w relacjach międzygatunkowych , ale także wewnątrz gatunku , to wyłania ona strukture hierarchiczną w obrębie gatunku opartą o zdolność niszczenia.
Najsilniejsza juednostka przejmuje władzę i pozwala żyć innym o tyle o ile jest to dla niej kożystne.
Jeśli by przyjąć że ewolucja to celowa gra o palmę pierwszeństwa to zakończenie rywalizacji powinno nastąpić gdy zostanie tylko jeden.
Chyba że cel [ kryterium dostosowawcze ] jest zmienny i ulega przekształceniu zanim gra zostanie rozstrzygnięta.

Ja tam nie dostrzegam w tym żadnj harmonii.
Ewolucja zaś to głównie ciąg niszczenia gatunków [ i jednostek ] nie spełniających kryterium dostosowawczego , z czego kożystają lepiej przystosowane.


Pt lip 07, 2006 22:31
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Nie twierdzę, że zwierzęcy element natury ludzkiej jest jedynym celem egzystencji człowieka, bo człowiek posiada również naturę rozumną i moralną. Natomiast mówiliśmy o naturze seksualnej człowieka, a nie ludzkiej naturze jak całości.


Paschalis: a dlaczego traktujesz seksualność człowieka jao element człowieczeństwa oderwany od "rozumności i moralności". Dlaczego traktujesz ją tylko jako element niezbędny do przetrwania gatunku?Musisz zaakceptować fakt że dla większości osób seksualność jest czymś więcej niż "czymś co zapewnia przetrwanie gatunku", nawet jeżeli nie dla ciebie.


N lip 09, 2006 18:22

Dołączył(a): N lip 09, 2006 11:04
Posty: 24
Post 
Gabrielu to juz nie kwestia wiary itp. ale zasadom, które nakłada społeczeństwo i poszanowania innych ludzi, bo z pewnoscią większości by przeszkadzało aż tak wyraźne wyzwolenie :P

_________________
OnlyJusti
Wiara Czyni Cuda... =)


Pn lip 10, 2006 10:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL