Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Bog Starego Testamentu-problem powazny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 17:03
Posty: 679
Post 
Twoje tłumaczenie Bozon jest dość sensowne i dziękuje, ze utrzymane w kulturalnym tonie (bo ostatnio o tę dość trudno)...

Dla mnie byłoby podobnie, ale jestem wierzący. A wierzę, bo wierze, ze Jezus był tym, za kogo się podawał. Siłą rzeczy musze więc konsekwentnie przyjmowac, że Stary testament przygotowywał na pełnię, a nie że wymyślili to sobie ludzie....

Pozdrawiam


Cz sie 03, 2006 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 18, 2006 20:30
Posty: 1589
Post 
Czytałem ostatnio na wczasach w "Dzienniku" artykuł żyda Blooma iz Bóg Starego Testamentu jest nie do pogodzenia z Bogiem NT - było uzasadnienie ale nie pamiętam szczegółów. Słynne "Jestem który jestem" tłumaczył on jako "Będę tam i wtedy gdy zechcę" czyli "Nie bedę tam i wtedy gdy nie zechcę". Słynne pogromy żydów tłumaczył on brakiem zainteresowania Boga tym co stworzył ....

_________________
Algebra Kubusia - nowa teoria zbiorów


Cz sie 03, 2006 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2006 19:44
Posty: 331
Post 
Cała historia Izraela to tułaczka ,pogromy ,wygnania,zniewolenia.
Z punktu widzenia judaizmu to wszystko kary za nieposłuszeństwo
Bogu wymierzane przez niego samego w postaci np.zobojętnienia
na krzywdy swojego narodu.Żydzi widzą Boga jako surowego
karzącego Ojca który potrafi się "obrazić" na swe "dzieci".
Dla Żyda chrześcijańskie rozumienie "wolnej woli" to herezja.
Dla niego Bóg wymaga a za nieposłuszeństwo karze.

_________________
bessa wszystkich wessa :(


Pt sie 04, 2006 15:09
Zobacz profil
Post 
Ależ ponownie się nie zgodzę. Nie wiem co prawda jak dla Żyda wygląda "Bóg chrześcijański", ale dla chrześcijanina to co się działo w historii Izraela jest właśnie konsekwencją wolnej woli. Wolna decyzja oddalenia się od Boga skutkuje tragedią. Bóg ST zresztą nie "obraża się" na ludzi. To ludzie oddalają się od Niego, wszelkie zaś pojednania między Bogiem a Izraelem są zawsze inicjowane przez Boga


Pt sie 04, 2006 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2006 19:44
Posty: 331
Post 
Bez obaw tym razem nie musisz sie ze mna nie zgadzać Zefciu :) Wszystkie moje zdania zaczynają się od :
-Z punktu widzenia...
-Dla Żyda...

_________________
bessa wszystkich wessa :(


Pt sie 04, 2006 15:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 05, 2006 14:39
Posty: 22
Post 
Wiem,ze dla niektorych ludzi w ogole w zyciu nie ma zadnych problemow.Nie ma chorob genetycznych,nie ma zla w naturze,nie ma Boga w ST,ktory kaze wymordowac inne plemiona,bo mu po prostu pzreszkadzaja(slynny juz wszedzie bibliny genocid),popierania przez Boga ST gwaltow,zwyklego rasizmu i szowninizmu wobec innych.Oczywiscie najwygodniejsza jest interpretacja symboliczna badz poslugiwanie sie alegoria-no tak ale czy wtedy caly ST jest tylko ksiega ezoteryczna,w ktorej za hebrajskimi literami nalezy szukac glebi(to czyni kabala,np.poplarny dzisiaj Bnei Baruch),to czynia chrzescijanie(niektorzy).Ale inni biora to literalnie-zielonoswiatkowi fundamentalisci,inni chresciajnscy fundamentalisci,ortodoksyjni Zydzi-dlatego glosy np.rabinow ortodoksyjnych i zielonoswiatkowcow popierajacych i dzisiaj mordowanie nie-Zydow.
Symblizm za wydarzenaimi-a moze tylko symbolizm bez wydarzen.Bo jaki czlowiek oddany Milosci i Dobru bedzie odkrywal religijny sens za gwaltem i zwlokami.
Bog zmienia sie-wizja Boga w ST i NT sa rozne,nawet w ST nie ma jednej koncepcji Boga.Jest przeciez ewolucja od Boga plemiennego do uniwersalnego-juz wizja Zydow zmienia sie pod wplywem perskiego i greckiego monotezmu.
A chrzescijanski Bog jest inny-bo chrzescijanstwo powstalo nie tylko z wizji hebrajskich,Boga jednego odkryli tez Grecy ,a wczesniej Egipcjanie i Persowie.W innych kulturach zawze istniala swiadomosc nieznanego ,wielkiego Boga,ktory w odpowiednimczasie dojdzie do ludzi.
I jak powiedzial papiez Benedykt( z czyms sie zgadazam)-grecki monoteizm filozoficzny znalazl swoj religijny wyraz przejmujac hebrajska wizje monoteistyczna.
Bog jedyny przemawial w kazdej kulturze-a najlepiej koncepcje Boga jedynego uchwycili Grecy-jako Dobra i Milosci.Bez greckiej mysli monoteistycznej,bez greckeigo wglady w reczywistosc nie mielibysmy chrzescijanstwa z Bogiem Milosci.


Wt sie 08, 2006 13:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL