Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 14:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Na co czekał Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2006 18:29
Posty: 106
Post 
Zdaję sobie sprawę, że do odpowiedzi nie dojdziemy. Ale możemy się pozastanawiać, przedstawić argumenty i tworzyć teorie.

Cytuj:
Nawet gdyby parę setek milionów, to i tak ten czas paru setek milionów jest chwilką, niezauważalnym pyłkiem w skali nieskończoności.
Zerem w skali czasu Boga.


Nie zgodzę się. To zero w skali czasu Boga jest milionami ludzi albo jeszcze-nie-ludzi - i o tym dyskutujemy. Jeżeli każdy człowiek ma własną duszę to nie ma mowy o procesie nadania duszy, bo któryś człowiek musiał podlegać osądowi, a któryś jeszcze nie.

Odpowiedź że od momentu Stworzenia jest prawdziwa, ale nie rozwiązuje problemu, nie zamyka dyskusji, co nie znaczy, że jakakolwiek tutaj może paść. Podałem problem i go opisałem, a teraz po prostu chce udowodnić że proponowane odpowiedzi są niewystarczające, nie uderzają w ten problem o którym mowa.

_________________
"Pewnego dnia chodząc po górach, dostrzegłem z daleka bestię. Kiedy przybliżyłem się, przekonałem się, że był to człowiek. Stając przed nim zobaczyłem, że jest moim bratem!"

Opowieść tybetańska


Pt wrz 01, 2006 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 9:21
Posty: 88
Post Re: Na co czekał Bóg?
No napisał(a):
Dlaczego tak długo trzymał ludzi w niewiedzy o swoim istnieniu


On nie tgrzymał ludzi w niewiedzy. To ludzie dopiero 4000lat temu go wymyślili. :D Wraz z rozpowszechnieniem pisma, ludzie, dzieje przymierza narodu wybranego z Bogiem spisali w tekstach, które utworzyly zbiór po grecku zwany Biblią. Autorzy ksiag biblijnych, dazac do ugruntowania kultu jachwe, w mistrzowski sposob posługiwali sie tradycja historyczna. I tak powstala lepsza relgia od innych.

_________________
" Większość ludzi na Ziemi to statyśći. Wypełniają przestrzeń nie posiadając myśli"


Pt wrz 01, 2006 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Też tak myśle Pawello ale pytanie kierowałem głównie do wierzących i jak dotąd nie otrzymałem sensownego wytłumaczenia :)


Pt wrz 01, 2006 15:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post Re: Na co czekał Bóg?
No napisał(a):
Też tak myśle Pawello ale pytanie kierowałem głównie do wierzących i jak dotąd nie otrzymałem sensownego wytłumaczenia :)

Odpowiedź otrzymałeś, ale ją ignorujesz.
Więc wróć do tego jak sformułowałś to "pytanie":

Temat: Na co czekał Bóg ?
No napisał(a):
Jesteśmy na tym świecie już przynajmniej 100 000lat tymczasem Bóg postanowił "ujawnić się" dopiero 4000lat temu a w pełni 2000 stąd moje pytanie dlaczego tak puźno?

Dlaczego tak długo trzymał ludzi w niewiedzy o swoim istnieniu, pozwolił by wymyślali sobie innych(fałszywych)Bogów i uprawiali grzeszną magię nawet przyjmując, że niewiedza o grzechu(a dokładniej czym jest grzech wg.Boga) zwalnia z odpowiedzialności za niego (odwrotnie niż w przypadku prawa ludzkiego) to jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe szczególnie, że w ten sposób niejako skazał tych ludzi na życie w tym grzechu(mniejszym lub większym zależy od kultury)a przecież Bóg (co jest podkreślane)niechce byśmy grzeszyli mówi się wręcz, że każdy nasz grzech sprawia mu ból... Wychodzi na to, że Bóg był i do pewnego stopnia pozostał masochistą a to podobno zboczenie :(

Widze w tym pewną sprzeczność.

Te pytania są źle postawione.
To tak jakbyś pytał: Dlaczego tegoroczne jabłka dojrzewają w sierpniu, skoro jabłonie hodowane są od paru tysięcy lat ?

Nasuwa się uzasadnione podejrzenie, że celem "pytania" było nie uzyskanie odpowiedzi, lecz udowodnienie, że "głównie wierzący" nie są ci w stanie udzielić sensownej odpowiedzi. Zamiar potwierdza ten pseudowniosek, który zaszyłeś w tym pseudopytaniu:
"Wychodzi na to, że Bóg był i do pewnego stopnia pozostał masochistą a to podobno zboczenie"

Co było do udowodnienia. Tak No ?

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt wrz 01, 2006 16:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Te pytania są źle postawione.
To tak jakbyś pytał: Dlaczego tegoroczne jabłka dojrzewają w sierpniu, skoro jabłonie hodowane są od paru tysięcy lat ?

Wybacz Stanisławie, ale dlaczego uważasz, że pytanie jest źle postawione i czego właściwie ma dowodzić podany przez ciebie przykład... ?

Cytuj:
Nasuwa się uzasadnione podejrzenie, że celem "pytania" było nie uzyskanie odpowiedzi, lecz udowodnienie, że "głównie wierzący" nie są ci w stanie udzielić sensownej odpowiedzi. Zamiar potwierdza ten pseudowniosek, który zaszyłeś w tym pseudopytaniu:
"Wychodzi na to, że Bóg był i do pewnego stopnia pozostał masochistą a to podobno zboczenie"

Przyznaje, że zadając pytanie żadna sensowna odpowiedź nie przychodziła mi do głowy więc spodziewałem się (choćby podświadomie), że moge takowej nie otrzymać tyle spisku z mojej strony...


Pt wrz 01, 2006 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 21, 2006 6:36
Posty: 239
Post 
czekał tyle bo wcześniejw iara nie miala racji bytu... byla by tylko plemiennym zabobonem który wkońcu by upadł.. wybral momet w którym ludzkośc zaczeła tworzyć spoleczności a wierzenia stawały sie masowe... I jak widac Wybał idealnie! Bo jego wiara znana jest praktycznie na całym świecie i uznawana przez 1/6 ogułu ludzkości ie wpsominając o przetrwaniu w praktycznie niezmienionej formie od 6 tys lat (jeśli chodzi o wiare w Boga a nie ilość tekstów nauczań itp.)....
Co było by gdyby zacza wcześiej? miałby mase roboty ponieważ każdym plemionom z osobna musiał by objawiac sie i swoja wole po kolei... ale nie chodzi tu tylko o prace a o to co wynikneło by wówczas gdyby jedno plemię napotkało drugie... gdyby zaczęło naweracac jedno drugie z tego samego Boga na tego samego... Bo wiadomo co plemie to inny język inna kultura i inaczej przedstawiali by Boga.. Owocowało by to tym że dla jednych ten sam Bóg wydawał by sie zupenie inny ze wzgledow kulturowych i obrządkowych...
Bóg wstrzelił sie w momet gdy plemiona były mnw zjednoczone gdy zaczeła sie tworzyć gospodarka i mikro globalizm :D Owszem istniały miasta a nawet państwa już wcześniej ale mówie tu o momecie gdy tow szystko stawalo sie "masowe"

_________________
umcyk umcyk


So wrz 02, 2006 0:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
czekał tyle bo wcześniejw iara nie miala racji bytu... byla by tylko plemiennym zabobonem który wkońcu by upadł..

Zależy ile wcześniej judaizm nie był najstarszą zorganizowaną religią...
Cytuj:
.. I jak widac Wybał idealnie! Bo jego wiara znana jest praktycznie na całym świecie i uznawana przez 1/6 ogułu ludzkości ie wpsominając o przetrwaniu w praktycznie niezmienionej formie od 6 tys lat (jeśli chodzi o wiare w Boga a nie ilość tekstów nauczań itp.)....

Góra 4ech tak mi się przynajmniej wydaje...
A to, że uznawana jest jedynie przez 1/6 ludzkości świadczy raczej, że wcale tak idealnie to on nie wybrał...


Cytuj:
wybral momet w którym ludzkośc zaczeła tworzyć spoleczności a wierzenia stawały sie masowe.

Prawde mówiąc to zaczęło się już dużo wcześniej Zeus,Ra,Ahura Mazda itd.
Cytuj:
Bóg wstrzelił sie w momet gdy plemiona były mnw zjednoczone gdy zaczeła sie tworzyć gospodarka i mikro globalizm Owszem istniały miasta a nawet państwa już wcześniej ale mówie tu o momecie gdy tow szystko stawalo sie "masowe"

Chodzi ci o imperium rzymskie?
Co do gospodarki to powiedziałbym, że zaczęła się tworzyć gdy ludzie zaczęli coś wytwarzać czyli jednak sporo wcześniej a gospodarka za czasów Jezusa przypominała raczej III rzesze niż to co znamy obecnie...


So wrz 02, 2006 14:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
No napisał:
Cytuj:
Chodzi ci o imperium rzymskie?

Nie było to pierwsze imperium w dziejach ani nawet największe...
Szkoda, że niema editów :-(


So wrz 02, 2006 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 21, 2006 6:36
Posty: 239
Post 
Po pierwsze ... wybrał idealnie Bo z masowych religi Judaizm z rozszezeniem o Chrześcijaństwo przetrwał najdłużej...
I nie Mówie o religiach typu bog slonca bog wojny....bo mity o zeusie itp. przetrwaly do dzis ale raczej nie jako religia a jako część kultury starożytnuch krajów a jeżeli sa gdziekolwiek wyznawane to na skale mikro czyli jak setki innych wierzeń....
To że 1/6 ludznosci świata deklaruje sie jako chrześcijanie wcale nie jest porażką tylko sukcesem...

Nie napisałem tajkże że wybrał najwcześniej jak mógł.. Wybrał spośród narodów ten jeden .. izraelitów... dlaczego w tym momęcie? ponieważ właśnie wtedy koczownicze plemiona "izralelskie" połączyły sie w jeden sporej wielkości koczowniczy naród...Ateista żekł by że gdy izraleici zjednoczyli się postanowili stwożyć nową wspulną religię.. na jedno wychodzi...
Nie mógł zrobić tego wcześniej chyba że wybrał by sobie inny naród...
osobiście sądze że wybrał naród pierwotnie nie skażony (nie mówie tu o pojedyńczych przypadkach) przez wiarę w posążki itp.itd. Od Początku narodu żydowskiego do końca jest ich Bogiem...

_________________
umcyk umcyk


So wrz 02, 2006 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Po pierwsze ... wybrał idealnie Bo z masowych religi Judaizm z rozszezeniem o Chrześcijaństwo przetrwał najdłużej...

No nie do końca jest jeszcze Hinduizm...
Cytuj:
To że 1/6 ludznosci świata deklaruje sie jako chrześcijanie wcale nie jest porażką tylko sukcesem...

:?:
Sukcesem byłoby ok.6/6

Cytuj:
Nie napisałem tajkże że wybrał najwcześniej jak mógł.. Wybrał spośród narodów ten jeden .. izraelitów... dlaczego w tym momęcie? ponieważ właśnie wtedy koczownicze plemiona "izralelskie" połączyły sie w jeden sporej wielkości koczowniczy naród...Ateista żekł by że gdy izraleici zjednoczyli się postanowili stwożyć nową wspulną religię.. na jedno wychodzi...
Nie mógł zrobić tego wcześniej chyba że wybrał by sobie inny naród...

Kto powiedział, że musiał wybierać sobie jakiś jeden konkretny naród skoro mógł się objawić wszystkim i to znacznie wcześniej prawde mówiąc nie widze powodu dla którego już jaskiniowcy nie mogli znać chrześcijańskiej moralności...
Cytuj:
osobiście sądze że wybrał naród pierwotnie nie skażony (nie mówie tu o pojedyńczych przypadkach) przez wiarę w posążki itp.itd. Od Początku narodu żydowskiego do końca jest ich Bogiem...

Sam Jahwe był początkowo pogańskim Bogiem pogody a to dlaczego awansował można wyjaśnić historycznie...
Co do posążków to poczytaj dokładniej Biblie bo wiele razy karał naród Izraela za oddawanie czci bożkom nie mówiąc już o tym, że4 sam był kiedyś tylko jednym z wielu...


So wrz 02, 2006 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2006 18:29
Posty: 106
Post 
Pierwsze słyszę by Jahwe był wcześniej bogiem pogody. Jakiś link do opracowania na ten temat? Być może to tylko teoria oparta na podobieństwie imion? Z początku ST nie wynika, aby Jahwe był wcześniej znany Izraelitom, nigdy się do tego nie odwołuje, wszystkie sformułowania temu przeczą.

_________________
"Pewnego dnia chodząc po górach, dostrzegłem z daleka bestię. Kiedy przybliżyłem się, przekonałem się, że był to człowiek. Stając przed nim zobaczyłem, że jest moim bratem!"

Opowieść tybetańska


So wrz 02, 2006 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 21, 2006 6:36
Posty: 239
Post 
To ze nazwa Boga JAHWE przypomina nazwe bozka posązkowego to czyty pzypadek.. Bo JAHWE TO TEN KTÓRY JEST albo JESTEM KTÓRY JESTEM ... ta nazwa obrazuje istote Boga...
Po 2 wieżyli w posazki nie jako naród a jako jescze nie zjednoczone plmiona... gdy powstał naród żydowski powstał pra Judaizm... A to że w trakcie niektóży wiezyli mimowszystko posążkom to inna bajka ... Oficjalnym ich bogiem od początku do końca był JAHWE
Po 3 I tak wiara w niego osiągneła rozmiar globalny więc widzocznie wystarczył 1 naród a nie każdy po kolei...
Po 4 1/6 to sukces Bo jeżeli każdy bez wyjątku wieżył by w niego gdzie byłby wybór? Sukcesem jest to że religia ta przetrwała przez ponad 6 tys lat i osiągneła miano MASOWEJ... nie liczac tego że wiekszość masowych religi czerpie z Judochrzescijanizmu (że tak to nazwe) pełnymi garsciami...
A hinduizm?
to wspólna nazwa wielu religii i kultów wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite kulty hinduistyczne wyznaje ponad 900 milionów ludzi, co zalicza tę religię do trzeciej pod względem liczby wyznawców na świecie. (by wikipedia)Liczba kultów hinduistycznych jest ogromna (ok 10 000). Różnią się one panteonami wyznawanych bogów, sposobami ich czczenia i niektórymi założeniami filozoficzno-religijnymi..

Trudno więc nazwać to jednoznacznie jednolitą wiarą... To tak jakby wierzenia wszystkch plemion wzucic do jedngo worka i zapieczetować jako pogaństwo... A BRANIE POD UWAGE TAKIEJ WIARY ODZUCIŁEM JUZ NA SAMYM POCZATKU bo nie jest to jednolita wiara i jednoznaczny przekaz... nie jest To wiara typu muzułmańskiego judaistycznego chrześcijańskiego czy chociażby nawet buddystycznego lub nawet wiara w bogów olimpu...

I nei należy pisać o tym że Judaizm czerppał z wieżeń pogańskich bo to ludzie przezwyczajeni do takiego traktowania wiary na siłę traktowali tak też i Boga.. Który głośno od samego początku sie temu sprzeciwiał...

_________________
umcyk umcyk


So wrz 02, 2006 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Po 2 wieżyli w posazki nie jako naród a jako jescze nie zjednoczone plmiona... gdy powstał naród żydowski powstał pra Judaizm... A to że w trakcie niektóży wiezyli mimowszystko posążkom to inna bajka ... Oficjalnym ich bogiem od początku do końca był JAHWE

Dobrze tylko w takim razie co to za argument
Cytuj:
osobiście sądze że wybrał naród pierwotnie nie skażony (nie mówie tu o pojedyńczych przypadkach) przez wiarę w posążki itp.itd. Od Początku narodu żydowskiego do końca jest ich Bogiem...

Czyli innymi słowy wybrał ich bo ich wybrał :D
Cytuj:
Po 3 I tak wiara w niego osiągneła rozmiar globalny więc widzocznie wystarczył 1 naród a nie każdy po kolei...

Globalny może ale większość wciąż jakoś w niego nie wierzy...
Cytuj:
Po 4 1/6 to sukces Bo jeżeli każdy bez wyjątku wieżył by w niego gdzie byłby wybór?

Napisałem ok. czyli, że wszyscy nie licząc małej grupki ateistów.
Cytuj:
Sukcesem jest to że religia ta przetrwała przez ponad 6 tys lat

Skąd te liczby?
Cytuj:
i osiągneła miano MASOWEJ.

Nie ona jedna...
Cytuj:
.. nie liczac tego że wiekszość masowych religi czerpie z Judochrzescijanizmu (że tak to nazwe) pełnymi garsciami...

Judaizm też nie powstawał w pustce , że tak to ujme i sporo w nim naleciałości...
Cytuj:
A hinduizm?
to wspólna nazwa wielu religii i kultów wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite kulty hinduistyczne wyznaje ponad 900 milionów ludzi, co zalicza tę religię do trzeciej pod względem liczby wyznawców na świecie. (by wikipedia)Liczba kultów hinduistycznych jest ogromna (ok 10 000). Różnią się one panteonami wyznawanych bogów, sposobami ich czczenia i niektórymi założeniami filozoficzno-religijnymi..
Trudno więc nazwać to jednoznacznie jednolitą wiarą... To tak jakby wierzenia wszystkch plemion wzucic do jedngo worka i zapieczetować jako pogaństwo... A BRANIE POD UWAGE TAKIEJ WIARY ODZUCIŁEM JUZ NA SAMYM POCZATKU bo nie jest to jednolita wiara i jednoznaczny przekaz... nie jest To wiara typu muzułmańskiego judaistycznego chrześcijańskiego czy chociażby nawet buddystycznego lub nawet wiara w bogów olimpu...

Stawiasz teraz zarzut, że jest inna od judeochrześcijaństwa?
Nie jest jednolita...Nie musi być pamiętaj, że to politeizm a różne wizje Boga pojawiają się też w różnych odłamach chrześcijaństwa...


Cytuj:
I nei należy pisać o tym że Judaizm czerppał z wieżeń pogańskich bo to ludzie przezwyczajeni do takiego traktowania wiary na siłę traktowali tak też i Boga.. Który głośno od samego początku sie temu sprzeciwiał...

Nie chodzi tylko o oddawanie czci ale o samą mitologie np.Noe zapożyczony z Sumeru itd.


So wrz 02, 2006 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 21, 2006 6:36
Posty: 239
Post 
To na ile był zaczerpniety a na ile był postacią pradziwą to tak jak odpowiedz na pytanie na ile Adam i Ewa to postacie żeczywiscie kiedyś istniejące...
Pare postów wyżej powinieneś załapac że wiara nie koniecznie opiera się na dowodach że wiara to raczej przesłanie niż bezcelowe historyjki o jakichś ludziach...... A to ze czerpie z legend i opowiesci to tak samo jakby czepiac sie że do pieśni Katolickiej wmontowano rytm pochodzacy z pieśni poganskiej...


A jeżeli jesteś ciekaw dlaczego mówie o 6 tys lat to wiedz że własnie wtedy pojawiły sie pierwsze wzmianki o Bogu żydowskim...

_________________
umcyk umcyk


So wrz 02, 2006 20:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL